Close

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
40 Sonuçtan 26 ile 40 Arası
Ağaç Şeklinde Aç100Beğeni

Konu: Damla Sulama Sistemi Nasıl Kurulur...

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Halil abi, bu ahtapot damlama sistemi nedir? Nerelerde kullanılır?

Yeşil Sever
    Yer
    İzmir/Belen Köyü
    Bu damla sistemini bilmiyorum...

Yeşil Sever
    Herkese Merhaba;

Su pompalarınızı güneş paneli ile şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan çalıştırabiliyoruz. Solar Sulama Sistem fiyatlarımız çok uygun fiyatlıdır. Çiftçiye hem kolaylık hemde tasarruf yapmaktadır. Güneş doğduğunda pompa çalışmaya başlar, battığında kapanır. Güneş paneli ve kontrol ünitesinden oluşur. Akü ye gerek yoktur. Bu yüzden maliyeti azdır.

2hp - 3hp - 4hp pompalarınızı çalıştıracak sistem maliyeti 3.500$ ile 4.000$ + KDV seviyelerinde.
    Bilgi almak , danışmak için solar@goldenergy.org adresine mail atmanız yeterli.
    Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    merhaba, konuyu hortlatmış olacağım fakat bu konu varken yeni konu açmak daha mantıksız olacaktır sanırım.

1 sene önce bir kiraz bahçesi aldık ve şimdiye kadar hep hortumla sulama yaptık fakat hem zahmeti hem de yabani otların oluşmasına ortam hazırladığı için damlama sulama sistemi kurmak istiyorum.
    Konuyu iyice inceledim muhteşem anlatımlar olmuş herkesin ellerine sağlık fakat aklıma takılan tek nokta su basıncı ile ilgili, yardımcı olursanız sevinirim.

Bahçemizde hidrafor var ve bildiğiniz gibi bu sayede evimizde musluğu açar açmaz hidrafor çalışıyor ve su basıncı oluşuyor.
    Hidrafordan eve gelen ana boruya bir T yardımı ile sulama ana borusunu da ekleyip bir vana koysam bu vanayı açınca (yani damlamaya su verince) hidrafor sürekli çalışıp damlama boruları içerisindeki basıncı sağlar mı? ya da sağlıklı olur mu?

Veya boşta kullanmadığımız 3 tonluk, dik silindir şeklinde,2 metre boyunda bir depomuz var. Bu depoya su basıp, bu deponun su çıkışını da direk (pompasız) olarak kuracağım damlama sisteminin ana borusuna bağlasam ve sulamak istediğim zamanlarda vanayı açsam bu deponun doğal basıncı (yükseklikten kaynaklanan) damlama sistemi için yeterli olur mu?
    Eğer yeterli oluyorsa zamanlı vana vs. gibi bir şey almam da gerekmeyebilir. Depoya istediğim kadar suyu doldurup vanasını açarım ve su bitene kadar kendi kendine damlama sistemi ile bahçem sulanır.

Ayrıca ihtiyacım olan damlama ekipmanlarını İzmir'de en ucuz ve sağlam nereden temin edebilirim. Teşekkürler.
    rise_com bunu beğendi

Yer
    Gaziantep
    Arazi durumu nedir. Egim buyukluk agac dikim sekli vb
    eozturk bunu beğendi

Yeşil Sever
    ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Arazi durumu nedir. Egim buyukluk agac dikim sekli vb

ilginiz için teşekkürler.
    Arazi düz herhangi bir eğim yok. Büyüklük 1 dönüm kadar, ağaç dikim çeşitlerinin isimlerini bilmiyorum fakat internetten şimdi baktığım kadarıyla kare dikim veya sıralı dikim denilebilir.
    Toplam ağaç sayısı 40'ı geçmez sanırım. Bunların yaklaşık 10'u yetişkin zeytin.

Bu konuyu dün inceledikten sonra dayanamadım bugün hemen gidip ufak malzemeleri satın aldım. Nipel, vana, delici vs. fakat ana boruyu henüz almadım çünkü kaçlık almam gerekir hiçbir fikrim yok. (Elimdeki delikli damlama boruları 16mm'lik ve aldığım malzemelerde 16mm'lik)

Şu an bulabildiğim 1-2 tane fotoğraf koyuyorum. Ayrıca bir de çizim ekleyeyim belki yardımı olur.

Eklenti 21582

Eklenti 21583

Eklenti 21584
    acemi_caylak ve Uzaylı bunu beğendiler

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sayın Eozturk,

3 tonluk su tankını ne kadar yükseğe koyacaksınız bilmiyorum ama her 10 metre yükseklik size 1 bar basınç kazandırır. 40 ağaç dediğinize göre size 1 veya 1,5 luk boru yeterlidir.

Birde yüklediğiniz resimler gözükmüyor. Tekrar yükler misiniz?
    Konu acemi_caylak tarafindan (20.02.2014 Saat 11:37 ) degistirilmistir.
    eozturk ve Uzaylı bunu beğendiler

Yeşil Sever
    merhaba, zahmet edip cevap vermişsiniz çok teşekkürler. Aslında depoyu kullanmam şart değil hidraforumuz mevcut zaten dediğiniz gibiyse depoyu o kadar yükseğe çıkarmam mümkün değil.

Edit:
    Fotoğraflar gözükmüyor nedenini anlayamadım. Resim ekle kısmından URL olarak yükleyince yukarı kısımda hata mesajı çıkıyor ama karışık html kodları yazıyor. Bilgisayardan ekleyince de eklendi diyor fakat eklentiler açılmıyor.
    Link olarak koymaktan başka çarem kalmadı

https://imagizer.imageshack.us/v2/10...50/33/5ip2.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/86...0/268/ngvg.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/10...50/19/s4e1.jpg
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

URL'den resim eklerken "Dosyayı Bu Siteye Yükle" seçeneğindeki işareti kaldırırsanız yüklenir. bilgisayardan yüklemede ise problem olması gerekir. Bu konuyu incelerseniz sevinirim.

http://www.yesildunya.net/forum/foru...-yuklenir.html
    gülenyüz bunu beğendi

Sizin durumunzda 2 seçenek var.

1- Hidroforunuz varsa zaten yükseğe çıkarmaya gerek yok.
    2- Bahçenizde eğim yok gözüküyor. Depoyu çatıya koysanız bile size gerekli basıncı sağlar diye düşünüyorum.
    rise_com ve gülenyüz bunu beğendiler

Yer
    Gaziantep
    isim:  be079ba16242aebc9dff932e2a18818a.jpg
Görüntüleme: 3426
Büyüklük:  78,8 KB (Kilobyte)

isim:  5e5c7b9cd5a38897c8036e5ffb7b70af.jpg
Görüntüleme: 1889
Büyüklük:  75,1 KB (Kilobyte)

isim:  3e0d626734fb64ceba28a6fa01241b88.jpg
Görüntüleme: 3262
Büyüklük:  30,2 KB (Kilobyte)
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    tekirdağ
    Arkadaşlar saksi bitkilerinin içinde damla sulama yapabilirsiniz bir pet şişenin dibini delip saksinin kenerina birakin ve duzenli kontrol edin bu yöntemle bitkileriniz sürekli nemli kalsin ve su israfini onleyin
    gülenyüz ve rise_com bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    tekirdağ
    Bahçeye damla sulama yaptim fotoğraflar ini yakin zamanda yüklicem arkadaslar
    gülenyüz, rise_com ve Uzaylı bunu beğendiler

Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sn mert fotoğrafları yükleyeceğim dediniz beklemediyiz.Bir dahaki sezona bizde fikir almış oluruz.

Yeşil Sever
    Selam aleyküm 8 dönüm bir bahçe var ceviz fidani etmeyi düşünüyorum bahce egimli alt taraftaki dereden su çekip bahcenin üst tarafındaki depoları doldurmaya ordanda damlama sistemiyle fidanları sulama yi dusuyorum bu işte tecrubem yok bu konuda yardımcı olucak birileri varsa sevinirim

Sayfa 2/2 İlkİlk 12