Close

10 Sonuçtan 1 ile 10 Arası
Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
 • 4 Post By dalya35
 • 3 Post By dalya35
 • 1 Post By gülenyüz
 • 3 Post By mavi yeşil
 • 1 Post By onur
 • 1 Post By moon
 • 1 Post By sardere
 • 1 Post By mori
 • 2 Post By rise_com

Konu: Saksıda Domates Yetiştirme

 1. #1
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  İZMİR
  Mesajlar
  1.847

  Saksıda Domates Yetiştirme

  Öncelikle tohumları çimlendirebileceğiniz bir kap ayarlamanız gerekmekte. Bu nasıl olur, isterseniz büyük marketlerde bunları için küçük kuyucuklardan oluşan hazır olanları var. Bana göre fazla masraf yapmaya gerek yok. Bakkaldan elinizdeki tohum adedi kadar plastik veya köpük bardak alabilirsiniz. Daha ucuz.

  Her bardağın altına kalın yorgan iğnesi ile 2-3 adet delik açıyoruz.

  Daha sonra kaliteli bir torf yani orman toprağını elinizdeki plastik bardakların yarısını biraz geçene kadar dolduruyoruz.

  Önceden hazırladığınız tohumları her bardağa bir adet gelecek şekilde toprağın üstüne bırakıyoruz. Daha sonra üzerine 1 cm yi geçmeyecek şekilde toprak daha döküyoruz.

  Tohum ekme yöntemini daha farklı da yapabilirsiniz. Her bardağın 3/4 üne kadar toprak doldurup, parmağınızla 1 cm derinliğinde çukur açıp tohumu içine de atabilirsiniz. Buradaki amaç tohum çimlenmeye başladığında toprağın üstüne çıkamayacak kadar ne derinde olsun , nede çok yukarılarda olsun. 1 cm iyi bir tohum ekme mesafesidir.

  Bu işlemlerden sonra tohumlar üste çıkmayacak şekilde bardaklarınızın üzerinden su döküyoruz ve karanlık bir ortamda tohumlarımızın çimlenmesini bekliyoruz. Tohumlar ortalama bir hafta içerisinde çimlenmeye başlar ve 10. günün sonuna doğru hemen hemen her tohum çimlenmiş olur.

  Bu zamanlar tohumun cinsine, ortam sıcaklığına, nemine göre değişiklikler gösterebilir.

  Tohumlar çimlenene kadar gün aşırı toprağın nemine bakıp azar azar sulama yapabilirsiniz.Domates tohumları çimlendikten sonra yaklaşık 3-4 cm boy uzunluğuna erişmeleri 2-3 haftayı alır. Bu aşamadan sonra tohumların rüzgar, soğuk ve diğer dış etkenlere karşı daha dirençli olabilmesi için bulunduğu plastik bardaktan çok fazla köklerine zarar vermeden yerinden alıp daha geniş ve derin bir saksıya veya saksı işlevini görebilecek bir kaba dikiyoruz.

  Burada önemli olan fideleri dikerken eğer imkanınız var ise her saksıya bir adet olmak üzere teker teker fideleri dikmektedir. ada büyük saksıya fidenin her bir yanından 15-20 cm en az mesafe ile diğer fideleri dikmektir.

  Buradaki amaç domates diğer fide ile fazla yakında olmayı sevmez. Biraz boşluk bırakmanız, hatta tek başına ekmeniz domatesten alacağınız verimi üst noktalara taşır.

  Domates fidelerinizi ektikten yaklaşık bir kaç ay sonra 20-25 cm boy uzunluğuna erişmeye başlarlar. Bu arada unutmadan domates sürekli olarak belirli zamanlarda sulanmayı sever ve mutlaka gölgede sulayın. Örneğin her sabah 7 de veya her akşam 7 gibi.

  Önemli olan sulama zamanınızın aynı olması ve gölgede olması.

  Domates fideleriniz ekimden yaklaşık 2 veya 3 ay içerisinde çiçek açmaya başlar. Bu kısım çok önemli. Domateslerinizi gün aşırı takip edin. Çiçek açmaya başlayacağı zaman mutlaka gübre vermelisiniz. Çünkü verimi en çok etkileyen faktörlerden birisidir.

  Domates fidelerinize çiçek açmaya başladığından itibaren ve sonraları belirli aralıklarla gübre vermelisiniz.

  Peki gübre nasıl olmalı ve nereden temin edebiliriz.Gübre ; genellikle otla beslenen hayvanların katı atıklarıdır.

  Örneğin mal gübresi, koyun gübresi,tavuk,kuş gübresi gibi.anatlı hayvanların idrar atma gibi bir durumları olmadıkları için tüm atıklarını katı atık olarak atarlar ve bitkilerin ana besin kaynağı olan N Azot yönünden çok zengindirler. Azot ise bir protein artığıdır.

  Gelelim bu kuş gübresi nereden temin edilir ve nasıl kullanılır;

  Kuş gübresi varsa komşunuzun veya sizin bir muhabbet kuşu ondan, balkonunuza gelen ve köşelere dışkılarını bırakan güvercinlerden, kümesleri olup da tavuk besleyenlerden.

  Bu saydıklarımın hepsinin gübresi olur ve çok işe yarar.Bu elde ettiğiniz gübrelerin kullanımı çok önemli. Domates fidelerine verdiğiniz gübre miktarı fazla olursa hepsini yakabilirsiniz.

  Onun için benim belirlediğim bir ölçü var. Yarım litrelik bir pet şişesinin içerisine 1 cm yüksekliğe ulaşana kadar kuş gübresi doldurun ve ağzına kadar su ile doldurun. Daha sonra gübreler iyice ıslanıp dağılana kadar çalkalayıp bir gün bekletin.

  Ertesi gün suyun yeşil bir renk aldığını göreceksiniz. Bu suyu 2-3 günde bir domates fidelerinizin toprağına çalkalayarak döküyorsunuz.

  Bu işlemi domatesten verim aldığınız sürece yapabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı olmaz.

  Gübrelerin kullanımıyla ilgili diğer bir yöntemde , gübreleri biraz ezip çok az olacak şekilde toprağın üzerine bırakmak. Her sulamada azar azar o gübre toprağa işleyecektir.

  Domates fidelerinize bu işlemleri uyguladıktan sonra, her salkımdan 4-5-6 adet domatesin çıktığını göreceksiniz.

  Domateslerinizi el ile değilde bir makas ile dallarına zarar vermeden almanız domatesin strese girmemesini sağlayacaktır.
  gçakar, mori, gülenyüz ve 1 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  İZMİR
  Mesajlar
  1.847
  Saksıda domates yetiştirmenin ipuçları...
  Domates, güçlü kökleri olan bir sebzedir ve toprağı bu şekilde iyice kavrar, yan kökleriyle güçlü dağılım yapar.
  bu nedenle, bir saksıya bir tek fide dikmek daha uygun olur. aksi takdirde fideler cılız büyür, çiçeklenme ve meyve verimi zayıf olur.

  evde domates yetiştiriciliği denince, saksılar mutlaka balkon veya terasta olmalıdır. domates ve begonyayı birbirine karıştırmamak gerekir tabii.

  tohumlar genellikle bir yıl önce yetişen fidenin ilk bir kaç meyvesinden alınmalıdır. mevsim ilerledikçe yeni çiçeklenmelerle meydana gelen meyvelerin tohumlarında çimlenme yetersizliği olur.

  tohumlar yıkanarak serin ve kuru bir yerde bekletilir.
  altı delik, 3-4 cm yüksekliğinde kaplara, mutlaka ince elenerek hazırlanmış süzek toprak konur ve üzeri düzlenerek hafifçe bastırılır.

  tohumlar, 3-4 cm arayla toprağın üzerine hafifçe bırakılır. bir kibrit çöpüyle tohumlar toprağa 1/2 cm kadar batırılır. ince bir süzgeçli kovayla hafifçe sulanır ve tohumların toprağa yapışması sağlanır.
  daha sonra elde kalan elenmiş toprak kabın üzerine çok çok ince bir tabaka halinde serpilir ve yine hafifçe bastırılarak düzlenir. biraz daha sulanır.

  kabın çevresinden naylon poşet geçirilerek sera ortamı sağlanır. bunun nedeni, toprağın yüzeyinin kurumaması ve çimlenme için nemli bir ortam sağlanmasıdır.
  genç fideler için en zararlı hastalık kök çürüklüğü veren mantarlardan gelir. bu nedenle sulama suyuna çok az ilaç karıştırılmalıdır. hatırladığım kadarıyla pomarsol adlı toz ilaç en uygunudur.

  tohumlar genellikle 5-6 günde çimlenir. güneşli bir yerde bırakılmalıdır, aksi takdirde fide sapları hızla uzayarak pişkin gelişme engellenir.
  çimlendikten bir kaç gün sonra naylon torba çıkartılır.

  şimdi söyleyeceğim şey, çok dikkatli yapıldığı takdirde fidenin sıkı bir şekilde gelişmesine, asıl saksısına alındıktan sonra çok kolay uyumuna ve erken çiçeklenmeye, meyve verimine neden olur.
  tohum kabında çimlenen fidelerin (yaklaşık 3-5 cm boyundaki fideler) köküne zarar vermeden bir kibrit çöpü hafifçe toprağa daldırılır ve fide sanki sökülecekmiş gibi hafifçe yerinden oynatılır. buna basit şaşırtma denir. bu uygulamadan sonra toprak bastırılarak fide yerine oturtulur ve sulanır.
  alıştığı duruş biçimi böylece değişen fide şaşırır gerçekten de. yaşamaya daha bir sıkı sarılır. gövdesi daha kalınlaşır ve ölmemek için daha güçlü kökler verir. hayvan veya insanların karşılaştıkları olağanüstü bir duruma gösterdikleri tepkilerden farkı değildir bu davranış biçimi.

  yeterli büyüklüğe gelen fide asıl saksısına dikildiğinde, zaten iyice kalınlaşmış gövde ve kökleriyle buraya çok çabuk uyum sağlar. bu da aslında ikinci şaşırtmadır ve fide bir an önce büyümek, neslini devam ettirmek için çok daha erken çiçeklenir.
  çünkü yaşamının bu kısa dönemimde iki kere sökülerek tehlikeye maruz kaldığının bilincindedir.

  ister bitki, ister hayvan ya da insan olsun, yaşama bakışımız, direncimiz, mücadelelerimiz birbirinden fazla da farklı değil.
  bunu bilerek, onu anlayarak, hissederek, severek nice yetiştirmelere...

  Kiraz domatesi de denilen türün yetiştirilmesinde uç ve koltuk alma:
  artık hormonlarla yetiştirildiği için büyüklükleri fındık veya kirazdan daha fazla olan bu türün meyve büyüklüğü daha küçüktür.

  tohum ekimi, fide şaşırtması ve asıl büyüyeceği yere almayı daha önce yazmıştım.
  fide, asıl saksısına dikildikten sonra toprağa sağlam bir kazık saplanır ve buna 2-3 metreye varabilen ip veya tel bağlanır. amaç, bu tür sarılıcı özelliği olması nedeniyle ip veya telden destek alarak uzamasıdır. büyüme devam ederken aralıklarla gövde bu desteğe ip ile ama gevşekçe bağlanır.

  fide büyürken ilk anlarda tepe noktasında sadece bir tane büyüme ucu görülebilir. ama daha sonra buradan ayrılan yeni sürgün uçları daha oluşur. öyle ki, tepe noktasında bir tane sürgün ucu varken, öncekiler gövde boyunca dallanma şeklinde sıralanırlar.

  en uçtaki bırakılarak diğer sürgün uçlarının kopartılmasına koltuk alma denir. yan dalların fazlalığı, fidenin büyümesini zayıflatır, çiçeklenme ve meyve veriminin azaltmasına neden olur. her bir yan dalın dibinden çiçek salkımı ortaya çıkar. bu salkımlar göründükten sonra yan dallar kopartılır. böylece, boyuna büyüyen tek bir gövdeden, üzüm salkımı gibi bir sürü çiçek salkımı bırakılmış olur.

  çiçeklerin ve sonraki meyvelerin büyüyebilmesi için gövdedeki yaprakların bırakılması gerekir.
  ta ki, meyveler yeter büyüklüğe ulaştığında, sadece meyve salkımları kalacak şekilde diğer bütün fazlalıklar alınır.

  Yetiştirdiğiniz domateslerden salça yapabilirsiniz.
  Basitçe tarif edersek;
  - Bunun için domatesleri güzelce yıkayın.
  - İrice doğrayın, 4'e 5'e bölebilirsiniz.
  - Sonra büyükçe bir tencerede posası çıkana kadar kaynatın.
  - Sonra bunu süzegeçten gecirip, tuz ilave ederek yeniden kaynatın.
  - Hava almayacak şekilde kavanozlara koyup saklayın.
  - Yaklaşık olarak 5-6 kilo domatesten 1 kilo salça yapabilirsiniz.

  Ketçap yerine kullanılmasını öneririm.

  Not: Bilgiler http//www.sebzeler.org adresinden alıntıdır.
  gülenyüz, mavi yeşil ve gçakar bunu beğendiler

 3. #3
  Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  4.014
  Başarılı bir çalışma Ellerinize sağlık.Doğru bilgiler...
  dalya35 bunu beğendi

 4. #4
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jun 2013
  Yer
  AMASYA
  Mesajlar
  435
  Domateste şaşırtma çok güzel açıklanmış.

  Teşekkürler sn. dalya35 ..
  gçakar, gülenyüz ve dalya35 bunu beğendiler

 5. #5
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Aug 2014
  Mesajlar
  23
  teşekkürler
  gülenyüz bunu beğendi

 6. #6
  Yeşil Sever moon - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Oct 2014
  Yer
  Adana
  Mesajlar
  12
  Sn Dalya, yukarıda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Ben de saksıda pembe domates yetiştirmek istiyorum. İnternetten tohum ve toprak alarak bunu gerçekleştirmeye karar verdim. Bazı sorularıma yanıt verirseniz minnettar kalırım.
  1- Adana da bol güneş alan bir balkon uygun mudur?
  2- Tohumları ne zaman ekmeliyim?
  2- Kaç lt saksı kullanmalıyım?
  ve sizin ekleyebileceğiniz diğer bilgiler. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  gülenyüz bunu beğendi

 7. #7
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2014
  Mesajlar
  51
  Bilginizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
  gülenyüz bunu beğendi

 8. #8
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Nov 2014
  Mesajlar
  1
  Tiny tim cerisi hakkinda bilgi verebilir misiniz

 9. #9
  Yeşil Sever mori - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2015
  Yer
  çorum
  Mesajlar
  9
  Sn. Dalya35 bende saksıda domates yetiştirmek istiyorum geçen yıllarda domates ve salatalık denedim balkonda saksıda fakat çorumda havalar akşamları serin olur balkonda rüzgardan olsa gerek fideler fazla büyümedi ve salatalık ve domatesler çok küçük oldu fasulye kadar fakat sonra kurudular. rüzgar almayan yere mi diksem rahat yetişir.
  Mehmet ŞAHİN bunu beğendi

 10. #10
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Uzun süre güneş alan bir yere dikmelisiniz.

  Gece soğuğundan korumak için akçam saatleri duvar dibine çekebilirsiniz, yada odaya alabilirseniz odaya alın. Sabah geri çıkarın.
  adneser ve Mehmet ŞAHİN bunu beğendiler

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1