Close

10 Sonuçtan 1 ile 10 Arası
Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni
  • 1 Post By beyza27
  • 1 Post By ykaya
  • 1 Post By orhan
  • 1 Post By orhan
  • 2 Post By rise_com
  • 2 Post By Uzaylı
  • 1 Post By rise_com
  • 1 Post By orhan

Konu: Nasıl Sulamalıyım

Yeşil Sever orhan - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Burda bir şey sormak istiyorum.Yeni dikilmiş bir fidanı sulamak için ne kadar su gerekir sizce. 5 L yeterlimidir.çukurlar kepçe ile kazıldığından kökleri bayağı derinde olacaktır. Suyun köklere kadar yetişebilmesi için nekadarlık bir sulama gereklidir?

Yeşil Sever beyza27 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Kardeşim fıkran çok güzelmiş bayıldım, ama benimkin de yanlışlık bir tane gerisinin hepsi doğru yapılmış, 5 lik pet şişe, fidan başı 2 şişe su vs. Vs yani fıkraya alakası yok

Yeşil Sever beyza27 - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Orhan bey selamlar, fidanlar 5-6 ay önce dikilmiş can suları verilmiş ama daha sonra sulanmamış bakım yapılmamış, araziyi aldığım arkadaş işlerinden dolayı ilgilenememiş
    rise_com bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    ALINTI orhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Burda bir şey sormak istiyorum.Yeni dikilmiş bir fidanı sulamak için ne kadar su gerekir sizce. 5 L yeterlimidir.çukurlar kepçe ile kazıldığından kökleri bayağı derinde olacaktır. Suyun köklere kadar yetişebilmesi için nekadarlık bir sulama gereklidir?
    En az bir kova ( 18 lt ) can suyu verilmeli, sonrası sulamalarda (1. yaşından itibaren) ortalama 70 lt/fidan
    rise_com bunu beğendi

Yer
    Gaziantep
    Sayın beyza27 kastettiğim can suyu değil. Ağacın normal yaz şartlarında ihtiyaç duyduğu su miktarı.

Biz geçen yaz pet şişelerin kapaklarını delerek ağacın gövdesine ters şekilde yaslamayı denedik pek başarılı olamadık kuraklıktan ve sıcaktan pek çok fidanımız kurudu.Bu sıcaklara ve susuzluğa çareler arıyorum.
    rise_com bunu beğendi

Yer
    Gaziantep
    Önemli bulduğum iki etken üzerinde duruyorum. Birincisi Su emici polimerler bunlar fidan dikilirken kökün yanına toprakla karıştırılarak konuyor. Çok fazla su emme özellikleri var kışın yağan yağmurları emerek şişiyorlar daha sonra ağaç köküyle bu suyu emiyor.Çok etkili olabileceğini düşünüyorum.İkincisi Bitkinin toprağın üzerindeki kısmı için Kaolin kili.Oda ışığı yansıttığı için bitkı çok fazla ısınmıyor. Bu konuda görüşü olanlar paylaşırsa sevinirim.
    rise_com bunu beğendi

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Orhan bey, bende küçük bir cevap vermeye çalışayım.
    Ağaç köklerinde zeytin saçak kök yaparken, badem ve fıstık kazık kök sistemine sahiptir. Yani kazık kökte, ağaç zemine tutunmak, rüzgarda devrilmemek için kazık kökünü derine salar, kayaya tutunmaya çalışır. Ağacın asıl beslenmesine katkı sağlayan kökler, taç iz düşümü dediğimiz, yaprak hizasında, toprak altındaki kılcal köklerdir. Yani 5lt su da ağacın su ile buluşmasına yeterlidir. Önemli olan çok su vermek değil, suyun buharlaşarak yitirmemek. Yani sulama sonrası mutlaka kaymak tabakayı kırmalısınız. En güzel sulama sistemi damlama sistem. Bu sistemde kaymak tabaka oluşmaz. Kırmak zorunda kalmazsınız. 5 lt bidona bir iğne deliği açın, yavaş yavaş damlasın. Güzel düşünmüşsünüz. Başarılar dilerim. En yakın zamanda sn.beyza27 ve sizle buluşalım bi fikir istişaresinde bulunalım.

Bu arada kaolin kilini 2 yıldır kullanıyorum. Kesinlikle ama kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim
    erena ve gçakar bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Sayın Orhan; Baharda don tehlikesi geçtikten sonra ağaçlarınızın etrafını çukurlaştırıp, bolca havuz gibi sulamanızı tavsiye ederim. Fidanlar ileride fazla su istemeyen cins olsa bile, gelişinceye kadar bol suya ihtiyaç duyuyor. Bahçenize birkaç tonluk bir depo koyup, zaman zaman doldurtmanızı tavsiye ederim. Su verebilecek bir komşunuz var ise toprak altında kangal boru çekerek suyu bahçenizdeki deponuza ulaştırabilirsiniz. Fabrikalarda hurda niyetine satılan tonluk, hammadde depoları işinizi görür diye düşünüyorum. Bunlardan uygun fiyata bulabilirsiniz.

Bizim komşumuzun da suyu yok. Su sıkıntısı çok yaşıyordu ve köydekilerin nazından da bıkmıştı. Biz de komşumuza faydamız olsun diye getirttiği fiyatın yarısına su veriyoruz. Arazimizin 1 metre altında onun sınırına kangal boru çektik. Bahçesine bahsettiğim depolardan iki adet aldı. Bahçesinde bulunan depolarını biz yokken boşattı ise hemen dolduruyoruz. Biz oradayken gelip bol sulamak isterse telefon ediyor, gittiğimiz gün orada direk su veriyoruz. Ağaçların etrafına çukurlar açıp havuz gibi suladığımızı bizden görünce o da aynısını yaptı. İnanın bir yılda bahçesi epey değişti. Çünkü bizim bölge killi, kumlu toprak. Hemen kuruyor ve kaymak tutuyor. Şimdi komşumuz huzurlu, biz de iyi komşumuz var diye huzurluyuz. Size de su verecek komşu dilerim.
    erena ve rise_com bunu beğendiler

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Su tutucu jelleri kullanmanızı kesinlikle önermem.
    Bizim coğrafya kurak, yani kökün etrafı kuru olmalı. Kök etrafındaki su, mantari hastalıkların kök çürüklerinin başlıca nedenidir.
    Sulamaya gelince, eğer maddi imkanınız varsa eski bir tanker alın, onunla damla sulama sistemi kurun.
    Ben, tanker + damla sulama sistemine 4.000TL ödemiştim. Köyden arkadaşım traktör tankeri ile tankerimi dolduruyor. 6 traktör su doldurduktan sonra damlamayı açıyorum, 750 ağaç aynı anda sulanıyor.

Salma sulamada, her ağaç etrafına çanak açmalısınız. Sulama sonrası çanağı kapatmalısınız. Bu çok fazla işçilik demektir. Üstüne üstlük, bol su yabani otların daha fazla çimlenmesi demektir. Oysa damla sulamada yabani ot mücadelenizide olumlu etkiler
    gçakar bunu beğendi

Yer
    Gaziantep
    Bunu hiç düşünmemiştim. Yani mantar ve hastalıkları.Haklısınız en iyisi tanker temin etmek.
    rise_com bunu beğendi