Close

Sayfa 249/249 İlkİlk ... 149199239247248249
6215 Sonuçtan 6.201 ile 6.215 Arası
Ağaç Şeklinde Aç21980Beğeni

Konu: Yeşil Sohbet

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Selamlar herkese!

Mutlaka izleyin derim.

https://video.twimg.com/ext_tw_video...7JySMA16Gw.mp4

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Günaydın arkadaşlar, hayırlı işler.

Günaydın herkese!

Bazı ağaçlar kesinlikle birbirine dokunmuyormuş.

isim:  agac.jpg
Görüntüleme: 54
Büyüklük:  118,2 KB (Kilobyte)
    kasap.94 bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Panoramik fotoğraf hilesi gibi.

ALINTI Yakup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Panoramik fotoğraf hilesi gibi.
    Fotoğraf öyle gözüküyor ama öyle bir gerçeklik var. Ancak sadece bazı türler için geçerliymiş.

Son yıllarda şifalı bitkiler olayı çok popüler. Bu konuda zihinleri açacak bir yazıdan kısa bir bölüm ve linkini aşağıya ekliyorum.

"Örneğin kekik konusunda bu tonların oluşması üretimden kaynaklı. Hacmi oluşturan asıl ürünler kültürden elde edilenler. Bu da benim çok eleştirdiğim bir konu. Türkiye’de tıbbi bitkilerin monokültür, tek tip üretimi yapılıyor. Oysa bir bitkinin şifalı olması, onun doğadaki diğer türlerle sosyalleşmesine, toprak altında ve üstündeki türlerle birlikte ilişkisine bağlı. Bu ilişki olduğu için şifalı o bitki. Ama bitkinin kültüre alınmasıyla birlikte bu ilişki kayboluyor. Benim de katıldığım bir çalıştayda, 10 ton kekik üretimi yapıldığı söylendi ancak bunun 4 tonunun ihraç edildiği ülkeden geri çevrildiği söylenmedi. Çünkü içinde yeterince etken maddesi olmadığı ortaya çıkmış. Bunlar söylenmiyor. Burada özeleştiri yapmak gerek. Tıbbi bitkiler doğadan toplanacaksa bunun kontrollü yapılması gerek. Diğer bir konu da bütün televizyonlar da ‘siyah çay içmeyin, bitki çayı için’ deniliyor. İnsanlara siyah çay kötüdür ama aslında bir ‘ilaç’ olan bitki çayını tüketin diyoruz. Üstelik de bunu keyif için tüketin diyoruz. Bu aynı zamanda bir sektöre de dönüşüyor. İnsanlar gidip aktarlardan bitki çayı alıyor. Ama bu bir ilaç. Sadece ihtiyaç olduğunda tüketilmesi gereken bir şey sürekli tüketiliyor ve bu sektör doyuruluyor. Bu durumda doğadan daha fazla bitki toplanıyor ve hızla tükenmesine neden olunuyor. Çünkü bu konuda bir kontrol yok ne yazık ki Türkiye’de. Kısacası söylem bir yerde gelip paraya dayanıyor ve bu yüzden hem insan hem de doğanın sağlığına zarar veriliyor. Her ikisini de kaybediyoruz."

İlaç diye satılan bitkiler nasıl zehre dönüşüyor

Yeşil Sever
    ALINTI acemi_caylak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Günaydın herkese!

Bazı ağaçlar kesinlikle birbirine dokunmuyormuş.

isim:  agac.jpg
Görüntüleme: 54
Büyüklük:  118,2 KB (Kilobyte)
    göz yanılgısı sanki dokunacakmış hissi

Yeşil Sever
    Son yıllarda şifalı bitkiler olayı çok popüler. Bu konuda zihinleri açacak bir yazıdan kısa bir bölüm ve linkini aşağıya ekliyorum.

"Örneğin kekik konusunda bu tonların oluşması üretimden kaynaklı. Hacmi oluşturan asıl ürünler kültürden elde edilenler. Bu da benim çok eleştirdiğim bir konu. Türkiye’de tıbbi bitkilerin monokültür, tek tip üretimi yapılıyor. Oysa bir bitkinin şifalı olması, onun doğadaki diğer türlerle sosyalleşmesine, toprak altında ve üstündeki türlerle birlikte ilişkisine bağlı. Bu ilişki olduğu için şifalı o bitki. Ama bitkinin kültüre alınmasıyla birlikte bu ilişki kayboluyor. Benim de katıldığım bir çalıştayda, 10 ton kekik üretimi yapıldığı söylendi ancak bunun 4 tonunun ihraç edildiği ülkeden geri çevrildiği söylenmedi. Çünkü içinde yeterince etken maddesi olmadığı ortaya çıkmış. Bunlar söylenmiyor. Burada özeleştiri yapmak gerek. Tıbbi bitkiler doğadan toplanacaksa bunun kontrollü yapılması gerek. Diğer bir konu da bütün televizyonlar da ‘siyah çay içmeyin, bitki çayı için’ deniliyor. İnsanlara siyah çay kötüdür ama aslında bir ‘ilaç’ olan bitki çayını tüketin diyoruz. Üstelik de bunu keyif için tüketin diyoruz. Bu aynı zamanda bir sektöre de dönüşüyor. İnsanlar gidip aktarlardan bitki çayı alıyor. Ama bu bir ilaç. Sadece ihtiyaç olduğunda tüketilmesi gereken bir şey sürekli tüketiliyor ve bu sektör doyuruluyor. Bu durumda doğadan daha fazla bitki toplanıyor ve hızla tükenmesine neden olunuyor. Çünkü bu konuda bir kontrol yok ne yazık ki Türkiye’de. Kısacası söylem bir yerde gelip paraya dayanıyor ve bu yüzden hem insan hem de doğanın sağlığına zarar veriliyor. Her ikisini de kaybediyoruz."

İlaç diye satılan bitkiler nasıl zehre dönüşüyor

güzel bilgi paylaşımı olmuş ben de ilk defa oda tv deyip duruyorlar nasıl bir siteymiş bakmış oldum.
    acemi_caylak bunu beğendi

Hayatınızdan bilgisayarı ve elektriği çıkarma şansınız var mı?

Çocuklarla Teknoloji Orucu

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Bu aralar işler daha yoğunlaştı. İşletmedeki görevim değişti ve sorumluluklarım çok arttı. Hayırlısı..
    gtatas bunu beğendi

Selamlar herkese!

Hiç bir değişiklik yapmadığımız halde siteye girişte virus programları uyarı veriyor. Düzeltmeye uğraşıyorum.
    kasap.94 bunu beğendi

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Tekrar herkese slmlar
    epsody bunu beğendi

Selamlar herkese!

Sevgili rise_com'da dönmüş

Her zaman toprağa organik madde katmanın bütün gübrelerden daha iyi olduğunu iddia ettim. Buyrun kanıtı. Tarımla uğraşıyorsanız mutlaka izleyin.

https://twitter.com/TansuYegen/statu...17772225089536
    gtatas bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Selamlar herkese!

Sevgili rise_com'da dönmüş
    Aleyküm selam,
    Yazmayı bıraktım, okumaya vaktim olmuyor.