Close

8 Sonuçtan 1 ile 8 Arası
Ağaç Şeklinde Aç25Beğeni
  • 4 Post By amatör hobici
  • 4 Post By Uzaylı
  • 3 Post By amatör hobici
  • 4 Post By Meymun
  • 2 Post By amatör hobici
  • 2 Post By Uzaylı
  • 2 Post By Buhar
  • 4 Post By Uzaylı

Konu: Enginar Yetiştiriciliği

Yeşil Sever amatör hobici - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Enginar Yetiştiriciliği

YENİ BAŞLAYANLAR VE AMATÖR YETİŞTİRİCİLER İÇİN ENGİNAR YETİŞTİRMEDE YARDIMCI BİLGİLER

FİDEDEN YETİŞTİRMEK.:
    Bahçenize tek sıra ekecekseniz 125 Cm aralıkla, sıralar halinde dikecekseniz sıra arası 140 Cm, Fide arası 125 Cm olmalıdır. 25X25X25 (En,boy, derinlik). ocaklar açınız. İçine yarım kürek yanmış çiftlik gübresi koyarak içindeki toprakla karıştırınız. Çukur içindeki toprağı hafif açtırıp, fideyi boyuna göre yarısına kadar
    çukura koyunuz ve çukur içindeki toprakla kökünü doldurup hava almaması için hafifçe bastırınız. Çukurun içine su doldurup, geri kalan boşluğu bahçe toprağı ile doldurunuz ve toprağı hava almaması için hafifçe bastırınız.

TOHUMDAN ENGİNAR YETİŞTİRMEK: Aldığınız tohumları bir gün hafif ılık suda bekletiniz.( 1000/6 lık hümik asitte tutarsanız çimlenme süresi azalacak ve kalitesi artacaktır). Suda tutuğunuz Enginar Tohumlarını Derin Viyole, Çimlendirme poşetlerine veya Kağıt Bardaklara içine torf toprağı (Tercihen 2 Kısım yanmış elenmiş gübre, 1 Kısım İnce derekumu ve 1 Kısım elenmiş Bahçe toprağı) konmuş kaplara 2 Cm derinliğe ekiniz. Sulayarak kapları Ilık, karanlık bir yerde çimlendirmeye bırakınız. Bu arada toprağın devamlı nemli kalmasını sağlayınız fakat aşırı sulamadan kaçınınız. Tohumlar çimlenip toprak yüzeyine çıkınca ışık alan ve güneş gören bir yere alınız. Fideler 15-20 Cm olunca esas yerlerine dikiniz.

BAKIM..:

SULAMA:
    Hasat dönemine kadar kurak havalarda haftada bir defa su veriniz. Hasattan sonra bir defa daha su veriniz, daha sonra hiç su vermeyiniz. Bitkinin yaprakları sararıp kuruyacaktır. Bitki uykuya geçecektir. Bu normal bir durumdur. Son baharda yağmurlarla birlikte bitki uyanacak ve tekrar sürgün verecektir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde kış ılıman geçtiğinden son baharın sonuna doğru bitki su verilerek uyandırılır.

GÜBRELEME..:Son baharda bitkinin kökünü yanmış çiftlik gübresi ile gübrelemek gerekmektedir.

SÜRGÜN (FİDE) AYIRMA..:Kışa girerken ve ilk baharda bitkinin vereceği sürgünler bitki kökü hafifçe açılarak hasar vermeden ana gövdeye bağlı olan sürgünler(fideler) ayrılarak temizlenir. Böylelikle ana bitkinin sürgünlerce kuvvetinin alınmaması sağlanır.

ÇOĞALTMA (ÜRETME):
    Son bahar ve ilk baharda anadan ayrılan sürgünler başka yerlere dikilerek üretme yapılabilir, böylelikle enginar bahçemiz genişlemiş olur.

HASAT.:Enginar hasadı başlar açılmadan, sertleşmeden yapmak gerekmektedir. Enginarın taze olup olmadığını pazar ve marketlerde sapından sallayarak anlamak mümkündür. Taze olan enginar başı rahatça sallanır, bayat olan ise rahatça sallanmaz.
    ENGİNARIN FAYDALARI
    Enginar karaciğer için çok faydalıdır; karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker.

Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur.

Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır.

Enginar nasıl kullanılır?

Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. Enginar suyu kalp çarpıntısına iyi gelir. Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır. Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir.

Karaciğer rahatsızlığı olanlar, enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle son zamanlarda Enginar Hapı kullanımına yöneliyorlar. Enginar Hapı faydalı ve pratik olmakla birlikte kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Kaynak: www.yerlitohum.com
    Konu amatör hobici tarafindan (02.02.2014 Saat 21:00 ) degistirilmistir.
    Uzaylı, gtatas, gülenyüz ve 1 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Biz bu sene kasım ayı idi sanırım, enginarları tek sıra halinde 1 m. aralıklarla fide olarak diktik. Sadece can suyu verdik; bir daha su vermedik. Kış nedeni ile toprak zaten nemli. Geçen hafta ben unuttum ama eşim bakmış yeni yapraklar çıkarmışlar bile... Bu hafta gidebilirsem fotoğraflarım.

Enginarın 4-5 senede bir fideye ihtiyaç olmasa dahi gençleştirmek için sürgünlerinden ayrılması gerekiyormuş. 4. - 5. senede verim azalıyormuş.
    Konu Uzaylı tarafindan (24.12.2013 Saat 19:03 ) degistirilmistir. Sebep: noktalama işareti
    gtatas, gülenyüz, Buhar ve 1 kişi daha bunu beğendi

Enginar kışın gelişen sebzedir. gelişme mart-mayıs arasında zirveye çıkar. Her sene fide ihtiyacınız olsun olmasın piçleri (dip sürgünleri) alınmak zorundadır. Alınmaz ise ana bitkinin kuvvetini alır ve verim azalacağı gibi başlar da küçük kalır. Alınan fideler başka yerlere dikilerek bahçe genişletilebilir..
    Bitki ömrü iyi bir bakımla 6-7 seneye çıkarılabilir. Hasattan sonra bir defa su verilir. Yazın yaprakları kurur. Bu durumu ilk defa yetiştirenler bitki kurudu sanır. Bitki yazın uykuya geçer. Son baharda yağmurlar düşünce bitki tekrar uyanır ve faaliyetine devam eder...
    Konu amatör hobici tarafindan (25.12.2013 Saat 19:52 ) degistirilmistir.
    acemi_caylak, gülenyüz ve Uzaylı bunu beğendiler

Yeşil Sever Meymun - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sanırım fide dikim aralığında birim hatası olmuş. Biraz gelişince yanında oluşacak sütçüden olma piçleri ile koca enginar bitkisini 1,25 cm ve 1,40cm aralıkla dikmek olanaksız.
    Bu kadar hassas aralık yani 12.5mm ya da 14mm aralıklar olacak iş değil. cm yi metre yaparak ya da aradaki virgülleri kaldırarak düzeltirseniz daha iyi olacak. Benim gibi, ukalaların dilinden de kurtulmuş olursunuz.
    gülenyüz, Uzaylı, Buhar ve 1 kişi daha bunu beğendi

ALINTI Meymun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sanırım fide dikim aralığında birim hatası olmuş. Biraz gelişince yanında oluşacak sütçüden olma piçleri ile koca enginar bitkisini 1,25 cm ve 1,40cm aralıkla dikmek olanaksız.
    Bu kadar hassas aralık yani 12.5mm ya da 14mm aralıklar olacak iş değil. cm yi metre yaparak ya da aradaki virgülleri kaldırarak düzeltirseniz daha iyi olacak. Benim gibi, ukalaların dilinden de kurtulmuş olursunuz.
    Sn. Meymun 1.25 ve 1.40 Mt aralıkla yazacağıma Cm. yazmışım, düzelttim. Dikkatiniz için teşekkürler..
    Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Hakikatten sayın Meymun ne kadar dikkatli... Ben 1m 25 cm, 1m 40 cm olarak algılamıştım. Belki bu işleri az çok bildiğimizden otomatikman mantık devreye girdi. Ama ilk defa bu işlerle uğraşanlar gerçekten şaşırabilirdi.
    Buhar ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    Aksaray
    Ukalanın dili çok nazik.
    İğne batıyor, acımıyor.
    Sayın Meymun, sizi takip edip, bir şeyler kapmalıyım....
    gülenyüz ve TezzMertek bunu beğendiler

Yer
    İzmir
    Bunlar da bizim bahçenin enginarları... 12 kök diktik, 10 kökü yaşıyor. Nihayet ürün vermeye başladılar. Öğrendiğime göre enginar yapraklarının toprağa eğilen ve sararan yaprakları koparılırmış. Dik duran yaprakları bırakılırmış. Ben de geçen hafta hem bu yaprakları temizledim; hem de dip çapa yapıp, kökleri bolca doldurdum. Epey kel kaldılar. Dün de bolca suladık. Hafta sonu gidişimde de kompost gübre ile gübrelemeyi düşünüyorum. Kangal boru serilip damlamalar uzatılınca otomatik sulanacak inşallah...

Bizdeki enginarlar Bayrampaşa cinsi imiş. Bahçenin doğu kenarının yarısına Bayrampaşa, diğer yarısına da erkenci olan Sakız enginar ile boydan boya enginar sıralamak istiyorum.

isim:  34 Enginar.jpg
Görüntüleme: 895
Büyüklük:  98,8 KB (Kilobyte)

isim:  Enginar 2.jpg
Görüntüleme: 255
Büyüklük:  57,7 KB (Kilobyte)

isim:  Enginar 3.jpg
Görüntüleme: 312
Büyüklük:  95,8 KB (Kilobyte)

isim:  Enginar 4.jpg
Görüntüleme: 324
Büyüklük:  91,6 KB (Kilobyte)