Close

4 Sonuçtan 1 ile 4 Arası
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
  • 4 Post By derma
  • 2 Post By nautilus
  • 2 Post By Uzaylı
  • 1 Post By nautilus

Konu: Beyaz Hindiba (Karanlıkta Büyüyen Lezzet)

Yeşil Sever derma - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Beyaz Hindiba (Karanlıkta Büyüyen Lezzet)

1830. belçikalı çiftçi Jan Lammers hindiba köklerini mahzenine doldurur. amacı o zamanlar yaygın olan kahve benzeri bir içecek için stok yapmaktır. bir süre sonra karanlık ve nemli ortamdaki bu köklerin çok güzel filizler verdiğini görür. dayanamayıp bir ısırık alır. keskin ve hafif acı tadı hoşuna gidince bunu pazarlarda kış sebzesi olarak satmaya başlar. böylece witlof (white leaf-beyaz yaprak) un modern tarımı başlar. 16. yy`da mısır hatta endonezya kökenli olduğuna inanılsa da resmi kayıt böyledir. günümüzde avrupa da çok tüketilen bu sebzenin iki aşamalı bir üretim periyodu var. yazın açık tarlaya ekilen hindibalar yeterli olgunluğa gelince köklenip soğuk hava depolarına alınır. burada minimum 3 hafta bekletilen çikonlar daha sonra hidroponik sistemde tekrar filizlendirilir.
    Halil Önen, selis, mrDuran ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever nautilus - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Konuyu hortlatmış olacağım ama çok ilgimi çekti bu bitki. Biz bu türünü değil de düz ve kıvırcık yapraklı olanını tüketiyoruz sıkça. Tadı biraz acımsı olsa da bir süre sonra alışıyor insan. Yetiştirip ürün alabilen oldu mu acaba? Forumda aradım ama bulamadım, yine aynı aileden endive denen bir bitki var. Özellikle sugar loaf türü müthiş lezzetli, öneririm.
    Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Sayın nautilus; Ben yetiştiriyorum. Şu anda bahçede ekili endive yok, ama tohumlarını üretip isteyen üyelerimize dağıtmıştım. Çok yakında yeniden ekeceğim.

Konuyu endive yetiştirici sayın derma açtı sanıyordum. Elimizdeki fotoğraflarla konuyu en yakın zamanda açalım. Dikkatiniz için teşekkürler... Böyle böyle eksiklerimizi tamamlayacağız.
    Konu Uzaylı tarafindan (10.12.2014 Saat 17:26 ) degistirilmistir.
    nautilus ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever nautilus - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sn Uzaylı, ben de çok teşkkür ederim ilginize. Bu kadar güzel ve faydalı bir bitki kendine has bir sayfayı hak ediyor. Kırmızı renk göbeklenen varyetesine Zengarden' den ulaşmak mümkün ama beyazı şimdilik piyasada yok. Fotoları merakla bekliyorum.
    gülenyüz bunu beğendi