Close

14 Sonuçtan 1 ile 14 Arası
Ağaç Şeklinde Aç44Beğeni
 • 8 Post By acemi_caylak
 • 8 Post By Uzaylı
 • 8 Post By gçakar
 • 8 Post By Buhar
 • 5 Post By rise_com
 • 1 Post By acemi_caylak
 • 1 Post By gülenyüz
 • 1 Post By acemi_caylak
 • 2 Post By nihat
 • 1 Post By gülenyüz
 • 1 Post By mavi yeşil

Konu: Kargalar

 1. #1
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826

  Kargalar

  Geçenlerde havalar soğuktu ve kargalar yerdeki su tabakasının üstündeki buz tabakasını gagalarıyla kırmaya çalışıyordu. Yanımda fotoğraf makinesi olmmasına ilk kez o kadar üzüldüm. Makinem yanımda olsa eşssiz fotoğraflar olacaktı. Önce biraz uzaktan izledim. Daha sonra onlara yardım olsun diye tekmeleyerek kırdım. Ben kırarken uzaklaştılar ama sonra ben uzaklaşınca dönüp geri geldiler.

  Sonra dikkat ettim, her gün hemen aynı saatlerde sürü halinde parka geliyorlar. Muhtemelern ben buz olayı olana kadar çok dikkat etmemiştim.

  Bugünde aşağıdaki haberi okuyunca forumda bir kargaalr başlığı olsun istedim.

  Besle kargayı, al hediyeyi

  ABD'nin Seattle kentinde yaşayan sekiz yaşındaki Gabi Mann yaşıtlarından çok daha farklı bir koleksiyona sahip. Gabi, beslediği kargalardan gelen renkli ve parlak çeşit çeşit hediyeleri topluyor.  Pek çok insan ev penceresinin önüne ekmek kırıntıları bırakarak kuşları besler. Ama bu sevgi ve ilgi genelde tek taraflıdır. ABD'nin Seattle eyaletinden küçük bir kız çocuğu için ise durum farklı.

  Sekiz yaşındaki Gabi Mann, evinin bahçesine gelen kargalara yem atıyor. Kargalar ise bu iyiliği için Gabi'ye getirdikleri hediyelerle teşekkür ediyor. Gabi'nin evde en çok değer verdiği şey yemek odasının hemen yanında duran kutusu.

  "Kutunun içindekilere bakabilirsiniz" diyen Gabi hemen ardından bizi uyarıyor "Ama dokunmak yok!".

  Kutunun içinde bir dizi küçük obje şeffaf plastik poşetlerin içine teker teker özenle yerleştirilmiş, üzerlerine de tarihler ve saatler not edilmiş.

  Poşetlerden birisnde kırık bir ampul var. Bir diğer poşette ise kahverengi cam parçaları.  Her bir obje özenle saklanıyor. Gabi tasniflenmiş bir plastik çantanın siyah fermuarını açıp "Her şeyi olabildiğince iyi durumda tutmaya çalışıyoruz" diyor ve bize en sevdiği objelerden birisini anlatmaya başlıyor.

  'Beni ne kadar sevdiklerini gösteriyor'

  Gabi'nin açtığı çantada küçük gümüş rengi bir top, siyah bir düğme, mavi bir ataş, sarı bir boncuk, yine mavi bir lego parçası var ve daha pek çok obje var.

  Bu objeler, sekiz yaşındaki bir kızın bu kadar değer vermesi için biraz alışılmadık bir koleksiyon olsa da Gabi her birisini altından değerli buluyor.  Çünkü her bir obje Gabi'ye kargalar tarafından hediye edilmiş.

  İnci rengi bir kalbi kaldırıp bize gösteren Gabi koleksiyonun en değerli parçasının bu olduğunu söylüyor ve "Beni ne kadar çok sevdiklerini gösteriyor" diyor.

  Gabi'nin kargalarla dostluğu 2011'de rastlantı sonucu başlamış. O zamanlar daha dört yaşındaymış ve yemeğini yerken yerlere de bolca döküyormuş.

  Gabi'nin yere yemek dökme huyunu fark eden kargalar küçük kızı takibe almışlar.

  Gabi büyüdükçe kargaların bu ilgisini ödüllendirmek istemiş ve okul dönüşünde otobüs durağından eve yürürken beselenme çantasındaki öğle yemeğinden kalanları kargalarla vermeye başlamış. Ardından küçük kardeşi de Gabi'ye eşlik etmeye başlamış.  Bir süre sonra karga her akşamüstü otobüs durağına gelip Gabi'nin yolunu gözler olmuş. Gabi de öğle yemeğinin giderek artan bir bölümünü kargalar için saklamış.

  Gabi'nin annesi Lisa, kızı için hazırladığı öğle yemeklerini kargaların yemesine çok da aldırış etmiyor ve "Hayvanları sevmelerine ve paylaşımcı olmalarına seviniyorum" diyor.

  Gabi ve kargalar arasında kurulan özel bağı görmeden önce kuşlara aldırış dahi etmediğini söyleyen Lisa, "Benim için de büyük bir dönüşüm oldu. Şimdi kuşlara daha farklı bir gözle bakıyorum" diye ekliyor.

  Karga arkadaşlar


  2013'te Gabi ve annesi Lisa kargaları besleme fikrini bir adım ileri taşımış ve her gün düzenli olarak yem bırakmaya karar vermişler.

  Şimdi her sabah arka bahçelerine yaptıkları kuş banyosunu temiz suyla dolduruyorlar. Ardından kuş yemliklerine fıstık koyuyorlar. Gabi de çime avuç avuç köpek maması atıyor. Gabi ve annesi hazırlıkları yaparken kargalar da çevredeki telefon direklerinde toplanmaya başlıyor.

  Bu sabah rutini benimsemelerinden bu yana kargaların hediyeleri de gelmeye başlamış.

  Şimdi yemleri bitiren kargalar, boşalan tepsilerin içine parlak objeler bırakıyorlar: Küpeler, parlak taşlar, kapı menteşeler ve daha birçoğu.  Hediyelerin ne zaman ortaya çıkacağı da belli olmuyormuş. Gabi, birkaç gün hiçbir şey yokken başka bir gün parlak bir objeyi buluyormuş.

  Gabi'nin koleksiyonunu gördükten sonra insan kendi karga arkadaşları olsun istiyor.

  Washington Üniversitesi Doğal Yaşam Araştırmaları Profesörü John Marzluff, "Eğer kargalarla bir bağ kurmak istiyorsanız verdiğiniz ödüller konusunda istikrarlı ve tutarlı olun" diyor.

  Marzluff'un uzmanlık alanı kuşlar ve özellikle de kuzgunlar.

  Marzluff'a görekargalara verilebilecek en güzel yem kabuklu fıstık çeşitleri. "Fıstıklar yüksek enerji içeriyor. Ayrıca yere atıldığında ses çıkardıklarından kargalar kolayca farkedip gelebiliyor" diyen Marzluff, belli bir rutin oluşturulması halinde kargaların buna hızla adapte olabileceğini ifade ediyor.

  Kargalar ve onları besleyen insanlar arasındaki ilişkileri inceşeyen bir araştırma yürüten Marzluff, "Burada hiç kuşkusuz karşılıklı bir ilişkiden bahsediyoruz" diyor ve ekliyor: "Her iki taraf da birbirlerinin mesajlarını anlıyor."  Kayıp lens kutusu

  Kuşlar uçuş şekilleriyle, yem veren kişiye yaklaşmalarıyla ve nerelere oturduklarıyla bir takım mesajlar veriyor. Yem veren kişiler de bu mesajları alabiliyor.Kargalar da yem verenin duruşundan ne beklemesi gerektiğini kestirebiliyor.

  Ancak bu karşılıklı ilişki her zaman kargalardan gelen hediyelere dönüşmüyor. "Her zaman hediyeler getirirler diyemem" diyen Marzluff, kendisinin şu ana kadar hiç hediye almadığını da ekliyor.

  Ancak Marzluff kargaların insanlara getirdiği çok sayıda hediyeye tanık olduğunu da belirtiyor. Hediye getiren kargaların hepsi de Gabi'nin aldığı renkli ve parlak objeleri tercih etmeyebiliyor. Bu yüzden Gabi oldukça şanslı.

  Gabi'nin annesi Lisa, kargaların düzenli olarak fotoğraflarını çekmeye çalışıyor ve davranışlarını kaydediyor.

  Lisa en büyük sürprizi sadece birkaç hafta önce yaşamış. Yakınlarda gördüğü bir kartalın fotoğrafını çekmeye çalışırken lens kabını yere düşürüp kaybetmiş.

  Bir türlü bulamadığı lens kabı birkaç gün sonra arka bahçesindeki boş kuş yemi tepsilerinin bir tanesinin ortasında duruyormuş.

  Kaynak: Besle Kargayı, Al Hediyeyi Haberi ve Son Dakika Haberler Mynet
  Uzaylı, asena_athena, gülenyüz ve 5 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  3.746
  Müthiş bir hikaye...

  Eşimle ikimiz bahçede bir şey farketmiştik. Bir ürün olgunlaştıktan sonra kuşlar ve diğer hayvanlar bir süre toplamamızı bekliyorlar. O süreyi geçirirsek tohum ya da meyveyi öyle yiyiyorlar. Demek ki dedik aslında zarar filan vermiyorlar. Onların gereken sabrı gösterdikten sonra ürünlerden tükettiğini gördük. Hiç bir kimyasal kullanmıyoruz. Ürettiklerimizden çoğunu alıp bir miktar da kuşlara ve diğer canlılara bırakıyoruz. Bahçede çeşitli yerlere kaplarda su koyup bırakıyoruz. Sanırım bu paylaşım yüzünden bahçede hiç zarar olmuyor diyebilirim. Olan tek zarar çobanın bahçeye soktuğu koyunlardan oluyor.Ah o çobanı elime geçirirsem...


  Bir kaç yıl önce bir tecrübe yaşamıştık. Bahçeye gelen kaplumbağayı eşime bahçe dışına bırakmasını rica etmiştim. Çünkü üretmeye söz verdiğim ıcebergleri yiyecek diye korkuyordum. Eşim sakince kaplumbağayı alıp yan zeytinliğe bıraktı. Oradan bitişiğindeki buğday tarlasına girmişti. Sanırım korktu ve saklanmak istedi. Bir dahaki bahçeye gidişimizde ne göreyim..! İcebergler perişan olmuş hemen hemen hepsinden ısırık alınmış gerisi tarumar edilip bırakılmış. Ah dedim ben anladım biri fena intikam almış, çünkü onca sebze varken icebergleri parçalamış üstelik yememiş. Ama haklıydı. Ben onun doğasına el koyup onu bahçeden dışlamıştım. Eşimle bir daha böyle bir şey yapmamaya karar verdik. Şimdi bahçemizde kaplumbağa, kertenkele, sincap, tarla faresi, kuşlar görüyoruz ama ürünlerimize zarar veren olmuyor. Yılda bir tane domates filan ısırık görünce gülümsüyorum. Bahçenin bereketi onlara da bize de yetiyor. Kuşlar marul tohumlarının bir kısmını yiyiyor birkısmını bize bırakıyor. Aslında kalan bize de yetiyor zaten... Sanırım aç gözlü olan sadece insanlar...
  Rinofix, rise_com, Buhar ve 5 kişi daha bunu beğendi

 3. #3
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İstanbul/Atakent
  Mesajlar
  1.203
  Karga sayfasında, kargam da olmalı değil mi?

  isim: Kargam-8165K.JPG
Görüntüleme: 200
Büyüklük: 78,3 KB (Kilobyte)

  isim: Kargam-8166K.JPG
Görüntüleme: 186
Büyüklük: 105,1 KB (Kilobyte)
  gülenyüz, Rinofix, acemi_caylak ve 5 kişi daha bunu beğendi

 4. #4
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Aksaray
  Mesajlar
  2.640
  Karga.

  Zavallı ablam!... cevizlerini toplayıp soymuş.
  Kuruması için balkonuna sermiş.
  3 gün sonra beni, evime hırsız girdi diye arıyor.
  Hemen gittim, ne çalınmış bakalım dedim.
  -Ceviz dedi. Balkona serdiğim 2 torba ceviz yok, hepsini almış götürmüş.

  Ah karga....ah.
  gülenyüz, acemi_caylak, Rinofix ve 5 kişi daha bunu beğendi

 5. #5
  Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  Gaziantep
  Mesajlar
  3.151
  O karga da çok terbiyesiz miş
  gçakar, Buhar, Mehmet ŞAHİN ve 2 kişi daha bunu beğendi

 6. #6
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sevgili gçakar,

  Saksağanı biliyorduk. Karganız da mı var?
  gülenyüz bunu beğendi

 7. #7
  Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  4.014
  Kargaların diğer kuşlara nazaran daha zeki oldukları ve insan toplumuna en çok benzeyen tür oldukları, birçoğumuzun kulağına çalınmıştır.

  Yapılan son çalışmalarla da bu olgular, bilimsel olarak kanıtlandı.

  Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-ani...
  En Zeki Kuş Türlerinden Birisi: Karga

  En Zeki Kuş Türlerinden Birisi: Karga
  Kargalar neden ölen kuş kardeşlerinin etrafında toplanırlar sizce? Bu, Washington Üniversitesi'nden çevre bilimleri doktora öğrencisi Kaeli Swift’in kafasını meşgul eden ve son derece büyüleyici bilimsel bir soruydu. Geniş çaplı bir araştırmadan sonra -muhtemelen son zamanlardaki en yaratıcı deneylerden birini kullanarak- bir cevaba ulaştı.

  Kargalar, ölü bir karganın etrafında toplandığında, bu ölümün çevrelerindeki bir tehditten dolayı olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Hayvan Davranışları dergisinde yayımlanan yeni çalışma da karga sürülerinin ne kadar zeki olabileceğine dikkat çekiyor.
  Kargalar Mükemmel Birer Problem Çözücülerdir

  Kargalar Mükemmel Birer Problem Çözücülerdir
  Kargalar inanılmaz derecede zeki kuşlardır. Bütün kozmopolit kargagil ailesi en zeki hayvanlar arasında gösteriliyor. Kargalar mükemmel problem çözücülerdir; kendi aletlerini yapabilirler ve onları kullanabilirler. Bunun yanında karmaşık bir sosyal yapıları vardır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, kargaların beynindeki bir bölümün insanların beynindeki prefrontal korteksle -beyinde düşünmenin büyük oranda gerçekleştiği ve yüksek zeka seviyesinin kaynaklandığı yer- kıyaslanabileceğini ortaya koydu.
  Kargalar Tehditleri Unutmazlar

  Kargalar Tehditleri Unutmazlar
  Kaeli Swift doğal olarak herkesin bildiği gibi kötü olan ölüm konusuna geldiğinde, karga sürülerinin duygusal zekâlarının seviyesini merak etti. 2 yıl süren deney boyunca, Washington eyaletindeki 100 bölgede, kargalar için yiyecek bıraktı. Beslenmelerine izin vermeden önce 25 tane gönüllü insana -sıklıkla yer değiştirtilen- yüz ifadelerini maske ile gizlemeleri ve yiyeceğin yanında durmaları söylendi.

  Bu sürekli değişimin amacı her biri her seferinde yeni bir tehdit potansiyelini temsil eden belirli bireylerin davranışlarını kargaların hatırlayıp hatırlamayacağını anlamaktı. Kargalar gelişmiş bir hippocampuse sahiptir - beynin hafızadan sorumlu kısmı- ve kargalar, hem tehditkâr hem de tehditkâr olmayan çok sayıda bireyi hatırlayabilir. Eğer bir tehdidi hatırlarsalar büyük ihtimal bu tehdit, onların mahallesine geldiğinde onu unutmayacaklardır.
  Deneyin Ürkünçleştiği Yer

  Deneyin Ürkünçleştiği Yer
  İşte burası işin inanılmaz derecede ürkünçleştiği yer -eğer rahatsız edici maskeler zaten yeterince ürkünç değil ise tabi ki-. Gönüllülerden, doldurulmuş ölü bir kuşu ellerinde tutmaları istendi. Bu kuşlar güvercin, karga ya da karga avcısı kırmızı kuyruklu doğan gibi bir kuş idi. Kontrol olarak ise bazı gönüllülere ellerinde ölü bir şey olmadan durmaları için talimat verildi. Bazı şanslı kargalara ise etrafta ürkütücü insanlar olmadan veya ölü kuşlar olmadan yemeklerinin tadını çıkarması için izin verildi.

  Ne zaman ki ölü kuş, maskeli bir erkek ya da kadın tarafından kullanılsa, kargalar diğer kargalara ötmeye- özellikle alanda bir tehlike olduğunu bildirmek için- başladılar. Bu süreç "ötme" olarak biliniyor. Tahmin ettiğiniz gibi karga ve kırmızı kuyruklu doğan kombinasyonu en yoğun ötmeyi üretti.
  Kargalar, Sürülerindeki Ölümlerden Ders Çıkarırlar

  Kargalar, Sürülerindeki Ölümlerden Ders Çıkarırlar
  Ayrıca kargalar kendi türlerine, diğer kuş kuzenlerinin kendi türlerine gösterdiğinden daha fazla ilgi gösterirler. Elinde ölü bir güvercin tutan maskeli insan daha az paniğe, daha az ötmeye neden oldu. Yani daha fazla mahalle gözetlemesine de diyebiliriz.

  Karga sürüsü, elinde herhangi bir türden ölü karga tutan -özellikle yanında bir doğan durduğunda - maskeli insanla temas kurduğunda, o insan elinde ölü bir karga olmasa bile altı haftaya kadar sürü tarafından tehdit olarak görüldü.

  Artık biliyorsunuz: Kargalar, sürülerindeki ölümlerden ders çıkarırlar.

 8. #8
  Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  4.014
  Hayvanları çok çok çok sevdiğim doğrudur .Ama bu kargalar canımı okudu.Ne var ne yok yiyip içip canımı okudular.Yemeleri sıkıntı değil zaten yem bırakıyorum ama beni bahçede takip ediyorlar resmen .Ben ekiyorum onlar çıkarıp yiyor.Bakla tanelerini yemişler .Olmaz demeyin olmuş. Topragı deşmişler. Kedi köpek mamalarını bıraksam prensesi yerler diye düşünüyorum.Pesss...
  acemi_caylak bunu beğendi

 9. #9
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Buğdayları bile bulup yiyorlar. Eğer sebze ekiyorsan ya kargadan ya da karganın sevdiği sebzeden vazgeçeceksin.
  gülenyüz bunu beğendi

 10. #10
  Yeşil Sever nihat - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jul 2013
  Yer
  İstanbul Pendik
  Mesajlar
  167
  Merhabalar , herkese kolay gelsin diyorum. : ) Epeydir yazamıyordum , birkaç gün önce kargaların bu davranışlarından ben de olumsuz etkilendim. Bu vesile ile selamlarımı iletiyorum.
  Bu kış buralarda yine sert geçti ve ben dışarıda bıraktığım bir nadir çiçeğimin donlara maruz kalarak çürümeye yüz tuttuğunu fark ettim. (hippeastrum nelsonii) Sanırım irili ufaklı 7-8 kök çiçeğim vardı. Küçükler zaten tamamen çürümüş , büyük 2 adet soğanı kurtarmak için saksı toprağından çıkartarak kuruması için balkonumdaki büyük saksıların üzerine koydum. Yan apartmanın bahçesinde bir köpek bakıyorlar. Kargalar köpeğe verilen yiyecek artıklarını kapışıyorlar , tabi önce gelip benim saksılarıma konarak köpeği gözetliyorlar. 2 çiçek soğanımdan birini götürmüşler. Soğanlarım için birinden birini kurtarırım diyordum ama bu ihtimali yarı yarıya düşürmüş oldular.
  Çok eskiden hatırlıyorum , bir bahçe ortasındaki ağaca karga ölüleri asmışlardı , biraz yadırgamıştım ama bir bildikleri var galiba : )
  gülenyüz ve acemi_caylak bunu beğendiler

 11. #11
  Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  4.014
  Şu tekerlemeye döndü."Karga karga gak dedi.Çık dışarı bak dedi..." Bana karga demeyin.Asla asla asla zarar verememem .Onlara zarar vermem benim ölmem demek ama bir çare olmalı...Ama neee. Sürekli açlar .
  acemi_caylak bunu beğendi

 12. #12
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jun 2013
  Yer
  AMASYA
  Mesajlar
  435

  kargalar

  Ben de gerçek bir karga hikayesi anlatayım:
  Dedem çiftliğinde kargalardan bizar olmuştu. Bir kargayı vurup ağaca asmışlardı. Fakat kargaların çığlıkları her zaman yakınlardaydı. Şimdi orada kardeşim yaşıyor ve kargalara hiç dokunmuyor. Balkonda otururlarken yırtıcı bir kuş tavuklardan birini kapıp kaçmaya çalışıyor. Nereden çıktığını bilemedikleri bir karga sürüsü yırtıcı kuşa saldırıp pençelerindeki tavuğu bırakmasını sağlıyorlar ve tavuk kurtuluyor. Buradan, kendilerine zarar vermeyenlerin kaçırılan hayvanını kurtararak şükranlarını gösteriyorlar sanki. İlginç bulduğum için paylaşmak istedim.
  Konu mavi yeşil tarafindan (27.05.2017 Saat 22:32 ) degistirilmistir. Sebep: kompozisyon hatası

 13. #13
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Bugün parkta koşarken karganın birisinin hızlıca inip kedinin kafasına gaga vurarak saldırdığını gördüm. Kedi resmen neye uğradığını şaşrarak bir oraya bir buraya kaçacak yer aradı. Sanırım kedi karganın yavrusunu kovaladı. Kargada bunu görünce bir güzel patakladı.

 14. #14
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jun 2013
  Yer
  AMASYA
  Mesajlar
  435
  Kargaların güçlü hafızaları olduğu ve de 200 yıl kadar yaşadıkları bilgisinden hareketle, o kedinin ölene kadar başının belası olacağı kesindir
  acemi_caylak bunu beğendi

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1