Close

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 Sonuçtan 26 ile 37 Arası
Ağaç Şeklinde Aç91Beğeni

Konu: Badem Bahçesi Kurmak, Kârlı mı?

 1. #26
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Mar 2014
  Mesajlar
  3
  arkadaşlar 2009yılında 30 dönüm ferregnes ferraduel sertifikalı badem agaçı diktim 1,yıl agaçları tavşan aşı yerinin üstüne kadar yedi tekrar fişkırdı şimdi boyları 3 m civarında oldu.2013 yılında ilk meyvesini gördük onuda monilya die bir hastalık sarartıp meyveleri ni döktü.bu sene bu sene 2.budaması yapılıp bordo bulamacı atıldı.bu sene bol miktarda meyve tomurcukları görülüyor.iyi bir şekilde bakımlarını yapıp ürün almayı umut ediyoruz.mücadele etmeye devam edelim arkadaşlar.paylaşımlarınız için teşekkürler.

 2. #27
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sayın Enderun hoşgeldiniz,

  Sizinle birlikte forumumuzda badem yetiştiriciliği yapan kişi saysı 3'e çıktı. Karşılıklı deneylerinizi bizde izleyeceğiz.
  Konu acemi_caylak tarafindan (07.03.2014 Saat 06:06 ) degistirilmistir.

 3. #28
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Mar 2014
  Mesajlar
  1
  Arkadaşlar merhabalar , ben California'da 1000 da lık modern badem bahçesine danışmanlık ve mühendislik yapıyorum . Badem ile alakalı sorular sormak isterseniz elimden geldiğince sizlere cevap veririm . Dünyanın en büyük badem üretiminin olduğu yerden yardımcı olmaya çalışırım . Bilgilerimizi ve tecrübelerimizi paylaştıkta başarıya ulaşırız . Türkiyemizdede böylesine girişimci arkadaşlarımızı görmek beni çok mutlu ediyor . Badem dikmekten sakın korkmayın arkadaşlar . Dünya üzerinde çok fazla talep var ayrıca çok muhteşem bir bitkidir badem .

  Herkese sevgiler saygılar ..
  gülenyüz, rise_com, Uzaylı ve 1 kişi daha bunu beğendi

 4. #29
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sayın Californiaalmond,

  Aşağıda linkini verdiğim mesajda, UCA IPM dökümanından çevirerek paylaştığım bazı hastalıklar var. Bunların dışında bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  Badem Hastalıkları
  gülenyüz, rise_com ve gçakar bunu beğendiler

 5. #30
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Badem bahçesi kurmak, pekte kârlı değilmiş.

  Bu sene Gaziantep'te çiçek dönemi soğuk yaptı ve hiç meyve kalmadı. Kalanı da kuşlar yedi (afiyet olsun). Yani çiftçi 1 sene aç.
  FERAGNESİM, gülenyüz, acemi_caylak ve 1 kişi daha bunu beğendi

 6. #31
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Bizim bademler de çağla halindeyken döküldü. Neden acaba?
  rise_com, gülenyüz, acemi_caylak ve 1 kişi daha bunu beğendi

 7. #32
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Badem bahçesi kurmak, pekte kârlı değilmiş.

  Bu sene Gaziantep'te çiçek dönemi soğuk yaptı ve hiç meyve kalmadı. Kalanı da kuşlar yedi (afiyet olsun). Yani çiftçi 1 sene aç.
  Engin çifçilik çok zor bir uğraş. Sera sistemine, topraksız tarıma vb. geçilmesinin nedeni hepte çevre koşullarının etkisini bir şekilde minimize edebilmek. Eskiler "buğday ambara girmeden sevinme" derler.

  Yani çifçilik hava ve çevre koşullarıyla tamamen bağlantılıdır. Çok sevdiğim ozanlardan Enver Gökçe "Memleketimin Şarkıları" adlı şiirinde aşağıdaki dizelerinde bunu çok güzel tanımlar.

  Dolu vurmuş bahçelerimi
  Çekirge inmiş tarlarıma...
  Ya da Necati Cumalı'nın Yağmurlar ve Topraklar kitabından alınmış aşağıdaki bölüm çok güzel anlatır.

  Öyle bir yağıp durdu mu, ardındanda böyle hafif hafif esti mi tadına doyum olmaz o yağmurun…
  Zeytinleri iyice doyurur. Bağlara yarar, tütünlere çabuk boy arttırır. Sanki bizim işimizi başkaları görür. Hani bir bahçıvan tutmuşsun da her gün malını sular say bu yağmurları… Ama böyle yağar da arkadan esmezse işte o zaman kork…(…)

  Yağmurun ardından hemen sıcak basarsa işte o zaman yandık! Hastalığın bini bir para. Ne bağdan, ne zeytinden, ne tütünden hayır kalır. Ne kadar ilaçlasan yine hastalığın önünü alamazsın…”
  Kaynak: Sessizbahçe-Toprak Kökenli Mantar Hastalıkları; Vertisilyum, Armillaria, Rosellinia, Fusarium


  Bizim üyelerden Gülenyüz'de dün kendi küçük bahçesindeki tecrübelerini bu mesajında çok güzel anlatmış.

  ALINTI gülenyüz Nickli Üyeden Alıntı
  Bu sene bahçeler de keyifsiz. Çok yağmurdan fasulyelerin altları sararmaya başlamış. Fasulyeler su içerisinde duruyorlar. Toprak çekmiyor. Tam yağmur duruyor, çekmeye başlayacak tekrar yağmur.. Bilseydik böyle olacağını bahçelere pirinç ekerdik.


  Bu yıl bizim burada buğdayların yarısı yattı. Bu %40-%5 oranında verim kaybı demek. Arpa ve erken olgunlaşan çeşitlerde ise başaklarda küf oluşumu var. Yağmurlardan dolayı kirazlar çatladı vb.

  Sizi sıkma pahasına, birazda tarihten bir anekdot. Çiftçiliğe soyunurken bunları bilmek gerek.

  Aşağıda yelkenleri insan iskeletlerine benzetilmiş bu gemi bir anıt olarak dikilmiş. Açlık, hastalık ve koleranın yanı sıra, vahşi kapitalizmin gerçek yüzünü göstermesi açısından öğretici bir sanat eseri. Heykele "ucube" diyenlere karşıda toplumun belleğini yansıtması açısından oldukça anlamlı. Mantar hastalıkları ile ilişkisine geçmeden önce, öyküsünü anlatalım.  8 milyon nüfuslu, İngiliz sömürgesi bir adada, Amerika’dan yeni gelen bir bitki bolca ekilmeye başlanır. Çünkü İngiltere’de sanayi gelişmekte ve ağırlık sanayiye verilmektedir. Bu yüzden küçük adanın kaderine İngiltere’ye tarım ürünleri sağlamak düşmüştür. Küçük ve büyük bütün çiftçilerin nerdeyse tek geçim kaynağı olmuştur. Hem besleyici hem de bolca ürün veren bir bitkidir. Üstelik fiyatıda sürekli artmaktadır. Ancak bu küçük ülkedeki iklim koşulları Amerika’dan farklı ve bolca yağmur almaktadır. Bu yüzden 1843-1844 yıllarında Amerika’da, 1844 yılında ise Kanada’da görülen bir hastalık bu küçük ada ülkesindeki iklim koşullarınında etkisiyle çok daha şiddetli yaşanır. 1845 -1846 yılında ada eski yıllara oranla daha fazla yağış alır ve bu bitkinin ekildiği bütün tarlalarda baş gösteren bir hastalık nedeniyle, ürünün nerdeyse yarısı kaybedilir. Ürünün fiyatı iki kattan daha fazla artar.

  Çiftçiler ertesi yıl daha fazla ekim yaparlar ve tam da hastalık yok oldu derken 1846 yılında ürünün tamamı kaybedilir. 1847 yılında hastalık daha az görülür. Ancak 1848 ve 1849 yılında hastalık yeniden ortaya çıkar ve toprak eski verdiklerini geri alırcasına ürün vermemeye başlar ve ülkede büyük bir açlık ve kıtlık başgösterir. Geceleyin tarlalar arasında yürürken bu hastalığın yaratmış olduğu çürüklükten dolayı burnunuz kesif bir kokuyla dolar.

  1849 yılında ülkeyi bu açlık ve kıtlığın üstüne birde kolera salgını vurur. Buda yetmezmiş gibi birde sigorta şirketleri borçlarını ödeyemeyen çiftçilerin topraklarına el koymaktadır. Açlık ve hastalık dolayısıyla kimi kaynaklara göre 1 milyon, kimi kaynaklara göre 1.5 milyon insan ölmüştür. Yaklaşık bir o kadarıda “coffin ship” (tabut gemi) denilen gemilerle Amerika ve Kanada’ya doğru okyanusa açılmıştır. Ancak onlarda yolda açlık ve hastalıktan kırılmıştır. Örneğin, 476 yolcu ile yola çıkan bir gemiden 158 kişi Amerika’ya varmadan ölmüştür. Varanların da çoğu da hastanede ölmüştür. Aşağıda bu felaketin anısı için dikilen bir diğer heykeli görüyorsunuz.

  1841 yılında 8 milyon olan ülke nüfusu, 1851’de 5 milyona düşmüştür. Ülke karışmıştır. Adalılar İngiliz sömürgecileri sorumlu tutarken, İngilizler ise toprakların çok bölünmüş olduğunu ve insanların ürün stoklayarak bu kıtlığa yol açtıklarını söylecek kadar yüzsüzleşip suçu adanın sakinlerine atmıştır.

  Bu olay sonucu ilk kez fitopatoloji (bitki hastalıkları bilimi) bütün bilim adamları ve politikacıların tartıştığı bir alan haline dönmüş ve fitopatoloji bu olaydan sonra hızlı bir ilerleme sağlamıştır.

  Bu satırlar, herhangi bir bilim kurgu kitabından alınmadı. İrlanda da 1845-1846 yılında yaşandı. Çok merakta bırakmadan söyleyelim; ürünümüz patates ve hastalığın adı ise “geç yanıklık”. Bu hastalığa yol açan Phytophthora infestans adlı mantarın Amerika’dan geldiği ve 1845-1846 yılında görülen çok yoğun yağmurlardan sonra bir kaç yıl ülkedeki patates tarlalarnı istila ettiği kayıtlara geçmiştir.Bu hastalığa neden olan Phytophthora infestans türü mantar, Solanaceae familyasına ait domates, patlıcan, biber ve patateste geç yanıklık dediğimiz bir hastalığıa yol açar ve bu familya için hala en büyük zararlılardan birisidir. Bütün fitopatoloji (bitki hastalıkları bilimi) kitapları bu örneğe değinir.
  Konu acemi_caylak tarafindan (10.06.2014 Saat 09:37 ) degistirilmistir.
  rise_com, gülenyüz ve gçakar bunu beğendiler

 8. #33
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jan 2015
  Mesajlar
  2
  Uşak Eşme'de satılık badem bahçesi vardır. 99 dönüm, 2200 ağaçlık, 6 yaşında ve verime başlamıştır. İlgilenenler için detaylı bilgi Realty World'den 99 Dekarlık 6 Yaşında Verimli Badem Bahçesi - Satılık Arsa İlanları sahibinden.com'da - 196330241 adresinde mevcuttur.

 9. #34
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Bu sene mahsul beklentimiz sekteye uğramasın diye, Tarım Sigortası yaptırdım.

  Sigorta bedelinin yarısını ben yarısını devlet ödedi.

  Bakalım Badem Bahçesi Kurmak Karlı mı?
  adneser ve gçakar bunu beğendiler

 10. #35
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Bu sene yapılan masraf
  6 ilaçlama 6 x 100 = 600 TL
  Kaolin Kili 1 Torba = 100 TL (Yayıcı Yapıştırıcı Dahil)
  1 demir sürüm = 300 TL
  İlaç Bedeli = 350 TL
  Budam = 150 TL
  Sulama için Elk. = 200 TL
  Toplama için işçilik = 500 TL

  TOPLAM = 2200 TL

  Gelen Mahsul 350 Kg Yaş Kabuklu Badem 275 Kg Kuru Kabuklu Badem

  275 x 10 = 2750 TL

  Yakıt ve kendi mesaimi saymazsam bu sezon 550 TL kâr etmişim.

  4.yılda 550 TL.

  Sizce de Badem Bahçesi kurmak kârlı mı?
  Buhar bunu beğendi

 11. #36
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Badem bahçesini kuralı 6.senedeyiz.

  Arazinin toprak yüzeyinin az olması, kireç kayalık olması ve eğimli olması gibi dezavantajlarla bu yolu yürüyorum.

  6.sene için söylüyorum "çiftçilik yapmak kârlı değil"

  Acemi ustanın dediği gibi bu işte kazananlar fidancılar ve gübre-ilaç satıcıları. Yani kazanan hep kahveci
  gtatas bunu beğendi

 12. #37
  Fahri Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  857
  Sabır biraz, ağaçlar hızlı büyüsün ki bereketi çoğalır ürün fazlalaşır inşallah. Bereketli olsun maşallah buna da şükür.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1