Close

11 Sonuçtan 1 ile 11 Arası
Ağaç Şeklinde Aç41Beğeni
  • 11 Post By FAKO
  • 5 Post By mavi yeşil
  • 1 Post By gtatas
  • 2 Post By derma
  • 2 Post By onurguvercin33
  • 6 Post By Serpent
  • 3 Post By mavi yeşil
  • 3 Post By Uzaylı
  • 5 Post By Serpent
  • 3 Post By mavi yeşil

Konu: "italyan stili turk maydanozu"

Yeşil Sever FAKO - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Helsinki-Taalintehdas

"italyan stili turk maydanozu"

40 yil önce Istanbul Kapalicarsi disindaki parktan aldigim "ITALYAN STILI MAYDANOZ" her yil kendiliginden
    cikar, bizi bir sekilde besler Bugun 26.12.2013 tarihinde cektigim bu resimden, maydanozun fazla
    hirpalanmadigi, donmadigi göruluyor. Bu zaman zarfinda, Bir metre kar olmasi gerektigine karsin, her taraf yagmurdan
    balcik vaziyette

isim:  DSCN0383.jpg
Görüntüleme: 399
Büyüklük:  70,5 KB (Kilobyte)

isim:  DSCN0384.jpg
Görüntüleme: 447
Büyüklük:  74,0 KB (Kilobyte)
    Uzaylı, gülenyüz, dalya35 ve 8 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Seneye bu maydanozun tohumunu bekleriz o zaman..
    TezzMertek, gülenyüz, dalya35 ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever amatör hobici - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sn. FAKO tohum edinme olanağımız olur mu?..

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Değerli ve dayanıklı bir ırk gibi çoğaltılmasını rica edicem.
    dalya35 bunu beğendi

Yeşil Sever derma - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    buradan temin edebilirsiniz.
    dalya35 ve mavi yeşil bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Mersin
    ahaha ..demek bu nalet maydanozun adı italyan maydanozuymuş.. ki bende italya ile ticaret yapan biriyim.. ben bunu hiç sevemedim biliyormusunuz..tadı hiç hoşuma gitmedi ..bi ara sevgili anacım birisinden tohum almış ve geçen kış ekmişti ..baktım çok çatallı yaprakları tadına baktım çok ağır ve acıydı.. ben pek sevemedim bilmiyorum..diğer cins az çatallı normal gövdesi sulu bir maydanoz daha çok hoşuma gitmişti ve halende onu kullanıyorum bahçemde
    rise_com ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    Birinci mesajdaki üstteki fotoğraf bildiğim kadarıyla yaprakları maydonoza çok benzeyen kişniş olsa gerek.

Kişniş, onurgüvercin33 arkadaşımızın da dediği gibi maydonozla karşılaştırılınca oldukça baharatlı bir yeşilliktir. Çoğu kişi yiyemez ve hatta iğrenç bulabilir. Ben de bahçeme bir yıl ekmiştim. Benden başka yiyen çıkmadığı için bir daha ekmedim. Aslında şu da garip bir ifade: "İtalyan stili Türk maydonozu".

Bizim yerli maydonozun sapları ince ve yaprakları küçüktür. Tohumu tohumcularda ince maydonoz diye satılır. İtalyan maydonozunun ise sapları kalın, yaprakları da iridir. Üretici artık daha verimli olduğu için İtalyan maydonozunu ekmektedir. Marketlerde demet halinde satın aldığınız maydonozların büyük bir kısmı İtalyan maydonozudur.

Daha körpe göründüğü için bir çok kişi Türk maydonozunu İtalyan maydonozuna tercih etmektedir. Bu tercihi, maydonozlar arasındaki farkı bilmeden daha körpe göründüğü için yapmaktadır. Ben ise İtalyan maydonozunu tercih ediyorum.

Selamlar..

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    İri yapraklı maydanozun hormonlu olduğu zannıyla her zaman küçük yapraklıları tercih etmişimdir. Hatta evdekiler iri yapraklı aldıklarında kızıp,bu maydanozları içime sinmeyerek kullanmışımdır. Şimdi sayın Serpent'in verdiği bu bilgiyle biraz rahatladım.
    gülenyüz, expert0540 ve Uzaylı bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Kişniş her ne kadar taze iken sevilmese de tohumu güzel bir baharattır. Ben de bahçemde kişniş yetiştirdim ama hiç yapraklarının tadına bakmadım. Çünkü araştırırken kötü olduğunu okumuştum. Ama tohumu güzel bir baharat.

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    ALINTI mavi yeşil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    İri yapraklı maydanozun hormonlu olduğu zannıyla her zaman küçük yapraklıları tercih etmişimdir. Hatta evdekiler iri yapraklı aldıklarında kızıp,bu maydanozları içime sinmeyerek kullanmışımdır. Şimdi sayın Serpent'in verdiği bu bilgiyle biraz rahatladım.
    Maydonozda hormon kullanılmazmış. Bu arada kullanan oluyor mudur bilmiyorum.

Kişnişe gelince, müthiş yararlı bir sebzeymiş. Aslında şifalı otlar söylemine pek prim vermem. Fakat İngilizce Wikipedia'daki bilgilere göre kişniş tohumu ve yapraklarının şeker düşürücü, antioksidan, antibakteriyel ve kolestrol düşürücü etkisi varmış. Bu etki tohumlarından ziyade en çok yapraklarında bulunurmuş.

Bana göre çok lezzetli sayılabilecek bir sebze değilse de kendine has baharatlı bir sebze.

Selamlar..
    acemi_caylak, gülenyüz, Uzaylı ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Doğuda "ayran aşı" adıyla yapılan çorbaya taze kişniş yapraklarını iri iri atarlar.

Bize de getirmişlerdi ben tatmadım,fakat eşim severek yemişti.
    Uzaylı, gülenyüz ve onurguvercin33 bunu beğendiler