Close

11 Sonuçtan 1 ile 11 Arası
Ağaç Şeklinde Aç33Beğeni
  • 5 Post By gçakar
  • 4 Post By KAPTANzst
  • 3 Post By Buhar
  • 2 Post By gtatas
  • 6 Post By KAPTANzst
  • 5 Post By adneser
  • 4 Post By gtatas
  • 1 Post By KAPTANzst
  • 1 Post By dalya35
  • 2 Post By Meymun

Konu: Koi Balığı / Cyprinus carpio

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Atakent

Koi Balığı / Cyprinus carpio

Net'te Bahçe tasarım öğeleri ile ilgili fotoğraf bakarken, bazı fotoğraflara rastladım. Bu nedenle Koi'ler hakkında birazcık araştırma yaptım.

Koi Balığı/ Cyprinus carpio

isim:  0-0 Koi Fish 7a1397046698b498a3794804ec0ee569_Koi_Fish_3D_Screensaver.jpg
Görüntüleme: 1124
Büyüklük:  42,8 KB (Kilobyte)

Koi sözcüğü Japonca'da Sazan anlamına gelir. Japonya'da yabani atası olan Sazan'dan evcilleştirilmiştir. Koi'ler sazan gibi yeşil renkli olmayıp, renkleri kırmızı, beyaz, siyah veya gümüş beyazı olabilir.

Koi pahalı ve akvaryumda beslemek için büyük bir balıktır. Ayrıca akvaryumdan dışarı sıçrama veya akvaryumun camı ince olduğunda çarptığında kırma ya da çatlatma riski vardır. Bu nedenle özel havuzlarda yetiştirilirler. +4, +3 derecelere kadar dayanıklı olduklarından uygun bölgelerde kışın da havuzda kalabilirler. Soğukkanlı olup, kış uykusuna yatarlar. Havuzlarında büyük kuşlar, kedi, tilki, porsuk... gibi hayvanlardan korunmaları gerekir.

Koi Balığı efsaneleri;

Koiler, akıntının tersine yüzmesiyle bilinen son derece zarif bir tatlı su balığıdır. Akıntıya karşı yüzmesi, Uzak Doğululara göre başarıyı ve azmi simgeler.

Bir Çin mitolojisine göre, akıntısı en güçlü nehir olan Yangze Nehri'nde akıntıya karşı yüzebilen ve nehrin kaynağına ulaşan koiler, ejderhaya dönüşmektedirler. Bu ejderhaya dönüşüm hikayesi, yine Koi balığının başarı ve azmi simgelemesine neden olmaktadır.

Koi balığı dövmesi yaptıran kişi, bu dövmenin ona şans getireceğine ve hayatta hep başarılı olacağına inanır.

(Kaynak kısmen Vikipedi)

isim:  0-0 koi-fish-snack-time-1380990.jpg
Görüntüleme: 4906
Büyüklük:  69,5 KB (Kilobyte)

isim:  0-0 Koi biberonla-sut-iciyorlar-balik-biberon-sazan-koi-baligi-tayland-1292532.jpg
Görüntüleme: 2702
Büyüklük:  149,9 KB (Kilobyte)

isim:  0-0 Koi biberonla-sut-iciyorlar-balik-biberon-sazan-koi-baligi-tayland-1292533.jpg
Görüntüleme: 1186
Büyüklük:  133,7 KB (Kilobyte)

isim:  0-0 Koi, dog-kissing-koi-fish.jpg
Görüntüleme: 1455
Büyüklük:  45,7 KB (Kilobyte)

Bu da Koi yetştirilebilecek en küçük havuz

www.youtube.com/watch?v=FmR8ijV8iZU‎
    Konu gçakar tarafindan (23.11.2013 Saat 09:24 ) degistirilmistir. Sebep: Video adresi düzeltme
    gülenyüz, dalya35, adneser ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Trabzon
    Bende sümbül havuzuna koydum 7 tane.
    Ama hiç birini göremiyorum. Elimi sokunca elime dudak vuruyorlar.
    Lotus ve nilüfer havuzuna koymaya korktum zarar verirler diye. Ama burada nilüfer havuzunda da gördüm. Demek ki zararsız.
    Su sümbüllerinin köklerini ağzına vakumlamaları beni korkutmuştu
    gçakar, rise_com, gtatas ve 1 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    Aksaray
    Sivrisinekleri yiyorlar...onların yumurtalarını çok seviyorlar...
    gçakar, gülenyüz ve gtatas bunu beğendiler

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Japon kültürün de havuzlu eler için çok değerli bir balık çok adetle üremesi ve çok iyi şartlar aramaması tercih nedeni oluyor.
    gülenyüz ve gçakar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Trabzon
    Benim koiler 3 tane kaldılar.
    Sümbüllerin altında telef oldular

isim:  IMG_8244.JPG
Görüntüleme: 478
Büyüklük:  84,6 KB (Kilobyte)
    kozabeyli, gtatas, gülenyüz ve 3 kişi daha bunu beğendi

Fahri Üye adneser - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    ALANYA
    Eskişehir kent parktaki Koi balıkları boylar yaklaşık 40-50 cm olanları vardı

isim:  0 (8).jpg
Görüntüleme: 483
Büyüklük:  24,4 KB (Kilobyte)

isim:  0 (35).jpg
Görüntüleme: 492
Büyüklük:  17,7 KB (Kilobyte)

isim:  0 (36).jpg
Görüntüleme: 489
Büyüklük:  11,8 KB (Kilobyte)

isim:  0 (28).jpg
Görüntüleme: 488
Büyüklük:  22,7 KB (Kilobyte)

isim:  0 (27).jpg
Büyüklük:  24,4 KB (Kilobyte)

isim:  0 (12).jpg
Büyüklük:  22,1 KB (Kilobyte)

isim:  0 (38).jpg
Görüntüleme: 471
Büyüklük:  13,7 KB (Kilobyte)
    gülenyüz, gçakar, kozabeyli ve 2 kişi daha bunu beğendi

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Çalmak lazım çok üremiş bunlar
    gülenyüz, adneser, gçakar ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Trabzon
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    İZMİR
    şaka:a18:
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    bakabıldıkten sonra küçük bir kavanozda bile beslemek hos bırsey balık

Yeşil Sever Meymun - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    6.mesajdaki balıklar normal havuz balığı. Bunlarında adı akvaryumlarda beslenen japon balıkları ile aynı, carrasius auratus.

Burada bahçe havuzu ile ilgili bir konu açmıştım. İçine koi koymanızı ve bu suyla bahçenizi sulamanızı önermiştim. Koi atıkları bahçenizin ihtiyacı olan azot ve fosfor bileşiklerini sağlayacaktır.
    Bu havuza koilerle birlikte japon balığı koymayon çünkü koiler bunları öldürür.
    Bu balıkların tamamı sazan balığının Çinliler tarafından seçilerek rengi, biçimi, boyutu değiştirilmiş doğal olmayan canlılardır.

İnsanın değiştirdiği türler doğal seçilim dışı olduklarından doğada yaban olarak yaşamazlar. Ancak bizde göletlere derelere salınarak doğal türlerle melezleşip değişmelerine bozulmalarına neden olan çok önemli sorundur.
    Koca sazan balıklarının artık bu melezleşmeler sonucu boyutları küçülmekte, bunların taşıyıp bağışık olduğu hastalıklar doğal türleri yok etmekte vs.
    Bu da doğal yaşamı bozmamızın bir başka yoludur.

Ekolojiye yabancı türlerin insan tarafından taşınması, götürüldükleri yerlerde düşmanı olmadığı durumlarda endemik türleri yok etmekte bunların aşırı üremesi tüm denge ve ritmi bozmaktadır.

Köpek de insan tarafından kurtlardan değiştirilerek üretilmiş bir canlıdır.

Koi Japonlar için çok önemli bir ev hayvanı. Asla doğal ortama karışabilecek yerlerde bulundurmazlar, salmazlar. Bitki olsun hayvan türleri olsun Japonya'ya girişi yasaktır. Benim bitki meraklısı bir arkadaş Türkiye'den ceket cebinde fidan ve tohum götürüyordu.
    İshijima San bozulmuş biraz da Türkleşmiş bir Japon anlayacağınız.
    Şimdi sizlerin organik dediği doğal tarımla uğraşıp geçimini sağlayan bir makine mühendisi. Bu işe ormanlardan yaprak toplayarak başladığı için bu konuda dürüst.

Japonyada gördüğüm en iri koiler Kyoto'daydı.
    Kinkakuji, shogun Yoshimitsu tarafından yaptırılmış altın kaplı bir villa. Üzerinde bir de som altın kuş var. 1400 lerin başlarında ölünce zen tapınağına dönüştürülmüş. Geceleri saatlerce ezan okur gibi bağıran rahiplerin dini bu inanç. İkinci dünya savaşında hiç bombalanmamış olduğu için eski Japon binalarının bol bulunduğu Kyoto’da. Nikko’dan sonra Japonyanın en önemli tarihi yapılarından olsa da bir rahip tarafından yakılıp sonra yeniden yapılmış. Şehri gezdiren tüm otobüs turlarının mutlaka uğradığı br yer. Bina çevresindeki su birikintisi çevredeki su kaynaklarından besleniyor. Yer seçimi buna göre yapılmış, su, arkada görünen ormandan taşların arasından minik şelaleler halinde dökülüp içerine bol oksijen tutunarak geliyor.
    Bu suda 3kg a yakın koiler yüzmekte.

İşte böyle bir süs balığı konusu içinde kaç bilgi verdim. Öğrenmenin ve öğretmenin en iyi yolu budur.
    Tekirdağ'dan fizik öğretmeni bir arkadaşla döndüm. Ona bazı fizik soruları sordum. Konuyu çocuklara nasıl anlattığını da sordum.
    Ne fizikten anlıyordu ne anlatmanın yolunu biliyordu. Tanındığım bu fizik öğretmeni fiziği formül dersi olarak biliyor. Konuyu asla kavrayamamış. Fiziğin doğayı açıklamada en iyi yolumuz olduğundan da habersiz. Memleketteki tüm fizik öğretmenleri gibi benim arkadaş da fiziğin ne olduğunu bilmiyordu. Kendisi hap içer gibi fizik öğrenmiş öğrencilere de hap yutturarak fizik öğretmeye çalışıyor. Ezberlenerek öğrenilmiş bilgi, unutulmaya mahkumdur. Kendisi 2 sene ders anlatmasın o da fizik öğretmenliği mesleğini unutacaktır. Fiziği değil, fizik öğretmenliğini unutacaktır. Zaten fiziği bilmiyor ki, unutsun.

isim:  kyoto.jpg
Görüntüleme: 145
Büyüklük:  90,8 KB (Kilobyte)isim:  7049935-The_Gold_Pavillion_Kyoto.jpg
Görüntüleme: 137
Büyüklük:  113,9 KB (Kilobyte)
    gtatas ve gülenyüz bunu beğendiler