Close

Sayfa 1/3 123 SonSon
62 Sonuçtan 1 ile 25 Arası
Ağaç Şeklinde Aç172Beğeni

Konu: Selluka (Vigna Caracalla)

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova

Selluka (Vigna Caracalla)

Selluka, ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgelerinde rastlanılan, eski İzmir evlerinin vazgeçilmez sarılıcılarından, hoş kokulu bir sarmaşıktır. Tohumla üretildiği ve artık pek kimseler tohumdan üretimle uğraşmadığı için, zamanla kaybolmaya yüz tutmuş çiçekler içine girmiştir.
    isim:  390651_090611224147_Vigna_caracalla2.jpg
Görüntüleme: 6773
Büyüklük:  49,8 KB (Kilobyte)

Don sevmeyen Sellukayı, saksıda da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Kışın iç mekana alacağınız bitkiyi güneş gören aydınlık bir yere koyarsanız çiçekleri ile evinize hem hoş kokusunu verir, hem de renk katar. Dış mekanda , kışın köklerini dondan korumanız gereken Selluka ,fazla bakıma ihtiyaç duymadan 10 yıl aynı yerde yaşar. Toprak seçmez, geçirgen verimli toprakta daha çabuk gelişim gösterir. Güneşli ya da yarı gölgede rahatlıkla yetiştireceğiniz Selluka , tohumdan çok kolay yetiştirilir.
    isim:  100_5504.JPG
Görüntüleme: 2812
Büyüklük:  97,9 KB (Kilobyte)

Habitat: Çok yıllık, çok hızlı büyüyen, odunsu köklü.

Yaprak Yapısı: Üç adet yaprakçıktan oluşan bileşik yaprak yapısına sahitir, yaprak sapı uzundur, yaprakçıkların alt tarafı oval ve uca doğru sivri 5-13 cm büyüklüğünde yapraklara sahiptir.

Çiçekleri: Sap üzerinde çok sayıda çiçekler-krem,lila,pempe renklerinde ve spiral(kulak) formundadır.

Kullanım Alanı: Sarılıcı ve tırmanıcı olarak pergolalar, kameriyeler, balkonlar ve separatörlerde kullanılır.Teraslar ve kış bahçeleri için hoş kokulu süs bitkisidir. Kelebekleri cezbedici yapısı vardır.

Toprak: Tohumlar torfa ekilir. Ekim yapılmadan önce torf, 0.5 lt suya 1 tatlı kaşığı oranında oksijenli su ile hazırlanan solüsyonla sulanır. Kum-Perlit-vemikulit ilaveli geçirgen bir toprakta kullanılabilir.

Tohuma uygulanan işlem: Sert bir kabuğa sahip selluka tohumları, zımpara ile hafifçe, öze inmeden inceltilir. 12 saat boyunca sıcaklığı 43-45 dereceyi geçmeyen sıcak suda bekletilir. (Sıcaklığın sabit kalması sağlanmadan bekletilecektir, yani su soğuduğunda yeniden ısıtılmayacaktır.)

Ekim zamanı: Şubat sonu-Mart başı ekimler erkencilik sağlar. Doğrudan bahçeye ekilecekse Nisan sonu-Mayıs başı tercih edilir.

Ekim aralığı: Selluka tohumu doğrudan bahçeye ekilecekse her tohum çukuruna iki adet tohum konur ve dikim mesafesi 1 m aralıklı olmalıdır. Çünkü selluka geniş bir alana yayılır.Balkon yada terasta bakılacaksa geniş bir saksıya bahçe toprağı+torf karıştırılarak şaşırtılmalıdır.

Çimlenme sıcaklığı: 25-27 C, aydınlık bir ortam, sabit nem oranı, ama asla ıslak değil.

Çimlendirme aşaması: Selluka tohumlarının ekim yapıldığı kaplara sera etkisi yapılmalıdır. Çimlendirme kabının üzerine bir gazete kağıdı onunda üzerine bir cam kapatmalıdır. Kapları sıcağa konulur.(Gazete camdan buharlaşma ile meydana gelecek damlamayı önlemek için.)Hergün cam kaldırılıp kap havalandırılmalıdır. İlk yaprak görüldüğü anda cam kaldırılmalıdır. Fazla sulanıp tohumda çürümeye yol açılmamalı ve toprak nemsiz bırakılmamalıdır.Kesilmiş pet şişelere minik delikler açılarak ta sera etkisi sağlanabilir.

Ortalama bitki boyu: 2-8 metre.

Çiçeklenme zamanı:
    Ağustos-Eylül-Ekim

Su isteği: Toprak kurudukça, kireçsiz, kaliteli su ile. Aşırı sulama kök çürümesi yapar.

Işık ve Yer İsteği: Tam güneş yerlerden hoşlanır, yarı gölgeyi tolere eder. Bitkinin yeri ne kadar fazla güneş alırsa ve sıcak olursa; bitki o kadar fazla çiçek açar ve açan çiçeklerin renkleri o derece koyu olur.

Gübre İsteği: Mart-Nisandan Ağustosa kadar 15 günde bir kompoze sıvı gübre veya saksı harcına katılacak yavaş salınımlı bir gübre.

Çoğaltılması: Tek yıllık sürgünlerden alınan çelikle, yaprak çeliğiyle, adi daldırmayla ve tohumla.

Tohum Alma: Tohum kapsülleri iyice olgunlarştıktan sonra toplanıp, kurumaya bırakılır. Tamamen kuruduklarında kapsüllerden çıkarılır.

Kışı geçirmesi: Çevre ısısı 10-15 C aydınlık bir yerde , zaman zaman sulama, 5 C ye kadar sıcaklıklara dayanabilir.Kökler asla susuz bırakılıp kurutulmamalıdır.

Yapılmaması Gerekenler: Ekilen tohumlar kesinlikle kurcalanmamalıdır. Çimlenme sırasında toprak ıslak değil nemli tutulmalıdır. Tohumlar öze inmeden, hafifçe zımparalanmalıdır.

Hastalık ve Zararlıları: Yaprak bitleri, Beyazsinek, Kırmızı Örümcek, Mantari Hastalıklar.
    Halil Önen, Buhar, mabel07 ve 8 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever gülenmelek - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    Büyük saksıda 2 kere deneyip 2sinde de başarılı olamayınca artık vaz geçtim bu güzellikten.

Ama her ihtimale karşı anneme tohumdan yetiştirdiğim minik bir bitki verebilmeyi başardım. Şimdi bahçesinde büyümeye çalışıyor o da
    Siyah_Lale ve Uzaylı bunu beğendiler

Yeşil Sever kasap.94 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Balıkesir / Gönen : Tuzakçı köyü
    Dostlardan gelen 6 adet tohumdan varlığını devam ettiren tek prensesim.isim:  17-7-2013 (10).jpg
Görüntüleme: 3103
Büyüklük:  48,1 KB (Kilobyte)
    gülenmelek, adneser, Uzaylı ve 5 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever gülenmelek - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    Ne güzel boylanmış Sellukanız Kışa kadar daha çok var nasıl olsa, kuvvetlenir. Bir de kışı atlatırsa ...
    Sardırma düzeneği de çok güzel olmuş Sn. kasap.94
    adneser, Uzaylı, kasap.94 ve 1 kişi daha bunu beğendi

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova
    Bitkisinde tomurcuk gören var mı?
    Benimki uzamaya devam ediyor ama halen tek bir hareket yok..

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA

Smile selluka tomurcukta

Benim sellukada tomurcuklar oluştu. Sanırım bir kaç güne kadar çiçeklenir. Fotoğrafını çektim fakat tamirci ses,görüntü ne varsa bozmuş. Bir ara başka bilgisayardan yüklerim.
    Konu mavi yeşil tarafindan (06.08.2013 Saat 04:34 ) degistirilmistir. Sebep: yazı kaymıştı
    Halil Önen bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    [ATTACH=CONFIG]6447[/ATTACH

Yansımadan dolayı pek iyi bir foto olmamış fakat sellukanın tomurcuğu aşağıdaki ikinci fotoda daha belirgin.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    Konu mavi yeşil tarafindan (06.08.2013 Saat 22:30 ) degistirilmistir. Sebep: açıklama
    dalya35 bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    isim:  Fotoğraf0242.jpg
Görüntüleme: 1398
Büyüklük:  37,9 KB (Kilobyte)
    Sellukanın tomurcuklarını seçebilecek misiniz bilemiyorum. Sanırım dört metre civarında olmuştur. Çiçeklerini de yakında görürüz inşallah.
    Buhar bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Bu selluka çok tembel çıktı,tomurcuklar hala çiçeğe dönüşemedi. Eşek arıları da üstünden eksik olmuyor. Bahçedeki meyveleri delik deşik eden eşek arıları sellukanın tomurcuklarına zarar verecek korkusuyla elimde sinek raketiyle adeta nöbet tutuyorum.

isim:  Fotoğraf0335.jpg
Görüntüleme: 1752
Büyüklük:  39,4 KB (Kilobyte)

isim:  Fotoğraf0328.jpg
Görüntüleme: 1571
Büyüklük:  43,1 KB (Kilobyte)
    Buhar, turkankaragoz, sevim karaman ve 2 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    Aksaray
    Benim sellukam bu senede açmadı...Zalim...

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Aman, eşşek arılarına dikkat. Mücadele yöntemlerini sn.miss_menas bize anlatır. Tecrübelidir
    mavi yeşil ve dalya35 bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Miss_menas bu yöntemleri bir an önce açıklasa iyi olacak. Yoksa ne çiçek dolayısıyla ne de tohum göremeyeceğiz

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Halil ÖNEN Bey'in "gün balı" yapımında arıların yaklaşmaması için tepsi kenarlarına zeytinyağı sürülmesi tavsiyesini bugün sellukaya uyguladım ve sanıyorum faydasını da gördüm. 1 saat önce yer yer zeytinyağı sürdüğüm sellukaya arıların yaklaşmadığını gördüm. Acaba zeytinyağını her gün mü sürmek gerekiyor,yoksa bir defa yeterli mi bilemiyorum. Yine de Halil Bey'in paylaştığı bu bilgi işime yaradı galiba,kendilerine teşekkür ederim sellukamız adına
    rise_com, kasap.94 ve Halil Önen bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Ve nihayet ilk çiçeğimiz açtı
    isim:  Fotoğraf0345.jpg
Görüntüleme: 1566
Büyüklük:  50,8 KB (Kilobyte)
    Halil Önen, Buhar, turkankaragoz ve 3 kişi daha bunu beğendi

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova
    Arıya karşı zeytin yağı.. İlginç bir bilgi..

Sellukam açsın da varsın arı gelsin.. 3 yıldır boy uzatıp duruyor..
    Kendisi köklenecekler listesinde..
    Halil Önen, Buhar ve dalya35 bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    ALINTI mavi yeşil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Halil ÖNEN Bey'in "gün balı" yapımında arıların yaklaşmaması için tepsi kenarlarına zeytinyağı sürülmesi tavsiyesini bugün sellukaya uyguladım ve sanıyorum faydasını da gördüm. 1 saat önce yer yer zeytinyağı sürdüğüm sellukaya arıların yaklaşmadığını gördüm. Acaba zeytinyağını her gün mü sürmek gerekiyor,yoksa bir defa yeterli mi bilemiyorum. Yine de Halil Bey'in paylaştığı bu bilgi işime yaradı galiba,kendilerine teşekkür ederim sellukamız adına

Sanırım 3.4 gün arılar gelmiyor bir defa kullanıldığında...

Sık sürmek bitkiye zarar verir mi bilemiyorum...

( çiçeğin varsa arı hep olacaktır...
    selis ve Buhar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Bunlar eşek arısı. Tomurcuğu parçalıyorlar Zarar vermeseler önemli değil. Gülü seven dikenine katlanırmış
    Buhar ve Halil Önen bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    Aksaray
    Tül kese dikin çiçeklere diyecem....kızacaksınız.

Sellukam açsa ona bunu uygulardım. Arılara yem yaptırmam...senelerdir açması için gözüne bakıyorum.
    Halil Önen, mavi yeşil ve selis bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    İyi fikir
    Buhar bunu beğendi

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova
    Uzayan dalların uçlarını da kopardım..
    Çıkanların hepsi sürgün..
    Açmayınca açmıyor..

isim:  100_9481.JPG
Görüntüleme: 1206
Büyüklük:  191,3 KB (Kilobyte)
    adneser, gülenmelek ve dalya35 bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Tohum oluşması için karıncanın yardımına ihtiyaç varmış. Yakalayıp sellukanın üzerine koyduğum karıncalar hemen kaçıyorlar,kimi karınca da aşağı atladı. Peki ben ne yapacağım şimdi ? Bir kaç çiçekle ortalık misler gibi kokmaya başladı. Başkalarının da bu güzellikten faydalanmasını isterim,ama nasıl olacak? Paylaşımda Sayın Kalambaklı'dan payıma düşen bu tohumda sizlerin de hakkı olduğundan tohum elde etmem şart.
    Üzerinde karınca ile arı arası bazı minik böcekler dolaşıyor ama..
    Buhar bunu beğendi

Yeşil Sever kasap.94 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Balıkesir / Gönen : Tuzakçı köyü
    Nihayet: Sellukam çiçek açmaya niyetlendi. isim:  7-9-2013 (2).JPG
Görüntüleme: 2857
Büyüklük:  253,0 KB (Kilobyte) İkinci resim güneşe karşı çekildiği için net değil.isim:  7-9-2013 (4).JPG
Görüntüleme: 1203
Büyüklük:  237,7 KB (Kilobyte)
    Konu kasap.94 tarafindan (08.09.2013 Saat 21:46 ) degistirilmistir.
    adneser, mavi yeşil, Özlem ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Hadi hayırlı olsun,bir an önce çiçeklerini görürsünüz inşallah

Cezalı Üyeler
    Yer
    İZMİR - Bornova
    Önemli olan niyet etmesi..
    Açmak eylemi kolay
    Bizim için de bol bol koklayın Kasap Bey..
    Buhar bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    Aksaray
    Sellukamda tomurcuk var.........

Açar açmaz bilmiyorum ama, tomurcuk var işte.

Tohumdan yetiştirdim.
    2 Yaşında.
    mavi yeşil, bıcırık ve nur bunu beğendiler

Sayfa 1/3 123 SonSon