Close

Sayfa 1/2 12 SonSon
32 Sonuçtan 1 ile 25 Arası
Ağaç Şeklinde Aç55Beğeni

Konu: Bitkiler İçin İlaçlama Zamanları

Yeşil Sever

Bitkiler İçin İlaçlama Zamanları

havalar iyi gidiyor ağaçların uyanma zamanı yaklaşıyor.meyve ağaçları özellikle taş çekirdekliler(kayısı,şeftali,erik v.b)kedi balı dediğimiz bal çıkarır bu birçeşit hastalıktır.hastalığın oluşmaması için bordo bulamacı ilacı sıkmamız lazım.ilacın içinde göztaşı ve kireç olduğundan herhangi tehlikesi yoktur.çiçekler açmadan önce mutlaka yapılmalıdır.ağaçların diplerinede 20.20.20 gübre verirseniz gelişimi açısından iyi olur.birde humik asit dediğimiz organik gübre var bunuda tavsiye ederim.bu gübre toprak yapısını düzenler bitkilerin kök gelişimini artırır.soracağınız sorular olursa yazın elimden geldiğince ve bilgilerim doğrultusunda cevaplamaya çalışırım.ayrıca ev haşere ilaclarıda işyerimizde satılmaktadır.küçük ücretlerle evinizi ilaçlayabilirsiniz.tüm üyelere iyi günler dilerim...
    gülenyüz, denizakvaryumu ve dalya35 bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yeşil dünya'da hümik asit organik ürünün dışında kimyasal ürünler önerdiniz. Organik çözümleriniz varsa bunları zevkle dinlemeye hazırız. Lütfen kimyasal girdilerle dünyamızı, tarlalarımızı, bahçelerimizi, hatta evlerimizi daha fazla kirletmek için bir şeyler yapmayınız. Bizlerde sizlere iyi günler dileriz.

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Remzi Bey, bakır sülfat (göztaşı) organik tarımda da kullanılıyor.

Yeşil Sever
    Sayın Acemi_Caylak
    (ağaçların diplerinede 20.20.20 gübre verirseniz) (ayrıca ev haşere ilaclarıda işyerimizde satılmaktadır.) Bunlarında organik tarımda kullanıldığını söyleyebilirmisiniz ? Ben bunları görünce yazımı yazdım. İyi akşamlar
    KAPTANzst bunu beğendi

Remzi Bey,

Herkesin yazma hakkı var. Siz bence çok sert çıkmışsınız. Oysa nelerin kullanılıp nelerin kullanılamayacağı daha ayrıntılı anlatılabilirdi. Hem yanlış bildiğimizi söylememiz, hem de karşı tarafın söylediği doğru şeyleri görmemiz gerekiyor. Ne yazık ki tarım dünyası bakırın alternatifini henüz bulamadı. Benim kimya bilgim kapsamında da üre gübresi bakırdan daha zararsız. Ama bakır organik tarımda kullanılabilirken, üre kullanılamıyor.
    dalya35 ve KAPTANzst bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Sayın yıldız tarım; Evlerinizi de ilaçlayabiliriz yazmış. Bunun için ev haşare ilaçları demiştir. Bunda bir sakınca yok. Ben bahçede depo içinde kalabilmek için mecburen ilaçlıyorum. Orası beton zemin. Bahçeye bir zararı yok.

Yeşil Sever denizakvaryumu - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    Tagem Ziraat Ürünleri Gübre San. ve Tic. A.Ş.

Bordo bulamacı kullanmak istemeyenler için labicuper alternatif bir ürün olabilir mi?

Yer
    Ankara

Yeşil Sever
    Sayın Acemi_Caylak ve Sayın Uzaylı
    Özür dileyerek sizlere katılamıyacağımı söylemek zorundayım. Tabiiki herkesin yazmaya hakkı var. Mağalesef bir çok yerde bilgi kirliliği çok fazla bulunuyor. Hepsinin alternatifi var. Bordo bulamacının da, ev ilaçlamanında organik alternatifleri bulunmaktadır. Reklam yapmamak için bunların neler olduğunu söylemeyeceğim.
    Ama başka bir konudan bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz futbol takımlarımız daha iyi neticeler almak için dünyanın paralarını verip yurt dışından ve yurt içinden bir çok oyuncuyu transfer ediyorlar. Bu oyuncuları daha iyi sahalarda oynatmak için çim alanlar yaptırıyorlar ve daha yeşil olsun diye N,P,K li bir çok gübreyi kullanıyorlar. N yani azotlu gübreler toprakla temas ettiklerinde amonyağa dönüştüğü için gaz haline gelen amonyak bakın neler yapıyor.
    1. Sporcularda performans düşüklüğü,
    2. Zehirlenme,
    3. Vücutda alerjik reaksiyonlar,
    4. İktidarsızlık,
    5. Akciğer kanseri risklerini beraberinde getiriyor.
    Sizlerce bunu bilseler kulüp yöneticileri böyle ürünleri hiç kullanırlarmı ? Hiç zannetmiyorum.
    Sayın Uzaylı beton zeminde olsa ilaçlamaya mecbur kaldığınız ortanlarda fazla bulunmamaya, iyice havalandırdıktan sonra girmeye özen gösterseniz sizin için de daha iyi olmaz mı ?
    Genede iyi akşamlar
    Uzaylı, gülenyüz, dalya35 ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yer
    İzmir
    Sayın Remzi; Dediğiniz gibi depo içini iyice havalandırıyorum, buna özen gösteriyorum. Ayrıca depo dışı beton zemini yıkadığım için burada kükürt kullanıyorum. Depo etrafını kükürtlüyorum.

Fare, yılan, çiyan, kertenkele, akrep, kene v.s. bunların hepsini engelleyecek organik çözüm varsa bilmek isterdim. Organik çözüm her zaman önceliğimdir. Bunları kesin engelleyecek organik çözüm var mı?
    acemi_caylak, gçakar, dalya35 ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Size özel mail yollamaya calıştım. Ama mesaj kutunuzun dolu olduğu bilgisi geldi. Boşaltmanız gerekiyormuş. Neyse burada paylaşalım.
    Sayın Uzaylı
    Lütfen bana mail adresinizi yazarsanız size bazı bilgileri yollarım. Siz Fare, yılan, çiyan, kertenkele, akrep, kene v.s etkili organik ilaç diyorsunuz. Bu ürün kuşlar, karıncalar, akrep ve çakal da denendi başarı olduğunu anladık. Sizin söylediğiniz diğer hayvanlardaki başarısını deneme fırsatımız olmadı. Bitki koruma yanında bitki gelişimini sağladığını da gözlemledik. İyi akşamlar
    gülenyüz ve Uzaylı bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Sayın Remzi; Uyarı için teşekkür ederim. Yer açtım, mesaj gönderebilirsiniz.
    gülenyüz ve Remzi bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Sayın Uzaylı
    Bana mail adresinizi yazarsanız size organik bitki koruma ve besleme ürünleri ve standart uygulama hakında bilileri yollayabilirim. İyi akşamlar
    adneser ve dalya35 bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Sayın Remzi; Yazdım, teşekkür ederim. İyi akşamlar...
    gülenyüz, acemi_caylak, adneser ve 1 kişi daha bunu beğendi

ALINTI denizakvaryumu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bordo bulamacı kullanmak istemeyenler için labicuper alternatif bir ürün olabilir mi?
    Bordo Bulamacı (Bakır Sülfat ve kireç karışımı) yerine sadece burada sözü edilen Labicuper (Bakır Glukonat) değil, Bakır Oksiklorür, Bakır Oksit vb. bir çok farklı alternatif var. Ancak hiç birisi bakırın ağır metal olması gerçeğini değiştirmiyor. Bakır özellikle balıklar için oldukça zararlı bir bileşik. Ayrıca bakırın yüksek dozda alınması insanda da beyin ve akciğerde ciddi hasara yol açıp, şizofreni, alzheimer, parkinson ve wilson gibi hastalıklara neden olmaktadır. FDA (Amerikan Gıda ve İçeçek Kurumu) tarafından şu dökümanda;

Bakır glukonat tavuklarda anormal embriyo gelişimine (teratogenic) neden olmakta fakat sıçanlarda bir etkisi görülmemiş. Bakır Sülfat ise çok fazla enjekte edildiğinde hamsterlarda embriyo için zehirli olduğu ve anormal enbriyo gelişimlerine (embryotoxic and teratogenic) neden olduğu söyleniyor.

Yani bakırın fungusit olarak kullanıldığı bileşiklerin hepside bakır içeriyor. Labicuper (Bakır Glukonat) veya Bakır Sülfat (göztaşı) olarak kullanılması olumsuz etkisini azaltmıyor.

Tek farkı üreticinin sitesinde yazdığı gibi Bakır Glukonat sistemik, Bakır Sülfat kontakt etkili. Sistemik olan bitiki dokusuna girebiliyor ve iletim boruları yardımıyla bitki içerisinde taşınır durumda ve bitki dokusuna giren zararlı ile savaşıyor. Kontakt etkili olan ise bitki yüzeyinde olup hastalık etmeni olan zararlı ile direk temas sonucu zararlıyı öldürüyor.

Slovenya'da Vili KURNIK, Vesna GABERSEK, Mario LESNIK, Marjana KURNIK tarafından yapılan 3 yıllık bir saha araştırmasında sistemik etkili ilaçlar ile kontakt etkili ilaçlar arasında zararlıya etki bakımından büyük fark görülmemiş. Araştırmacılar sistemik ve kontakt bileşiklerin denemesini en inatçı hastalıklardan birisi olan elma kara leke hastalığı ile yapmışlar.

isim:  apple_scab.jpg
Görüntüleme: 1133
Büyüklük:  60,6 KB (Kilobyte)

Araştırmanın İnigilizce özeti aşağıda. Sistemik etkili olanların başarı oranı %90.1, kontakt etkili olanların başarı oranı ise %88.2 civarında. Yani aradaki fark nerdeyse yok denecek kadar az.

Araştırmacıların belirttiği gibi çıkan sonuca göre Sistemik bileşiklerin Kontakt olanlara göre bir üstünlüğünden söz edilemez.

Gelelim bizim için asıl can alıcı noktaya. Yapılan testlerde bir uygulama sırasında hektara 250 litre civarında ilaç kulunılmış. (Özet dökümanda ayrıntısı yok ancak 250 litre içerisinde bakır oranı tahmini olarak %2 civarındadır.) Bir sezonda bu uygulama 12-18 kere tekrarlanmış. Bende işim gereği gezdiğim elma bahçelerinde bir sezon içerisinde hemen her hafta tekrarlayan periyotlarda sadece bakırlı bileşikler değil çeşitli fungusitlerin düzenli olarak kullanıldığını gördüm. Bu kadar yoğun kullanılan bakırın nereye gittiğini ise siz düşünün.

"A three-year trial was carried out in an apple plantation to compare the efficacy of several contact or systemic acting copper formulations for apple scab control (Venturia inaequalis Cooke).

The tested formulations were based on copper-calcium oxychloride, copper sulphate and complexes or chelates of them with amino acids, peptides, EDTA, urea, octanoic and gluconic acid. Formulations based on Cu-oxychloride and Cu-sulphate were considered as contact acting trial standard fungicides. Other tested formulations had a partially systemic activity.

Formulations were applied as foliar sprays (250 l/ha) preventively 12 to 18 times a season to apple trees of seven cultivars (Golden Delicious, Gala, Fuji, Idared, Braeburn, Jonagold and Elstar) at the rate of 200 g of pure copper ions per hectare per individual application.

The efficacy for scab control was assessed by standard methods (visual scoring of the diseased leaf and fruit surface area and efficacy calculation according to the Abbot formula). The goal was to determine whether the selected recently developed systemic acting copper formulations can provide a higher level of biological efficacy to control apple scab than the traditional contact acting copper fungicides.

Since the results of a three-year trial were not consistent, one can not claim for sure that systemic acting copper formulations can provide a statistically significantly higher rate of apple scab control on fruits (a three-year average 90.1%) than the contact acting ones (a three-year average 88.2%). The tested copper formulations provided just a little lower level of scab control as conventional fungicides and the preparations used for apple scab control in organic production systems, therefore they may be recommended for apple scab control."

Kaynak: http://www.agricultura-online.com
    gülenyüz, dalya35, Uzaylı ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Sayın Uzaylı bir şey değil. Selamlar

Yer
    Ankara
    ALINTI acemi_caylak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bordo Bulamacı (Bakır Sülfat ve kireç karışımı) yerine sadece burada sözü edilen Labicuper (Bakır Glukonat) değil, Bakır Oksiklorür, Bakır Oksit vb. bir çok farklı alternatif var. Ancak hiç birisi bakırın ağır metal olması gerçeğini değiştirmiyor. Bakır özellikle balıklar için oldukça zararlı bir bileşik. Ayrıca bakırın yüksek dozda alınması insanda da beyin ve akciğerde ciddi hasara yol açıp, şizofreni, alzheimer, parkinson ve wilson gibi hastalıklara neden olmaktadır. FDA (Amerikan Gıda ve İçeçek Kurumu) tarafından şu dökümanda;

Bakır glukonat tavuklarda anormal embriyo gelişimine (teratogenic) neden olmakta fakat sıçanlarda bir etkisi görülmemiş. Bakır Sülfat ise çok fazla enjekte edildiğinde hamsterlarda embriyo için zehirli olduğu ve anormal enbriyo gelişimlerine (embryotoxic and teratogenic) neden olduğu söyleniyor.

Yani bakırın fungusit olarak kullanıldığı bileşiklerin hepside bakır içeriyor. Labicuper (Bakır Glukonat) veya Bakır Sülfat (göztaşı) olarak kullanılması olumsuz etkisini azaltmıyor.

Tek farkı üreticinin sitesinde yazdığı gibi Bakır Glukonat sistemik, Bakır Sülfat kontakt etkili. Sistemik olan bitiki dokusuna girebiliyor ve iletim boruları yardımıyla bitki içerisinde taşınır durumda ve bitki dokusuna giren zararlı ile savaşıyor. Kontakt etkili olan ise bitki yüzeyinde olup hastalık etmeni olan zararlı ile direk temas sonucu zararlıyı öldürüyor.

Slovenya'da Vili KURNIK, Vesna GABERSEK, Mario LESNIK, Marjana KURNIK tarafından yapılan 3 yıllık bir saha araştırmasında sistemik etkili ilaçlar ile kontakt etkili ilaçlar arasında zararlıya etki bakımından büyük fark görülmemiş. Araştırmacılar sistemik ve kontakt bileşiklerin denemesini en inatçı hastalıklardan birisi olan elma kara leke hastalığı ile yapmışlar.

Araştırmanın İnigilizce özeti aşağıda. Sistemik etkili olanların başarı oranı %90.1, kontakt etkili olanların başarı oranı ise %88.2 civarında. Yani aradaki fark nerdeyse yok denecek kadar az.

Araştırmacıların belirttiği gibi çıkan sonuca göre Sistemik bileşiklerin Kontakt olanlara göre bir üstünlüğünden söz edilemez.

Gelelim bizim için asıl can alıcı noktaya. Yapılan testlerde bir uygulama sırasında hektara 250 litre civarında ilaç kulunılmış. (Özet dökümanda ayrıntısı yok ancak 250 litre içerisinde bakır oranı tahmini olarak %2 civarındadır.) Bir sezonda bu uygulama 12-18 kere tekrarlanmış. Bende işim gereği gezdiğim elma bahçelerinde bir sezon içerisinde hemen her hafta tekrarlayan periyotlarda sadece bakırlı bileşikler değil çeşitli fungusitlerin düzenli olarak kullanıldığını gördüm. Bu kadar yoğun kullanılan bakırın nereye gittiğini ise siz düşünün.

Kaynak: http://www.agricultura-online.com
    Bu durumda bakırlı ilaçlara organik tarımda neden müsade ediliyor?
    gülenyüz bunu beğendi

ALINTI denizakvaryumu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bu durumda bakırlı ilaçlara organik tarımda neden müsade ediliyor?
    Fungusit olarak henüz alternatifleri yok!

Üstelik sadece bakır değilki. Bırakalım Bakır'ı Amerika'da Ekim 2014'e kadar ateş yanıklığında streptomisin ve tetramisin isimli antibiyotikler serbest olarak kullanılacak. Kaynak: Fire Blight Control in Organic Apples and Pears

Kararı uzatıp uzatmayacakları kesin değil. Çünkü Ekim 2014 uzatmasını son anda yapmışlardı.

Yeşil Sever
    yeşil dünyada ilaç tavsiyesi çok büyük hataydı özür dilerim.simdi bildiğim bazı ilaçlama tekniklerini yazayım bari.yaprak bitine sarı yapışkan tuzaklar.ağaçların çiçek zamanı gelen bakla zınnı adlı böceğe mavi su dolu leğenler ve mavi yapışkan tuzaklar.yılan ve akrep için toz kükürt.yaprak bitlerine arap sabunu ve ayrıca acı biber suyu.sümüklü böceğe tuz.hamam böceğine çam terebentin veya patates püresine borik asit. Sayın remzi bey sakın ola pazarda satılan meyve ve sebzeleri yemeyiniz.onlara kullanılan ilaçları bi bilseniz benim yazdığım göztaşı onların yanında vitamin olur sadece.iyi akşamlar
    Uzaylı, gülenyüz, dalya35 ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    İZMİR
    ALINTI Remzi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sayın Uzaylı
    Bana mail adresinizi yazarsanız size organik bitki koruma ve besleme ürünleri ve standart uygulama hakında bilileri yollayabilirim. İyi akşamlar
    Sayın Remzi, bu bilgileri burada paylaşsanız da bizler de öğrensek daha faydalı olmaz mı?
    acemi_caylak, gülenyüz ve Uzaylı bunu beğendiler

Sayın dalya35,

Remzi Bey bu üründen söz ediyor anladığım kadarıyla.

Biyoaktiv
    gülenyüz ve Remzi bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Bir sorum var:

Bayramda, yani Ekim ayı başında gemlikte zeytin ağaçlarını mavi gördüm.

Bu dönemde yapılan bordo bulamadı uygulamasının sakıncaları yok mudur? Bakır, zeytine geçmez mi?
    acemi_caylak ve gülenyüz bunu beğendiler

Zeytine elbette geçer. Özellikle soğuk sıkım yapıyorlarsa büyük olaslıkla yıkanmadan sıkılıyordur. Üzerindeki bakır direk yağın içine geçecektir. Yani doğal soğuk sıkım zeytin yağı yiyeceğim derken bakırı da almış olacaksınız. Bal olayında da belirttiğiniz gibi sadece doğal yetiştirmek yetmiyor, işlenme aşamasında oluşan bulaşıklıklar çok daha önemli.
    gülenyüz ve Yakup bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Arkadaşlar Biyoaktiv çok önemli bir üründür. Biyoaktiv bitkiyi hastalık ve zararlılardan korur, gelişmesini sağlar. Biyoaktivin yanında Av flower çiçeklenme dönemimde, Av glower meyve döneminde, Pro cal calsiyom eksikliğinde, Febriik demir eksikliğinde, Arrina ise tam bir besin destekleyicidir. Bu ürünlerin tamamı organik asitlerden imal edilmiştir. Bunların yanında toprağımızı düzenlemek ve bitkilerimizin daha güzel gelişmelerini sağlamak için kaliteli leonardit ile hümik asitte katarsak çok daha keyifli ürünler yetiştirebiliriz. Hepinize güzel bahçe, tarla diliyorum.
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever Mehmet ŞAHİN - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Muğla
    Lütfen bilgisi olanlar cevaplasın. Şimdiden teşekkürler.
    Benim meyve bahçemde bir muşmula ağacım var. Henüz 6 yıllık. Her yıl çiçek salkımları, yaprakları ve meyveleri kuru kuru oluyor. Yapraklarında delikler oluşuyor ve hasta yapraklar çoğunlukla kuruyor. Bunun çaresi nedir? Organik herhangi bir ilacı var mıdır?

Sayfa 1/2 12 SonSon