Close

2 Sonuçtan 1 ile 2 Arası
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 2 Post By acemi_caylak
 • 2 Post By ykaya

Konu: Toprak Kökenli Hastalık Etmenleri

 1. #1
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826

  Toprak Kökenli Hastalık Etmenleri

  Bazen yıllardır çok sağlıklı gözüken ağacınızın yapraklarının sarararak aniden kuruduğuna (çöktüğüne) tanık olursunuz. Ya da sebze fideleriniz dikimden sonraki 15-20 gün sonra sağlıklı görünmesine rağmen birden bire kuruyarak ölür. Bütün bu ani ölümlerin nedeni büyük olasılıkla toprak kökenli bir patojendir (hastalık yapan canlı).

  Toprak kökenli bitki patojenleri önemli miktarda ürün kaybı ve ekonomik zarara sebep olmaktadır. Bu ekonomik kayıpların Amerika’da ço
  ğu üründe, elde edilebilecek ürün rekoltesi üzerinden %10-20 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bu patojen grubundaki hastalık etmenlerinin hububat bitkilerinde ve diğer tarım ürünlerinde meydana getirdikleri hastalıklar, Phymatotrichum kök çürüklüğü, Verticillium ve Phytophthora hastalıklarının sebep olduğu ekonomik kayıpların boyutları bazen tüm işletmeyi iflasa götürecek ciddi boyutlara ulaşabilmektedir (Pimentel, 1991).


  Halk arasında, bitki kök çürüklüğü, kök boğaz çürüklüğü, çökerten (kök çürüklüğü olarak hastalık, sebzelerde çökerten olarak bilinir), ani solgunluk, vertisilyum solgunluğu olarak bilinen toprak kökenli bitki hastalık etmenleri ile ilgili mevcut durum şöyledir:


  1) Kültür bitkilerinde kök hastalıkları ile mücadelede kullanılması tavsiye edilecek etkili ve ekonomik bir yöntem mevcut değildir.

  2) Amerika’da en fazla üretilen 2000 kültür bitkisinde gözlenen başlıca bitki hastalıklarının % 90’nına toprak kökenli patojenler sebep olmaktadır (Lewis and Papavizas, 1991).

  3) Her yıl Amerika’da toprak kökenli patojenlerden kaynaklanan para kaybının 4 milyar doları aştığı tahmin edilmektedir (Lumsden et al., 1995).

  4- Parazitik nematotların sebep olduğu zarar ise yılda 8 milyar dolardan fazladır (Barker et al. 1994).

  5) Amerikan Tarım Bakanlığı alt birimi olan Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetleme Servisi (APHIS; Animal and Plant Health Inspection Service) programında listelenen istilacı karantina patojenlerinden en ön sırada yer alan biyolojik-güvenlik açısından tehlikeli olma
  kapasitesi olan 15 hastalık etmeni toprak kökenli bitki patojenleri grubunda yer almaktadır.

  6) Türkiye’de bu grup hastalık etmenlerinin sebze, endüstriyel ve süs bitkileri ile bahçe bitkilerinde fide dönemimde önemli seviyelerde ekonomik zararlara sebep oldukları bilinmektedir (Anonymous, 2004b, 2005a, 2005b). Malatya yöresinde yetiştirilen beş sebze bitkisini kapsayan bir çalışmada, hıyar bitkilerinde toprak kökenli bitki hastalık düzeyi %8 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada hastalıklı hıyar bitkilerindeki hastalık etmenleri izolasyonlarında, %26 oranında F. oxysporum’a ve % 17.39 R. solani’ye rastlanmıştır.


  Aşağıdaki örnekler, 8 yıllık sağlıklı bir ceviz bahçesinden çekilmiştir. Cevizlerde 8 yıl boyunca hiç bir belirti gözükmezken, bu yıl kışın çok yağmurlu ve ılık geçmesinden dolayı tarlanın belirli bir bölümünde biriken su kök çürüklüğü hastalığına neden olmuştur.

  isim: DSCF1733_1.jpg
Görüntüleme: 1157
Büyüklük: 133,2 KB (Kilobyte)

  isim: DSCF1734_1.jpg
Görüntüleme: 780
Büyüklük: 125,8 KB (Kilobyte)

  isim: DSCF1735_1.jpg
Görüntüleme: 2060
Büyüklük: 92,8 KB (Kilobyte)
  Konu acemi_caylak tarafindan (31.07.2013 Saat 09:38 ) degistirilmistir.
  ykaya ve gçakar bunu beğendiler

 2. #2
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İstanbul/Biga/Çanakkale
  Mesajlar
  781
  Resimlerde görülen ceviz ağaçların kök çürümesini önlemek için bilhassa düz arazilerde kurulu meyve bahçelerinde drenaj konusuna önem vermeliyiz,kışın ağaçların kök bölgelerinde su birikmesini önlemeliyiz. Durum böyle iken gezdiğim bir çok bahçede ağaç diplerine su tutması için çukur kazıldığını görüyorum bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmeli.
  acemi_caylak ve gçakar bunu beğendiler

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1