Close

5 Sonuçtan 1 ile 5 Arası
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 2 Post By denizakvaryumu
  • 1 Post By denizakvaryumu
  • 2 Post By İ.Yılmaz
  • 1 Post By rise_com

Konu: Altay Cevizi

Yeşil Sever denizakvaryumu - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara

Altay Cevizi

Arkadaşlar son zamanlarda moda olan bir ceviz türü var...

Altay cevizi adını vermişler...üzerinde tartışmalar süregelip duruyor...

Sebebi bu cevizlerin tohumdan-çöğürden üretilip satılması...

Kimi tohumdan ceviz olmaz diyor kimi bu altay cevizi , havada karada 150 kg ceviz verir diyor...

Fiyatı 20-25 TL

Altay Ceviz Artık Size Daha Yakın - ÇANLIDOSTLAR

Sorum şu:

1-Ceviz tohumdan olur mu olmaz mı?

2-Altay cevizi diken var mı aramızda?
    Buhar ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever denizakvaryumu - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    Bu altay ceviz mevzuunu bende merak ediyorum. 2014 mart ayında deneme amaçlı 2 tane diktim. Forumlardada altay ceviz hakkında bilgi sahibi olanlarla iletişim kurmaya çalışıyorum. Ama yetişmiş altay cevizine sahip kimseyle karşılaşmadım henüz. sadece bir kişiyle iletişim kurabildim izlenimlerinin pek olumlu olmadığını vakit kaybı olmaması için başka bir cinse aşıladığını söyledi. Birde bu konuda piyasada iki farklı üretici var ve ikiside birbirini sahtekarlıkla suçluyor. asıl altay cevizi üreticisinin kendileri olduklarını iddia ediyorlar. Bahsedilen özelliklere sahip bi ceviz olup olmadığını görmek için ağaçlarımın yetişmesini bekleyeceğim. 100-150 kg ürün verdiği iddialarını çok ciddiye almıyorum. 60 kg ürün alsam bile bu cevize yatırım yaparım. Ama dediğim gibi denenmiş bir tür olmadığı için erkenden heveslenmemek gerektiğini düşünüyorum..
    acemi_caylak ve rise_com bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Ahmet iyimayanın altay cevizi hakkındaki yorumunu bende dinledim ama türkiyede altay cevizi diye satılan cevizlerin bu kapsama girip girmediğini görmek için beklemek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yetişmiş altay ceviz bahçesi yok. Gerçi üreticileri bu yıl 4 yaşında ceviz ağaçları olduğunu söylediler ama gidip bahçeyi yerinde görmek gerekir gelecek yaz bu ağaçlar eğer söyledikleri doğruysa 5 yaşında olacaklar ve fikir edinmek için yeterli erişkinliğe ulaşacağını düşünüyorum. Çünkü altay cevizin 4 yaşında verime yattığını söylüyorlar. Firmalardan birinin bahçesi eskişehir sivrihisar babadat köyünde diğer firmanın bahçesi ise kütahyada eğer buralara yakın forum üyesi arkadaşlar varsa bu bahçeleri ziyaret edip izlenimlerini bizimle paylaşırlarsa bizi bu konuda bizi aydınlatmış olurlar.

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Ahh bu fidancılar.
    Meyve yetiştiriciliğinde en iyi kazanlar hep fidancılar oluyor
    İ.Yılmaz bunu beğendi