Close

16 Sonuçtan 1 ile 16 Arası
Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
  • 4 Post By Halil Önen
  • 2 Post By drsidar
  • 1 Post By Halil Önen
  • 1 Post By ykaya
  • 2 Post By Yakup
  • 1 Post By rise_com
  • 1 Post By Yakup
  • 1 Post By TezzMertek
  • 2 Post By Yakup
  • 1 Post By ykaya
  • 1 Post By Halil Önen

Konu: Yükseltilmiş Yastıklara (Sırta) Fidan Dikimi...

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü

Yükseltilmiş Yastıklara (Sırta) Fidan Dikimi...

Artık Meyve Fidanları 'Sırta' Yükseltilmiş yastıklara dikiyor...

isim:  IMAG0006 (Kopyala).JPG
Görüntüleme: 1119
Büyüklük:  66,9 KB (Kilobyte)

Ve fidan araları uzunluğuna işleniyor. Çapraz sürülme_ toprak işleme_ yapılmıyor...

Faydaları...

1-Sulama _ özelikle salma sulama_ yapıldığında kökler su ile temas etmediğinden çeşitli kök hastalıkları olmuyor.

2-Sulama kökten uzakta yapıldığından kök daha geniş alana yayılıyor. (Su ve gübre neredeyse kök orada)

3- Kök boğulması olmuyor. Zamanla işlenen toprak altında kalan fidanların aşı bölgeleri kök boğulmasına sebep oluyor. Bu ihtimal oradan kalkıyor..

4- İşlenmeyen alanda otla mücadele ediliyor. Kesilen otlar yerinde bırakılıyor. Zamanla çürüyen otlar kompostlama görevi görüyor..

a) yabancı ot çıkışı azalıyor
    b) bitki susuzluğa_ kurak_ iklime alışıyor.

5-İşlenmemiş _ sadece ot mücadelesi edilmiş alanda_ toprağın organik yapısı yükseliyor. Mikroorganizmalar ve mikoriza mantarları çoğalıyor. Orman toprağına yaklaşıyor...

6-Sadece sıra araları işlendiği _ toprak altı işleme_ için işçilikten tasarruf ediliyor...

isim:  IMAG0002 (Kopyala).JPG
Görüntüleme: 1037
Büyüklük:  68,0 KB (Kilobyte)

7- Fideye yakın toprak işlemesi olmadığından işleme sırasında kökler kesilmiyor. Böylece köklerden zararlı mantar hastalıkları olmuyor.

8- Yüzeye yakın kök gelişimi olduğundan su ve besine daha kolay ulaşıyor...

kaynak: H. Önen..
    rise_com, acemi_caylak, Buhar ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever drsidar - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Adıyaman
    teşekkürler çok aydınlatıcı bir anlatım olmuş bu şekilde banada mantıklı geldi danışmanlarıma göstereyim onlarında aklına yatarsa bu şekilde yapalım.

anlatım için teşekkürler... hayırlı bayramlar
    rise_com ve Halil Önen bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    Bu gün aklım olsaydı zeytinleri_10 dönüme_ bu şekilde dikerdim...
    rise_com bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    ALINTI Halil Önen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bu gün aklım olsaydı zeytinleri_10 dönüme_ bu şekilde dikerdim...
    Sırta dikim genelde toprak yapısı killi ,milli ve düz araziler için uygun olabilir ancak gerek süzgeçli topraklarda gerekse eğimli araziler için uygun olacağını sanmıyorum, zira buralarda öncelikle sulama ve yağmur suların sızarak köklerden uzaklaşmasını önleyici dikim tekniği uygulanmalı. Uzun ömürlü olan ceviz ve zeytin ağaçların kökleri zamanla yanlara doğru genişleyeceğinden sırt dışında kalan kısımlarda kökler zemine yakın olacağından kök uçları açıkta kalabilir. Eğimli araziler için terasa dikim sistemi daha uygun olur.

Bu konuyu irdeleyerek burada işlenmesinde yarar var düşüncesindeyim.
    acemi_caylak bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    Sırta dikim de bir teraslama yöntemidir...

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    Sırta dikime bir örnek...

ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Burasıda sadece organik ürünlerle beslenen Ezgi Dogasever'in 4 aylık bsahçesi.

Eklenti 7751

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Hani 60*60 fidan çukuru açacaktık ??

Benim Tarlanın Eğimi %11-%16 arasında değişiyor.
    isim:  Erikli tarla_.JPG
Görüntüleme: 1046
Büyüklük:  89,3 KB (Kilobyte)
    (Tekli patlatmadan sonra) teraslama yapmak ve üstüne yastık yapmak çok zor olmaz mı?(Halil Bey, bakın kafama kafama nasıl vuruyorsunuz )

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Sn.Yakup,

ezgi doğasever, yükseltilmiş yastık yöntemini daha çok drenaj sorunu için tercih ettiklerini söylemişti. Orası dümdüz ve toprağı bol araziydi.

Sizde ise eğim nedeni ile zaten drenaj sorunu yaşamazsınız. Ama buna rağmen ilginizi çekerse SEKİ uygulamalarına göz atmanızı nacizhane tavsiye ederim.
    Uzaylı bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Sizde ise eğim nedeni ile zaten drenaj sorunu yaşamazsınız.
    Gerçekten öyle mi? Tarlanın toprağı, hafif kesme taşlı, açık kahvereni toprak. Toprak aldığımızda iki şey gözümüze çarptı. 1. si neredeyse 4 aydır (doğru düzgün) yağmur yağmamasına rağmen, toprağın 1 karış altı nemli idi. 2. ise toprak hiç çatlamamıştı.

Arkadaşlar toprağın hala nemli olduğunu görünce, fidanların sudan rahatsız olabileğini iddia ettiler. Öyle midir sizce?

Ama buna rağmen ilginizi çekerse SEKİ uygulamalarına göz atmanızı nacizhane tavsiye ederim.
    Ne olduğunu hiç bilmiyorum. Nereden bir ön bilgilendirme alabilirim?
    rise_com bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İzmir
    Sn.Yakup,

Sizde ise eğim nedeni ile zaten drenaj sorunu yaşamazsınız. Ama buna rağmen ilginizi çekerse SEKİ uygulamalarına göz atmanızı nacizhane tavsiye ederim.

Sayfalar - burorteras

isim:  Resim6.jpg
Görüntüleme: 912
Büyüklük:  124,4 KB (Kilobyte)
    rise_com bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI TezzMertek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben dün Sn. rise_com 'un cevabından sonra verdiğiniz linki bulup göz atmıştım. Siz verince yine okudum.

Anlatılan uygulama, %25-%40 eğim için öngörülmüş. (Büyük bu eğimde çalışamadığından).

Benim sorum, ortalama %15 eğimde sizce ne yapmalıyım? Linkte anlatılan uygulamayı (eğim düşük olduğundan mini ekskavatöre gerek yok) ekskavatör ile mi yaptırayım? Ama resimlere ve anlatıma bakınca, Halil Beyin çizimini verdiği ölçülerde yastık yükseltme söz konusu değil gibi görünüyor...

Yoksa %15 eğim için sadece teraslama mı olmalı? Bu durumda yastık aralarındaki organik çukurlardan mahrum mu kalacağım?

Halil Bey, bakın, balık sezonu açıldı. Aliağa uzak değil (seçtiğiniz yola göre ~270 km). Bir Gönen-Bandırma Ziyareti yapmayı düşünmez misiniz? Hem yastık teorisinin projesini hazırlarız.

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    isim:  nar bahçesi.jpg
Görüntüleme: 965
Büyüklük:  119,9 KB (Kilobyte)

Örnek nar bahçesi (sırta dikim )
    Halil Önen bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    ALINTI Yakup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Hani 60*60 fidan çukuru açacaktık ??

Benim Tarlanın Eğimi %11-%16 arasında değişiyor.
    isim:  Erikli tarla_.JPG
Görüntüleme: 1046
Büyüklük:  89,3 KB (Kilobyte)
    (Tekli patlatmadan sonra) teraslama yapmak ve üstüne yastık yapmak çok zor olmaz mı?(Halil Bey, bakın kafama kafama nasıl vuruyorsunuz )
    Eğimli arazilerde teraslama düz arazilerde yükseltilmiş yastık sistemi kurmak gerekiyor...

...
    Benim sorum, ortalama %15 eğimde sizce ne yapmalıyım? Linkte anlatılan uygulamayı (eğim düşük olduğundan mini ekskavatöre gerek yok) ekskavatör ile mi yaptırayım? Ama resimlere ve anlatıma bakınca, Halil Beyin çizimini verdiği ölçülerde yastık yükseltme söz konusu değil gibi görünüyor...

Yoksa %15 eğim için sadece teraslama mı olmalı? Bu durumda yastık aralarındaki organik çukurlardan mahrum mu kalacağım?
    Evet sadece teraslama olmalı. Teraslanmış alanın bir ucuna fidanlar dikilirken diğer tarafına yani yamaç yüzüne açılmış çukura ki_ bu aynı zamanda suyun birikip fazlasının tahliye oldu yerdir_ organik metaryaller ile beslenir. Yani kök _ ki su ve gübre nerede ise oraya gider_ buraya çağrılır. Köklerin bölgenin eğim yönüne doğru gelişimi sağlanır. Böylece ağaç daha sağlam köklerle toprağa tutunu ve şiddetli rüzgarlardan etkilenmez...

...
    Arkadaşlar toprağın hala nemli olduğunu görünce, fidanların sudan rahatsız olabileğini iddia ettiler. Öyle midir sizce?
    Eğimli arazilerde toprağın hep nemli olması istenir. Ağaç ya da fidan bu nemi sever. Eğimli arazilerde su birikmesinden kaynaklanan 'kök boğulması' yaşanmaz. Bitkilerin kök boğulması yaşaması için taban suyunun _yani balçık gibi bir ortamın_ toprak altında 3 aydan fazla birikmesi gerekir. Bahar aylarında bu taban suyu çekilmez ise_ yani bitki uyanmaya ve sürgün yapmaya başladığında_ kök çürümesi yaşanır. Bu da solgunluk hastalığı başta olmak üzere diğer kök hastalıklarına davetiye çıkarır...

Taban suyunun kış aylarında 2-3 ay birikmesi yani drenaj olmaması en başta badem ağacı olmak üzere zeytin_ ki devamlı nemli toprak ister_ ağacını etkiler...
    Yakup bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Yeni kurulan kapalı ceviz bahçesinde, yükseltilmiş yastıklara fidan dikimi uygulaması.

http://web.ogm.gov.tr/Haberler/Haber...3108e&ID=15837

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI ykaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yeni kurulan kapalı ceviz bahçesinde, yükseltilmiş yastıklara fidan dikimi uygulaması.

http://web.ogm.gov.tr/Haberler/Haber...3108e&ID=15837
    8x4 metre ve trakya.. Bence fransız çeşidi ile kurmuşlardır. Budamayı da benzinli hızarla yapar bunlar. Her sene ağacın bir tarafını budadıklarını duymuştum.

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    8x4 metre ve trakya.. Bence fransız çeşidi ile kurmuşlardır. Budamayı da benzinli hızarla yapar bunlar. Her sene ağacın bir tarafını budadıklarını duymuştum.
    Amerika ve Avrupa'da büyük ölçekli kapalı ceviz bahçeleri genelde yandal verimi yüksek olan chandler, pedro, fernor cinsi fidanlar tercih edilerek 8*4 m aralıklarla çit sistemine göre dikilmekte. Özel makinalar ile sıra aralarına bakan iki tarafı budanmakta. Sıra üstüne ise gerek kalmıyor.
    Amaç, bu bahçelerden birim alandan daha fazla verim almayı hedefleniyor. Umarım ülkemizdede büyük ceviz çiftlikleri kurulur. zira ülke tüketiimin %60 şı ithal ceviz ile karşılanmakta.