Close

11 Sonuçtan 1 ile 11 Arası
Ağaç Şeklinde Aç22Beğeni
  • 3 Post By Zıpçıktı
  • 2 Post By gülenyüz
  • 1 Post By gtatas
  • 2 Post By Remzi
  • 2 Post By Yakup
  • 2 Post By Zıpçıktı
  • 3 Post By Zıpçıktı
  • 2 Post By gtatas
  • 2 Post By gçakar
  • 2 Post By Zıpçıktı
  • 1 Post By epsody

Konu: Toprak Seçimi ve Kurtlanma

Yeşil Sever

Exclamation Toprak Seçimi ve Kurtlanma

Bu konuda amatör deneyimlerimi aktaracağım gerekirse güncellerim de.Çocukluğumdan beri her daim bir bitkim olmuştur.yada toprak işleriyle uğraşmışımdır.yaş ilerledikce elde edilen ekonomik özgürlük ve daha iyi sonuçlarından peşinden koşma sevdası bir yılımı çöpe attı diyebilirim.

Toprak durduk yere kurtlanırmı? üstelik herşey satın alınma herşey kontrollü bir şekilde yapılmışken? buna başta ihmal vermemiştim ve başka nedenlerle uğraşa durdum.belki bir adet köşedeki adamdan aldığım açık bir soğandaydı suç.neyse dedik olur böyle gülü sevenin dikenine katlanması misali...

Bu kurtçuklardan kısaca bahsetmek gerekirse çürüntülerle beslenen beyazımsı ve yarı saydam küçük milimetrik bazen de 1cm inede rastalamakla beraber genelde küçük olan ve yarım santimin altında milimetrik soluncansı yaratıklar.

toprağımla beraber içime de düşen bu kurtları önce hafif önlemler alarak bertaraf etmeyi planlıyordum.mesela toprağı uzun süre sulamamak gibi...küçük sinekler de toprağın nemli olduğunun habercisiydi.gerçi altında su birikiyormuydu derseniz hayır.ama bazen çok sulama yapıp altındaki suyu döküyordum.herneyse bu işlere yabancı olmayan ben fazla suyun yan etkilerini biliyordum elbet ki bu yan etkilerde küçük solucanlar hiç olmamıştı.

bu hafif önlemler işe yaramamıştı.dışarıda eksileri gören saksılarda hayat devam etmişti.bi ara küçük bir saksının içindeki toprağı soğuktan sıcağa gidecek şekilde kaynatarak bu parazit can sıkıcı yaratıklardan kurtulmuştum.ancak bu sefer de steril etme yöntemini biraz acımasız buldum ve vazgeçtim.giden toprak olsun diyip kış boyunca aldığım nergis lale ne varsa toprağı ile birlikte çöpe attım.saksıları sıcak su ve deterjanlarla iyice yıkadım ve yeni topraklarla değişim yaptım.hatta içime oturmuş olacak ki yeni çiçekleri de kolleksiyonuma dahil ettim.

neredeyse steril şartlarda yaptığım bu işlemlerde dikkatli olmak adına herşeyi yaptım diyebilirim.en küçük bir parazit yumurtası veya herne deniyorsa artık çoğalmalarına ve tek bir tanesine bile katlanacak değildim.

Ne yazık ki bu tüm uğraşlarım boşunaydı.Çünkü sorun enfekte bir bitkiden değil "torf" denen o lanet toprakta saklıydı.temiz olarak bildiğim ve emin olduğum saksılarda da çeşitli markalarda torf toprak kullanmama rağmen kurtlanma sorunuyla karşılaşmış olmanın hüznü ve burukluğu içerisinde internet ortamına bir kaynak bırakmak için bunları yazdım.Çünkü ne yazık ki tam olarak ne çözüm sunabilen var ne de sorunun kaynağından bahseden...Kimi çok sulamadan kaynaklandığını yazmış. Hayır efendim. o torf denen şey bildiğin kültür solucan kültürü...zaten toprak da demiyorlar.toprak yerine kullanılabilir yazıyorlar ve 40 litresi 13 liraya kadar satılan belki de en ucuz satış ürünü...normal bahçeden aldığım toprağı ben deliksiz saksılarda bile kullanmışlığım vardı ve kurtlanma ile ilgili hiçbir sorunum olmamıştı.k

Uzun lafın kısası şunu anladım ki evinizde böyle saksıda bitki yetiştirmek isteyen varsa asla ve asla torf kullanmayın.Torfu karışım malzemesi bile etmeyin. lale sümbül nergislerimi çöpe gönderen ve şimdide zambaklarımı belki de çöpe gönderecek olan bu lanetli şeyi saksınıza sokmayın.

bakalım sarımsak sigara külü sıradan gideceğim artık.umarım bir çözüm bulurum.
    gülenyüz, Yakup ve gçakar bunu beğendiler

Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sn Zıpçıktı size sonuna kadar katılıyorum.Torf kullanmayı bende hiç önermiyorum ve sevmiyorum.Ben Karşıyaka mezarlığının orada toprakçı dan 2 -3 çeşit toprak karışımı hazırlatıp gübreliyip onu kullanıyorum.
    Zıpçıktı ve gçakar bunu beğendiler

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Ben sayın zıpçıktıya katılmıyorum torf sıvı gübre ile kullanılırsa hiç sorun çıkartmıyor ama aşırı sulama yaptıysanız ve saksı drenaj delikleri yeterli değilse kurtlanmayı yaşarsınız.
    gçakar bunu beğendi

Yeşil Sever
    L E O N A R D İ T(TOPRAK DÜZENLEYİCİ)
    Analiz raporu :

• Toplam (Hümik+Fülvik) (%) 64,8
    • Org. Mad. (%) 75,1
    • Nem (%) 16,1
    • pH 3,4

Leonardit

• Verimi arttırır.
    • Danaburnu uygulanan yerde yaşamaz.
    • Ürünlerde erkencilik sağlar.
    • Ürün kalitesini arttırır.
    • Toprağın sıkışmasını önleyerek daha iyi havalanmasını sağlar.
    • Toprağın su geçirgenliğini arttırır.
    • Kumlu toprakların organik madde miktarını arttırır.
    • Toprağın tüm katmanlarının sıcaklık değerlerini düzenler.
    • Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Kuraklığa karşı su kayıplarını azaltarak toprak nemini korur.
    • Toprak rengini koyulaştırdığı için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar.
    • Topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar.
    • Toprağın Ph yapısını düzenler. Toprağı nötralize eder.
    • Humik asit yüksek tuzlanma sonucu ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.
    • Topraktaki kireç içerisindeki karbondioksiti serbest duruma getirir.
    • Toprakta karbonik aside dönüşen karbondioksit bitki tarafından alınamayan bazı mineralleri çözerek bitki tarafından alınmasını sağlar.
    • Hümik asit toprakta bitkinin ihtiyacı olan N,P,K,Mg,Al ve Fe besin maddelerini çözer, Fülvik asit ise bu besin maddelerinin başka yerlere tutunmasını engelleyerek bitkiye kazandırır.
    • Suda çok hızlı çözülen besin maddelerini kök bölgesinde muhafaza eder, gerektiğinde bitki tarafından alınmasını sağlar.
    • Toprakta yıkanan nitratın ekolojik zararları vardır. Nitrat yıkanmasını minimuma indirir.
    • Toprağın iyon değişim kapasitesini arttırarak bitkinin daha fazla besin maddesi alımını sağlar.
    • Humik asit biyokimyasal özelliği ile toprağın zararlı, kirletici ve zehirli maddelerden temizlenmesini sağlar.
    • Topraktaki ağır metallerin çözülemez duruma getirerek bitki tarafından emilmesini önler.
    • Çözülemez hale gelen ağır metaller zamanla dibe çökmesi sonucunda toprak temizlenir.
    • Bitki bünyesindeki vitamin miktarının artmasını sağlar.
    • Doğal ürün yetiştirmenizi sağlar.
    • Gübre maliyetinde ekonomik tasarruf sağlar.

gülenyüz ve gçakar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Ülkemize "ithal" gelen bir çok ürün, belki bilerek belki bilmeden hastalık/zararlı etmeni ile birlikte gönderiliyor. İthal balmumunda da böyle olmuş.

Ülkemiz, maalesef 3. dünya ülkesi etiketini hak ediyor, ki bilime ve bilgi sahibi insanlara gerekli önem verilmiyor. Top, siyasilerin destekçileri olan "sermaye" nin ayağında...

Ben de torf kullanmıştım ve tavsiye üzerine önce dezenfekte etmiştim. Ancak anlatılanlar benim de başıma gelebilirdi.

Allah'ım, bize akıl-fikir ihsan et. Hemen her konuda, akılsızca hareket eden bir toplum olduk, çıktık. Neyi, neden yaptığımızı bilmiyoruz.
    Zıpçıktı ve gçakar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    ALINTI gtatas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben sayın zıpçıktıya katılmıyorum torf sıvı gübre ile kullanılırsa hiç sorun çıkartmıyor ama aşırı sulama yaptıysanız ve saksı drenaj delikleri yeterli değilse kurtlanmayı yaşarsınız.
    kurtlanma için aşırı sulama şart değil.normal bir sulama yapsanız dahi üreme ve çoğalma olacaktır.

gözlemlediğim kadarıyla bu kurtlardan her türlü bitki etkilenmiyor.mesela zıpçıktı soğanlarının üzerinde altında tabanında bu kurtlara hiç rastamadım toprak enfekte olsa bile...ama nergis lale sümbül gibi soğanların üzerinde gördüm.

yani sorun çıkartmıyor dediğiniz torfu uygun ışıklı bir ortamda incelemeden kesin bir yargıya varmak yanlış olur.yine ben de sıvı bitki besini kullanıyordum.kullandığım ve kullanmadığım saksılarda da bu solucanlar kurtlar artık ne derseniz bulunuyordu...
    gülenyüz ve gçakar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    bu belayı daha iyi tanıtmak amacıyla macro lens kullanarak bir kaç görsel yakaladım.Kendi çapımda bi kaç deneme de yaptım.

limon suyu
    elma sirkesi
    bulaşık deterjanlı su
    isim:  1.jpg
Görüntüleme: 1304
Büyüklük:  113,2 KB (Kilobyte)isim:  2.jpg
Görüntüleme: 1206
Büyüklük:  21,6 KB (Kilobyte)isim:  3.jpg
Görüntüleme: 1183
Büyüklük:  101,4 KB (Kilobyte)isim:  4.jpg
Görüntüleme: 543
Büyüklük:  28,7 KB (Kilobyte)isim:  6.jpg
Görüntüleme: 588
Büyüklük:  63,7 KB (Kilobyte)
    gibi faktörlerden etkilenmedi. belki hoşuna bile gitmiş olabilir. bu canlının zayıf noktası şimdiye kadar sadece kuru ortam olduğunu öğrendim.kuru bir ortamda yaşaması bi yana hareket kabiliyeti bile olmuyor.

resimdeki baş belasının ismini bilen varmı acaba?
    gtatas, gçakar ve gülenyüz bunu beğendiler

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    O zaman bu olay o marka torfun kalitesizliğinden kaynaklanıyor o markayı bilgilendirirseniz kimse almasın bence.
    gçakar ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Atakent
    İşten gelip, bu saatte, kaynak kullanmadan aklımda kalanlarla konuya iki cümle de ben ekleyeyim. Fotoğraftaki yaratıklar yanlış hatırlamıyorsam Nematod. İrili ufaklı bir çok türü var. Bitki ve toprakta kendisi yoksa bile yumurtasının bulunması sorunların başlaması için yeterli. Nemli ve uygun ortamlarda çoğalmaya başlıyorlar. Torf dediğimiz malzemenin su tutma gücü fazla olduğundan, eğer sterilize değilse yumurtalarından nemotodların çoğalması için uygun ortamı sağlıyor.

Yine yanlış hatırlamıyorsam bitki soğanlarında da soğan-sarımsak ya da soğan sak denilen bir nematod türü ya da yumurtası olabiliyordu. Yani sorunun kaynağı soğanlar da olabilir. Mücadelesi zor, soğanları gözden çıkarmak gerekiyor diye hatırlıyorum.

Torf'a gelirsem, torf sulu alanlardaki bitkilerin, su altında çürümesiyle uzun sürelerde oluşan bir malzeme. Ben torf diye satılan malzemelerin çok büyük bir kısmının torf değil, içine humus gibi bir yığın ıvır-zıvır katılmış kompost olduğunu düşünüyorum.

İster kompost, ister torf olsun üreticiler, nakliye sırasında bitkiler susuz kalmasın ve yük hafif olsun diye kullanıyorlar. Ayrıca nemi uzun süre tuttuğu için, bitki köklendirmede, süzek topraklardan daha uygun olabiliyor, Tabi bu avantaj, bitki asıl yerine geçtiğinde uygun karışıma aktarılmadığı zaman bitkiyi ya çürütme ya da susuzluktan kurutma şeklinde dezavantaja dönüşüyor.

Kişisel deneyimlerime gelirsem; Saksı harçlarımda bahçe toprağı, çiftlik gübresi ve bitki türüne göre diatomit (nem isteyenlerde)ya da dişli kum (istemeyenlerde) karıştırarak kullanıyorum. Saksı harcım çok ağır kaldıysa biraz hafifletecek kadar torf ekliyorum. Saksı harcı olarak tek başına torf kullanmıyor ve kimseye de önermiyorum.
    gülenyüz ve gtatas bunu beğendiler

Yeşil Sever
    öncelikle teşekkür ederim bilgiler için.

nematod olma ihtimali üzerinde ben de durmuştum.Araştırdığım kadarıyla nematodlar bitkide belirgin hasar bırakabiliyor.mesela tümörel kitleler gibi ya da yapraklarda anormal gelişmeler şekil bozuklukları gibi şeyler...bu yaratıkların bu tür ekileri olmuyor. bu nedenle "nematod olmayabilir" fikrine daha da yakınım.ama işte asıl sorun bu yaratıkların cinsi ismi nedir?nasıl mücadele edilir? gibi şeyler...

bu yaratıkların hedef noktası daha çok çürümüş bitkiler olduğunu düşünüyorum.tabi bu düşüncenin ötesindeki asıl sorulması gereken soru ise çürümeye neden oldukları için mi ordalar yoksa çürüme olduğu için mi ordalar?

Torf meselesine dönersek bu yaratıkların çıkış kaynağı her ne olursa olsun torf kullanmanın sağlıklı bir seçim olduğunu düşünmüyorum.burada markası felan da hiç önemli değil.ama yine de soranlara karşı ayıp olmasın diye söyleyeyim. "GENTA" marka torf almıştım yani en azından çoğu saksımda bu marka olmakla beraber diğer markalı torflarda da bu bela ile karşılaştım. tabi bu kadar küçük yaratıkların çıkış noktası bulaş faktörleri felan çok ince detaylar.Dolayısı ile aldığım soğanlardan tutun kullandığım sudan bulunduğum bölgenin coğrafi özelliklerine kadar bir çok faktörler dururken bu canlıların çıkış noktası şudur diyemiyorum...

ama şahsi fikirlerimi sıralayacak olursam şunları söyleyebilirim.

-Bu yaratıkların çıkış noktası hava...
    -torfun genel yapısı bu oluşumlara oldukça uygundu.
    -hiç umulmadık saksılarda bile oluşması bunu destekler nitelikte.
    -tabi çeşme suyunun "kaynak" olmadığını düşünürsek...

-torf soğanlı bitkiler için hiç uygun değil.
    -torf otsu biktiler için de hiç uygun değil.
    -su tutma kapasitesi çok fazla.normal bir sulama yapılsa bile eğer güneş ve hava akımı yoksa haftalarca toprak ıslak kalabiliyor.
    -saksıda dengesiz bir nem oranına sebep verebiliyor.
    -toprağın yeteri derece de neme sahip olup olmadığını anlamak pek mümkün değil.
    -böcekler bu toprağı kulllandığımız için bize resmen duacı...
    -olan yine onca emek ve bitkilerimize oluyor.

en kötüsü de ne yapacağımı bilmiyorum. bir yolu olmalı bu canlılardan kurtulamanın diyorum. çamaşır suyu felan dökecem bu gidişle.

toprakta değil gözüm aslında o kadar zamandır büyüyen bitkilerimin sonu çöp tekekesi olsun istemiyorum.şu yaz sıcaklarında belki saksıları 50 derecenin üzerine çıkarmayı deneyebilirim. tabi şu rahmet kesilmeden de zor. temmuza gireceğiz güneş yüzü göremedik...
    gülenyüz ve gtatas bunu beğendiler

Fahri Üye epsody - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    ALINTI Zıpçıktı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    bu yaratıkların hedef noktası daha çok çürümüş bitkiler olduğunu düşünüyorum.tabi bu düşüncenin ötesindeki asıl sorulması gereken soru ise çürümeye neden oldukları için mi ordalar yoksa çürüme olduğu için mi ordalar?.
    Sayın Zıpçıktı sorularınızın cevabını toprakların su ve hava dengesizliği içinde aranmalıdır,toprak su tutma kapasitesi yüksek olursa mantar ve onun gelişmesine bağlı canlıların aktifliği içinde olumsuz bir gelişme olurken hava alan köklerdede oksidasyonun etkileri içinde çürükçül bakteriler ortamda bozucu etkiler yaratmaktadırlar.
    gülenyüz bunu beğendi