Close

6 Sonuçtan 1 ile 6 Arası
Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni
  • 1 Post By gmak
  • 2 Post By gülenyüz
  • 2 Post By gmak
  • 2 Post By mavi yeşil
  • 2 Post By gmak
  • 3 Post By gçakar

Konu: Tohumdan Limon Yetiştirme

Yeşil Sever

Tohumdan Limon Yetiştirme

Herkese merhaba;
    İnternette kamkat şeklinde minik meyveleri olan, saksıda yetişen minyatür limon ağacı tohumlarına rastladım ve satın aldım.
    Bu tohumları direkt toprağa ekebilir miyim, yoksa belli bir süre buzdolabında bekletmem gerekir mi?
    Son olarak ekilen tohumun yaklaşık kaç günde sürgün vermesi gerekir?
    (Satıcıdan doyurucu bilgi alamadığım için sizlere soruyorum)
    Teşekkürler.
    gülenyüz bunu beğendi

Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Kamkat tohumu yetiştirmedim ama dışı sert kabuklu tohumları genellikle biraz suda bekletip, yada hafif rendeleme şeklinde dış yüzeyini yapıldığını biliyorum ama Yine de Uzmanlar cevap versin yanlış olmasın Arkadaşım.
    Konu gülenyüz tarafindan (08.07.2014 Saat 19:58 ) degistirilmistir.
    gmak ve rise_com bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Sn gulenyuz teşekkür ederim, bir müddet suda bekleterek ektim zaten. Şu buzdolabında bekletme işi gerekli mi değil mi onu çözemedim.
    gülenyüz ve rise_com bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    AMASYA
    Çarşıdan aldığım limonun çekirdeğini çıkarıp,yıkadım. 1 hafta kadar kurumasını bekleyip,ılık suda da 1 gün bıraktım ve torflu ve kumlu toprağa ektim.

Bir yerlerden böyle okuyup,uygulamış ve benim de bir limon fidanım olmuştu. Ne yazık ki kuş yuvası tabir edilen köklerin birbirine dolaşmasını engelleyemediğimden yaşatamadım . Siz ekerseniz daha derin bir kaba ekin ki benim yaşadığım bu talihsizliği yaşamayın .
    rise_com ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    ALINTI mavi yeşil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Çarşıdan aldığım limonun çekirdeğini çıkarıp,yıkadım. 1 hafta kadar kurumasını bekleyip,ılık suda da 1 gün bıraktım ve torflu ve kumlu toprağa ektim.

Bir yerlerden böyle okuyup,uygulamış ve benim de bir limon fidanım olmuştu. Ne yazık ki kuş yuvası tabir edilen köklerin birbirine dolaşmasını engelleyemediğimden yaşatamadım . Siz ekerseniz daha derin bir kaba ekin ki benim yaşadığım bu talihsizliği yaşamayın .
    Sn mavi yeşil çok teşekkür ederim bilgi için, şu an küçük bir kapta ama filiz verip biraz boylanınca daha büyük bir kaba şaşırtacağım
    mavi yeşil ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Atakent
    Turunçgil çekirdekleri çok kurumamışsa, uygun ısıda, toprağı hafif nemli tutulursa kolay çimleniyor. İklim uygun değilse, problemler daha sonra başlaıyor.

Ayrıca ister limon olsun, ister portakal, hangi türün çekirdeğini ekerseniz ekin turunç fidanınız olur. İstediğiniz türü ancak bu fidandan aşı ile elde edebilirsiniz.
    rise_com, Buhar ve acemi_caylak bunu beğendiler