Close

3 Sonuçtan 1 ile 3 Arası
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
 • 4 Post By amatör hobici
 • 1 Post By gülenyüz
 • 1 Post By epsody

Konu: Tohum Çimlendirme ve Hangi Tohum Nasıl Çimlendirilir?

 1. #1
  Yeşil Sever amatör hobici - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  133

  Tohum Çimlendirme ve Hangi Tohum Nasıl Çimlendirilir?

  Arkadaşlar daha önceki konu başlıklarında Tohum Alma ve Tohum Saklama yı öğrendik. Şimdi tohum çimlendirme konularında bilgiler vermeye çalışacağım umarım faydalı olur.
  isim: seed to flower animation.gif
Görüntüleme: 60606
Büyüklük: 36,0 KB (Kilobyte)  ………..TOHUM ÇİMLENDİRİLMESİNDE YARDIMCI BİLGİLER…..


  1-KAP SEÇİMİ: Tohum çimlendirme viyolleri, tohum miktarına göre 20X60 Balkon saksısı veya meyve sandığı kullanabilirsiniz.

  2-ÇİMLENDİRME TOPRAĞI:
  2 kısım yanmış elenmiş çiftlik gübresi + 1 kısım ince elenmiş dere kumu +1 kısım elenmiş bahçe toprağı homojen olarak karıştırılır. Eğer evinizde çiçeği kurumuş boş saksı ve toprağı varsa, bunu eleyerek de kullanabilirsiniz. Bunlar bulunamıyorsa Zirai tohum,ilaç satıcılarından veya marketten torf toprağı alınır.

  3-EKİM : Çimlendirilecek kaba en az 15 Cm toprak konarak hafif bastılır, toprağın yerleşmesi sağlanır. Domates,biber,patlıcan v.s. gibi küçük tohumlar 5X5 Cm. aralıkla toprağa dizilir. Bu arada tohumların cinsinin işaretlenmesi unutulmamalıdır Ve üzeri 1/2 Cm. kadar aynı toprakla örtülür ve hafifçe bastırılır. Toprak spreyle sık sık sulanır. Toprağın devamlı rutubetli kalmasına özen göstermek gerekmektedir. Fakat aşırı sulamaktan kaçınmak gerekmektedir. Tohum ekilen kabın üzeri şeffaf naylonla örtülerek sera ortamı yaratılır. Tohumlar çıktıkdan sonra naylon alınır ve günde bir saat direk güneş olmamak kaydıyle fideler güneşlendirilir.
  Salatalık,karpuz, kavun,kabak, gibi tohumlar aynı yöntemle viyollere, pet bardaklara veya çimlendirme poşetlerine ekilir.
  Fide boyları 5-10 Cm olunca esas yerlerine dikilir.
  Fasulye, mısır,ayçiçeği gibi bitkiler toprak ısısı 18-20 derece olunca direk olarak yerlerine ekilebilir.

  4-EVDE YETİŞTİRDİĞİM FİDELERİ BAŞKA YERLERE NAKLETMEDEN ÖNCE NE YAPABİLİRİM ?


  Fideler dışarı çıkarılmadan önce sertleştirilmeli ve nakledilme şoku yaşamamaları için iklime alıştırılmaları gerekir.(Pişkin fide yapma işlemi).Fidanları dışarı ekmeden 1 veya 2 hafta önce gündüz vakti, yağmur ve fazla rüzgar gelmeyecek bir yer bulun ve fidanınızı dışarı çıkartın, akşama doğru, havalar soğumadan önce de fidanlarınızı eve geri alın. Mümkünse fidanlarınızı sertleştirme ve dışarıya alıştırma işlemini don mevsimi geçtikten sonra, hava sıcaklıkları 15 derecenin üzerine çıkınca uygulamaya başlayın. Çok fazla sıcak günlerde 1-2 saat güneşlendirmek yeterlidir.

  5-MARUL ÇİMLENDİRME.:
  Toprak hazırlığı yukarıda tarif edilen gibidir. Tohumlar serpme olarak sık olmamak şartıyla ekilir. Üzeri 1/2 Cm.toprakla örtülür. Sık sık sulanarak fidelerin çıkması beklenir. Fideler 5-10 Cm. olunca toprak hafifçe ıslatılarak köküyle birlikte bir çepi yardımıyla çıkarılır ve yerlerine dikilir. Bu işleme şaşırtma denir. Dikim aralıkları en az 40-50 Cm. olmalıdır.

  6-MAYDANOZ:,Roka,Tere,Dereotu v.s. Çimlendirilmesi: Bu gibi tohumlar direk olarak yerlerine serpme veya sıra şeklinde ekilir. Üzerleri 1/2 Cm. toprakla örtülüp hafifçe bastırılır. Ve sık sık sulanarak çıkması sağlanır.

  Tohum çimlendirme aşamasında sulama suyuna %06 (Bir litreye 6 Gr.) Hümik Asit (organiktir) koymak çimlenme oranını, süresini ve kalitesini arttırmaktadır.
  Kaynak:yerlitohum.com
  Konu amatör hobici tarafindan (13.12.2013 Saat 18:39 ) degistirilmistir.
  latif, adneser, Yeşim ve 1 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  4.014
  İşlemler başladı
  Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
  acemi_caylak bunu beğendi

 3. #3
  Fahri Üye epsody - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  326
  Tohum çimledirmede söğüt dalından elde edilen suyla muamele edilen tohumların çimlenme özelliği öncelik kazanabilir, birde humik asit de aynı işlem içinde tohumlar çimlenirken ortamdaki organik maddenin embiryoyu ileri yönde beslenmesi sağlanacaktır.
  acemi_caylak bunu beğendi

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1