Close

10 Sonuçtan 1 ile 10 Arası
Ağaç Şeklinde Aç15Beğeni
  • 1 Post By Tekomusti
  • 2 Post By Tekomusti
  • 1 Post By bonibonnn
  • 1 Post By hülya dönmez
  • 2 Post By gtatas
  • 2 Post By hülya dönmez
  • 2 Post By hülya dönmez
  • 3 Post By gçakar
  • 1 Post By hülya dönmez

Konu: Dilcikli İngiliz Kalem Aşısı

Kurucu Üye Tekomusti - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Konya

Dilcikli İngiliz Kalem Aşısı

çok kolay ve tutma oranı çok yüksek bir aşı çeşidi
    adneser bunu beğendi

Kurucu Üye Tekomusti - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Konya
    isim:  IMG_5919.jpg
Görüntüleme: 425
Büyüklük:  42,6 KB (Kilobyte)
    buda benim aşı
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    adneser ve rise_com bunu beğendiler

Yeşil Sever
    aşının çeşidi birleştirileek dalın ucunun çentik şekliyle alakalı yanılmıyorum değil mi?

Yeşil Sever
    Bu aşının nasıl yapıldığına dair detaylı bilgi verirmisiniz küçüklukten beri hep merak etmişimdir ancak bi ögreten olmadı malesef
    Uzaylı bunu beğendi

Yeşil Sever
    ağaca aşı yapmayı bilen arkadaşlar cevap verebilir mi lütfen;greyfurt ağacım var büyük,ona kumkuat aşısı yapmak,yaptırmak istiyorum,tutar mı acaba ve nasıl bir aşı yapmak lazım?
    Mehmet ŞAHİN bunu beğendi

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Turunçgiller tutar aynı aileden oldukları için uygun zaman da uygun cins aşı yapılabilir youtube ta aşı çeşitleri var bakın lütfen.
    Mehmet ŞAHİN ve adneser bunu beğendiler

Yeşil Sever
    sayın gtatas,teşekkürler,ne zaman yapılır bir bilginiz var mı?sordum bu işlerden anlayan birkaç kişiye henüz erken olduğunu söylediler
    adneser ve Mehmet ŞAHİN bunu beğendiler

Yeşil Sever
    isim:  narenciyeasi.jpg
Görüntüleme: 397
Büyüklük:  42,0 KB (Kilobyte) internette bunu buldum aşı için,aşı ustaları ne söyler acaba?
    Mehmet ŞAHİN ve adneser bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Atakent
    Sayın hülya dönmez,
    Öncelikle söylemem gerekiyor, aradığınız aşı ustası değilim . Aşı hakkında fazla bilgim olmasa da, koyduğunuz fotoğraf Göz Aşısı. Aşılar kabaca Kalem ve Göz aşıları olarak ayrılıyor. Ağaç cinsine göre bir tercih yapılıyor mu bilmiyorum ama, aşı yapacağınız ağacın durumuna (yaşına, dalın kalınlığına, tamamına mı / tek dala mı?) göre aşı türü belirleniyor.

Farklı zamanlarda aşı yapılsa da, klasik olan; kalem ya da göz alınacak kalemde gözlerin açılmamış, anaçda ise bitkiye su yürümeye başlamış, yani kabuğu kolayca kaldırılabileceği zamandır. Anaç ve kalemin bu durumunu denkleştirmek için genellikle kalem önce alınarak buzdolabı gibi bir yerde tutulur, anaç hazır olduğunda aşı yapılır. Baştan söylediğim gibi bu çok genel bir bilgi. Farklı zamanlarda yapılacak aşılar da olabilir.

Sayın gtatas'ın yanıt verdiği gibi Greyfurt ağacınızın farklı dallarına limon, portakal, mandalina vs. rahatlıkla aşılanabilir. Zaten çekirdekten yetiştirilen turunçgillerde de, ne çekirdeği ekerseniz ekin turunç fidanınız olur. Bu nedenle fidan gövdesi parmak kalınlığına ulaştığında istenilen türe göre aşı yapılması gerekir. Bu genç fidanlarda aşı tutmasa da, göz aşısında gövde tamamen kesilmediği için göz aşısı tercih edilir. Aşının tuttuğu kesinleştikten sonra dal / gövde kesilir.

Sayın Tekomusti'nin fotoğrafladığı aşı Anaç ve Kalem kalınlıklarının birbirine uygun olduğu durumlarda yapılabilir. Gövdesi kalınlaşmış bir Anaç'a parmak kalınlığındaki bir kalem fotoğraflarda ki gibi aşılanamaz diye biliyorum.
    Uzaylı, adneser ve Mehmet ŞAHİN bunu beğendiler

Yeşil Sever
    sayın gçakar teşekkürler,benim ağacım büyük 8-10 senelik ağaç.ona nasıl bir aşı cinsi uygulamak gerekir?
    Mehmet ŞAHİN bunu beğendi