Close

8 Sonuçtan 1 ile 8 Arası
Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 2 Post By Uzaylı
  • 3 Post By Uzaylı
  • 5 Post By Uzaylı
  • 2 Post By latif
  • 1 Post By Meymun
  • 3 Post By Meymun
  • 1 Post By Uzaylı

Konu: Çanta Çiçeği, Çanta Bitkisi (Calceolaria)

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir

Çanta Çiçeği, Çanta Bitkisi (Calceolaria)

Care Information For Pocketbook Plant - Calyx Flowers Floral Library

YETİŞTİRİLMESİ:

Yazın toprak bir saksıya konulan nemli ve sıkıştırılmış funda toprağına üzerilerini örtmeden tohumlar ekilir ve toprak saksının üzeri candan bir plaka ile kapatılır. Böylece tohumlar camekan içinde kalmış olurlar. Bunu gölgede tutun. 10 gün içinde filizlenmeye başlar. Kızgın güneşten koruyup, her gün bir önceki günden birazcık daha fazla havalandırın. Toprağının üçte birinde çürümüş şeyler ve gübre, üçte birinde ağaç toprağı ve üçte birinde de turba ( torf ) bulunan bir saksıya 2 veya 3 yapraklı filizleri yeniden dikin ve yarı gölgeli bir yere koyun. Eylül-Ekim aylarında, bunları tek tek turba ( torf ) çanaklarına dikin. Kışı soğuk camekân altında, olabildiği kadar çok havalandırarak geçirtin. Isı içeride en çok 10 derece civarında olmalıdır. Gerekirse camekânın etrafını koruma hasırları ve gübre tabakalarıyla kaplayarak bunları donmaktan koruyun.

Esas ekim kış başında yapılır. Çok küçük ( cüce ) türler için 10 cm.lik diğerleri için daha büyük kaplara dikilir. Bitkinin gelişi mart sonuna doğru başlar. O zaman küçük calceolariaları evinizin veya balkonunuzun istediğiniz yerine koyabilirsiniz. Özellikle odayı 15 dereceden fazla ısıtmayın.

DÜŞMANLARI:

Bunlar böcek öldürücülerin yardımıyla kurtulabileceğiniz limonluk sinekleri, çiçek bitleri ve tripsilerdir.

ÇEŞİTLERİ

4 çeşit calceolaria vardır:

* Büyük çiçekli calceolarialar 35 cm. yüksekliğe erişebilir ve büyük çiçekleri Nisan ve Mayıs aylarında açar. Profesyonel çiçekçiler bunu az yetiştirirler. Çünkü çiçekleri çok naziktir, taşıma ve ulaştırmaya dayanmazlar. Fakat amatörce uğraşanlar değişik kaplan derili atlas'tan yetiştirebilirler, çünkü bu en gösterişlilerinden biridir.

* Melez calceolarialar 35 ila 40 cm. yüksekliği olan 2 yıl yaşayan bir bitkidir. Yumuşak ve kocaman yaprakları ve uzun sapları vardır. Beyaz, sarı, kırmızı çiiçek salkımları taşıyan şişirilmiş bir taç biçimindedir. Üst kısmı pek önemli değildir, altı ise yuvarlak bir kese gibi çok şişkindir. Genellikle iki renklidir. Kırmızı, pembe lekeleri veya noktaları vardır.

* Normal çiçekli calceolarialar sadece 20 cm. uzayabilir. Bütün çiçeklenme boyunca 100 kadar çiçek verebilen gürbüz, sağlam bir çeşittir. Aşağı yukarı 5 cm. civarında olan taç beyaz, pembe veya sarı ve hatta koyu kırmızı olur.

* Küçük çiçekli calceolarialar 15-20 cm. cüce ve sıkışık bir yapı ve çok sayıdaki yapraklarıyla bir önceki calceolarialara benzer. "Cosette" adlı cüce çeşidi çok fazla çiçek açar. Aranjmanlar için mükemmel bir bitkidir: 10 cm. çapındaki kaplara dikilir.
    Konu Uzaylı tarafindan (31.01.2014 Saat 12:46 ) degistirilmistir. Sebep: cümle düzeltme
    gülenmelek ve adneser bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    gülenmelek, meliss ve adneser bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Bu çanta çiçeğine bayıldım. Elleriyle tepsi tutan neşeli uzaylı gibi...

Calceolaria uniflora Lam. - Patagonie - Chili

File:Calceolaria uniflora Lam.jpg - Wikimedia Commons
    meliss, dalya35, F_Gün ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    izmir
    Doğa sanatını göstermiş.
    Uzaylı ve dalya35 bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Sayın latif; Gerçekten öyle... Çiçekler ve tohumları dikkatli inceleyince o ince sanatı görüyoruz. Hayranlık verici... Sanat da doğanın taklidi değil mi zaten...

En büyük sanatçı, bizleri öylesine seviyor ki etrafımızı rengarenk, mis kokular ve cıvıl cıvıl kuş sesleri ile en güzel müziği bize hediye etmiş. Görmesini bilene...

Yeşil Sever Meymun - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Burada görünce şaşırdım, seneler önce ben de bunun hastalığına yakalanmıştım.
    Hangi rengini görsem alırdım.
    Neyse hastanede yatmadan evde işte tedavi çok şükür kurtuldum.

Bu tür bitkiler zaman zaman moda oluyor galiba. Bir ara ne çok vardı, tüm çiçekçiler, seralar meslek değiştirip çantacı olmuştu.
    Uzaylı bunu beğendi

Yeşil Sever Meymun - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Şu valizlere bakın, nokta kadar da tohumu vardı bunların. Şimdi yine aynı mı?
    Neyse hoya konularının baskısı azalıyor

isim:  1a.jpg
Görüntüleme: 1663
Büyüklük:  13,6 KB (Kilobyte)

isim:  2a.jpg
Görüntüleme: 1270
Büyüklük:  10,2 KB (Kilobyte)

isim:  3a.jpg
Görüntüleme: 817
Büyüklük:  107,3 KB (Kilobyte)

isim:  5a.jpg
Görüntüleme: 3238
Büyüklük:  47,6 KB (Kilobyte)

isim:  6a.jpeg
Görüntüleme: 802
Büyüklük:  17,8 KB (Kilobyte)
    meliss, Uzaylı ve dalya35 bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Çocukken babam sayesinde çok görürdüm. Babam hobi olarak uğraştığı çiçekleri kırpıp çoğaltmaya bayılır. Epey çoğalınca da, yeni çeşitlere yer yok deyip toplu toplu satmaya başlar. Onların bakımına o kadar para harcar ki satışı bunu kurtarmaz ya da anca masrafı kurtarır. Halâ öyledir. Hatta sık sık benim evdeki çiçekleri kırpmak için can atar. Hoya çeliklerine bile göz dikmişti. Olmaz bu bir deney, başaramazsam ayıp olur dedim; vermedim. Bir ara kendi çiçeklerinin yanında bu çanta çiçeklerinden de alıp satmıştı. Ama tohumunu hiç görmedim.
    meliss bunu beğendi