Close

6 Sonuçtan 1 ile 6 Arası
Ağaç Şeklinde Aç30Beğeni
  • 7 Post By Meymun
  • 8 Post By Meymun
  • 7 Post By Meymun
  • 3 Post By Meymun
  • 2 Post By Uzaylı
  • 3 Post By Meymun

Konu: Orchis, Ophrys

Yeşil Sever Meymun - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Orchis, Ophrys

Burada orkideler bölümü de varmış.

Hoyacılar sonrası ben de bir grup bitkiden söz etmek istiyorum.
    Fakat Anadolu’nun bu bitkilerinin hoya kadar ilgi çekmeyeceğini bilerek konuyu açtım.

Son buzul çağı Anadolu’yu Avrupa kadar etkilemediğinden ülkemizdeki bitki türü sayısı tüm Avrupa’dan fazladır. Ve hala tanımlanıp sınıflandırılmamış bitki türlerimiz var. Bunlar çeşitli nedenlerle artık yok oluyor. Orkideler de aynı durumdan nasibini alıyor. Yok olan bitkilerle birlikte yaşamı ve varlıkları sadece bunlara bağlı olan böcekler de bu dünyadan yok olmakta. Korumak veya başka amaçlarla Anadolu bitkileri Avrupa’ya gizli olarak kaçırılmakta fakat biz bunu engellemeye çalışıyoruz.

Önce orkidelerin bir grubu olan Ophrys.
    Çok yıllık yumrulu bir bitkidir. Dişi böcek görünümlü ve feromonlu olup tozlaşma için daha çok erkek böceklerin ilgisini çeker.
    Söküm çok dikkatli yapılmalıdır. En iyisi tohumdan yetiştirmek. Söküm sırasında yumru çevresindeki toprağıyla birlikte ve kökler hava almayacak şekilde yani toprak ve kök birbirlerine göre hareket etmeden alınmalıdır. Kök çevresinden en az 30 cm çapında toprak bu şekilde kaldırılmalı, ve yerine dikilene kadar bu toprak dağılmamalıdır. Çünkü bunlar topraktan yararlanabilmek için mantarlarla ortak yaşar. Kök bölgesinin hava alması bu mantarların ölümüne neden olur ve kısa sürede bitki de taşınıp dikildiği beslenemeyip kesinlikle ölür.

Kuzey Afrika Akdeniz bölgesi ve Türkiye’nin birçok bölgesi bu bitkilerin vatanıdır. Sahlep elde etmek için Uludağ’da neredeyse soyu tüketildi. Belki dağın insanların pek uğrayamadığı güney ve doğu bölgelerinde kalmışlardır. 15 sene önce batı yönünde bir vadiye indiğimde dere yatağı çevresinde birkaç tanesine rastladım. Uygun techizatım olmadığından sökmedim. Sökse idim de o yokuşu tırmanırken toprağını dağıtırdım.
    Burada resmi olanlar Büyükçekmece ve Değirmenköy civarından 2007 yılında nisan ve mayıs aylarında söküldü. Şimdi yerleşime açılan İstanbul B.Çekmece’de de bu endemik türler yok olmak üzere.

Ophrys apifera
    isim:  Ophrys apifera.jpg
Görüntüleme: 266
Büyüklük:  19,0 KB (Kilobyte)

Ophrys blitopertha
    isim:  Ophrys blitopertha.jpg
Görüntüleme: 262
Büyüklük:  29,7 KB (Kilobyte)

Ophrys bombilyflora
    isim:  Ophrys bombilyflora.jpg
Görüntüleme: 290
Büyüklük:  22,5 KB (Kilobyte)

Ophrys buchephala
    isim:  Ophrys buchephala.jpg
Görüntüleme: 273
Büyüklük:  21,8 KB (Kilobyte)

Ophrys mammosa
    isim:  Ophrys mammosa.jpg
Görüntüleme: 297
Büyüklük:  19,7 KB (Kilobyte)

Ophrys ???
    isim:  Ophrys.jpg
Görüntüleme: 240
Büyüklük:  23,4 KB (Kilobyte)

Anacamptis pyramidalis
    İhsaniye'den söküldü
    isim:  Anacamptis pyramidalis.jpg
Görüntüleme: 233
Büyüklük:  17,9 KB (Kilobyte)

Himontoglossum caprinum
    Boyalı'dan söküldü
    isim:  Himontoglossum caprinum.jpg
Görüntüleme: 223
Büyüklük:  24,8 KB (Kilobyte)

Orchis fragrans
    Boyalı
    isim:  Orchis fragrans.jpg
Görüntüleme: 325
Büyüklük:  18,2 KB (Kilobyte)

Orchis laxiflora
    B.Çekmece
    isim:  Orchis laxiflora.jpg
Görüntüleme: 271
Büyüklük:  26,7 KB (Kilobyte)

Orchis morio subsp. pincta
    Korudağı
    isim:  Orchis morio subsp. pincta.jpg
Görüntüleme: 259
Büyüklük:  27,5 KB (Kilobyte)

Orchis papilionacea ssp papilionacea
    Boyalı
    isim:  Orchis papilionacea ssp papilionacea.jpg
Görüntüleme: 321
Büyüklük:  28,6 KB (Kilobyte)

Orchis papilionacea ssp
    Nakkaş B.Çekmece
    isim:  Orchis papilionacea ssp.jpg
Görüntüleme: 230
Büyüklük:  21,0 KB (Kilobyte)

Orchis purpurea
    Boyalı
    isim:  Orchis purpurea.jpg
Görüntüleme: 224
Büyüklük:  28,3 KB (Kilobyte)
    sarı.sonbahar, edelvays58, Lunlun ve 5 kişi daha bunu beğendi

Orchis sancta
    Gümüşlük
    isim:  Orchis sancta.jpg
Görüntüleme: 234
Büyüklük:  19,5 KB (Kilobyte)

Orchis simia
    Boyalı
    isim:  Orchis simia.jpg
Görüntüleme: 288
Büyüklük:  25,2 KB (Kilobyte)

Orchis tridentata
    Boyalı
    isim:  Orchis tridentata.jpg
Görüntüleme: 342
Büyüklük:  20,9 KB (Kilobyte)

Orchis???
    Boyalı
    isim:  Orchis.jpg
Görüntüleme: 222
Büyüklük:  19,0 KB (Kilobyte)

Platanthera bifolia (Orchis verdatre)
    Boyalı
    isim:  Platanthera bifolia (Orchis verdatre).jpg
Görüntüleme: 254
Büyüklük:  19,4 KB (Kilobyte)

Serapias bergonii
    Boyalı
    isim:  Serapias bergonii.jpg
Görüntüleme: 246
Büyüklük:  20,7 KB (Kilobyte)
    Uzaylı, sarı.sonbahar, acemi_caylak ve 4 kişi daha bunu beğendi

Resimlerdeki bitkiler yerlerinden bel küreği ile 40x40cm toprağıyla sökülmüş Büyük Çekmece'de özel bir tarlaya ekilmiştir.
    Kimi 3 sene kimi 2 sene yaşadı. Köstebek veya başka nedenlerden öldüler. Spor boyutlarındaki tohumlarından ise yetiştirmeyi başaramadık.
    Tropikal bölge orkideleri yumru geliştirmez, yılın her ayı mevsim hep aynı olduğundan köklerinde soğuk sezonlar için depolama yapmaz.
    Bizdekiler yumruludur, sahlep elde etmek için talan edilmişlerdir. Doğal salepin kg fiyatı sanırım şimdilerde 350 TL. Bu da %100 mü bilmiyorum.

Küresel ısınma, çevre kirliliği, talan bu nadir bitkileri yakında yok edecek gibi.
    Keçi sütü, şeker ve salep kaynatıldıktan sonra dondurma yapılırdı. Böyle bir dondurma yemiş olanlara şimdi hiçbir dondurmayı beğendiremezsiniz.

6-9 yaşlarım Söke'de geçti. Çapa veya kazmam yoktu, bu yaşlardayken elimde keser dağları kazardım,
    ya da mendille dereden balık kurbağa vs yakalardım.
    Beni sokakta sadece dondurmacının geçtiği saatte gören olurdu. İşte o zaman dondurma salepten yapılırdı.
    Orkide talanında benim de payım işte böyle olmuş.
    Konu Meymun tarafindan (12.11.2013 Saat 10:22 ) degistirilmistir.

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    En alttaki fotoğraftaki, yumrusundan sahlep yapılan orkide, geçen yıl benim bahçede vardı. Üyelerden Mete kardeşimiz, Ege Üniversitesi'nin bu orkideyi yayma projesi için müracatta bulunmuş 50 yumru almıştı. Ege Üniversitesi bu orkideyi çoğaltmayı başarmış ve yaymaya çalışıyormuş. Deneyimizde başarılı olursak bize belli bir fiyattan yumru vereceklerdi. 50 yumruyu ektik. 44'ü başarılı bir şekilde çiçeklendi. Çiçekleri yumrunun gücünü azaltmasın diye bize anlatıldığı gibi kırdık. Zamanı gelince yumruları çıkardık ama inanılmaz karınca yumurtası ile karşılaştık. Toprağın altını karıncalar basmıştı. Sonuçta yumruları çoğaltamadık. Elimizde diktiğimizden daha az orkide yumrusu vardı. Bu yüzden müracaat etmedik. Mete kardeşimizin morali epey bozulduğundan, belki başka yerde denemek ister diye, yumruları kendisinin almasını istedim.

Sahlep katılan dondurma Maraş dondurması diye biliyorum.
    edelvays58 ve turkankaragoz bunu beğendiler

Bursa, Söke, Ödemiş, Maraş vs tüm Türkiye sahlepten yapardı.
    En kahramanı içlerinde Maraş çıktı, sahiplendi.
    Fakat onlar da fabrikada üretilmiş aromasından kullanıyorlar. Meşhur olan marka.

Kolay mı dağ bayır dolaş orkide talan et, topla kurut döv.

Doğadan besin toplama sadece balıkçılıkta kaldı. Ekonomik değeri olmayan toplama ve avlanma mantar, sakız, Ege'nin otları vs birkaç şey.

Alıştık ve öğrendik artık kendimiz yetiştiriyoruz böylece doğayı talan etmeyip ona zarar vermiyoruz sözüm ona.

Şöyle avunabiliriz, doğaya ait bir varlık olan insan yaptıklarıyla bu dünya dışından gelip(Uzaylı) bu dünyayı talan eden bir canlı değildir.
    Onu bu dünya oluşturdu, dünyayı ele geçirip elinden geleni ardına koymaması, hakkıdır Hakka tapan insanın.