Close

18 Sonuçtan 1 ile 18 Arası
Ağaç Şeklinde Aç41Beğeni
  • 4 Post By Ayhan Halil
  • 4 Post By Uzaylı
  • 1 Post By Ayhan Halil
  • 2 Post By Uzaylı
  • 4 Post By Uzaylı
  • 2 Post By Uzaylı
  • 3 Post By yılmaz
  • 3 Post By selis
  • 2 Post By Uzaylı
  • 4 Post By Uzaylı
  • 1 Post By Ayhan Halil
  • 2 Post By selis
  • 1 Post By Uzaylı
  • 4 Post By Uzaylı
  • 1 Post By Uzaylı
  • 1 Post By dalya35
  • 1 Post By Uzaylı
  • 1 Post By Uzaylı

Konu: Ay Takvimi (Ay Hareketlerine Göre Bahçecilik)

Yeşil Sever

Ay Hareketlerine Göre Bahçe İşleri

Merhabalar,
    Ay takvimine göre bahçe işleri konusuyla ilgili arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.
    Örneğin fide ve fidan dikim, budama, sulama, yapraktan ve damlamadan atılan gübre için,
    ideal ay günleri ve uygun saatleri v.b gibi konularda bilgiye ihtiyaç var, saygılarımla.
    Uzaylı, Halil Önen, dalya35 ve 1 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Konu Uzaylı tarafindan (04.06.2014 Saat 15:01 ) degistirilmistir. Sebep: Güncelleme
    gtatas, mrDuran, yzglcXR ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Takvimde yer alması muhteşem olur.
    Uzaylı bunu beğendi

Yer
    İzmir

Ay Takvimi (Ay Hareketlerine Göre Bahçecilik)

Konu Uzaylı tarafindan (31.01.2014 Saat 13:51 ) degistirilmistir.
    yeşiller ve mavi yeşil bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Sayın Ayhan Halil; Haftasonu nedeni ile eve geç geldim ama gündüz bir ön çalışma yaptım. Güzel bir takvim hazırlamam için bana zaman tanıyın lütfen. Bu konuyu zamanında çok araştırıp okumuştum ve aklıma yatan fikirleri hep uyguladım. Çok güzel destekleyici bilgiler buldum, bunları düzenlemem de lazım. Fakat uykuya yenik düştüm.

Şu an size pratik bir önerim. Yeni ayda hiç bir şey ekip dikilmediğini biliyorum. Ben iki yıldır yeni ayda bir şey ekmiyorum. Büyüklerimiz "çiftçi eğer ay takvimine uymayı bırakmasaydı; bu kadar zararlı ile uğraşmayacak, bu kadar kimyasal kullanmayacaktı" diyorlar. "Yeni ayda ekilenler; kurtlanır, böceklenir" diyorlar.

Ben bir deneme yaptım. Ekime uygun zamanda; yani büyüklerin deyimi ile "ay eskidiğinde " mısır ektim. Bir grup mısır da, yeni ayda ektim. İlk ekime uygun zamanda ektiğim mısırlardan sadece biri kurtlanmıştı. Yeni ayda ekilenlerin ise neredeyse tamamı kurtlandı. Çünkü hiç bir kimyasal kullanmadan yetiştiriyorum.

Eğer doğal gıdalar yetiştirmek istiyorsak, eskilerin dediğini dinlemenin faydası var, zararı yok diye düşünüyorum. Mümkün olan en kısa zamanda takvim hazırlayacağım. Size de kolay gelsin...

Ay hareketleri için bu takvimi takip edebilirsiniz. Zaten alışınca gece gözlemleyip de anlayabiliyorsunuz.

Ay Takvimi 2013

Daha net olsun diyorsanız benim hataya ihtimal vermek istemediğim gibi bir uygulama yapabilirsiniz. Örneğin ben gri görünen yeni ayın üzerinde ve altında görünen yarım ay şekillerine gelen o aradaki günlerde ekim yapmıyorum.
    Ekim dışında damlama sulama v.s. takvime göre takibi hiç denemedim. Güzel bilgiler buldum, ben de deneyeceğim.

Daha kolay bir takvim hazırlamak isterim. Araştırdığım tüm bilgileri mantık süzgecinden geçirip, derlemeye çalışacağım. ; İyi Günler...
    Konu Uzaylı tarafindan (10.06.2013 Saat 02:06 ) degistirilmistir.
    selis, gtatas, Buhar ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yer
    İzmir
    Sanırım aradığınız böyle bir şey.
    http://organikoop.com/bahcivanin-ay-takvimi-

Biz de böyle bir takvim hazırlayabiliriz diye düşünüyorum. Hatta deneyimlerinizi yazarsanız çok sevinirim.
    mrDuran ve Buhar bunu beğendiler

Yeşil Sever

Merhaba internet sitenizin hayırlı olmasını temenni ederken ,

sevgi, saygı, varlıkların değerini bilen (tabii ki değer de veren), dolu dolu paylaşımlar dilerim.
    İlk yazım buraya kısmetmiş.
    Sayın Uzaylı,
    ALINTI Uzaylı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ...........
    Örneğin ben gri görünen yeni ayın üzerinde ve altında görünen yarım ay şekillerine gelen o aradaki günlerde ekim yapmıyorum.
    .........
    demişsiniz.
    Yani ''yaklaşık 15 günlük zaman diliminden bahsediyorsunuz'' değil mi yanlış anlamadıysam. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.
    Buhar, mrDuran ve selis bunu beğendiler

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova
    Büyüklerimiz "çiftçi eğer ay takvimine uymayı bırakmasaydı; bu kadar zararlı ile uğraşmayacak, bu kadar kimyasal kullanmayacaktı" diyorlar. "Yeni ayda ekilenler; kurtlanır, böceklenir" diyorlar.
    Pek aklıma yatmasa da, büyüklerimmizin bir bildiği vardır..
    mrDuran, gçakar ve Buhar bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    ALINTI yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    sevgi, saygı, varlıkların değerini bilen (tabii ki değer de veren), dolu dolu paylaşımlar dilerim.
    İlk yazım buraya kısmetmiş.
    Sayın Uzaylı,

demişsiniz.
    Yani ''yaklaşık 15 günlük zaman diliminden bahsediyorsunuz'' değil mi yanlış anlamadıysam. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.
    Sayın Yılmaz; Evet, ben bu şekilde planlarımı yapıyorum. Aslında yeni ayda bir kaç gün öncesinden, bir kaç gün sonrasına ekim işleri tavsiye edilmiyor. Ben kesin bir bilgi bulamadım ve en garantili yolu seçtim. Zaten ekim dikim işlerim bir iki günde bitiyor. Diğer zamanlarda bakım, koruma v.s. işlerimle ilgileniyorum. Benimki sadece bir örnek.
    Konu Uzaylı tarafindan (14.06.2013 Saat 15:42 ) degistirilmistir. Sebep: imla hataları
    mrDuran ve yılmaz bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    ALINTI selis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Pek aklıma yatmasa da, büyüklerimmizin bir bildiği vardır..
    Sayın Selis; Dünya ve ayın etkileşimi, çekim kuvvetleri ve yeryüzüne etkileri hakkında yazılar okumuştum araştırırken... Eskiden insanların doğa ile daha içiçe, hisleri ile deneyimlediklerini yaşam şekli haline getirdiklerini de okuyoruz. Hepimiz doğanın birer parçasıyız. Maddesel her şey enerji yüklü ve birbirleri ile etkileşim içinde... Doğru zamanda kullanılan tüm enerjiler hayatımıza artı katar diye düşünüyorum. İnsanoğlu bunları unutmaya başlamıştı. Fakat araştırmalarla yeniden ilgi odağı olduğunda ve özellikle batıda moda haline geldiğinde, maalesef biz atalarımızın zaten bir zamanlar uyguladığı yöntemleri, yeniden deneyimlemeye çalışıyoruz.

Bu anlamda, Allah'ın yarattığı her şeyin bir amacı olduğunu ve bunlardan yararlanmak için bize nimet olarak sunulduğunu düşünüyorum. Pek çok şeyden araştırıp yararlanmayı hedefliyorum.
    Konu Uzaylı tarafindan (14.06.2013 Saat 16:00 ) degistirilmistir. Sebep: ilave
    mrDuran, Halil Önen, yılmaz ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    İlginize teşekkür ederim, tüm üyelere çok faydalı ve kalıcı bir çalışma olacak.
    Uzaylı bunu beğendi

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova
    isim:  zzzzzzzz.jpg
Görüntüleme: 674
Büyüklük:  52,7 KB (Kilobyte)

Yeni ayda hiç bir şey ekip dikilmediğini biliyorum. Büyüklerimiz "Yeni ayda ekilenler; kurtlanır, böceklenir" diyorlar.

Ben bir deneme yaptım. Ekime uygun zamanda; yani büyüklerin deyimi ile "ay eskidiğinde " mısır ektim. Bir grup mısır da, yeni ayda ektim. İlk ekime uygun zamanda ektiğim mısırlardan sadece biri kurtlanmıştı. Yeni ayda ekilenlerin ise neredeyse tamamı kurtlandı.
    Takvimin çıktısını alıp bahçe duvarıma yapıştırmaya karar verdim.. Bir de ben deneyeyim
    ''Yeni ay'' ı anladım da; ''Ay eskidiğinde'' ne demek oluyor? O hangi dönem?
    Uzaylı ve mavi yeşil bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Sayın Selis; Ben mesajınızı okumuştum, cevap yazacaktım ama unutmuşum. Şimdi tesadüfen görünce hatırladım kusurum bakmayın lütfen.

Eskilerin tabiri ile ay eskidiği zaman ekim yapılır denmesi, yeni aydan bir kaç gün geçmesinin beklenip, ayın daha görünür hale gelmesi demekmiş. Ben de kayınvalidemden ilk duyduğumda tuhaf gelmişti. Ama başkalarından da duyunca "hııı böyle deniyormuş demek" dedim. Ama hâla, bana komik gelir.

Bir de "ay doğdu" diyorlar. "Ay doğar mı yahu?" diyordum. Onu da gösterdiler. Demek ben farketmemişim. İsmimle o kadar alakalı olduğu halde...
    acemi_caylak bunu beğendi

Yer
    İzmir
    Ayın yükselme ve alçalma hallerinin bahçeye etkisi:
    *Ay yükselirken, bitki özleri bitkinin içinde yükselir bu da yapraklanmayı hızlandırır. Çimler, salatalar, laleler, ağaçlar, iç mekan bitkileri bu avantajdan dolayı daha hızlı büyür. Bu donem tohumları ekmek, sulu meyve elde etmek için aşılama yapmak, çiçek(karnabahar ve enginar dahil) ve yapraklı sebzeleri (ıspanak v.s. gibi) için uygundur.
    *Ay alçalırken bitkilerin özleri toprağa doğru yakınlaşır. Bu dönemde toprağa ilişkin işlemler yapmak daha uygundur. Bu dönemde temizlik, çapalama, ekolojik gübreleme yapılır. Bitkileri daldırarak çoğaltma, kok sebzeleri hasat etme (turp, havuç vb.), saklanacak yumru ve soğanları topraktan çıkarma, fidanları şaşırtma ile bitkileri budama dönemidir.
    *Her ay 3/5 gün bahçede bir şey yapılması önerilmez. Ay dünyanın etrafında dönerken tam bir daire değil oval çizer. Ay ovalin en uç iki tarafında iken, bahçe kendi haline bırakılmalıdır. Bugünlerde yapılan tohum ekimlerinin filizlenmediği, büyüme problemleri çektiği, meyve vermediği, hastalıklara yakalandığı gözlenmiştir. Özellikle tohum almak istiyorsanız bu donemde yapılan ekimler sonucu oluşan tohumların steril olacağını gözden kaçırmayın.

Kaynak: Doğayı Keşfederken: Ay takvimi ve aylara gore bahcede yapilacak isler
    ZAMBIR, dalya35, kekik ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yer
    İzmir
    Ekim ayı için güzel bir takvim.
    http://www.organikoop.com/bahcivanin-ay-takvimi-
    mavi yeşil bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    İZMİR
    ALINTI uzaylı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ayın yükselme ve alçalma hallerinin bahçeye etkisi:
    *ay yükselirken, bitki özleri bitkinin içinde yükselir bu da yapraklanmayı hızlandırır. çimler, salatalar, laleler, ağaçlar, iç mekan bitkileri bu avantajdan dolayı daha hızlı büyür. Bu donem tohumları ekmek, sulu meyve elde etmek için aşılama yapmak, çiçek(karnabahar ve enginar dahil) ve yapraklı sebzeleri (ıspanak v.s. Gibi) için uygundur.
    *ay alçalırken bitkilerin özleri toprağa doğru yakınlaşır. Bu dönemde toprağa ilişkin işlemler yapmak daha uygundur. Bu dönemde temizlik, çapalama, ekolojik gübreleme yapılır. Bitkileri daldırarak çoğaltma, kok sebzeleri hasat etme (turp, havuç vb.), saklanacak yumru ve soğanları topraktan çıkarma, fidanları şaşırtma ile bitkileri budama dönemidir.
    *her ay 3/5 gün bahçede bir şey yapılması önerilmez. Ay dünyanın etrafında dönerken tam bir daire değil oval çizer. Ay ovalin en uç iki tarafında iken, bahçe kendi haline bırakılmalıdır. Bugünlerde yapılan tohum ekimlerinin filizlenmediği, büyüme problemleri çektiği, meyve vermediği, hastalıklara yakalandığı gözlenmiştir. özellikle tohum almak istiyorsanız bu donemde yapılan ekimler sonucu oluşan tohumların steril olacağını gözden kaçırmayın.

kaynak: doğayı keşfederken: Ay takvimi ve aylara gore bahcede yapilacak isler
    benim tohumlarin neden tutmadiği anlaşilmiştir!
    Uzaylı bunu beğendi

Yer
    İzmir
    Sayın dalya35; Sağ olun, güldürdünüz beni. Büyüklerimiz öyle diyor, büyükleri dinlemek hep bir adım önde gitmektir.
    dalya35 bunu beğendi

Yer
    İzmir
    Bu yılın ay takvimi eklendi.
    adneser bunu beğendi