Close

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
71 Sonuçtan 26 ile 50 Arası
Ağaç Şeklinde Aç230Beğeni

Konu: Tatlı Patates

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    Ara Bilgi

Tatlı patatesin ticari olarak yetiştirilmesiyle ilgili yazılarıma devam edeceğim. Ancak, Türkçe kaynaklarda verilen ve benim referans aldığım Amerikan üniversitelerinin tarımsal yayımcılık dokümanlarında yeralan bilgiler arasındaki uyuşmazlıklardan bahsetmek istiyorum.

Bunlardan birincisi tatlı patates, normal patates ve yam isimli sebzeler arasındaki kafa karışıklığı. Tatlı patatesin, normal patatesin bir cinsi olmadığını daha önce vurgulamış ve ayrı türler olduğunu belirtmiştim. Türkçe kaynaklarda yam olarak bilinen sebzenin tatlı patatesin bir diğer adı olduğu belirtiliyor. Amerikalılar da bazen yam sebzesini tatlı patates olarak veya tersi bir şekilde isimlendiriyorlarmış. Ancak yam yine tatlı patatesten tümüyle ayrı bir tür. Bu bitkilerin anavatanları ve yumrularının botanik bilimi açısından bitkinin neresi olduğuna dair bilgiler şöyle:

Normal patates: Anavatanı Güney Amerika. Yumrular bitkinin gövdesi.

Tatlı patates: Anavatanı Orta Amerika. Yumrular bitkinin kökü.

Yam: Anavatanı Afrika ve Asya: Yumrular bitkinin gövdesi.

Türkçe kaynaklarda tatlı patates için bahsedilen ekim yönteminden bir tanesi olarak, yumruların normal patatesteki gibi bir kaç parçaya bölünüp dikilmesi şeklinde anlatımlar var. İngilizce kaynaklarda eğer böyle yapılırsa elde edilecek fide sayısının artmayacağı ve yumru kaç fide verecekse çok parçaya bölününce de toplam fide sayısının aynı kalacağı anlatılıyor.

Bir diğer ilginç nokta da Türkçe kaynaklarda ekim yapılacak alanda dekara 2-4 ton ahır gübresi verilmesinden bahsediliyor. Ancak İngilizce kaynaklarda ahır gübresi vermek bir yana, fazla organik maddenin patatesin kalitesini bozacağı anlatılıyor.

Şimdi sayın Serpent ‘Sen bu sebzeyi daha önce ektin de mi bunları anlatıyorsun?’ diyebilirsiniz. Evet ekmedim. Ancak ben çelişkileri göstererek niyet edenleri uyarmak istiyorum.

Bu ara bilgileri verdikten sonra, vakit buldukça ticari ekim bilgilerini vermeye devam edeceğim.

Selamlar..
    gülenyüz ve acemi_caylak bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara

Tatlı Patatesin Ticari Olarak Yetiştirilmesi

Devam ediyorum.

4. SULAMA VE BAKIM

Tatlı patatesin kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğu bildiriliyor. Bununla beraber yüksek verim için sulanması isteniyor. Sulama ihtiyacı için farklı değerler verilmiş. Dokümanların birinde haftada 2-3 cm; bir diğerinde üç haftada bir 2-3 cm su verilmesinden bahsediliyor.

Aslında hemen hemen tüm kaynakalarda bitkinin su ihtiyacının çok fazla olmadığı ve örneğin domatesten daha az su istediği bildiriliyor. En etkin sulama şeklinin damlama sulama olacağı ancak yağmurlama sulaması da yapılabileceği bildiriliyor. Aşırı sulamanın ise yumrularda çatlama ve yarılmaya sebep olacağı için zararlı olacağı bildiriliyor.

Yabani ot mücadelesinde ise bitkinin ilk gelişimi döneminde önemli olduğu ve bitkinin yayılımından sonra bitki toprağı örttüğü için kendisinin yabani otları önleyeceği anlatılıyor.

5. HASTALIKLAR

Pek çok hastalıktan bahsediliyor. Ben uzman olmadığım için elimden geldiğince sebep olan organizmaları da vermeye çalışacağım. Çaresi için ne tür önlemler gerektiğini patojenlerine bakarak uzmanları söylesin. Tüm haslatıklara karşı genel önlem olarak hijyene dikkat edilmesi, hastalıklı ürün ve bitkilerin yok edilmesi gibi önlemlerden de bahsediliyor

- Kara çürüklük (Ceratocystis fimbriata) mantar hastalığı.
    - Fusarium yüzey çürüklüğü ve Fusarium yumru çürüklüğü (Fusarium) mantar hastalığı.
    - Rhiozopus yumuşak çürüklüğü (Rhizopus) Mantar hastalığı. Hasat edilmiş yumrularda görülüyor.
    - Java kara çürüklüğü (Diplodia gossypina) Mantar hastalığı.
    - Yumuşak bakteri çürüklüğü (Erwinia chrysanthemi) bakteriyel hastalık.
    - Kepeklenme. Toprak lekesi olarak da bilinen önemsiz bir hastalık ancak ürünün pazar değerini düşürüyor (Monilochaetes infuscans) Mantar hastalığı.
    - Kömür çürüklüğü. Hasat edilen üründe görülüyor. Java kara çürüklüğüne benziyor. (Macrophomina phaseoli) mantar hastalığı.

Devam edeceğim.

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara

Tatlı Patatesin Ticari Olarak Yetiştirilmesi

Devam ediyorum.

6. ZARARLILAR

Zararlılarla ilgili olarak nematodlardan kurtlara ve yaprak bitlerine kadar çeşitli zararlılardan bahsediliyor. Bunlardan hangileri ülkemiz için gerçek zararlıdır bilmiyorum. Muhtemelen ülkemize has başka zararlılar da çıkabilecektir. Örneğin danaburnu gibi.

Bu nedenle insanları yanlış yönlendirmemek için daha fazla bilgi veremeyeceğim.

7. HASAT VE SAKLAMA KOŞULLARI

Fide dikiminden sonraki cinsine göre değişmekle beraber 90-120 gün içinde tatlı patatesler hasata hazır hale gelir. Benim fidesini dağıttığım patatesler emin olmamakla beraber sanırım Ontario, Kanada’da yetiştirilen Beauregard cinsi. Bunların hasata hazır olma süresi 90-95 gün. Hasata hazır olma yaprakların sararmasıyla anlaşılıyor. Hasat öncesi yaprakların koparılması veya biçilmesi ve ardından birkaç gün beklenmesi tavsiye ediliyor. Hasatın sonbaharın ilk donlarından önce yapılması tavsiye ediliyor.

Anladığım kadarıyla devirme sürümü (turn plow) ile patatesler açığa çıkarılabiliyor (İngilizceden Türkçeye çeviride hata varsa kusura bakmayın. Türkçe deyimleri bilmiyorum). Eğer toprak ağır bünyeli bir toprak ise toprağın yumrulardan ayrılması için hafif bir sulama tavsiye ediliyor.

Yumruları toplayacak kişilerin yumruları zedelememesi için pamuktan yapılmış eldiven giymeleri ve yumru kabuğunu zedelememeye itina göstermeleri öneriliyor. Hasat edilen yumruların ahşap veya plastik kasalarda hava alacak şekilde toplanması isteniyor.

Dekar başına 2500 kg hasat normal kabul ediliyor. Patateslerin pazara yollanması öncesi yıkanmaması isteniyor. Yumruları iyice olgunlaştırmak için yüzde 90 nemli bir ortamda ve 30 C sıcaklıkta 4-6 gün bekletilmesi isteniyor. Bu olgunlaştırma ile yumru kabuğunun sertleşerek daha dayanıklı hale geleceği, şeker miktarının artacağı ve iç renginin daha kırmızıya döneceği bildiriliyor.

Pazara yollama öncesi beklenecekse patateslerin 12-15 C sıcaklık ve ve yüzde 95 nemli ancak havadar bir ortamda depolanması isteniyor.

Ertesi yıl ekim için dekar başına yüzde 10 fire hesabıyla 85 kg kadar tatlı patatesin tohumluk olarak ayrılması isteniyor.

Son.
    Konu Serpent tarafindan (08.05.2014 Saat 21:43 ) degistirilmistir.

Yeşil Sever
    Yer
    Akhisar
    Tatlı patatesler nihayet dallanmaya başladı.

Sarmaşık gibi.

Bende onları ipe sardırdım. Yerleri de güzel .Şimdilik gelişimleri iyi.

isim:  068.jpg
Görüntüleme: 873
Büyüklük:  64,8 KB (Kilobyte)

isim:  071.jpg
Görüntüleme: 836
Büyüklük:  71,9 KB (Kilobyte)
    Serpent, gülenyüz, Buhar ve 6 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    Sayın Neferge'nin tatlı patateslerindeki gelişmeyi görünce mutlu oldum.

Umarım ürünü de bereketli olur.

Ancak, dalları bir sarmaşık gibi ipe sarmaya gerek var mı bilmiyorum. Gerçi bir zararı olmayacaktır. Bununla beraber tarla yetiştiriciliğinde bu tür bir uygulama yok.

Aslında bu bitki tam da bizim sabah sefası veya mor çiçekli sarmaşık olarak bildiğimiz bitki ile aynı familyadan. Dolayısıyla tatlı patatesin dallarının da tırmanma eğilimi göstermesi normal.

Bu hafta sonu bahçeme gidip kendi tatlı patateslerimin fotoğraflarını çekip foruma koymayı düşünüyorum. Benimkiler pek bir gelişme gösteremedi. Çünkü Ankara ikliminde hala geceleri sıcaklık 10 C altına düşebiliyor ve bu sıcaklık düşmesi tatlı patates bitkisini öldürebiliyor. Bitkinin durumu geçen hafta büyük stres altında olduğuna işaret ediyordu. Umarım bundan sonrasında gelişim gösterir.

Selamlar..
    Neferge, gülenyüz, asena_athena ve 3 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    Bir üst mesajımda kendi tatlı patates fidelerimin durumunun fotoğrafını çekip paylaşacağımı söylemiştim.

Ancak dün bahçeme gittiğimde gördüm ki benim fideler gece ayazları nedeniyle can çekişiyorlar. İçimden fotoğraf paylaşmak gelmedi.

Bilgilendireyim istedim.

Bununla beraber bir tane de balkonda saksıda yetiştirdiğim var. Onun durumu bayağı iyi onun bir resmini akşam koyabilirim.
    gülenyüz, Neferge, acemi_caylak ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    isim:  20140602_181531.jpg
Görüntüleme: 1067
Büyüklük:  55,0 KB (Kilobyte)

Bu da benim camla kapatılmış balkonda büyük saksı içinde yetiştirdiğim tatlı patates.

Fide alan öteki arkadaşların tatlı patateslerinin durumunu da merak etmiyor değilim.

Selamlar..
    gülenyüz, Neferge, asena_athena ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Merhaba.
    Konuyu görünce balıklama daldım diye bilirim Tatlı Patates yetiştiriciliği ile ilgili bilgi ararken konuyu buldum. Sayın serpent arkadaşın verdiği bilgiler gerçekden çok değerli kendisine konuyu açtığından ve paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Bende artık toprak işine girmek istediğim için çeşitli araştırmalar yapıyorum ANKARA gibi bir şehirde yaşamak benim için artık çok zor ve burayı terk etmek için başka işler aramaya koyuldum ve daldım internete neler yapabilirim diye araştırmalarım beni tatlı patates işine yönlendirdi nedeni ise çok zor olmayışı yani hayatında hiç bitki yetiştirmemiş bir insanım , buradaki şimi terkediğim de hayatımı devam etirebilmem için yine ticari biş yapmak zorundayım ticari anlamda şehirden uzakta yapılacak birçok işi araştırdım diyebilirim Saanen Keçisi, Hindi Yetiştiriciliği, Midye Yetiştiriciliği, Safran ve Endemik bitkiler gibi bir çok araştırmam oldu bu işlerinde yapılabilirliği yüksek ama acemi biri için zor. Açıkcası büyük şehirden kaçmak için hertürlü tarla tapan hayvancılık işi ile ilgili irili ufaklı bilgi sahibi oldum. tatlı patates yetiştiricili yapabileceğime inanıyorum ve ANKARA da bulunan kefemi satıp akdeniz tarafında tarla almak niyetindeyim tatlı patates ile ilgibi Mustafa Kemal Üniversitesinin yapmış olduğu bir çalışmayı paylaşıyorum belki okuyan olmuştur.

Ayrıca Tatlı Patatesin diğer bir özelliği ise plastik sanayisinde kullanımı ve biyoetonol yakıtpili için hammade sağlaması olarak da geleceğin ürünü diye düşünüyorum. Aynı zaman da eğer yapa bilirsem tarla içerisinde Yeşil yosun yani ALG üretimi ve tavuk gübresinin islahı ile organik gübre eltmeyi düşünüyorum ve hatta abartarak bunlardan elektirik üretmeye kadar gidebilecek bir hayal :=)

Herkese çalışmalarında başarılar.
    Saygılar.
    ------------------------------------------Not MKÜ ayrıca kendi islah ettiği patateslerin fidelerinide 10 ile 20 krş karşılığında satmakta-----------------------------

Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) yürütülen proje kapsamında Çin, ABD ve Afrika'dan getirilen ve deneme çalışmasında Türk damak tadı ile iklim şartlarına uygun, üstün özelliklere sahip olduğu tespit edilen tatlı patates tohumunun çoğaltılması için çalışıldığı bildirildi.

MKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından kabul gören ve 2 yıldan bu yana uyguladıkları “Tatlı Patatesin Verim ve Kalite Düzeyinin İyileştirilmesi” projesine 200 bin TL bütçe sağlandığını söyledi.

Proje kapsamında üniversitelerinde öncelikle doku kültürü laboratuvarı ve iklimlendirme odası oluşturduklarını ifade eden Çalışkan, daha sonra farklı ülkelerden getirdikleri 20 tatlı patates tohumu ile Hatay'da yetiştirilen ve hastalıklardan arındırdıkları iki çeşidin serada ekimini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bölge iklimine uygun, verimi daha yüksek olan ve üstün özelliklere sahip en iyi çeşitleri tespit ederek çoğaltmaya çalıştıklarını vurgulayan Çalışkan, şöyle devam etti:

“Deneme ekimleri sonucunda, üstün özelliklere sahip olduğunu belirlediğimiz Çin, ABD ve Afrika'dan getirdiğimiz tohumlarla, Hatay'da bulunan ve virüslerden arındırılmış iki çeşidimizin öncelikle iklimlendirme odasında gerekli sıcaklık ve nem ortamını sağlayarak bardaklar içerisinde fide haline gelmesini ve kökleşmesini sağladık. Daha sonra kökleşen fidelerin, toprağa uyum sağlayabilmesi için seralarda ekimini gerçekleştirdik. Fidelerin büyümesinin ardından elde ettiğimiz tatlı patatesleri yeniden doku kültürü laboratuvarımızda inceledik. Yaptığımız deneme ekiminin sonucunda kalite, verim ve damak tadı yönünden bölgemize uyum sağladığını belirlediğimiz, yurt dışından getirdiğimiz 20 çeşit ile Hatay'da bulunan 2 türün tohumlarını çoğaltmaya başladık.”

Üstün özellikteki çeşitlerin tohumlarından şu ana kadar 5 bin fide üretimi gerçekleştirdiklerinini ifade eden Çalışkan, “Hedefimiz ekim zamanı olan mayıs ayına kadar 20 bin fide üreterek çiftçilerimize dağıtmak” diye konuştu.

Çalışkan, bu proje sayesinde hastalıklardan arındırılmış, en iyi çeşitlerin yetiştirilmesini sağlayarak üreticinin daha fazla kazanmasına katkıda bulunmayı ve bölgede tatlı patates üretimini daha da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Tatlı patatesin Hatay'da sadece haşlandığını ya da fırınlanarak tüketiminin yapıldığını ifade eden Çalışkan, diğer ülkelerde ise A ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bu ürünün sanayinin yanı sıra nişastalarda, kek yapımında ve konserve olarak değerlendirildiğini sözlerine ekledi

MKÜ - Prof. Dr. NECMİ İŞLER
    acemi_caylak bunu beğendi

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sayın Mettug,

Yetiştereceğiniz veya üreteceğiniz ürünlerin pazar değerini iyice araştırmadan bir işe girişmeyin derim. Bunu tatlı patates için söylemiyorum. Sözünü ettiğiniz bazı işler söyledim.

Yeşil Sever
    Yer
    Akhisar
    isim:  036.jpg
Görüntüleme: 1416
Büyüklük:  102,9 KB (Kilobyte)

Tatlı patatesler, Sayın Serpent ,Tahminimden de geniş alana yayılma gösterdiler .

Serada onlara ayırdığım yer küçük gelecek .Seranın bu bölümünü biraz genişletsem iyi olacak.

isim:  038.jpg
Görüntüleme: 921
Büyüklük:  88,9 KB (Kilobyte)

İkili kollar ,sırık domateslerin olduğu bölüme göz diktiler.
    Serpent, acemi_caylak, asena_athena ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Selam neferge bende akhisar'dayım ve senin ile görüşmek istiyorum ben 2 yıldır bu ürünü arıyorum bu konu hakkında konuşmak istiyorum

Yeşil Sever
    Merhabalar... Ben sayfanıza henüz katıldım ve uzun zamandır tatlı patates konusunda pazar araştırması yapmaktayım.Bu konu hakkında bilgisi olan yada bilgi alabileceğim bir kaynak varmı? Paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.Saygılar.

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    ALINTI barutat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Merhabalar... Ben sayfanıza henüz katıldım ve uzun zamandır tatlı patates konusunda pazar araştırması yapmaktayım.Bu konu hakkında bilgisi olan yada bilgi alabileceğim bir kaynak varmı? Paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.Saygılar.
    Arkadaşım bizden de merhaba,

Tatlı patates hakkında onca mesaj yazdım, nasıl yetiştirilir vs hakkında. Onları okudunuz mu?

Ne tür bir bilgi istediğiniz belli değil. Kaça satılır gibi bilgileri soruyorsanız, kilosunu birkaç liradan fazlaya satabileceğinizi sanmıyorum. Siz bakmayın kilosu 20 liradan satılıyor efsanelerine. Evet ben de bir süpermarkette 20 TL fiyatı gördüm, ama alan filan yok. Üreticinin birkaç liradan fazlasına satabileceğini sanmam.

Selamlar..
    Neferge, acemi_caylak, Uzaylı ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Akhisar
    ALINTI necati Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ben 2 yıldır bu ürünü arıyorum

Ben üretici değilim.

Sayın Serpen'tin gönderdiği üç kök patatesin patates yapması için uğraşıyorum.

Eğer olursa zaten yeniden çoğaltmak amacıyla kullanılacak.
    acemi_caylak, Uzaylı, egetropical ve 1 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Son dönemleerde, altın çilek, pavlonya, goji berry vb. kervana tatlı pataeste katılmış demek ki. Sayın Serpent forumun amatör ruhunu çok güzel açıklamış. Bizi kaça satılırdan çok, nasıl yetiştirilir, hangi iklime uyum sağlar gibi yetiştiricilik tarafı daha çok ilgilendiriyor. Bence de Serpent'in dediği gibi çoklu üretime geçince fazla para edeceğini sanmıyorum. Bakmayın siz gazetelerin 20 yeni iş kolu türü masa başı haber üretmelerine. İşin aslı hiç öyle değil.
    Konu acemi_caylak tarafindan (03.07.2014 Saat 07:58 ) degistirilmistir.
    Uzaylı, egetropical ve gtatas bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Teşekkür ederim sayın Serpent. Aynı dili konuşuyoruz sanırım.Evet konuyla ilgili paylaşımlarınızı detaylı bir şekilde okumaya çalıştım ve bu soruyuda özellikle sordum '' Pazar araştırması '' hakkında bilgisi olan varmı diye. Çünkü maalesef forumlarda yazıldığı gibi kilosu 15-20 tl arası rakamları insanlara cazip gelebilir ancak gerçek pazar koşullarında üreticinin bu rakamlara ulaşması mümkün değil ve özellikle bir çok internet paylaşımında '' geleceğin ürünü '' savınında çok inandırıcı olmadığını düşünüyorum.
    Selamlar....
    acemi_caylak bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    izmir
    protein ve diğer mineraller açısından çok değerli bir sebze. bence yetiştirilmesi gereken bir ürün. Hatay ilinde zaten üretiliyor. geçen sezon pazarlarda 5 tl ye kadar satılmış. Dünya genelinde uzak doğuda çok yetiştirildiğini okudum. çinde bir çok şirket kurutulmuş tozunu üretiyor. yemeklerde sos ve bazı hazır yiyeceklerde besin değerini artırmak amaçlı kullanılıyor.

sn. serpent'in gönderdiği çelikler hızla büyüyor. gecen meraktan sürgün uçlarından biraz kestim köklendirme çalışması yapmak için 6 gün oldu şu ana kadar iyi gidiyor.
    toptan 2-3 tl gibi bir rakam üretim için düşünülebilinir.

Acemi ustaya katılıyorum bir zaman 500 kök altınçilek yetiştirip iyi para kazandım. ertesi yıl 7 dekar ektim ancak masrafımı zor kurtardım.

tatlı patates yetiştiriciliği hobi olarak kolay görünsede ticari olarak yetiştirilmesi profosyonel planlama gerekli.
    acemi_caylak ve gtatas bunu beğendiler
    www.egetropical.blogcu.com & www.goji.blogcu.com

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    isim:  067.jpg
Görüntüleme: 641
Büyüklük:  88,9 KB (Kilobyte)

Benim bahçemdeki tatlı patateslerin durumu.

Görünen o ki Ankara iklimi tatlı patatese pek yaramadı.

Öteki arkadaşlar da kendi resimlerini koyarlarsa memnun olurum.
    F_Gün, acemi_caylak ve gtatas bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    izmir
    isim:  Fotoğraf0958.jpg
Görüntüleme: 641
Büyüklük:  34,0 KB (Kilobyte)isim:  Fotoğraf0959.jpg
Görüntüleme: 684
Büyüklük:  42,6 KB (Kilobyte)
    sn. serpent benimkiler hızlı büyüyor. 20-25 gün önce budayıp yeni fide yapmıştım onlarda hızlı büyüyorlar.
    1. resim ilk gelen çelikler. 2. sonradan üretiğim çeliklerin son durumu
    acemi_caylak, mavi yeşil, Serpent ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    ALINTI egetropical Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    protein ve diğer mineraller açısından çok değerli bir sebze.
    ....
    Sevgili egetropical'in yazısındaki küçük bir yanlışı düzeltmek isterim.

Tatlı patates maalesef protein açısından zayıf bir sebze. Mineral ve özellikle A vitamini bakımından zengin bir sebze, ama protein içeriği normal patatesinkinden bile düşük. Örneğin buğday bile protein bakımından tatlı patatese göre 8 defa daha zengin bir gıda.

Kaynak:

Sweet potato - Wikipedia, the free encyclopedia

Bu arada, tatlı patatesi kurutup toz haline getirirseniz o zaman protein içeriği artacaktır. Bu defa, elinizdeki ürün miktarı dörtte bire ve hatta beşte bire düşecektir.

Selamlar..
    egetropical ve Uzaylı bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    izmir

Tatli güz pataesi

Ödemişde yaklaşık 10 yıl görev yaptım. orada "yaz patatesi ve güz patatesi" kavramları vardı.

Temmuz ayında ekilen patatesler yılbaşında sökülür, şubat-mart ayında ekilen patateslerde mayıs-haziran ayında sökülürdü.
    bende bundan esinlenerek, tohum ihtiyaçımıda karşılamak için 50 adet fide köklendirdim.
    organik gübre ile "Tohumluk Tatlı güz patates" fidelerini bugün toprakla buluştular.
    isim:  Fotoğraf0963.jpg
Görüntüleme: 1039
Büyüklük:  42,4 KB (Kilobyte)isim:  Fotoğraf0968.jpg
Görüntüleme: 740
Büyüklük:  33,8 KB (Kilobyte)isim:  Fotoğraf0969.jpg
Görüntüleme: 1152
Büyüklük:  27,2 KB (Kilobyte)isim:  Fotoğraf0970.jpg
Görüntüleme: 992
Büyüklük:  27,5 KB (Kilobyte)isim:  Fotoğraf0971.jpg
Görüntüleme: 738
Büyüklük:  30,9 KB (Kilobyte)
    Serpent, Neferge ve gtatas bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    Sayın egetropical,

Siz bu tatlı patates işine iyice sardırdınız anlaşılan.

Bu son diktikleriniz 90-95 günlük yumru oluşturma süresini tamamlayabilecek mi acaba? Çünkü neredeeyse Temmuz sonuna geldik ve sonbahar soğuklarının yumruların oluşmasına engel olmamasını diliyorum.
    Neferge bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    izmir
    sayın serpent merhaba, diğer işlerim yoğun ve bürokratik işlemler kaldı. patates işi stres atmak için. buralarda güz patatesi temmuz ayında ekiliyor. 90. günler ekim ayına denk geliyor. ekimde sıcaklık 18-30 derece arası oluyor. sıkıntı olmaz. kaldı ki güz domatesini yeni dikiyoruz oda 80-90 gün.
    olmazsa da bir kaybımız yok.
    Neferge ve gtatas bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Herkese merhabalar, bende ankarada kendi çapımda tatlı patates yetiştirmek istediğimden bir araştırma yapmıştım.

Tatlı patates bir karbonhidrat kaynağı. Ama yavaş karbonhidratyanan (slow-burning) bir karbonhidrat. Karbonhidratlar yavaş yanan ve hızlı yanan diye ikiye ayrılıyor. Hızlı yanan karbonhidratlara örnek ise normal patates, pirinç ve beyaz makarna. Hızlı yanan karbonhidratlar vücuda ani enerji veriyorlar ama hızlı bir şekilde şekere dönüşüp kilo aldiriyorlar.

Tatlı patates gibi yavaş yanan karbonhidrat türleri ise vücuda uzun süreli enerji veriyor ve kilo yapmıyor.
    Bu besini amerikada özellikle body sporuyla uğraşanlar çok tüketiyor.
    Ben ankarada next level avm macro center da kilosu 20 tl ye, bahçeli çağdaş markette ise 15 tl ye almıştım.

Sn. Serpent'e sormak istiyorum. Acaba marketten aldığım patateslerden sizin yaptığınız gibi fide yetiştirebilir miyim?
    acemi_caylak ve egetropical bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Ankara
    ALINTI lordbarbaros Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster

...
    Sn. Serpent'e sormak istiyorum. Acaba marketten aldığım patateslerden sizin yaptığınız gibi fide yetiştirebilir miyim?
    Sanırım yetiştirebilirsiniz. Ancak bu yıl geçtiği için ancak seneye denemeniz lazım. Bir de Ankara iklimi maalesef bu ürüne çok uygun gelmedi. Fideleri Haziran ortası hazır olacak şekilde ayarlayınız. Ayrıca Ankara iklimi çok uygun olmadığı için 90-95 gün içinde yumru yapabilen bir cinsi ekmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
    egetropical bunu beğendi

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon