Close

7 Sonuçtan 1 ile 7 Arası
Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
  • 6 Post By bestdelen
  • 7 Post By turkankaragoz
  • 1 Post By bestdelen
  • 1 Post By gçakar
  • 2 Post By gtatas
  • 1 Post By turkankaragoz

Konu: Zamia / ZZbitkisi (Zamioculcas zamiifolia)

Yeşil Sever bestdelen - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Zamia / ZZbitkisi (Zamioculcas zamiifolia)

Menşei güney afrika olan bir çiçektir.Ülkemize son 4-5 yıldır girmiş olup beğenildiğinden dolayı hızla yayılmaktadır.Gündüz 1-2 saat direk güneş alabileceği, sıcak ve kuru yerleri seviyor.Özellikle sulama konusu çok dikkat edilecek konu.Mümkün olduğu kadarı ile az sulanması gerekiyor.Çünkü çiçek sapının altında patetese benzer yumrusu olup ıslak toprakta çürüyüp ölebiliyor.Çoğaltılması tek tek her bir yaprağının toprağa dikilmesi ile olabileceği gibi direk yapraklı saplı kısmın toprağa dikilmesi ilede oluşuyor.Parlak ve yağlı yaprak yapısı ile salonunuzda sanki yapay bir çiçek havası estiriyor.Bu çiçeği edinmek için çok aradım bizim bulunduğum yerdeki yapı markette su içerisinde bakımsız ve çürümüş biçimde öleceğini bile bile aldım.Hemen yaprakları ile kendime çoğaltma yaptım ve bir süre sonra almış olduğum anaç bitkim öldü.Toprağını açtığımda yumrusunun çürüdüğünü gördüm.Yapraklar toprakta 1 ayda köklendi ve nohut gibi yumrular oluşturdu ama yaprak sapı vermesi için 9 ay geçmesi gerekiyor.Son olarak çok geç büyüyen bir çiçek olup her bir yaprak öbeği 3-4 ayda bir tane çıkarıyor.

isim:  sshot-118.jpg
Görüntüleme: 2105
Büyüklük:  51,5 KB (Kilobyte)
    isim:  sshot-119.jpg
Görüntüleme: 5239
Büyüklük:  51,7 KB (Kilobyte)
    isim:  sshot-120.jpg
Görüntüleme: 1800
Büyüklük:  50,8 KB (Kilobyte)
    isim:  sshot-121.jpg
Görüntüleme: 1870
Büyüklük:  47,5 KB (Kilobyte)
    isim:  sshot-122.jpg
Görüntüleme: 3556
Büyüklük:  53,6 KB (Kilobyte)
    Buhar, turkankaragoz, F_Gün ve 3 kişi daha bunu beğendi

Cezalı Üyeler
    Yer
    çorlu\ tekirdağ
    Çok güzel sn bestdelen benimde çok sevdiğim bir bitki. Bende Tekzen den satın aldım ama benim şansım geldiği gün denk gelmiş olmam olduğundan bitkim çok sağlıklı idi. Şimdi dört filiz daha verdi. Bir kökünü kardeşime bir kökünü de eltime hediye ettiğim halde hala çok güzel. Ben migros tan büyük bir kova satın aldım altına üçte bir çakıl taşı koydum. Üzerine de orkide toprağı kum ve torf karışımı toprak hazırladım. Bitki hindistan cevizi torfunda dikiliydi toprağını değiştirdim. Toprak üzerinide taşlarla süsledim. Şimdi haftada bir taşlara fısfıs ile su veriyorum yeterli geliyor. Ayda birde sıvı gübreli su ile hafifçe suluyorum. Hoyalarda kullandığınız besinden arada verin tavsiye ederim.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi   
    yeşiller, gtatas, adneser ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever bestdelen - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Türkan hanım bu ne güzellik maşallah.Gerçektende harika gelişmiş.Ama ben bahsetmiştim.Bile bile ölecek bitkiyi aldım , üretmek için kullandım.Sıfırdan başladığım halde yaklaşık 1.5 yılda bu haldeler.Toprak ve besin önerinizi uygulayacağım.
    turkankaragoz bunu beğendi

Cezalı Üyeler
    Yer
    çorlu\ tekirdağ
    Benim o kadar olmadı beş ay falan oldu alalı ama yerini sevdi herhalde güneş batmadan önce güneşleniyor. Birde besin çok iyi geldi diye düşünüyorum.

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Atakent
    Önce ZZ'lerinize kocaman bir Maaşallah diyeyim.

Sayın bestdelen, yapraktan üretirken nasıl bir ortamda köklendirdiniz ? Ne kadar sürede yumrucuklar oluştu? Biraz ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
    turkankaragoz bunu beğendi

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Türkan hanım çoğaltılması çok basit bir bitki havalimanında çalıştığımdan iki saksı vardı bu bitkiden , kuruyan yaprakları kesmişler ben de boyu 10 cm olanlarından bir tanesini kırdım ve suya koydum 1 ayda kökler çıkmaya yaprak çıkartmaya başladı köklenme çoğalınca yani toplam iki ay sonun da toprak ortamına aktardım. Büyükleri çok güzel oluyor ihtişamlı bir bitki yaprakları parlak parlak.
    turkankaragoz ve gçakar bunu beğendiler

Cezalı Üyeler
    Yer
    çorlu\ tekirdağ
    ALINTI gtatas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Türkan hanım çoğaltılması çok basit bir bitki havalimanında çalıştığımdan iki saksı vardı bu bitkiden , kuruyan yaprakları kesmişler ben de boyu 10 cm olanlarından bir tanesini kırdım ve suya koydum 1 ayda kökler çıkmaya yaprak çıkartmaya başladı köklenme çoğalınca yani toplam iki ay sonun da toprak ortamına aktardım. Büyükleri çok güzel oluyor ihtişamlı bir bitki yaprakları parlak parlak.
    Büyük bitki bende zaten Sn gtataş üretimi soran arkadaş gçakar idi. Ben zaten etraftaki o iki yaprak dört yaprak dalları tekrar dibine diktim yeniden çoğalsın diye. Yumru oluşumu başladı. Baharda yeni filizler verir diye umuyorum. Çok sevdiğim bir bitki aradım bulamadım bir dönem ve birgün tekzen e birşey bakmak için gitmiştim pat karşımda nasıl mutlu oldum anlatamam.
    Konu turkankaragoz tarafindan (17.09.2013 Saat 17:44 ) degistirilmistir.
    gçakar bunu beğendi