Close

2 Sonuçtan 1 ile 2 Arası
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 3 Post By adevrim

Konu: Tohum Topları

 1. #1
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Aug 2014
  Yer
  Eskişehir
  Mesajlar
  3

  Tohum Topları

  "Doğal tarımda tohum topları, rotasyonlu tahıl ekiminde, karışık ekim sebze bahçelerinde, kapsamlı toprak iyileştirme ve zenginleştirme çalışmalarında, harap araziler ya da çorak alanların yeşillendirilmesinde kullanılır.

  Burada temel saikler,

  a) hangi bitkinin nerede, hangi bitkilerin yanında çıkacağını doğal süreçlerin belirlemesi,
  b) serpilen tohumların kuşlar ve toprak hayvanlarınca anında tüketilmemesi,
  c) tohumlara bir nevi “ana rahmi” ortamı sunularak kolaylıkla filizlenmesinin sağlanmasıdır.

  Tohum topları killi toprakla hazırlanır, imkân varsa en ideali tuğla fabrikalarından alınabilecek toz kildir. Oran olarak; 1 ölçü karışık tohum, 3 ölçü kompostla karıştırılır, buna 5 ölçü killi toprak eklenir. Ufak alanlar için, tohum topları çocukların da katılacağı bir eş dost buluşmasında elle hazırlanabilir. Karışım 2’şer ölçü su katılarak yavaş yavaş yoğurulur, cevizden biraz büyük toplar elle yuvarlanır.

  Büyük araziler için, çok sayıda tohum topları en kolay, ufak bir harç karma makinesiyle yapılır. Hazırlanan karışım makinenin içine boşaltılır, dönerken su püskürtülerek homojen şekilde ıslatılır. Karışım tek bir hamur haline gelene dek döndürülür. Hamur masaya alınır, bundan uzun sosisler yapılır, sosisler önceden hazırlanmış yaklaşık 3x3 cmlik delikleri olan tel kafesten geçirilir, düşen parçalar hızlıca yerde elle yuvarlanır.

  Hazırlanan topların güneşte en az 24 saat kurutulması gerekir. Kurutulan toplardan biri bir bardak suya konur; hemen dağılmayıp 10 dakika kadar bütünlüğünü koruyorsa, toplar hazırdır.

  Tohum seçimi: En büyüğü kiraz çekirdeği kadar olabilir. Daha büyük tohumlar için daha büyük toplar yapılır ve her topa tek bir tohum yerleştirilir. Bu daha ziyade çorak alan yeşillendirmelerinde uygulanır. Karışıma amaca yönelik olarak her türlü tohum (özellikle yerörtücüler) katılabilir. Çok ufak tohumların fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

  Uygulama: Genellikle sonbaharda, yağışlı dönemin başlamasıyla toplar bol miktarda araziye atılır."

  Kaynak: Tohum Topları - Buğday Ekolojik Yaşam Kapısı
  dalya35, rozkan1964 ve Buhar bunu beğendiler

 2. #2
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jul 2014
  Mesajlar
  26
  Güzel fikir

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1