Close

14 Sonuçtan 1 ile 14 Arası
Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
  • 7 Post By Halil Önen
  • 6 Post By denizakvaryumu
  • 1 Post By rise_com
  • 1 Post By mumin35
  • 1 Post By Yakup
  • 1 Post By acemi_caylak
  • 1 Post By Yakup

Konu: Yeşil Dünya Kullanılabilir İlaç Kılavuzu

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü

Yeşil Dünya Kullanılabilir İlaç Kılavuzu

Gülleci bulamacı ve kullanımı...

Gülleci Bulamacı

Gülleci Bulamacı Yapımı

Aslında kireç ve kükürt solüsyonudur. Kaynatıldığında kalsiyum Polisülfür elde ediliyor. Su ile seyreltilip asidik olmayan tüm bileşiklerle kullanılabiliyor. Bordo bulamacı (bakır süfat) vb. bileşiklerle kullanılmamalı.

Kullanım alanı oldukça geniş.

İnteksisit, yani böcek öldürücü,

Akarisit yani örümcek v.b. öldürücü,

Fungisit yani fungal ve mantar öldürücü özellikler sahip.

Biz ise ne kadar etkili olduğunu _ burada _ deneyerek öğreneceğiz.

Bu bulamaç Ege Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Atıf Atilla hoca tarafından köylülere anlatılmıştı. Atıf hoca aynı zamanda gülle sporu yaptığını söylemiş köylülere.

'Gülleci Bulamacı' ismini verdik bizde, kendisine rahmet diliyor, böyle kullanımı etkili ve ucuz bir doğal tarım ilacını kazandırdığı için de ayrıca teşekkür ediyoruz.

Etki alanları;

Tüm kabuklu bitler,
    Tüm pamuk zararlıları,
    Elmada kara leke,
    Asmada mildiyo,
    Bağ uyuzu,
    Domateste yaprak küfü, kurşuni küf, külleme,bakteriyel yanıklık,
    Ayvada bakteriyel yanıklık v.b hastalıklar diye sıralanıp gidiyor.

Yapılışı:

10 lt. su,
    3 kg. kükürt,
    1,5 kg. kireç. (Sönmemiş kireç)

15 lt. lik yağ tenekesine, kükürt ve kireç dökülür. Üstüne su ilave edilir.

Sonra ateşe konur ve kaynatılır.

Kaynama sırasında köpürür ve kabarır. Karıştırmaya devam edilir. Taşabilir. Ocaktan kısa süreliğine indirilir ya da altına bir teneke konur kaynamaya devam edilir.

Su yüzeyinde ince bir köpük tabakası kalınca 1 ya da 1,5 saat gibi tamamdır.

Sonra atesten indirilir ve soğumaya bırakılır.

Tortu dibe çöker ve serum plastik kaba konur. Tenekenin dibinde kalan kükürt+ kireç tortusu alınmazsa tenekenin tabanını eritir.

Bu tortu su ile karıştırılıp ağaçların gövdelerine sürülür ya da toprağa karıştırılır. Kükürt aynı zamanda toprak pH ını düzenler.

Elde edilen sıvı kalsiyum polisülfürdür ve oldukça alkalidir. Sıvılaşan kükürt bulaşıcılık kazanmıştır, döküldüğü yerde leke bırakır.

pH değeri 10 un üzerinde olur.

denizakvaryumu, Miss_Menas, gtatas ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever denizakvaryumu - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    Toz kükürt de var...

==========================

DEĞERLİ DOSTLAR:

Sizler bizim gibi tarlalarda değil, sadece tüketeceğiz kadar yetiştiriyorsunuz.

Köy yerlerinde de evlerin geniş avlularında sizin gibi birçok ev hanımı çeşitli çiçek, bitki ve bir iki ağaç yetiştiriyor.

Onlar bu kadar ilacın ve hastalığın içinde boğulmuyorlar.

Tek kullandıkları KÜKÜRT.

Hem birçok hastalığa iyi geliyor, hemde sinek, börtü böçek, hertürlü örümcek, yılan, ciyan, akrep,karınca, bit, pire, kene ve her türlü arıya karşı KÜKÜRT kullanıyorlar.

NASIL MI?

Bir kg kükürtün içine bir avuç yanmış odun külü karıştırıyorlar. (isterlerse bunu ince elekten geçiriyorlar.)

Bu karışımı bir tülbentin içine koyuyorlar.(bir yıllık ilaçları hazırdır)

İçine kükürt koydukları tülbenti, domateslerine, biberlerine, çiçeklerinin diplerine

fidanlarının ve ağaclarının yapraklarına hatta boş toprağın üstüne silkeliyorlar.

Bunu bir kutuda hazır bekletiyor ve ihtiyaç duyduklarıda akşam üzerleri bitkilerin yaprakları kuru iken kullanıyorlar.

Bu kullanımı oldukça kolay onları yukarıdak tüm zararlılardan koruyor. Yoksa bu kadar zararlı ile köy evlerinde beraber yaşamak kolay değil...

Burada dikkat edilmesi gereken kükürt kullanırken tozu gözleri yakar. O kadar...
    Meyveyi yerken yıkayınca yok olur gider.

Kükürtü evinizde eksik etmeyin, hep elinizin altında bulunsun, dostlar.

Gidin yarım kg. kükürt alın, gelirken taş fırın ekmek yapan firından bir elinizin avucu kadar kül alın karıştırın, azıcık azıcık kullanınız.

Bu kükürtün organik olanı da çıkmış,

içine su katılarak sulandırılanı var ve fısfıs ile kullanmaya oldukca müsait.

Saygılar

HALİL ÖNEN
    ====================================
    (biraz nostalji yapayım
    gülenyüz, dedehaydar, Halil Önen ve 3 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    Bu gün bahçeyi baştan aşağıya ilaçladım...

İki ilacı karıştırdım ve kendi çoğalttığım yosun kattım...

isim:  IMAG0067 (Kopyala).JPG
Görüntüleme: 4028
Büyüklük:  77,1 KB (Kilobyte)

ve...

isim:  IMAG0004 (Kopyala).JPG
Görüntüleme: 3340
Büyüklük:  47,5 KB (Kilobyte)

+ alg (yosun gübresi...

Asıl hedefte bağda salkım güvesi, Elma iç kurdu, Cevir iç kurdu, Bağ tripsi, Yaprak Galeri sineği, Patates böceği, Şeftali Güvesi, Domates güvesi, Domates Patlıcan ve diğer sebzeler için çiçek tripsi zararlısı vardı...

Fasulyede ve mandalinada akarlar dahil...

Tam bu sıralar zamanıdır...

Ama önüme bahçede ne geliyorsa attım...

Bir hafta 10 gün sonra Gülleci Bulamacı+delfin+lazer sp.+yosun gübresi atacağım...

Yine baştan sona...

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    ALINTI denizakvaryumu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ...
    HALİL ÖNEN
    ====================================
    (biraz nostalji yapayım

Geçmişte yaşanmaz ama bazen yaşananlar unutulmaz...

Teşekkür böyle baktığın için...

Yeşil Sever

herkese merhaba

Bu gün gülleci bulamacını kaynattim meyve ve zeytin agaclarına ne zaman uygulayabilirim

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Yağmursuz rüzgarsız bir havada. Uygulamayı İzmir'de mi yapacaksınız? (isminizdeki 35'ten dolayı sordum)
    ayşe sayın bunu beğendi

Yeşil Sever
    İzmir seferihisar yeni orhanlı köyü
    gtatas bunu beğendi

Yeşil Sever
    18ocak pazar 20litre su 200mililitre gülleci bulamacı ve 30gram eti dot 67karıştırıp asma vemeyve ağaçlarına ilaçladımneticeyi şeftali ağaçlarında göreceğiz

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    20 litre suya 30 gr Etidot 67 çoktur. 20 litre suya 10 gr yeterlidir. Çünkü borun tavsiye edilen kullnanım oran binde 0,5 civarındadır.

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI acemi_caylak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    20 litre suya 30 gr Etidot 67 çoktur. 20 litre suya 10 gr yeterlidir. Çünkü borun tavsiye edilen kullnanım oran binde 0,5 civarındadır.
    30 g/20.000 g=0,0015 yani Binde 1,5 E-67 yapıyor ki o da Onbinde 3 bor yapar. Başka bir bilgi verilmeden bu oranın "çok" olduğunu fikrine katılmıyorum.

Yorumunuzda ısrarcı mısınız?
    acemi_caylak bunu beğendi

Yeşil Sever
    İlginize teşekur ederim araştirmalarimda 10litre su 15 gram eti 67 normal olculerde ayrica eti 67 nin fazlsininzararli olmadigini ogrendim tesekkurler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI mumin35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Eti 67 nin fazlsininzararli olmadigini ogrendim tesekkurler
    Sn. Mumin35,
    Bunu kontrol etmenizi tavsiye edebilir miyim?

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    ALINTI Yakup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    30 g/20.000 g=0,0015 yani Binde 1,5 E-67 yapıyor ki o da Onbinde 3 bor yapar. Başka bir bilgi verilmeden bu oranın "çok" olduğunu fikrine katılmıyorum.

Yorumunuzda ısrarcı mısınız?
    Evet yorumumda ısrarcıyım. Ancak sizin dediğiniz gibi başka parametreleri göz önüne almadan anlaşılır olmuyor.

Kaynak olarak, yıllardır bu konuda çok fazla tecrübeleri olduğu için Solubor adlı üründen yola çıktım. Onlar Bor için uygulama oranlarını 3 grupta veriyorlar.

1 Acre' ye 0,1 libre - 0,25 libre - 0,5 libre Saf Bor şeklinde veriyorlar.

Bu birimleri 1 dekar için kg'a çevirecek olursak:

1 dekara 0,025 kg - 0,0625 kg - 0,125 kg olur.

Yani

1 dekara 25 gr - 62,5 gr - 125 gr saf bor gerekiyor.

Solubor'un formülü şu şekildedir ki Etidot-67'de aynı formüldedir.

Na2B8O13.4H2O

Tek tek elementlerin atom ağırlığını vererek kafa karıştırmayalım. Ancak 100 gr Solubor içerisinde yaklaşık 20,5 gr saf bor var.

Hesabımıza dönersek;

1 dekara 122 gr - 305 gr - 610 gr Solubor (Etidot-67) uygulanması gerekir.

1 dekara 100 litre su kullanılırsa, 100 litre suya 122 gr - 305 gr - 610 gr Solubor (Etidot-67) karıştırılmalıdır.

20 litre suya ise, 24,4 gr - 61 gr - 122 gr Solubor (Etidot-67) karıştırılmalıdır.

Bu bir sezon boyunca yapılacak uygulamayı gösteriyor.

Sayın Mümin 35, bir yılda birden fazla Gülleci Bulamacı uygulayacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda en az iki kere uygulasa bu miktarlar 12,2 gr, 30,5 gr - 61 gr şeklinde olur.

Buradan yola çıkarsak birinci seçenek hariç, 30 gr fazla olmaz. Ancak uygulama sayısının 2' den fazla olması durumunda bor toksititesi dediğimiz durum oluşabilir.

Soluboru'n hangi kıstaslarla 1 Acre' ye 0,1 libre - 0,25 libre - 0,5 libre Saf Bor uygulanması gerektiğinin açıklamasını bulamadım. Ancak biktilerin bor ihityacı bitkiye göre değişkenlik gösteriyor. aşağıdaki listeyi gözönüne aldıklarını düşünüyorum.

Bor gereksinimi az olan bitkiler

Buğday
    Yulaf
    Arpa
    Karabuğday
    Soya fasulyesi
    Bezelye
    Yeşil fasulye
    Lima fasulyesi
    Patates
    Çilek
    Ahududu
    Yassı salkım otu
    Brom otu
    Keten

Bor gereksinimi orta olan bitkiler

Çayır üçgülü
    Kırmızı üçgül
    Ak üçgül
    Taş yoncası
    Tütün
    Domates
    Mısır
    Marul
    Şeftali
    Kiraz
    Zeytin
    Pamuk
    Tatlı patates
    Havuç
    Yerfıstığı
    Soğan
    Armut

Bor gereksinimi fazla olan bitkiler

Elma
    Yonca
    Kırmızı pancar
    Şeker pancarı
    Şalgam
    Lahana
    Karnabahar
    Kuşkonmaz
    Ayçiçeği
    Turp
    Kereviz

Dekara kullanılacak su miktarıda meyve ağaçları ve tarla bitkilerinde farklı olacaktır. Bununda gözönüne alınmasında fayda var.
    Konu acemi_caylak tarafindan (23.01.2015 Saat 12:18 ) degistirilmistir.
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Siz evvelki mesajınızda binde 0,5 (onbinde 5) kadar önermiştiniz. Yılda 3 uygulama yapsa, Binde 1,5'u anca yakalar, ki bir önceki mesajda alt sınır olarak verilen binde 1,2 ile aynı gruba sokabiliriz. Yani önerinizin solubor tavsiyesine denk olmadığı görüntüsü daha ağır gibi.

Neyse, benin kafamda çok net bir resim yok bu konuda. O nedenle, yukarıda belirttiğinize paralel oranlar bana makul geliyor. Yine de, acayip yüksek oranlarda uygulayanlar var (Burada kaçırılan nokta ise rutubet ve yağış durumu gibi faktörlerdir diye düşünüyorum.)

Konumuza dönersek, sodyum boratlar yapış yapıştır. Bu nedenle, içerisine kattığınız karışımın bitki yüzeyine yapışmasına da yardımcı olur. Şahsen denememiş olmakla beraber, bunun anlamının E-67 nin bitki üzerinde bir film oluşturma durumunda olduğu, dolayısı ile zeytin sapı gibi hassas noktaları da koruduğu (uygulamacı çiftçi yorumudur) düşüncesindeyim.

Bana kalırsa, uygulanabilir oldukça, ilkbaharda, yapraktan, binde 1 (0,5 gibi daha düşük de olabilir) gibi oranlarda ve her uygulama arasında 15-20 gün olması şartıyla, diğer ilaç veya koruyuculara karıştırarak kullanılmalı.

(Bana kalırsa diyorum ama daha kendi fidanlarıma E-67 uygulamadım. Nasipse o da olur İnşaallah.)
    gülenyüz bunu beğendi

Bu Konudaki Etiketler