Close

Sayfa 10/10 İlkİlk ... 8910
232 Sonuçtan 226 ile 232 Arası
Ağaç Şeklinde Aç580Beğeni

Konu: Solucan Gübresi Hakkında Her Şey

Yeşil Sever
    Yer
    Erzincan
    merhabalar konu ile alakasız ama sizin sayfanızda bu kücük beyaz kıl kurtlarını görmüştüm onlar nasıl yapılıyor yardım edermisiniz

Fahri Üye adneser - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    ALANYA
    ALINTI Galid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    merhabalar konu ile alakasız ama sizin sayfanızda bu kücük beyaz kıl kurtlarını görmüştüm onlar nasıl yapılıyor yardım edermisiniz
    Sn Galid, hangi kurtçuklardan <<küçük beyaz kıl kurtları>> bahsettiğinizi anlayamadım veya soruyu kime sordunuz, eğer o mesajdan alıntılı olarak sorarsanız ilgili arkadaş daha rahat cevap verebilir.

Yeşil Sever
    Yer
    istanbul
    yaklaşık 20 gündür hertarafı kapalı olan solucan kutusunu bugün açtım bu görünen siyah şeyler ölmüş minik sinekler
    isim:  2.jpg
Görüntüleme: 258
Büyüklük:  30,9 KB (Kilobyte)
    isim:  1.jpg
Görüntüleme: 201
Büyüklük:  31,6 KB (Kilobyte)

herkes merak etmişti straforun içine neden naylon poşet koydun giye bi sorun olursa böyle tutup çekmek için
    isim:  3.jpg
Görüntüleme: 145
Büyüklük:  22,5 KB (Kilobyte)
    isim:  6.jpg
Görüntüleme: 150
Büyüklük:  26,6 KB (Kilobyte)

iç dış temezliği yapıldı ölü-diri hepsi olmasada çoğu minik sinekler temizlendi
    isim:  4.jpg
Görüntüleme: 165
Büyüklük:  18,9 KB (Kilobyte)
    isim:  5.jpg
Görüntüleme: 197
Büyüklük:  19,3 KB (Kilobyte)

poşet tekrar oldugu gibi kutunun içine yerleştirildi ve kağıt,karton,çay posası ve kahve eklenip tekrar kapanda ve gine koli bandı ile sıkı sıkı bantlandı 20-30 gün sonra tekrar temizlik yapılana kadar bantlandı
    isim:  7.jpg
Görüntüleme: 176
Büyüklük:  47,1 KB (Kilobyte)

solucanlar havasız kalır ölür diye korkmayın
    kutunun içine temiz hava verilmekte
    1 akvaryum hava motoru
    5 metre akvaryum hortumu
    isim:  8.jpg
Görüntüleme: 158
Büyüklük:  42,9 KB (Kilobyte)

Fahri Üye epsody - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Karbon olarak yumurta kolileri.

Solucanlara mama hazırlamaya yeşil malzemenin koku oluşumuna engel olmak için suyundan arındırmasında karbon malzeme olarak yumurta kolileri ileri yönde aktif bir öneme sahip olmaktadır.

Yeşil Sever nihat - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul Pendik
    Merhaba. Balkonumda büyük saksılar bulunuyor , birkaç senedir aynı toprakta yetişen çiçeklerim bulunuyor. Topraklarının (torf) değişim vaktinin geldiğini düşünüyorum ancak toprak değiştirmektense ,kullandığım toprağı tekrar gübre ile karıştırarak verimli , kullanılabilir hale getirebilir miyim diye düşündüm. Solucan gübresinin birkaç yıl boyunca toprakta aynı verimde kaldığını okudum. Bu dikkatimi çekti çünkü saksılarımın toprağını havalandırıp - gübrelendirip tekrar yerine koyduğumda belki 2 -3 sene tekrar uğraşmak istemeyebilirim.
    Çiçekler için kimyasal gübre kullanılmasında bir sakınca olmadığını düşünerek bu zamana kadar kimyasal npk gübre kullandım . Organik gübreler hakkında detaylı araştırma yapmadım . Şimdilerde araştırmaya çalışıyorum. Birkaç sorum olacak ,
    Solucan gübresi , denildiği gibi birkaç sene boyunca toprakta verimli olabilir mi ,
    Solucan gübresinin kokusuz olduğunu biliyorum ancak birkaç sene boyunca saksıda durmasıyla bakteri üretebilir mi , yani hijyen sorunu olur mu?
    Saksılar balkonda olduğundan alt komşularımı rahatsız etmemek için (suyun aşağıya akmaması için) sınırlı sulayabildim , bu durumda toprak bol su ile yıkanmadığından kullandığım gübrelerin kalıntısı birikmiş olabilir , solucan gübresi bu birikintiyi bastırıp zararsız hale getirebilir mi? Böyle bir bilgi okumuştum.
    Solucan gübresinin daha az ya da daha fazla verimli olduğu bir bitki ayrımı var mıdır , yani aslında merak ettiğim soğanlı çiçeklerim için verimli olurlar mı?
    Teşekkürler.

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Nihat Bey çok soru var. Cevapları elimden geldiğince yanlarına yazdım.

ALINTI nihat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Merhaba. Balkonumda büyük saksılar bulunuyor , birkaç senedir aynı toprakta yetişen çiçeklerim bulunuyor. Topraklarının (torf) değişim vaktinin geldiğini düşünüyorum ancak toprak değiştirmektense ,kullandığım toprağı tekrar gübre ile karıştırarak verimli , kullanılabilir hale getirebilir miyim diye düşündüm. Solucan gübresinin birkaç yıl boyunca toprakta aynı verimde kaldığını okudum. Bu dikkatimi çekti çünkü saksılarımın toprağını havalandırıp - gübrelendirip tekrar yerine koyduğumda belki 2 -3 sene tekrar uğraşmak istemeyebilirim.
    Solucan veya bilumum organik gübreler toprakta kimyasal gübrelere oranla daha yavaş çöüzünürler. Bu yüzden daha uzun ömürlüdürler. Ancak 3 yıl boyunca aynı etikiyi sürdürmez. Etki azalarak devam eder. Öbür türlüsü doğadaki dönüşüme ters olurdu.
    Çiçekler için kimyasal gübre kullanılmasında bir sakınca olmadığını düşünerek bu zamana kadar kimyasal npk gübre kullandım . Organik gübreler hakkında detaylı araştırma yapmadım . Şimdilerde araştırmaya çalışıyorum. Birkaç sorum olacak ,
    Solucan gübresi , denildiği gibi birkaç sene boyunca toprakta verimli olabilir mi ,
    Solucan gübresinin kokusuz olduğunu biliyorum ancak birkaç sene boyunca saksıda durmasıyla bakteri üretebilir mi , yani hijyen sorunu olur mu?
    Her türlü saksıyı yılda en az bir kez devir daim yapmak gerekir. Çünkü doğadaki gibi toprak kendini kolay yenileyemez.
    Saksılar balkonda olduğundan alt komşularımı rahatsız etmemek için (suyun aşağıya akmaması için) sınırlı sulayabildim , bu durumda toprak bol su ile yıkanmadığından kullandığım gübrelerin kalıntısı birikmiş olabilir , solucan gübresi bu birikintiyi bastırıp zararsız hale getirebilir mi? Böyle bir bilgi okumuştum.
    Fazla bir birikinti olmadığını sanıyorum. Kimyasal gübreler çok yoğun kullanılırsa birikim yapar.
    Solucan gübresinin daha az ya da daha fazla verimli olduğu bir bitki ayrımı var mıdır , yani aslında merak ettiğim soğanlı çiçeklerim için verimli olurlar mı?
    Teşekkürler.
    Solucan gübresi veya bir başka organik gübre soğanlı bitkilere de yararlıdır. Ancak bana sosrarsanız balkonda yetiştirilen bitkiler için kenidinizi fazla kasmayın. En ucuz yöntemi kullanın. Solucan gübrelerini aşırı şişk fiyatla satıyorlar. Onun yerine yanmış hayvan gübresi de olur. İkisinin besin değerleri arasında fazla fark yok.
    nihat bunu beğendi

Yeşil Sever nihat - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul Pendik

Teşekkürler. Elimin altında balkonum olduğundan bu çiçeklerle bitki yetiştirme hevesimi gidermeye çalışıyorum. Kıymetli sayılabilecek bir tür olduğundan iyi gelişsinler istiyorum. Çoğalmaya ve saksıları zorlamaya başladılar. Keşke yakınımda bir bahçe ortamım olsaydı. Solucanlar ile değil belki ama bukashi kompostu ile organik gübre üretmeye çalışırdım. Ev ortamında ilgilenmek zor malum.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Sayfa 10/10 İlkİlk ... 8910