Close

Sayfa 1/3 123 SonSon
71 Sonuçtan 1 ile 25 Arası
Ağaç Şeklinde Aç230Beğeni

Konu: Tatlı Patates

 1. #1
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48

  Tatlı Patates

  Tatlı Patates

  Gördüğüm kadarıyla bu ve benzer forumlarda tatlı patates yetiştiriciliğiyle ilgili bir konu açılmamış. Ben hobi amaçlı olarak ilk yetiştiricilerden biri olacağım sanırım. Dolayısıyla bu sebze hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

  Tatlı patates (Ipomoea batatas) bildiğimiz patates bitkisinin (Solanum tuberosum) bitkisinin uzaktan akrabası. Yani tümüyle başka bir tür olup bildiğimiz patatesin bir cinsi değildir.

  Aslında tropik bir bitki olmasına rağmen, zaman içinde ekim yapılan yerler itibariyle ılıman iklime adapte olmuş çeşitleri olan bir kök yumrusu sebzedir. Bildiğim kadarıyla ülkemizde de bazı yerlerde az miktarda yetiştirilmekte ve manavlarda lüks sebze olarak çok yüksek fiyatlarla satılabilmektedir.

  Tatlı patates adından da anlaşılacağı üzere şeker miktarı normal patatesten çok daha yüksek bir sebzedir. Bu sebzenin önemini artıran A vitaminidir. Tatlı patatesteki A vitamini normal patatesinkinden binlerce defa daha fazladır. Diğer vitamin ve mineraller normal patatese benzer miktarlardadır.

  Yetiştireceğim tatlı patatesleri (3 adet yumru) Kanada’da marketten aldım. Sanırım Ontario’da yetiştirilen tatlı patateslerdendi. Ankara iklimine nasıl adapte olacak bilmiyorum. Ancak yine de deneyeceğim.

  Patatesleri çimlendirmek üzere bugün suya koydum. Bunlardan fide yetiştireceğim. Aşamaları fotoğraflarla burada paylaşacağım.

  Selamlar..
  dalya35, FAKO, gülenyüz ve 6 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sayın Serpent,

  Güzel ve farklı bir uygulama olacak. İleride, birçok arkadaş sizden tohum isteyebilir.
  dalya35, gülenyüz ve gtatas bunu beğendiler

 3. #3
  Fahri Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  857
  Çok güzel bir haber inşallah ülkemize adapte olur ve çoğaltabilirseniz ne güzel olur.
  dalya35 ve gülenyüz bunu beğendiler

 4. #4
  Yeşil Sever FAKO - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Yer
  Helsinki-Taalintehdas
  Mesajlar
  52
  Uzaylı, gülenyüz, dalya35 ve 1 kişi daha bunu beğendi

 5. #5
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Tatlı patatesin de yüzlerce çeşiti var.

  Benim yetiştireceğim tatlı patatesler Sn. FAKO'nun koyduğu resimlerde üsten ikinciye benziyor. Ben Kanada'da yiyip tadını beğendiğim tatlı patateslerden üç yumruyu getirdim. Sanıyorum onlar Kanada Ontario'da yetiştirilen patateslerden. Ancak emin değilim. Kanada Ontario oldukça serin bir bölge. Eğer orada yetişebiliyorsa ben da Ankara'da yetiştirebilirim diye düşündüm.


  Tohum konusuna gelince, maalesef tatlı patates sadece yumrusundan yetiştirilebiliyor. Eğer yeterli yumru alabilirsem elbette isteyenlerle paylaşacağım.

  Selamlar..
  Uzaylı, gülenyüz, dalya35 ve 2 kişi daha bunu beğendi

 6. #6
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jan 2014
  Yer
  İZMİR
  Mesajlar
  1.847
  Sayın Serpent öncelikle sayfanız hayırlı olsun diyorum güzel paylaşımlara tanık olacağız sanırım: )
  Sayın FAKO nun paylaştığı resimler şeker pancarı değil mi?
  gülenyüz bunu beğendi

 7. #7
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  isim: Tatlı patates1.jpg
Görüntüleme: 7927
Büyüklük: 32,0 KB (Kilobyte)


  Bu, çimlendirmeye çalıştığım tatlı patateslerin ilk fotoğrafı.

  Çimlendirme şöyle oluyor: Patatesleri içi su dolu kavanoza yarıya kadar batırmanız gerekiyor. Kavanozun dibine çöküp kalmaması için üç tarafından kürdan batırarak, kavanozun ağzında askıda bırakıyorsunuz. Çimlenme başlayınca üstten filiz vermeye başlayacak. Sonra o filizleri kopararak yeniden suya koyacağız ve köklenmelerini sağlayacağız.

  Bu ilk denemem olduğu için biraz endişeliydim. Bugün gördüm ki patatesler alttan kök salmaya başlamışlar ve biraz rahatladım.

  Endişeli olmamın sebebi, bu patateslerin hiçbir zaman 10 C sıcaklık altında tutulmamaları gereğiymiş. Aksi takdirde canlılıklarını kaybedebilirlermiş. Benimkiler bir ara balkonda soğuğa maruz kalmıştı.

  Üstte görülen filizler patatesler vakitsiz bi şekilde biraz sıcak gördüğünde daha önce ortaya çıkan filizler. Yani onlar bu çimlendirmeye ait değil.

  Tatlı patatesler hakkında çok şey öğrendim. Hepsini zaman buldukça paylaşacağım.

  Selamlar..
  Uzaylı, gülenyüz, acemi_caylak ve 2 kişi daha bunu beğendi

 8. #8
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Internet Türkçe kaynaklarda tatlı patates ile ilgili bir miktar bilgi var. Bu bilgilerin bir kısmında bildiğimiz patates ile tatlı patatesin aynı olduğuna dair bir izlenim edinebilirsiniz. Halbuki tatlı patates bildiğimiz patatesten tümüyle ayrı bir tür.

  Bazı önemli farklılıklar şöyle: Tatlı patatesin yaprakları da yenilebilir veya hayvan yemi olarak kullanılabilir. Normal patatesin yaprakları zehirli olduğu için ne insan ne de hayvan beslenmesine uygundur. Tatlı patates normal patatesten daha fazla şeker içerir. Ancak bu şeker miktarı % 5 kadar olduğu için şeker pancarı gibi tatlı değildir. Ağzınıza hafif bir tatlılık gelir. Ayrıca, tatlı patates normal patatesin binlerce katı A vitamini içerir. Diğer vitaminler ve mineraller normal patatestekine benzer miktarlardadır.

  Türkçe kaynaklarda nasıl yetiştirileceğine dair hemen hiç bilgi yok. Hep tropik iklim bitkisi olduğundan bahisle ancak sıcak bölgelerde yetiştirilebileceği anlatılıyor. Hali hazırda Antakya’da yetiştirildiği, Tokat’ın ilçeleri Erbaa ve Niksar’da ise deneme üretimleri yapıldığı anlatılıyor. Ancak Türkçe kaynaklarda nasıl ekileceği, ne tür toprak istediği, hasat sonrası patatesin olgunlaştırılması ve saklama koşulları gibi bilgiler de yok denecek kadar az.

  Benim İngilizce kaynaklarda yaptığım araştırmaya göre, tatlı patatesin Kanada gibi soğuk iklime sahip ülkelerde bile yetiştirildiği anlaşılıyor. Tatlı patates yetiştirilmesiyle ilgili yaptığım araştırma sonuçlarını kendi denememle birlikte paylaşmaya çalışacağım.

  Selamlar..

 9. #9
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Tatlı patateslerimin çimlenmesi çok yavaş gidiyordu. Suyun içinde bir miktar köklenme olmasına rağmen üstte hiç yeni filiz oluşumu yoktu. Biraz hayal kırıklığı olmuştu. Ancak iki gündür seyahatte olduğum için gelir gelmez baktığımda üstte yeni filizler çıkmaya başladığını gördüm ve sevindim. Bir ara fotoğraflarını koyarım.

  Bu pataeslerle ilgili biraz daha bilgi vereyim. Suya koyup çimlendirdiğimiz tatlı patateslerin üstünde çıkan filizler yaklaşık 15 cm boylanıp yapraklandığında diplerinden kesip yeniden suya koyacağız. Ve bu filizlerin köklenmesini bekleyeceğiz. Tatlı patates oldukça sıcak bir ortam istiyor. Eğer sıcaklık 18 C altına düşerse büyümesi duruyor. Dolayısıyla toprak sıcaklığının da en az 18 C olduğunda toprağa şaşırtılmaları gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında acaba biraz erken mi çimlendirmeye başladım diye düşünmeye başladım. Forumdaki bu konu benim bu denemem için bir kronoloji oluşturacak.

  Toprağa şaşırtıldığında siyah naylon ile malç yapılabiliyor ve serin havaların etkisi azaltılabiliyor. Gerekirse bunu da deneyeceğim.

  Dikim aralığı 40-50 cm, sıra aralığı ise 80-90 cm olacakmış. Ben de bu ölçülere uymaya çalışacağım. Toprak isteği olarak, kumlu toprakların ideal olduğu bildiriliyor. Toprak pH ının ise 5,5 – 6,5 arasında, yani asitli bir toprak olması isteniyor. Toprağın ise bitkinin köke gitmeyip iyi yumru yapması için 30 cm kadar sığ sürülmesi isteniyor.

  Bu bitkinin aslında besin yönünden zayıf topraklara uygun olduğu ve az bir gübreleme istediği belirtiliyor. Yani kanaatkar bir bitki.

  Dikimden sonra olgunlaşma süresi 90-110 gün arasında değişiyor. Benim ekeceklerimde, düşündüğüm gibi eğer Ontario patatesi ise, bu sürenin 90-95 gün olması gerekiyor.

  Vakit buldukça devam edeceğim. Selamlar..
  Neferge ve acemi_caylak bunu beğendiler

 10. #10
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  isim: Tatli Patates2.jpg
Görüntüleme: 3779
Büyüklük: 15,7 KB (Kilobyte)


  Tatlı patateslerim çimlenmeye başladı.

  Bu defa beni başka bir endişe sardı. Acaba çimlendirmeye erken mi başladım diye. Eğer fideler 15 Mayıstan önce hazır hale gelirlerse Ankara ikliminde bahçeye şaşırtamam. Gece ayazları nedeniyle ölürler.

  Şöyle bir önerim var: Eğer fidelerin bir kısmı vaktinden önce hazır olursa, Ege veya Akdeniz bölgesinde sahile yakın yerlerde (iklimin sıcak olduğu yerlerde) yaşayan bir kaç arkadaşa kargo ücreti de bana ait olmak üzere fide yollayabilirim. O arkadaşlar eğer fideleri ekerler ve ürün alırlarsa ben de seneye ekmek üzere onlardan yumru isterim.

  İlgilenecekler acele etmesinler. Ben ayrıca fide yollamaya hazır olup olmadığımı ilan edeceğim.

  Selamlar..
  Neferge, acemi_caylak, tk646 ve 1 kişi daha bunu beğendi

 11. #11
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Feb 2014
  Yer
  Dalaman
  Mesajlar
  8
  Kargosunu ben severek öderim siz yollarsanız fidelerim size de çıkanlardan yollarım.

  Uzun zamandır tatlı patates aramaktayım ben hatta diğer forumda bir arkadaş yurtdışından getirtip bize de yollayacaktı haber çıkmadı
  Neferge ve Serpent bunu beğendiler

 12. #12
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Sayın tk646,

  Ben paylaşmayı seven bir insanım. Size fide yollayacağım. Ancak, yollama konusu fide yetiştirmede başarılı olursam gerçekleşebilecek bir durum. Mahcup olmamak için böyle bir çekince koymayı tercih ediyorum. Çimlendirme sonucu 15-20 adet fide elde etmeyi planlıyorum. Size de en gelişmişlerden 3 adet yollarım. Kargo parası sizin için de benim için de önemli bir husus değil.

  Tatlı patates dikiminden sonra az miktar azotlu gübre vermek gerekiyor. Fazlası yaprak yapmayı teşvik edip yumru oluşumunu engelliyormuş. Bitki iyice tutunduktan sonra yine az miktarlarda fosforlu ve potasyumlu gübre verilebiliyor. Bu gübreler dekara 10-15 kg verildiği için gerçekten kanaatkar bir bitki olduğu anlaşılıyor.

  Bitki yeterince kök tuttuktan sonra bir veya iki çapalama yapılabiliyor. Bitki iyice yayıldıktan sonra toprağı örttüğü için çapalama yapılması istenmiyor. Zaten çapalayaya imkan vermiyormuş.

  Sulamada ise aşırı sulamanın iyi olmadığı bildiriliyor. Yumru oluşumu ve olgunlaşmaya 20 gün kala sulamanın çok azaltılması isteniyor.

  Patatesler fide dikiminden itibaren 90-110 gün arasında olgunlaşıyor. Bu aşama yaprakların bronz rengi almasıyla anlaşılıyor. Kürekle toprak açılarak yumrular çıkarılıyor.

  Türkçe kaynaklarda yazmayan bir iki bilgi daha vereyim. Hasat edilen patatesler yıkanmadan elle toprak artıkları temizlendikten sonra %85 nemli ve 30 C sıcaklıkta ışık almaz bir yerde 2 ile 3 hafta bekletiliyor. Bu süre patateslerin şekerlerini artırması ve iyice olgunlaşması için gerekliymiş. Eğer sıcaklık bundan düşükse bu olgunlaşma süresi 4 haftaya kadar çıkabiliyor.

  Olgunlaştırılan patateslerin yaklaşık 15 C sıcaklıkta havadar ve ışık almayan bir yerde depolanması gerekiyor. Gazete kağıtlarına sarılabileceği, ancak asla naylon torbalara doldurulmaması gerektiği bildiriliyor. Sıcaklığın 10 C altına düşmemesi ve tatlı patateslerin asla buzdolabında saklanmaması gerektiği bildiriliyor.

  İri ve düzgün olanlar tüketime ve pazara ayrılıyor. Küçük ve biçimsiz olanlar, bir sonraki ekim döneminde tohumluk olarak kullanılmak üzere ayrılıyor.

  Selamlar..
  Neferge, gtatas, tk646 ve 1 kişi daha bunu beğendi

 13. #13
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48

  Fideler hazır hale geliyor

  isim: Tatli Patates3.jpg
Görüntüleme: 5549
Büyüklük: 59,2 KB (Kilobyte)

  isim: Tatli Patates4.jpg
Görüntüleme: 3052
Büyüklük: 27,8 KB (Kilobyte)


  Fidelerim yavaş yavaş hazır hale geliyor.

  Daha önce dediğim gibi Ege ve Akdeniz sahil kesimlerinde yani sıcak yerlerde yaşayan forumdan üç kişiye üçer adet fide yollayacağım.

  Bunlardan biri Sayın tk646. Çünkü o çok acele davrandı.

  Kargo ücretini ben ödeyeceğim. İstekliler isim adres ve telefon numaralarını özel mesaj atarak bildirsinler. Ancak hemen beklemesinler. Çünkü köklenmeler fotoğraftan da görülebileceği üzere tam olarak gerçekleşmedi.

  Selamlar..
  dalya35, tk646, Neferge ve 2 kişi daha bunu beğendi

 14. #14
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Tatlı Patates Fidesi Paylaşımı

  Başlığında da belirttiğim üzere fide alacak arkadaşlar belirlenmiş bulunuyor. Dolayısıyla yeni talep alamayacağımı belirtmek istiyorum.

  Selamlar..
  dalya35, Uzaylı ve acemi_caylak bunu beğendiler

 15. #15
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Arkadaşlar,

  Tatlı patatesi dikerken dikkat edilecek bir iki hususu belirtmek istiyorum.

  Eğer patatesi bugünlerde açık havada dikiyorsanız, toprak sıcaklığını artırmak için kalın siyah çöp torbasıyla toprağı örtünüz. Yani malç yapınız. Bu naylonun rüzgardan uçmaması için kenarlarına taş veya toprak koyunuz. Fideler bu siyah naylonda açacağınız deliklerden çıkıyor olsun.

  Diğer bir konu ise fideleri doğrudan kum veya mile dikmeyiniz. Bu bitki kumlu toprakları seviyor ama sırf kum olursa onda besin olmaz. Belki üçte bir kum/mil ile üçte iki normal toprağı karıştırmanız uygun olabilir.

  Gübreleme konusuna gelince, bu bitki asitli toprakları sevdiğine göre hayvan gübresi iyi gelecektir. Dolayısıyla hayvan gübresinin bir zararı olmayacağını düşünüyorum. Tabii ki aşırıya kaçmamak gerekir.

  Kolay gelsin..
  acemi_caylak, Uzaylı ve Neferge bunu beğendiler

 16. #16
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Yer
  Akhisar
  Mesajlar
  27
  Kargo akşam ulaştı .Çok güzel ambalajlanmış ve çok iyi durumdaydılar.


  Seranın baş köşesinde yerleri çoktan ayrılmıştı.  Bu gün toprak yapısını biraz mil ve gübre ekleyerek gevşek hale getirdikten sonra ,toprakla buluşacaklar

  isim: 007.jpg
Görüntüleme: 3010
Büyüklük: 60,9 KB (Kilobyte)  isim: 005.jpg
Görüntüleme: 2755
Büyüklük: 39,5 KB (Kilobyte)
  necati, gtatas, F_Gün ve 3 kişi daha bunu beğendi

 17. #17
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Fide alacak tüm arkadaşların fidelerini aldığını öğrendim.

  Sıra, artık bu arkadaşların da deneyimlerini paylaşmasına geldi. Tabii ki fotoğraflarla Sayın Neferge'nin yaptığı gibi.

  Benim fideleri dikmeme daha çok var. Ben 15 Mayısa kadar bekleyeceğim.
  Neferge, gtatas ve Uzaylı bunu beğendiler

 18. #18
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Yer
  Akhisar
  Mesajlar
  27
  Toprakla buluştular.


  isim: 008.jpg
Görüntüleme: 2718
Büyüklük: 69,0 KB (Kilobyte)
  necati, Serpent, Uzaylı ve 2 kişi daha bunu beğendi

 19. #19
  Yeşil Sever Yeşil Şehir - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Yer
  Konya
  Mesajlar
  31
  Tadı nasıl acaba, normal patates tadında mı yoksa yer elması tadına yakın mı?
  Uzaylı ve mavi yeşil bunu beğendiler

 20. #20
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  ALINTI Yeşil Şehir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Tadı nasıl acaba, normal patates tadında mı yoksa yer elması tadına yakın mı?
  Ben yediğim için yazmak bana düşüyor sanırım.

  Tadı yer elmasına benzemiyor. Biraz patatese benziyor ama patatesten daha yumuşak ve tabii ki daha tatlı. Zaten adı oradan geliyor. Ama şeker pancari gibi aşırı tatlı değil. Patates gibi kızartması, püresi ve kumpir gibi fırınlaması yapılıyor. Patates yemeği gibi yapılır mı bilmiyorum.
  Yeşil Şehir, Neferge ve Uzaylı bunu beğendiler

 21. #21
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  izmir
  Mesajlar
  39
  Sevgili serpent öncelikle bu paylaşım için teşekkür ederim.
  benim tatlı patetesleri dün toprakla buluşturdum bu gün resimleri aktarabiliyorum.
  benim uygulamam sevgili nefergeden farklı oldu. kum+toprak+vermikopost (solucan gübresi) + organik torf dolu bir sandıkta ektim.
  şu an serada.

  sn. serpent sayesinde yeni maceraya başlıyoruz. Hataydaki akrabaları aradım orada ekiliyormuş. bulurlarsa tohum gönderecekler.
  tohumların doku kültüri ile hızlı çogaltabiliriz.
  Bir gazete haberine göre Hataydaki üniversidede çalışmalar devam ediyormuş.

  işalllah bizde başarır ege de yaygınlaştırız.
  isim: Fotoğraf0896.jpg
Görüntüleme: 2610
Büyüklük: 32,1 KB (Kilobyte) isim: Fotoğraf0905.jpg
Görüntüleme: 2617
Büyüklük: 41,6 KB (Kilobyte)
  gtatas, Serpent, Neferge ve 2 kişi daha bunu beğendi
  www.egetropical.blogcu.com & www.goji.blogcu.com

 22. #22
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48
  Tatlı Patates tohumu konusunda öğrendiklerimden biraz daha bilgi vereyim.

  Bu bitkinin sarmaşık çiçeğine benzer çiçekleri var. Çiçekli bitki olduğu için tabii ki tohumu da var. Ancak bu bitki tropik ve sıcak iklimde yetiştirildiğinde çiçek açıyormuş. Serin yerlerde çiçek açmıyor veya çok az çiçek açıyormuş.

  Tatlı patatesin tohumları tatlı patates yetiştirmekten ziyade zirai adaptasyon ve yeni çeşitler çıkarma amaçlı çalışmalarda kullanılıyormuş. Yani tarımsal amaçlı yetiştirmede yumruları kullanılıyor.

  Şimdi yumrulardan fide yetiştirmek pek verimli bir durum gibi gözükmüyor (kürdanlarla kavanoza koymak, filizleri yeniden suya koymak gibi). Görebildiğim ve anlayabildiğim kadarıyla, yumrular toprağa sığ bir şekilde gömülüp bolca sulanıyor. Yumrular onlarca fliz verdiği zaman bunlar bir bıçak yardımıyla biçiliyor ve suya konarak köklenmeleri sağlanıyor ve tarladaki yerlerine şaşırtılıyor.

  Bir amatör, ama meraklı bir insan olarak benim öğrendiklerim bunlar. Belki tatlı patatesi yetiştiren bir Antakyalı arkadaş ticari olarak nasıl yetiştiriliyor daha fazla bilgi verebilir.

  Ben bu yumruları Kanada'dan getirirken, bu patatesin Türkiye'de yetiştirildiğini biliyordum. Ancak Antakya gibi çok sıcak yerlerde yetiştirildiğini bildiğim için, amacım serin yerlerde de yetiştirilebilen bir çeşiti ülkemize getirmekdi.

  İşte bu amaçla getirdim ve Ankara'da dikebilmek için yola çıktım. Ama zamanlama hatası yaptığım için fideler biraz erken oldu. Onları da yolladığım arkadaşlarla paylaştım.

  Herkese hayırlı hasatlar diliyorum.
  gtatas, egetropical, Yeşil Şehir ve 3 kişi daha bunu beğendi

 23. #23
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48

  Tatlı Patatesin Ticari Olarak Yetiştirilmesi

  Arkadaşlar,

  Gördüğüm kadarıyla, tatlı patates konusuna yoğun bir ilgi var ve bazı arkadaşlar bu ürünün ticari olarak yetiştirilmesini düşünüyorlar.

  Ben tatlı patates konusunu açarken amacım hobi olarak yetiştirilmesine ait bilgiler sunmaktı ve bu amaç doğrultusunda amatör yetiştiricilik sitelerinden edindiğim bilgileri paylaşmıştım. Besin değerleri gibi bilgilerin bir kısmı hernekadar Wikipedia gibi bilimsel bir bazı olan sitelerden derlendiyse de yetiştirmeyle ilgili bilgiler amatör sitelerden sağlanmıştı.

  Şimdi konu ticari olarak nasıl yetiştirilire dönünce, daha bilimsel dokümanları inceleme ihtiyacı duydum. Bu iş için temel aldığım dokümanlar, Amerikan üniversitelerinin tarımsal yayımcılık (Agricultural Extension Services) dokümanları. Bu dokümanlar çiftçiler için hazırlanmış olup bilimsel araştırmalara dayanıyor.

  Esas aldığım dokümanlardan bir kısım önemli bilgileri Türkçeye çevirip buraya koyacağım. Tabii ki bunu vakit buldukça yapacağım. Bu yıl sadece deneme üretimi yaptığımız ve gelecek yıl belli bir miktar üretime geçilebileceği için zaten aceleye de gerek olmadığını düşünüyorum.

  Yararlandığım kaynaklar şunlar:
  http://www.aces.edu/pubs/docs/A/ANR-0982/ANR-0982.pdf
  http://www2.ca.uky.edu/agc/pubs/id/id195/id195.pdf
  G6368 Growing Sweet Potatoes in Missouri | University of Missouri Extension

  İngilizce bilen arkadaşlar kendileri de bakabilirler. Tüm bu dokümanları çevirmem mümkün değilse de fide yetiştirme, hasat etme, gübreleme ve zaralılar gibi bilgileri özetleyerek olsa da buraya aktarmaya çalışacağım. Üç dokümandan birden özetleme yapacağım için bu iş pek kolay olmayacak

  Yaptığım ilk göz gezdirme sonucu amatör sitelerden derlediğim bilgiler genel olarak doğru olsa da, yukarıda verdiğim linklerdeki dokümanlarla bazı farklılıklar da var. Doğal olarak bu yeni bilgileri ticari yetiştirmede dikkate almak gerekiyor.

  Şimdilik bu kadar. Devam edeceğim.

  Selamlar..
  egetropical, Neferge ve gtatas bunu beğendiler

 24. #24
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48

  Tatlı Patatesin Ticari Olarak Yetiştirilmesi

  Arkadaşlar,

  Yukarıdaki mesajımda bahsettiğim üzere ticari olarak tatlı patates yetiştirmeye ait bilgileri derlenmiş olarak vermeye başlıyorum. Kaynaklardaki ingiliz ölçülerini de yeri geldikçe metrik ölçülere çevirerek vereceğim.


  1. GENEL BİLGİLER


  Tatlı patatesin tür adı Ipomoea batatas bildiğimiz patates bitkisininki Solanum tuberosum ve bunlar farklı türler. Tatlı patatesin yumruları botanik bilimi açısından bitlinin kökü, bildiğimiz patatesinki bitkinin gövdesi.

  Tatlı patates tropik bir bitki ve sıcak iklim gerektiriyor. Büyümesi ancak 18 C üstü sıcaklıklarda gerçekleşiyor. Hernekadar 10 C soğuğa dayanabiliyorsa da bundan düşük sıcaklıklarda ölebiliyor. Dolayısıyla mevsim sıcaklıklarına bağlı dikim yapmak gerekiyor.

  Besleyicilik açısından normal patatese benzer bir yapısı var. En önemli farklılığı % 5 e kadar şeker içermesi ve çok yüksek beta karoten yani A vitamini içermesi.

  Tatlı patatesin yaprakları da yenebiliyor ve normal patatesinki gibi zehirli değil. Taze yapraklar salata yapımında kullanılabiliyor.

  Tatlı patates normal patatesteki gibi yağda kızartarak, püre yaparak, fırında kumpir gibi közleyerek yenebiliyor. Etli yemeklerinin de yapıldığına dair internette tarifler İngilizce kaynaklarda bulunuyor.  2. FİDE YETİŞTİRİLMESİ


  Tatlı patates yumrularından yetiştiriliyor. Tatlı patatesin yumrularından elde edilen fideler yetiştirmede kullanılıyor. Bildiğimiz patatesteki ekim yönteminde patates yumrularının birkaç parçaya ayrılarak dikilmesi yöntemi tatlı patatesten fide yetiştirme işleminde kullanılamıyor. Dolayısıyla tatlı patatesten fide yetiştirmek istiyorsanız yumruları bütün olarak kullanmanız gerekiyor.

  Büyük ekimler için fide yetiştirmede toprak ve hava sıcaklığının 18 C olacağı döneme denk gelecek şekilde fidelerin hazır edilmesi isteniyor.
  Bir dekar tatlı patates ekim alanı için ekim aralığına da bağlı olarak yaklaşık 3000 ile 3500 arası fide gerekiyor. Bu sayıda fide elde edilebilmesi için yaklaşık 75 – 80 kg tatlı patates yumrusuna ihtiyaç var.

  Toprak söz gelimi bir metre genişlikte ve elde edilmesi düşünülen fide sayısına göre gerekli uzunlukta işlenerek hazır hale getiriliyor. Bir dekar tatlı patates ekimi için gerekli fide yatağı alanı 8-10 m2. Hazırlanmış 10 m2 yatağa 2 ile 2,5 kg genel amaçlı 10-10-10 gübre serpiliyor. Hazırlanan bu yatağa tatlı patates yumruları uç uca ve yanyana tek sıra olarak yerleştiriliyor. Bunların üstü 3-5 cm kalınlığında toprakla örtülüyor.

  Patateslerin mantardan etkilenmemesi için dikim öncesi fungusit (mantar ilacı) çözeltisine batırılabiliyor.

  Hazırlanmış fide yatağı genellikle siyah naylon ile örtülerek malç yapılabiliyor. Yumruların hava alabilmesi için bu naylonda sık delikler açılması gerekiyor. Saman, talaş vs kullanılarak da malç yapılabiliyor. Hazırlanmış yatağın toprağı çamur yapmayacak ve sadece nemli tutacak şekilde sulanması gerekiyor. Malç uygulaması hem toprağı sıcak tutmaya hem de yabani otları önlemeye yardımcı oluyor. Eğer naylon malç uygulaması yapıldıysa fidelerin 4 hafta içinde çıkıp 2 cm kadar boylanmasından sonra fideleri yakmamak için naylon malçın kaldırılması gerekiyor.

  Isıtılmış veya ısıtılmamış seralar da fide yetiştirmede kullanılabiliyor.

  Tatlı patatesin her bir yumrusu yaklaşık 10 adet fide veriyor. Çıkacak fide sayısını artırmak ve fidelerin daha erken hazır olmasını sağlamak için ön tomcuklandırma işlemi yapılabiliyor. Bunun için tatlı patatesler %90 nemli ve 25 - 30 C kapalı bir yerde 2 – 3 hafta bekletilmesi isteniyor. Bu sıcak ortamda (depoda) birkaç günde bir yerlerin ve duvarların ortamı nemlendirmek için sulanması ve bu kapalı yerin havalandırılması gerekiyor. Ancak patateslerin kendisi asla ıslatılmıyor. Bu şekilde ön tomurcuklanma yapan patateslerin tomurcuklarını zedelemeden fide yataklarına alınması gerekiyor. Ön tomurcuklandırma yapılan patateslerde de mantar oluşumunu önlemek için ön tomurcuklandırmaya başlama öncesi patateslerin fungusit çözeltisine batırılması gerekiyor.

  Ön tomurcuklandırma yapılmış patateslerin daha fazla fide verdiği ve fidelerin diğer yönteme göre bir hafta kadar daha önce hazır hale geldiği bildiriliyor.

  Fideler 25-30 cm boya normal ekimde 6 haftada, ön tomurcuklandırma yapılanlarda 5 haftada ulaştığı bildiriliyor. Bu boydaki fideler toprak seviyesinin 2 – 3 cm üstünden bıçakla kesiliyor. 25 kg tatlı patatesten bu ilk kesimde yaklaşık 1000 adet fide elde edilebiliyor. İki hafta içinde yeni fideler kesim boyuna ulaşıyor. İkinci ve üçüncü kesimlerle bin 1000 adet daha fide elde edilebiliyor.

  Devam edeceğim.
  egetropical ve Neferge bunu beğendiler

 25. #25
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Sep 2013
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  48

  Tatlı Patatesin Ticari Olarak Yetiştirilmesi

  Devam ediyorum.


  3. FİDELERİN TARLAYA ŞAŞIRTILMASI  Tatlı patatesin kanatkar bir bitki olduğu ve yoğun bir gübreleme gerektirmediği bildiriliyor. Toprak isteği olarak kumlu tınlı ve pH 5,5 – 6,5 arasında olması isteniyor. Yani asitli topraklar bu bitki için ideal. Eğer toprak pH’ı çok düşük yani çok asitliyse kireç uygulamasıyla pH değerinin uygun hale getirilmesi isteniyor. Bildiğim kadarıyla bizim ülkemiz toprakları çoğunlukla organik madde bakımından zayıf olduğu için bizim topraklarımız çoğunlukla bazik topraklar. Kişisel görüşümü de yazarsam, toprağı asitli hale getirmek için yeşil gübre veya hayvan gübresi uygulaması yapılabilir. Ancak yüksek miktarlı organik madde yumru kabuklarının kepekli bir durum almasına sebep verirmiş. Dolayısıyla hiçbir şeyin aşırısının iyi olmadığı anlaşılıyor.

  Toprağın, drenajı iyi bir toprak olması isteniyor. Ancak aşırı drenajın bitkinin su ihtiyacının karşılanmasında sıkıntı da yaratabileceği bildiriliyor.

  Toprağın kil kum durumuna göre fidelerin sırtlara veya çukura veya düz yere ekilmesiyle ilgili öneriler var. Eğer toprak çok kumluysa ve dolayısıyla hızla drene oluyorsa, bitki kökleri çok daha hızlı kuruyacağı için fidelerin çukura veya düz yere ekilmesi isteniyor. Normal derecede kumlu veya kili daha yüksek topraklarda ise sırta ekilmesi isteniyor. Fidelerin sırta veya düze ekilmesiyle ilgili olarak dikkate alınması gereken bir durum da sulama şartları. Eğer yeterli sulama yapma imkanı yoksa fidelerin düz yere ekilmesi ayrıca düşünülmelidir. Çünkü sulama yapılamayacaksa sıcak yaz günlerinde sırtların suyu daha hızlı tükeneceği için bitki strese girip verimi düşebilir.

  Toprağın hazırlanmasında sürüm yapılması keseklerin parçalanması ve karık yapılacaksa karıkların yapılması isteniyor. Gübreleme ihtiyacı için dekara 9-10 kg Azot (N), 15-20 kg Potasyum (K2O) ve 15-20 kg Fosfor (P2O5) öneriliyor. Bu gübrelerden Azotun yaklaşık yarısının ve diğer gübrelerin dikim öncesi, Azotun kalan kısmının bitki dal atmaya başladıktan sonra kullanılması tavsiye ediliyor. Aşırı gübrelemenin bu bitki için iyi olmadığı bildiriliyor. Bu gübreleme ihtiyaçları ortalama şartlar için geçerli olup toprak tahliline göre değişebileceğini de dikkate almak gerekiyor. Herşeye rağmen bu gübre miktarları bu bitkinin kanaatkar bir bitki olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu bitkinin topraktan kayda değer bir azot kaldırmadığı ama oldukça yüksek potasyum kaldırdığı bildiriliyor.

  Dikim aralığı için sıra üstü yaklaşık 30 cm ve sıra aralığı 100 cm önerilen ölçülerden. Dikim metoduna ve kullanılacak makinelerin özelliklerine göre sıra aralığı azaltılabiliyor veya artırılabiliyor.

  Eğer fideler sırta dikilecekse siyah naylon ile malç yapılabiliyor. Malç yapıldıysa fideler naylonda açılmış deliklerden dikiliyor.

  Kesilmiş fidelerin amatör yetiştiricilikte olduğu gibi suya konarak köklendirilmesine gerek görülmüyor. Bazı üreticilerin fideleri bir gün beklettikten sonra diktiği de bildiriliyor. Fidelerin % 95 oranında tuttuğu söyleniyor.

  Fidelerin 3-4 boğumu toprak altında kalacak şekilde dikilmesi öneriliyor. Boğumdan kasıt fide üzerindeki yapraklanma yerleri. Fideyi dikim şeklinin çok önemli olmadığı ve başaşağı dikilse bile tutabileceği de bildiriliyor.

  Köklenmeyi ve tutmayı başarılı hale getirmek için can suyunun yüksek fosfatlı bir gübre ile hazırlanması isteniyor. Bunun için örneğin, 15-30-15 veya 10-52-17 gübrenin 1,5 kg miktarının 200 litre suda eritilmesiyle hazırlanacak can suyunun tutma oranını ve gelişimi artırdığı bildiriliyor.

  Devam edeceğim.
  egetropical ve Neferge bunu beğendiler

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1