Close

17 Sonuçtan 1 ile 17 Arası
Ağaç Şeklinde Aç23Beğeni
 • 3 Post By SARICAN
 • 2 Post By ykaya
 • 3 Post By agrarian
 • 2 Post By SARICAN
 • 3 Post By agrarian
 • 2 Post By agrarian
 • 1 Post By ykaya
 • 2 Post By agrarian
 • 1 Post By teslacoil
 • 1 Post By Tarkan
 • 2 Post By SARICAN
 • 1 Post By acemi_caylak

Konu: Topraksız Tarım Nedir?

 1. #1
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  8

  Topraksız Tarım Nedir?

  Topraksız tarım ne demektir?
  Bu kavramı tartışmadan önce tarımın tanımını bir gözden geçirelim.

  Tarım veya ziraat, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, bunların kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, bu ürünlerin uygun koşullarda muhafazası, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanmasını ele alan bilim dalıdır. Diğer bir ifade ile, insan besini olabilecek ve ekonomik değeri olan her türlü bitkisel-hayvansal ürünün bakım, besleme, yetiştirme, koruma ve mekanizasyon faaliyetlerinin tamamı ile durgun sularda veya özel alanlarda yapılan balıkçılık faaliyetlerinin tümüdür.
  Bu bilim dalı bilimsel bilginin yanı sıra özel yetenek ve önsezi gerektirir. Uygulamalı bir bilim dalı olup, amacı insanların yararına ekonomik değerler elde etmektir.

  Tarım, iki temel üretim dalından oluşur. Bunlar bitkisel üretim ve hayvansal üretimdir. Bu iki temel tarımsal üretim dalı ve hatta tanımları arasındaki tek ayrım, kullandıkları materyalin birinde bitki ötekinde ise hayvan materyali oluşudur.

  Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tar%C4%B1m

  Tanımdan da anlaşılacağı gibi tarım bilimsel bilginin yanı sıra özel yetenek ve önsezi gerektiren bir bilim dalıdır.
  Topraksız tarım ise bu bilim dalının bilginin daha da yoğun olarak ihtiyaç duyulduğu ve kullanıldığı bir bölümüdür. Geleneksel tarım bilgilerinin yanında bir çok mühendislik dalı ile içi işe geçmiş ve geleneksel tarımdan farklı olarak mevsime bağlı değil üretim değil 12 ay boyunca çalışmayı ve düşünmeyi gerektiren bir disiplindir.

  Topraksız tarım bilimi doğayı mükemmele yakın taklit etme sanatıdır. Bu konuda ne kadar çok bilgi ve donanıma sahip olursanız elde edeceğiniz başarı o derece yüksek olur. Çünkü doğayı taklit ederken, bitki cinsine bağlı olarak atmosferik olaylardan tutunda bikinin kök bölgesindeki yaşama kadar nelere ihtiyaç duyduğunu, bitkinin gelişme evrelerinde hangi minerallere ihtiyacı olacağı, fotosentez için günün hangi saatinde ne kadar karbondioksite ihtiyaç duyacağı ya da hastalığa yakalanmadan gelişimini sürdürebilmesi için ne kadar sıcaklık ve nemde bir atmosferik ortama sahip olacağını düşünmek ve uygulamak zorunda kalırsınız.

  Oysa biz tarımı sadece toprağa sürüp ve tohum atma, yılda birkaç kez de çapalama ve bilinçsiz olarak toprağı kimyasal gübreye boğma sanıp ve arta kalan atmosferik olayları ise Allah’ a havale ediyoruz. Yağmur zamanında ve mevsiminde yağarsa bereketli bir hasat yılı, yok eğer yağmur zamanında yağmaz bitkiler kavrulursa ya da gereğinden fazla yağıp ekin tarlada çürürse suçlusu Allah ya da tabiat ana olan bir düzen içinde çalışan klasik tarım anlayışı bu yeni çalışma düzenini anlamakta ve kavramakta sıkıntılar çekmektedir.

  Geleceğin tarımı toprağın daha fazla zehirlenmesini ve çoraklaşmasını engellemek, kısıtlı olan su kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak bitkinin ihtiyacı olan minimum mineral ihtiyacını tam zamanında ve miktarında bitkiye sunan, bitkinin ihtiyacı olan atmosferik şartları çeşitli iklimlendirme araçları ile ortamı klimatize ederek bitkinin yaşam alanını ideale yakın taklit etmeye çalışan topraksız tarımdır.

  Bugün bu yazılanların ne kadarı uygulanabiliyor bu ayrıca tartışılabilir. Amaç doğayı mükemmele yakın taklit etmeye çalışmak olmalı ve hergün bir adım ileri gidecek şekilde arge çalışmalarına destek vermek olmalıdır. Bugün ki yapısı ile bile daha az su ve kimyasal gübre tüketildiği ortadadır. Çünki bütün hesaplamalar bitki başına mililitre ve miligram hatta mikrogram mertebesinde hesaplanarak bitkiye verilmektedir. Bu bile başlı başına bir başarıdır.

  Ben blogumda “Toprağı nadasa bırak, Topraksız tarıma bak.” Diye yazmıştım. Toprağa bugünki yapılan eziyete son verilirse ve çevre bilinci içinde davranılırsa topraklarımızda kendi kendini kısa sürede yenileyip toparlayacaktır. Ayrıca topraksız tarım yapmak için bereketli tarım arazilerine de ihtiyaç yoktur. En taşlık, en kıraç araziler de bile topraksız tarım yapılabilir. Bu arada o kıraç arazileri de ıslah ederek tekrar topraklı tarıma uygun hale getirebilirsiniz. Topraksız Tarımı şehirlerdeki binalarınızın teraslarında veya güneş ışığını taklit eden yapay aydınlatma ile kapalı ortamlarda bile yapabilirsiniz.

  Genel olarak iki tür uygulama şekli vardır.

  1. Katı Ortam Kültürü

  2. Su Kültürü

  Bu iki ana başlık kullanılan malzeme ve uygulama şekillerine göre kendi içinde alt başlıklara ayrılır.
  teslacoil, mrDuran ve acemi_caylak bunu beğendiler

 2. #2
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İstanbul/Biga/Çanakkale
  Mesajlar
  781
  TOPRAKSIZ TARIM
  Topraksız tarımında alternatif ürün Pomza


  Pomza, topraksız tarım ve
  toprak düzenleyiciler ile gübre üretiminde temel hammaddesi volkanik bir taş olan pomza oluşturmaktadır. Pomza yüksek su tutma ve ısı depolaması nedeniyle seralarda en önemli harcama kalemi olan ısıtma giderlerini azaltmaktadır.

  Pomza yoğun gözenekli yapısı nedeniyle havalanmayı sağlarken drenaj sorunlarını da gidermektedir. Pomzamız ortamın yalnızca fiziksel koşullarını iyileştirmez aynı zamanda kimyasal özelliklerini de bitkilerin yararına iyileştirir. Ayrıca insan ve bitki sağlığına zarar verebilecek ağır metalleri içermemektedir.

  Sera tarımında bilindiği üzere yoğun sulama, gübreleme ve toprak işleme yapıldığından sera toprakları özelliklerini çabuk yitirmekte sonuçta sert, tuzlu, kimyasallarca kirlenmiş topraklar oluşmaktadır. Bunun dışında nematod ve mantar gibi toprağa bir kere bulaştığında giderilmesi çok zor olan zararlılarda sera topraklarına bulunmaktadır. Bu nedenle sera toprakları bir kaç yılda bir tamamen değiştirilmekte veya dışarı taşınarak havalandırılmakta ve çiftçilerimize büyük maliyetler getirmektedir.

  Son yıllarda tuzluluk, toprak zararlıları ve diğer olumsuz sorunları gidermek için topraksız tarım uygulaması önem kazanmaya başlamıştır.
  Topraksız tarım için arasında perlit, kaya yünü, torf vb bir çok hammadde denenmiştir. Bu hammaddelerin kısa ömürlü olması, farklı kalite üretilmeleri ve bulunmaları ve bir kısmının ithalat yoluyla ülkemize getirilmesi kullanım zorluklarına yol açmıştır.

  Antalya’dan Antakya’ya Türkiye’nin bir çok sera ve farklı tarım bitkisinde denen bazaltik pomza topraksız tarımda alternatifsiz olduğunu bir çok defa kanıtlamıştır. Bazaltik pomza Türkiye dışında İtalya ve İspanya’da bilimsel enstitülerde de denenmiş ve üretim gücünü kanıtlamıştır.
  Konu ykaya tarafindan (25.06.2013 Saat 12:54 ) degistirilmistir.
  mrDuran ve acemi_caylak bunu beğendiler

 3. #3
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  36

  Topraksız Tarım İhtiyaç mı?

  Evet ihtiyaç. Yakın gelecekte tarım ürünleri fiyatları çok hızlı artacak.

  Neden artacak? Küresel Kıtlık? Nufüs artışı? Ekilebilir alanların azalması?
  üretilen
  Çözüm nedir? Galiba Topraksız Tarım.

  Aşağıdaki linkte Yıldız Teknik Üniversitesi Biomühendislik bölümünce oluşturulan serada yapılan üretimden bahsediliyor.

  En çarpıcı özellikleri şu şekilde özetlenebilir;

  - Yüksek fiyatlı arazi yerine ucuz verimsiz arazinin kullanılması
  - Çok küçük alanda çok yüksek verimli üretim yapılabilmesi
  - Üretilen ürünün tadı, kokusu, özelliğinin üstünlüğü

  YTܒden akla zarar “Akıllı Sera” - DHA Doğan Haber Ajansı
  acemi_caylak, selis ve mrDuran bunu beğendiler

 4. #4
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  8
  Dalında Karpuz

  YTÜ karpuzu dalında yetiştirdi - Hürriyet EKONOMİ

  YTÜ' nün aynı projesinin karpuzları. Kesmece bunlar...


  Yıldız Teknik Üniversitesi, aynı zamanda laboratuar olarak kullandığı 1 dönümlük serasında 'dalında karpuz' üretti. Normalde toprakta yetişen karpuzlar YTÜ serasında yukarı doğpru büyüyen dallarda yetiştiriliyor.

  YTÜ Biyomühendislik Bölümü tarafından kurulan Akıllı Sera, ‘Sıfır Atık’ teknolojisiyle dünyada ilk olma özelliğini taşıyor. Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Işıldak'ın verdiği bilgiye göre Akıllı Sera’nın uzaktan ve otomatik takip sistemleri sayesinde yetişen ürünler optimum düzeyde vitamin ve mineral aldığı için verim de bir o kadar yüksek oluyor. Akıllı Sera, klasik tarıma göre verimi 10 kat artırıyor.
  Akıllı Sera’da biberden, domatese, salatalıktan, patlıcana, marula, kavun, karpuz ve çileğe kadar kadar çeşitli yelpazede ürün bulunuyor. Normal şartlarda toprak üstünde yetişen kavun ve karpuz gibi meyveler ise Akıllı Sera’da sıradışı bir yöntemle yetiştiriliyor. Karpuz ve kavun için özel bir sistemin geliştirildiği serada, bu iki meyve yukarı doğru büyüyen dallarda yetişiyor. Hızlı bir şekilde büyüyen karpuz ve kavunlar düşmemesi için filelerin içine koyularak tavana sabitleniyor.
  Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Işıldak, seranın tamamen yerli kaynaklar ve YTÜ Öğretim Üyeleri’nin katkılarıyla hayata geçirildiğini söyledi. Akıllı Sera’da yetişen sebzelerin toprak yerine suda büyüdüğünü belirten Işıldak, “Biyomühendislik’te elde edilen gelişmeleri tarımsal üretime yansıtarak tam otomatik ve çok kaliteli ürün yetiştiren etkin bir sera ortamı hazırladık.“ dedi.
  1 DÖNÜMDE 100 TON ÜRÜN YETİŞİYOR
  Akıllı Sera’da yetişen ürünlerin aroma, görüntü ve besin değeri olarak organik üründen bir adım daha ötede olduğunu dile getiren Işıldak, “Yapılan çalışmalar, bu tekniklerle üretilen ürünün organik üründen içerik olarak daha iyi olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla biz ‘arazinin çok değerli olduğu bir bölgede bu tekniği uygulayarak etkin bir üretim nasıl yapılır?’ bunu gösteriyoruz.” diye konuştu.

  Konu Halil Önen tarafindan (27.06.2013 Saat 21:23 ) degistirilmistir.
  mrDuran ve acemi_caylak bunu beğendiler

 5. #5
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  36
  Sevgili Sarıcan,

  Topraksız tarımda çilek yetiştirme konusunda detayly bir SUNU bekliyorum. YTÜ felan kesmes beni. onlar daha yeni keşfetti. Üstadlarımız senden, Kudret abimizden sonra başladılar çalışmaya , heves etmeye.
  F_Gün, rise_com ve acemi_caylak bunu beğendiler

 6. #6
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  36
  Burda HERAKLIA'da ( ) lezzeti, kokusu, aromatik özelliği çok üstün Osmanlı çileğinin verim artışını 5-7 yaparak;

  - sofraya
  - Konserveye (reçellik)
  - Kozmetik sanaayine
  - ihracata

  çok kolayca sunma şansımız çok fazla biliyorsun
  acemi_caylak ve Halil Önen bunu beğendiler

 7. #7
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İstanbul/Biga/Çanakkale
  Mesajlar
  781
  Topraksız çilek yetiştiriciliğinin önemi ve getirdiği avantajlar


  Arazi avantajı

  Verimsiz,çorak ve tuzluluğu yüksek arazilerde topraksız tarım yapılabilmesi, arazinin değerlendirilmesi büyük önem kazanır. Yerleşim yerlerine yakın kullanılmayan arazilerinde topraksız tarım yapılarak değerlendirilmesi tarıma büyük katkı sağlayacaktır.

  Toprak hazırlama

  Açık tarla ve örtüaltı (sera) da çilek üretiminde toprağın hazılanmasında, ciddi bir işçilik harcanmaktadır. Bu harcamalar birkaç yılda bir yapılıyor olması çilek üretiminde yüksek maliyet getirmektedir. Topraksız çilek yetiştiriciliğinde toprak işlemede kullanılan traktör,makine ve aletlere ihtiyaç olmaması, işçilik maliyetlerini çiddi düşürmekte ve üretcilere büyük avantaj sağlamaktadır. Bu durum küçük üreticilerin çilek yetitiriciliği işine girmelerinide kolaylaştırmaktadır.

  Yabancı ot mücadelesi

  Topraksız çilek yetiştiriciliğinde yabancı ot mücadelesi olmaması ( ilaç ve ot yolma) büyük maliyet avantajı getirmektedir.

  Budama ve hasat işçiliği
  Topraksız çilek yetiştiriciliğinde, budama ve hasat işçiliğinin az olması işçilik mailiyetlerinde topraksız çilek yetiştiçiliğine göre büyük avantaj sağlamaktadır.

  Birim alanda alınan verim
  Topraksız kültür çilek yetiştiriciliğinde, bir dekara 25.000 adet fide dikilebilmekte ve çok daha fazla hasadı elde edilebilmekte iken topraklı çilek yetiştiriçiliğinde bu sayı çok daha düşüktür.
  Halil Önen bunu beğendi

 8. #8
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  36
  Değerli yeşil sever dostlarımız; çok sevdiğim YURDumun yaşadığım, çok sevgili insanları için , paylaştığı verimli toprakları için ve de bu güzelim topraklarında yüzlerce yıldır ah demeden yaşayan üreten ve paylaşan güzelim insanlarına önce teşekkür ediyorum. sağolsun ve de HEP var olsunlar
  acemi_caylak ve rise_com bunu beğendiler

 9. #9
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  36
  Bence TOPRAKSIZ TARIM konuşulmalı? paylaşılmalı? değerlendirlmeli? NEDEN?

 10. #10
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Topraksız tarım, toprak olmayan ortamda yapılıyor değil mi? Yani pomza gibi maddelerle yapılıyor.

  Peki bu madde ne kadar verim verebiliyor?
  Sonrasında bu malzeme doğaya zarar veriyor mu?

 11. #11
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İstanbul/Biga/Çanakkale
  Mesajlar
  781
  ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Topraksız tarım, toprak olmayan ortamda yapılıyor değil mi? Yani pomza gibi maddelerle yapılıyor.

  Peki bu madde ne kadar verim verebiliyor?
  Sonrasında bu malzeme doğaya zarar veriyor mu?
  Topraksız tarımında alternatif ürün Pomza  Sayın rise_com,
  Ponza, topraksız tarımda bir araçtır ve bitkinin gerek tutunmasını gerekse besin eriğini bünyesinde tutarak gelişmesinde aracı olur yani toprak vazifesini görür, bunu başka ürünlerle yapabilirsiniz ancak aşağıdaki metinde yazıldığı gibi diğer ürünlere göre avantajlıdır.
  Pomza, topraksız tarım ve
  toprak düzenleyiciler ile gübre üretiminde temel hammaddesi volkanik bir taş olan pomza oluşturmaktadır. Pomza yüksek su tutma ve ısı depolaması nedeniyle seralarda en önemli harcama kalemi olan ısıtma giderlerini azaltmaktadır.

  Pomza yoğun gözenekli yapısı nedeniyle havalanmayı sağlarken drenaj sorunlarını da gidermektedir. Pomzamız ortamın yalnızca fiziksel koşullarını iyileştirmez aynı zamanda kimyasal özelliklerini de bitkilerin yararına iyileştirir. Ayrıca insan ve bitki sağlığına zarar verebilecek ağır metalleri içermemektedir.

  Sera tarımında bilindiği üzere yoğun sulama, gübreleme ve toprak işleme yapıldığından sera toprakları özelliklerini çabuk yitirmekte sonuçta sert, tuzlu, kimyasallarca kirlenmiş topraklar oluşmaktadır. Bunun dışında nematod ve mantar gibi toprağa bir kere bulaştığında giderilmesi çok zor olan zararlılarda sera topraklarına bulunmaktadır. Bu nedenle sera toprakları bir kaç yılda bir tamamen değiştirilmekte veya dışarı taşınarak havalandırılmakta ve çiftçilerimize büyük maliyetler getirmektedir.

 12. #12
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  Yani, pomza kullanılırsa, bitkiyi besleyecek besin ile sulanmalı, bitki pomzaya tutunmalı.

  Başka bir maddede yetiştirilecekse, belli periyotta madde yenilenmeli

  Doğru mu anlamışım?

 13. #13
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2014
  Mesajlar
  24
  Yıldız'ın serasının uzaktan izleme sistemleri hakkında az çok bilgi sahibiyim ve kampüs içinde olduğundan sıkıntı olmuyor ancak kırsal alanda kurulacak uzaktan izleme iletişim teknolojisi işi nasıl ucuzca halledilecek bilemiyorum.GSM operatörlerinin bu konuya dayalı paketleri var sanırım ama yine de pahalı olmalı
  rise_com bunu beğendi

 14. #14
  Yeşil Sever Tarkan - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Mar 2014
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  5
  Organik sıvı gübre üreten bir girişimcimiz var. Biyoloji öğretmeni olması lazım, yanlış hatırlamışsam kusura bakmayın. Suda tarım da yapıyor. Hatta buluşu ile ödül aldı. Ben kullanıyorum ürünlerini, gayet hesaplı. Bitkiye ihtiyacı olan herşeyi sulama suyunun içinde veriyorsunuz. Bir bakın isterseniz:

  ODES- Organik doğal ev serası
  rise_com bunu beğendi

 15. #15
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  8
  Geleceğin tarımı=Topraksız Tarım
  isim: Topraksız tarımın faydaları.jpg
Görüntüleme: 1286
Büyüklük: 26,1 KB (Kilobyte)
  Gelecekte her fani Topraksız Tarımı tadacaktır. O güne kadar kimsenin aldatılmaması ve kerameti kendinden menkul bir teknolojiymiş gibi pazarlanmaması dileğiyle. Bu tarım ilk çağlardan beri yapılmaktadır ve pekte zor değildir. Bir çok yararı yeni yeni anlaşılmaktadır. Bu son buluş Gezi' cilere aittir.
  rise_com ve acemi_caylak bunu beğendiler

 16. #16
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sevgili Sarıcan,

  Özletme kendini. Bizim gibi kendi yağında kavrulan forumların senin gibi ustalara ihtiyacı var.
  rise_com bunu beğendi

 17. #17
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Aug 2014
  Mesajlar
  23

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1