Close

18 Sonuçtan 1 ile 18 Arası
Ağaç Şeklinde Aç41Beğeni
 • 6 Post By ayoruk81
 • 6 Post By ayoruk81
 • 6 Post By ayoruk81
 • 1 Post By rise_com
 • 3 Post By Uzaylı
 • 2 Post By Uzaylı
 • 1 Post By ayoruk81
 • 2 Post By Uzaylı
 • 2 Post By Uzaylı
 • 1 Post By ayoruk81
 • 2 Post By Uzaylı
 • 1 Post By ayoruk81
 • 2 Post By gçakar
 • 2 Post By Uzaylı
 • 1 Post By ayoruk81
 • 2 Post By Uzaylı
 • 1 Post By ayoruk81

Konu: Uyumlu Yaşayan Bitkiler Yöntemi

 1. #1
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148

  Uyumlu Yaşayan Bitkiler Yöntemi

  Kardeş Bitkiler Yöntemi

  “Kardeş bitkiler” ("companion planting") sistemi, daha önce Ankara - Güneşköy’de denediğimiz ve bu yıl da orada başarıyla uygulanan bir tarım yöntemidir. Bitkilerin birbirine yarayan özelliklerini kullanmayı ve birbirine zarar vermelerini önlemeyi amaçlar. Uyumlu ve birbirine yarar sağlayan (gölge oluşturma, toprağa besin maddesi sağlama, zararlıları kaçırma, yararlı böcekleri çekme vs.) bitkilerin birbirinin yakınına, uyumsuz bitkilerin ise birbirinden uzağa ekilmesi temeline dayanır. Ekolojik tarım için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Çok da eğlencelidir.

  Kardeş bitkiler sisteminin avantajları nelerdir?
  • Sebze, şifalı bitki, baharat, biyokütle, hayvan yemi ve arılar için balözü bitkileri ve yerel türler gibi çeşitli bitkileri bir arada üretir.
  • Bahçe içinde doğal bağışıklık oluşturarak zararlılara ve hastalıklara karşı direnç geliştirir.
  • Zararlı olabilecek böcek popülasyonlarını kontrol eden yararlı böcekleri çeker.
  • Yabani ot kontrolünü doğal yollarla gerçekleştirir.
  • Toprağın farklı tabakalarının bir arada kullanılmasına imkan verir.
  • Doğal dengeleri gözetir ve biyolojik çeşitliliği artırır.
  • Toprağın nemini ve besleyiciliğini korur.
  • Kimyasal ilaç ve yapay gübre kullanımı gereğini ortadan kaldırır.
  • Dönüşümlü ekimi (münavebe) kolaylaştırır.
  • Sürekli ve yoğun tarım uygulamasıyla yüksek verim sağlar.
  • Bahçe bakımı için gereki işgücü miktarını azaltır.


  Kardeş Bitkiler sisteminin kısa özeti
  Aşağıda “kardeş bitkiler” (‘companion planting’) sisteminin kısa bir özeti var. Ancak Yeşilöz’de, Kirmir havzası için en uygun yöntemi bulmak için deneyim gerekiyor.

  Sistemin en önem verdiği şeylerden biri toprağın hep bitki örtüsüyle kaplı kalmasıdır. Bu sayede hem toprağın prganik yapısı daha iyi korunuyor, hem de uzun bir hasat dönemi sağlanabiliyor.

  Örnek aldığımız model Gertrud Frank’ın “Companion Planting” kitabı. Buradaki sistem toprağın verimli kullanılmasını ve hasat süresini uzatmayı hedefliyor. Hastalık ve zararlılarla mücadele için ilaç kullanma gereğini ortadan kaldırıyor. Ürün münavebesini rutine bindirerek kolaylaştırıyor. Yabancı otları kontrol altında tutuyor. Toprağı zenginleştiriyor ve sürülmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Kompost hazırlamaya ihtiyaç bırakmıyor ve insan emeğini de en aza indiriyor.

  Sistemde şu uygulamalar var:

  Örtü bitkisi
  Kışın toprağın çıplak kalmaması, organik maddeler ve elementlerce zenginleşmesi ve toprağın gevşek kalması için canlı gübre görevi görecek bir örtü bitkisi yetiştiriliyor. Bunun için uygun zaman sonbahar (geç ürünlerin toplandığı sıra). Bu bitki çiçek açma zamanından önce (örneğin ilkbahar ortaları) kesilip olduğu yere bırakılıyor. Bunun için hardal iyi bir seçenek. Hızlı çimlenir, dona dayanıklıdır, kökleri toprağı yumuşatır, gövdesi geride sert kalıntı bırakmaz, az su ister, yabani otları engeller, uçucu yağıyla zararlı böcekleri kaçırır, kendisi de salatalarda kullanılabilir. Bunun yerine alternatif olarak küçük bakla veya arıotu (Phacelia) kullanılabilir. Diğer bazı seçenekler: fiğ, yonca, burçak, korunga, mercimek olabilir.

  Toprağın sürülmemesi
  Bu sistemde toprak sürülmüyor, sadece boşta olan topraklar çatallanarak biraz havalandırılıyor. Toprağı sürmek, toprağın içindeki yararlı canlılara ve besin maddelerine zarar verdiği ve ayrıca erozyonu artırdığı için ekolojik tarımda tercih edilmez.

  Yerinde ekim
  Yerinde ekim yapmak (fidelerin yerini değiştirmemek) tercih ediliyor. Çünkü yer değiştirmeyen sebzelerin daha sağlıklı büyüdüğü gözlenmiş. Domates ve patlıcan gibi sıcaksever türler icin bu zor olabilir.

  Sıra sınırlarına ıspanak ekimi
  Ispanak sıraları ayırdermeye yarıyor. Ispanağın kökleri toprağı tutuyor ve toprak kaybını önlüyor. Fideler için de hafif bir koruma sağlıyor. Ispanaklar bir karış olduğunda olduğu yerde kesilip bırakılıyor. Yapraklarının sümüksü yapısı toprağı yumuşatıyor ve besliyor. Kökler, yumuşak olduğundan toprakta kalıntı bırakmıyor, solucanları ve mikroorganizmaları besliyor. Bir sonraki sezonda 25 cm kaydırma yapıldığında, yeni ürünler ıspanağın bıraktığı organik maddelerden yararlanıyor. Bu yöntem ayrı bir yerde kompost hazırlamayı gereksiz hale getiriyor.

  Sıralar halinde yoğun ekim
  Bahçe C-A-C-B-C şeklinde giden 50 cm aralıklı sıralar halinde düzenleniyor. A sıraları bütün bir sezona yayılacak ana ürünlere ayrılıyor. Örneğin domates, biber, kabak, hıyar, patlıcan, fasülye, bezelye, patates, lahana, kereviz vs. olabilir. B sıraları yılda iki ayrı ürünün alınabileceği sıralar. Örneğin sezonun ilk yarısında bakla, marul, kıvırcık, fındık turbu, sarımsak, ikinci yarısında pazı, karalahana, ıspanak, pırasa, lahana, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar (dikkat: bunlar kesin olmayan tahmini bilgilerdir!). C sıraları ise ya kısa sürede hasat veren ya da sık sık ürün alınabilen bitkilere ayrılıyor. Buralar özellikle salata malzemesi olabilecek otlar ya da diğer ana ürünlere yarar veren bitkilere ayrılıyor. Örneğin, maydanoz, turp, havuç, sarımsak, roka, tere, kıvırcık, rezene, anason, semizotu, dereotu vs. Geniş alana yayılan A bitkilerinin (örneğin hıyar, kabak) yanlarındaki C sıraları sadece ilkbaharda kullanılıyor, sonra boş bırakılıyor.

  A, B,C sıraları bir kez belirlendikten sonra bütün sezon boyunca değişmiyor. Bir sonraki sezonda buların yerini bilmek önemli, çünkü yeni sıralar 25 cm kaydırılarak oluşuturuluyor. Böylece münavebe otomatikleşiyor ve kolaylaşıyor.

  Sıralara hangi ürünlerin ekileceğini belirlerken çimlenme sıcaklığı, hasat süresi ve iyi-kötü komşuların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

  Çiçekler ve şifalı otlar
  Ana ürün sıraları içine, C sıralarına ve bahçe sınırlarına çiçek ve şifalı otlar ekiliyor. Bunlar diğer bitkilere çeşitli yararlar sağlıyor ve biyolojik mücadeleye destek oluyor. Bahçe sınırları ısırganotu başta olmak üzere yabani bitkiler ekilebilir (ısırganotu uğurböceklerin çekiyor). Bahçenin her yerine ekilmesi tavsiye edilen, her bitkiye yararlı olan başlıca çiçekler: aynısafa, civanperçemi, kadife çiçeği.

  Kaynak: http://kardesbitkiler.blogspot.com/s...r-y%C3%B6ntemi
  Uzaylı, adneser, derma ve 3 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Kardeş Bitkiler (Companion Planting) bir bahçede değişik bitkilerin yanyana ekilmesidir. Muhtemel sebepleri

  1. Tuzak bitkisi: Zararlı böcekler tuzak bitkisine çekilerek esas yetiştirmek istediğimiz bitkinin sağlıklı yetişmesi sağlanabilir.

  2. Azot sabitleme: Azot sabitleyen bitkiler (baklagiller) sabitlemeyen bitkilerle beraber ekilir. Örneğin mısırın yanına sırık fasulye, fiğin yanına yulaf/arpa

  3. Yabani ot engelleme: Çavdar yeşilken biçilirse ve tarlada malç olarak bırakılırsa çözünen artıkları yabancı ot çimlenmesini engelleyen bileşenler salgılarlar. Malçın üstüne dikilecek fidelere kolayca gelişebilecekleri rekabetden uzak bir ortam sağlanır.

  4. Fiziksel destek: Mısırın yanına ekilen sırık fasulye mısıra tırmanabilir.

  Örnek kardeş ve uyumsuz bitkiler

  isim: uyumlu uyumsuz.jpg
Görüntüleme: 2946
Büyüklük: 55,9 KB (Kilobyte)

  Kaynak: rasthayat / Kardeş Bitkiler
  adneser, Uzaylı, Miss_Menas ve 3 kişi daha bunu beğendi

 3. #3
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Canlı Malc (3 Kızkardeş)

  Canlı Malc Bahçedeki bitkilerin arasına toprağın yüzeyini kaplayan Bitkiler ekilerek YAPILIR.

  Örnek: Üç kızkardeş diye adlandırılan Kuzey Amerika Yerlilerinin ekim sisteminde mısırların dibine Sırık fasulye ekilir. Bunların çoğu yerin epey aralarına helvacı kabağı (kabak) ekilerek kabağın onun tarafa yayılan Yaprakları Canlı malç Olarak kullanılır.

  isim: 3 kızkardeş.jpg
Görüntüleme: 2702
Büyüklük: 149,8 KB (Kilobyte)
  gülenyüz, gtatas, adneser ve 3 kişi daha bunu beğendi

 4. #4
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Konu çok ilgimi çekti. Elinize sağlık
  ayoruk81 bunu beğendi

 5. #5
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Ben mısırların yanına fasulye denemesi yapmıştım. Tam bir faciaydı. Mısırların aralarına giremez olmuştum. Her araya girmeye kalkışımda fasulye kollarını toplayıp dolamaktan nefret ettim. Bu tecrübeden çıkardığım sonuç, mısırdan fazla bir beklentiniz yoksa mısırları aralıklı ekip öyle dibine fasulye ekmek. Ama mısırlar iri iri olsun diyorsanız mısırları sık dikmek avantaj. Yani birinden vazgeçmek gerektiğine kanaat getirdim.

  Fakat ağaç diplerini sulamak için havuz gibi açınca, otlanmayı önlemek ve ağaç dibine gölge için balkabağı muhteşem olmuştu.
  gtatas, ayoruk81 ve adneser bunu beğendiler

 6. #6
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Bu üç kızkardeş uygulaması en çok yüseltilmiş adalarda başarılı olur. Çünkü balkabağı kol attığı zaman içinde yürüyeyim derken yönünü değiştirirseniz balkabağı küsüyor. Hatta meyvesini bile atıyor. Çok kere tecrübe ettim. Balkabağını yetiştirirken geniş bir yere ekeceksiniz ki kafasına göre takılsın... Yoksa kesin küsüyor. Karpuz, kavun da öyle, coşsun istiyorsanız hiç dallarına dokunmamalısınız.
  gtatas ve ayoruk81 bunu beğendiler

 7. #7
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Sayın uzaylı sizin kabaklarınız çok alıngansa millet ne yapsın? Bizim kabaklarımız o kadar alıngan değil Hemde çok anlayışlı
  Uzaylı bunu beğendi

 8. #8
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Eh dost acı söylermiş. Siz de tecrübe edip öğrenin o zaman... Bana da öyle dediklerinde gülmüştüm. Sizce öğrenmiş miyim?
  ayoruk81 ve gülenyüz bunu beğendiler

 9. #9
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Hem sonra sizin fasülyelerinizde pek arsızmış. Bizimkiler çok uysallar. Hiç yaramazlık yapmazlar

 10. #10
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Şu sizin fasulyeleri ve balkabaklarını pek merak ettim. Yaza görelim bakalım. Ben mi haklıyım, yoksa sebzelerim de benim gibi uzaylı mı? Akıllı, usluyu göreceğiz o zaman...
  ayoruk81 ve gülenyüz bunu beğendiler

 11. #11
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Önümüzde ki baharda ben bahçeye domates, biber, patlıcan, hıyar, fasülye ekmeye niyetim yok. Çünkü bahçe toprağında bulaşık hastalık olduğunu sanıyorum. Bu sebeble münavebe uygulamayı düşünüyorum. Önümüzde ki sezon bahçeye soğan, sarımsak, marul ve mısır ekmeye niyetliyim. Çünkü o bahsettiğim sebzeler şüphelendiğim hastalığın konukçusu. Herhangibirini eksem bile hastalığın yine kendisini yenileyeceğinden kuşku duyuyorum.

  Şaka bir yana Sayın Uzaylı, rahmetli annem mısırın içerisine fasülye ekerdi. Ben hiç denemedim. Ancak ne zaman ekerdi? İşte asıl püf noktası orası. Mısırları önden ekerdi. Mısırlar yaklaşık 1 insan boyuna yaklaşırken aralarına fasülye ekerdi. Dolayısı ile o fasülye mısırın boyuna ulaşana kadar mısırlar başak vermeye dururdu ve mısıra bir zararı olmazdı fasülyenin. Ama siz fasülye ile mısırı aynı anda ekerseniz, tabii ki dediğiniz gibi olur.
  Uzaylı bunu beğendi

 12. #12
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Sayın ayoruk81; Annenizin mekanı cennet olsun dilerim. Annenizin dikim yöntemini bir çok büyüğümüz yaparmış ben de denedim. Ama insan boyuna kadar beklemedim, mısırlar iki karış olunca fasulyeleri ektim. Sorun çıkınca bana mısırları sık diktiğim söylendi. Şaka ile karışık aslında tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Bir daha adam boyu olunca da deneyeceğim bakalım nasıl olacak? Teşekkürler...
  gülenyüz ve ayoruk81 bunu beğendiler

 13. #13
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  En azından mısırların boyu bel hizasını geçmeli
  Uzaylı bunu beğendi

 14. #14
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İstanbul/Atakent
  Mesajlar
  1.203
  [QUOTE=ayoruk81;28274]...2. Azot sabitleme: Azot sabitleyen bitkiler (baklagiller) sabitlemeyen bitkilerle beraber ekilir. Örneğin mısırın yanına sırık fasulye, fiğin yanına yulaf/arpa.....

  Mısır ve Fasulye'yi öğrendim.Birgün işime yarayabilir, iyi oldu da Fiğ ile Yulaf/arpa'nın nasıl yanyana dikileceğini gözümde pek canlandıramadım. Fiğ'nin Yeşil Gübre olduğunu biliyorum ama burada bahsedildiği gibi yanyana değil de sıralı ekim değil miydi o?

  Bir de tablodan bezelye, havuç, soğan beraberliğini pek anlayamadım. Havuç; bezelye ve soğanla oluyorsa, bezelye neden havuç ile olup, soğanla olmuyor. Havuç aralarında mı durmalı? Kafam karıştı.
  Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

 15. #15
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  http://gardeningbasics1.tumblr.com/p...ends-just-like  Bu sitede yazılana göre; Kadife çiçeği domatesleri korumada, güllerin de büyümelerinde yardımcı
  Latin çiçekleri, kabak ve brokoliyi koruyor,
  Petunyalar, fasulyeleri böceklerden koruyor,
  Kekik, böcekleri salatalıktan uzak tutuyor,
  Sardunyalar, gül ve mısırları japon böceklerinden koruyor,
  Frenk soğanı, havucu tatlı yapıyor,
  Fesleğen, domatesi lezzetli yapıyormuş.
  ayoruk81 ve dolunay bunu beğendiler

 16. #16
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Sayın Uzaylı kadife çiçeği ile domates ilişkisini bende duymuştum ve hemde araştırmasını da yapmıştım bir zamanlar. İkisinin arasında ki ilişki, domateslere zarar veren kök ur nematodlarının kovucusu olarak bahsediliyordu kadife çiçeği için.
  Uzaylı bunu beğendi

 17. #17
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  sayın ayoruk81; Evet, nematodlara oldukça etkiliymiş. Ayrıca kokusu da bazı zararlıları kaçırdığı için sebze bahçelerinin etrafına çerçeve gibi dikilmesini çok kere okumuştum. Geçen yaz bahçeye de epey kadife çiçeği diktim. Ancak bamyalara yakın olmasına rağmen bamyaların tohum yaptığı zamanlarda, pis kokulu yeşil böcekler yine de hücum etti. Fakat bamyalar taze iken hiç zararlı görmedim. Etkisi oldu mu? Ne kadar oldu? Etkisi sonradan mı geçti? hiç bilmiyorum.

  Gülleri büyütüyor yazıyor, cazip geldi. Güllerin hemen arkasına dikeyim bakalım etkisi olacak mı? Kuzey sınır baştan başa gül sıralı... Zaten elimde de binlerce kadife tohumu var. İsteyen olursa forum olarak diğer tohumlarla bir doğal koruyucu niyetine dağıtırız.
  ayoruk81 ve adneser bunu beğendiler

 18. #18
  Yeşil Sever ayoruk81 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  DÜZCE
  Mesajlar
  148
  Bu tohum için ilk müşteriniz ben olabilirim.
  Uzaylı bunu beğendi

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1