Close

13 Sonuçtan 1 ile 13 Arası
Ağaç Şeklinde Aç30Beğeni
  • 5 Post By acemi_caylak
  • 5 Post By acemi_caylak
  • 3 Post By Meymun
  • 4 Post By hawkan
  • 2 Post By memet
  • 3 Post By gülenyüz
  • 4 Post By acemi_caylak
  • 1 Post By Uzaylı
  • 1 Post By ccem
  • 1 Post By atilgan
  • 1 Post By debransati

Konu: Denizanaları

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Denizanaları

Bu konuda nerden çıktı demeyin. Geçen gün Tekirdağ Altınova ve Barbaros arasında sahilde yürürken denizanalarının fazlalığı dikkatimi çekti. Kıyıya vurmuş çeşitli şekillerde denizanalarının fotoğrafını çektim bende. Fotoğraflar cep telefonu ile çekildği için kalite biraz düşük.

Fotoğraflarını çektikten sonra biraz araştırdım. Yeryüzündeki en eski canlı türlerinden biryimiş. 65 milyon yıldır dünyada yaşıyorlar. Vücutlarının %95'i su, %4'ü tuz, %1'i de proteinmiş. Beyinleri yokmuş. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket ediyorlarmış. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiş. Denizanaları etobur canlılarmış. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla besleniyorlarmış.

Denizanalarının çoğu zehirliymiş. Hatta bazı türleri, dünyanın en zehirli ve tehlikeli hayvanları arasında gösterilmekteymiş. Denizanaları beslenirlerken ve kendilerini korurlarken Nematosist adı verilen yakıcı hücrelerini kullanmaktalarmış. Bu hücreler sayesinde yemek istediği canlıyı etkisiz hale getiren bu deniz canlıları, ardından etkisiz hale gelen canlıları yiyorlarmış. Bu canlılar beslenmek için yön kabiliyetlerini çok fazla kullanmıtormuş. Yani denizi çerisinde serseri mayın gibi geziyorlarmış. Deniz içerisinde yüzerlerken önlerine çıkan canlıları yiyorlarmış. Denizanalarının besinleri arasında, küçük yapıdaki deniz canlıları, larvalar ve de yumurtalar varmış.

Bu kadar bilgiden sonra fotoğraflar.

isim:  CAM00155.jpg
Görüntüleme: 318
Büyüklük:  125,9 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00156.jpg
Görüntüleme: 362
Büyüklük:  123,4 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00159.jpg
Görüntüleme: 231
Büyüklük:  127,8 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00168.jpg
Görüntüleme: 218
Büyüklük:  122,6 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00178.jpg
Görüntüleme: 230
Büyüklük:  119,8 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00179.jpg
Görüntüleme: 196
Büyüklük:  133,7 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00180.jpg
Görüntüleme: 207
Büyüklük:  60,2 KB (Kilobyte)

Buda benim ayak. Yürürken onuda çekmişiz Hava güzeldi, ayakkabıları çıkarıp paçaları sıvadım hemen.

isim:  CAM00162.jpg
Görüntüleme: 199
Büyüklük:  74,2 KB (Kilobyte)
    gülenyüz, Uzaylı, Meymun ve 2 kişi daha bunu beğendi

Denizanalarına devam. Ne kadar farklı şekilliler. Ayrıca biz dokunmaya korksakta, Uzakdoğu'da bu hayvanlardan börek ve salata yapılıyormuş.

isim:  CAM00182.jpg
Görüntüleme: 200
Büyüklük:  111,5 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00183.jpg
Görüntüleme: 252
Büyüklük:  108,4 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00184.jpg
Görüntüleme: 308
Büyüklük:  162,1 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00185.jpg
Görüntüleme: 483
Büyüklük:  142,7 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00186.jpg
Görüntüleme: 222
Büyüklük:  108,3 KB (Kilobyte)

isim:  CAM00189.jpg
Görüntüleme: 262
Büyüklük:  124,7 KB (Kilobyte)

Buda denizin ortasında rüzgardan parçalanmış bayrak. Denizdeki terkedilmişlik görüntüsünü çok iyi veriyor. Muhtemelen yazın yine plajları birbirinden ayıran sınır taşı gibi kullanılacak.

isim:  CAM00173.jpg
Görüntüleme: 273
Büyüklük:  45,9 KB (Kilobyte)
    Uzaylı, dalya35, gçakar ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever Meymun - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Bunların bir de babaları yok mu? Deniz babası.

Öylesine zehirli olanları var ki dünyanın en zehirli yılanlarından beter.
    Avustralya kuyu deniz anası 1-2cm lik çapı fakat oldukça uzun uzantıları ile
    ve saydam suda çok zor görünür özellikleriyle Avustralya plajlarında çok önemli sorun.

Bizim Akdeniz ve Ege kıyılarında da zehiri insanı birkaç gün acı içinde kıvrandıracak olanları var..
    acemi_caylak, Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Deniz anaları suyun ısınması ve kirlenmesi ile aşırı derecede çoğalır. Sanırım son yıllarda bu kadar yaygınlaşıp, çoğalmasının nedeni budur. Dikkat ederseniz kirli denizlerde çok fazla varlar. Dünyamız için gerçekten çok büyük tehlike ama bu tehlikeyi biz insanlar kendi başımıza sarıyoruz denizi kirleterek.
    Çünkü denizanalarını kontrol altında tutmak mümkün değildir. Onları öldürmek çözüm olmaz çünkü ölen bir denizanası milyarlarca üreme hücresini suya bırakır. Üremek için eşe ihtiyacı yoktur ve çok uzun yıllar boyunca polip olarak yaşamını sürdürebilir.
    Ölümcül derecede zehirli olanlar ip şeklinde gördüğümüz uzantıları koyu renkte (kahverengi) olanlardır. Neyse ki bizim buralarda onlardan yoktur.
    Bir zamanlar sanırım amerikalılar nüfuslarını kontrol ltında tutabilmek amacı ile denizanasından yiyecek üretmişlerdi. Salata tarzı veya bir çeşit börek ama japonların bile hoşuna gitmemiş tadı.
    gçakar, acemi_caylak, gülenyüz ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    istanbul
    zehirli deniz analarını bende duymuştum.hatta Çanakkale sahillerinde olduğuda söyleniyor. bizden uzak olsunlar...
    gülenyüz ve Uzaylı bunu beğendiler

Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Ben çok korkuyorum geçen sene eşimi ısırdı. Doktor yırtmışsın dedi. Yoksa gelenler ortalığı yıkıyormuş yangısından.
    gçakar, acemi_caylak ve Uzaylı bunu beğendiler

ALINTI gülenyüz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben çok korkuyorum geçen sene eşimi ısırdı. Doktor yırtmışsın dedi. Yoksa gelenler ortalığı yıkıyormuş yangısından.
    Hepsi zehirli değil merak etme. Ama değmemeye dikkat etmek gerek
    Uzaylı, dalya35, gülenyüz ve 1 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Çocukluğumda her sene Karayolları Urla Kampı'na bir aylığına gider ailecek kalırdık. Deniz epey ileriye kadar çocukların yüzebileceği alçaklıkta olup sonrası birden derin olurdu. Yılda bir iki kere sabah sahile gittiğimizde denizde binlerce, belki milyonlarca denizanasının kıyıya gelmiş olduğunu görürdük. O gün hiç kimse denize giremezdi tabi... Herkes kafede, sahilde, orda burda vakit geçirirdi. Çocuklar denize giremediği için denizanalarına isyan ederdi.

Eskiden çöp konteynırları yerine büyük metal variller vardı. Onların da araba tekerleği kadar büyük kapakları... O büyüklükte denizanasını bir kaç kişi tutup taşımıştı, şaşkınlıkla izlemiştim. Gördüğüm beni ürkütmüştü . Ben bir daha denize girmem, deniz yaratık dolu demiştim ama iki gün sonra unutmuştum. Deniz keyfi tatlı geliyor tabi...
    gçakar bunu beğendi

Yeşil Sever
    Zaman zaman korkudan dolayı denizden çıkmama sebep olan canlı Çocuklukta hiç hoş hatıralarımız olmadı..
    Uzaylı bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    istanbul
    çocukken çok elledik o denizanalarını iyiki zehirli olanlarına denk gelmemişiz heleki kahve rengi olanların ölüzüne bile dokunmamak lazımmış

Allah korumuş

"ÖLÜSÜNE DAHİ DOKUNMAYIN"

Kahverengi denizanalarının tehlikeli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Alparslan, şöyle konuştu:

“Denizanalarının bulunduğu yerlerde yüzülmemesi gerekmektedir. Denizanalarının ölüsüne dahi dokunmamak gerekiyor. Temas edilmesi halinde ise amonyak, sirke gibi maddeler ile temas edilen bölgenin temizlenmesi gerekiyor. Ama en iyisi ilk yardım ünitesine gitmek. Özellikle göz ve hassas bölgelerin denizanasıyla temas etmemesi gerekir.”

Yeşil Sever erva - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Turkiye o kadar zehirli olanlari yok galiba yada denk gelmemistir

Yeşil Sever
    Yer
    istanbul
    haber siteleri var diyor ama prafösörler yok diyor biz ginede dikkatli olalim
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever debransati - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    ordu
    Cevremizdeki 4 denizde de canlılar farklılık gösterebiliyor deneme tanilma yoluyla kesfedececiz gaki b a
    gülenyüz bunu beğendi