Close

4 Sonuçtan 1 ile 4 Arası
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
 • 2 Post By acemi_caylak
 • 1 Post By acemi_caylak
 • 1 Post By acemi_caylak
 • 1 Post By acemi_caylak

Konu: Dünyanın En Yaşlı Ağaçları

 1. #1
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826

  Dünyanın En Yaşlı Ağaçları

  Pando Ağacı (Titreyen Dev)

  Birçok ağaç tahmin edemeyeceğimiz kadar uzun yaşamın sırrına sahip. Bu sırların başında, ağaçların bölümlere ayrılmış damar sistemine sahip olmaları yatıyor. Bu özellik sayesinde, ağacın bir kısmı ölse bile diğer kısımları hayatına devam edebiliyor. Ayrıca, çoğunun zararlı bakteri ve parazitlere karşı güçlü savunma mekanizmaları var.

  Bazıları ise kendi klonlarını (genetik kopyalarını) yanı başında oluşturarak zamanı yenebiliyor. Ağaç ölse bile genetik kopyası yaşamaya ve yeni klonlar oluşturmaya devam ediyor. “Klonal Koloni” olarak adlandırılan bu ağaç grupları, dışarıdan farklı ağaçlar gibi görülse de aynı kök sistemini paylaşarak aslında tek büyük bir ağacı oluşturuyorlar. Yani barındırdığı tüm ağaçlar tek bir kökten büyümüştür ve buna bağlı olarak hepsi aynı gene sahiptir. Bu sebeple bu ağaçlar tek bir organizma olarak kabul ediliyor.

  isim: FallPando.jpg
Görüntüleme: 772
Büyüklük: 256,7 KB (Kilobyte)

  Bireysel olarak en yaşlı olmasa da, Utah’ta bulunan Pando isimli kavak kolonisi tam bir antik ağaç. 40 hektara yakın alanı kaplayan ve birbirinin kopyası olan ağaçlardan ve tek bir kök sisteminden oluşan Pando’nun yaşının 80,000 yıl kadar olduğu düşünülüyor. Diğer bir deyişle, insan ataları henüz Afrika savanlarında iken bu ağaç grubu yeni filizleniyordu.

  Pando’nun yaşına ilişkin yapılan diğer bir tahmin ise 1,000,000 yıl kadar geriye gidiyor. Eğer bu tahmin doğruysa bu klonal ağaç grubu, en eski Homo sapiens’ten 800,000 yıl kadar daha yaşlı oluyor. Pando, 6,615 tonluk kütlesi ile gezegende yaşayan en ağır organizma rekorunu da elinde tutuyor.

  Kaynak: The Oldest Trees
  adneser ve Buhar bunu beğendiler

 2. #2
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Klonal koloni şeklinde çoğalan bir başka ağaç Jurupa Meşesi (Jurupa Oak) Quercus palmeri (Palmer's oak) cinsi bir ağaç olup, Güney Kaliforinya'da yaşıyor.

  isim: Jurupa-Oak.jpg
Görüntüleme: 494
Büyüklük: 61,7 KB (Kilobyte)

  Tahmini 13.000 yaşında olan bu ağacın daha yüksek bölgelerde ve soğuk-nemli iklimlerde yetişirken neden burada olduğu tam olarak bilinmiyor.

  Kaynak: DailymailWorld's oldest plant is 13,000-year-old oak that survives by cloning itself | Mail Online
  adneser bunu beğendi

 3. #3
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Adı “Old Tjikko” olan bu ağaç, adını bu ağacı keşfeden jeolog Leif Kullman tarafından, ölen köpeğinin adından esinlenerek verilmiş. İsveç' in Dalarna eyaletinde bulunan bu Norveç Ladini (Picea abies) tam 9.550 yaşında. Ancak buda klonal koloni grubundan bir ağaç. Gövde ölmesine rağmen defalarca köklerden yeniden filizlenmiş. Ancak yukarıdakilerden farklı olarak tek kök üzerinde tek gövde olarak yenileniyor. Bu türlere de bireysel klonal ağaç deniyor.

  Deniz seviyesinden 910 metre yükseklikte yaşayan ağacın gövdesinin ömrü 600 yıla kadar uzayabiliyor. Ladinler, ağacın gövdesi öldüğünde, köklerinden yeni bir filiz vererek yaşamaya devam edebiliyor.


  isim: Old-Tjikko1.jpg
Görüntüleme: 776
Büyüklük: 149,3 KB (Kilobyte)

  Üyesi olduğu büyük klonal topluluktan yaşı ile ayrılan bu ağacın, son buzul çağının bitmesiyle filizlendiği düşünülüyor. Bu kadar eski bir ağacın bu kadar kısa kalmasının sebebi olarak, tundra ikliminin etkileri öngörülüyor.

  isim: Old-Tjikko.jpg
Görüntüleme: 467
Büyüklük: 103,9 KB (Kilobyte)
  adneser bunu beğendi

 4. #4
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Bristlecone çamı (Pinus longaeva) yukarıda sayılan ağaçlardan daha farklı. Çünkü klonal çoğalan bir ağaç değil. Tek kök üzerinde tek gövde olarak gelişen bir ağaç

  Ne yazık ki, onun elimizde ağaç olarak kalan bir fotoğrafı yok. Çünkü, 1964 yılında, Donald Rusk Currey adında bir lisans öğrencisinin çalışması sırasında, ağaç halkalarının analizi için kesildi. Donald, bu sırada 5000 yıllık yaşıyla, Dünya’nın en yaşlı bireysel ağacını kestiğini bilmiyordu. Prometheus adlı bu ağacın kalıntıları, Nevada’daki Great Basin Ulusal Parkı’nda hala görülebiliyor.


  isim: bristlecone_pine_Prometheus_tree1.jpg
Görüntüleme: 531
Büyüklük: 521,1 KB (Kilobyte)

  Ancak bu ağacın diğer üyelerinden birisinin resmi aşağıdadır.

  isim: bristlecone_pine_Pinus_longaeva.jpg
Görüntüleme: 412
Büyüklük: 104,4 KB (Kilobyte)
  adneser bunu beğendi

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1