Close

5 Sonuçtan 1 ile 5 Arası
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
 • 1 Post By acemi_caylak
 • 2 Post By beceriklican
 • 2 Post By acemi_caylak
 • 1 Post By beceriklican

Konu: Herbisitler (Ot Öldürücü İlaçlar)

 1. #1
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826

  Herbisitler (Ot Öldürücü İlaçlar)

  Herbisit ismi Latince' den gelme bir kelimedir, Latince' de,

  herba: bitki
  cida: öldürmek (yoketmek)

  anlamına gelmektedir. Bu durumda herbisit için “bitki öldürücü” diyebiliriz.

  Herbisit bitkilerde toksik (zehir) etkisi yaparak bitkinin ölmesine yol açar. Zaten bu özelliğinden dolayı yabancı ot mücadelesinde kullanılır. 1800’lü yılların sonlarına doğru, özellikle Bakır Sülfat’ın bitki gelişimini gerilettiğinin gözlenmesi sonrasında bu alanda çeşitli çalışmalar yapılmış ve ilerleyen dönemlerde sülfürik asit, demir sülfat, bakır nitrat, amonyak ve bazı potasyum tuzları herbisit olarak kullanılmıştır.

  İkinci Dünya Savaşı sonrasında bu konuda oldukça fazla gelişmeler oldu ve 1970’li yıllarda Monsanto’nun Amarikan Ordusu için Vietnam ormanlarını yok etmede kullanılan Glifosat etken maddeli Roun-Up özelilkle meşhur bir yeşil kurutan olarak herbisitler arasında yerini aldı.

  Neyse konuyu fazla dağıtmadan, herbisitlere döncek olursak uygulama zamanına göre herbisitler şu şekilde sınıflandırılıyor.

  Ekimden önce uygulanan herbisitler (pre-sowing): Kültür bitkisinin ekiminden önce uygulanırlar;

  Çıkıstan önce uygulanan herbisitler (pre-emergence): Kültür bitkisinin ekiminden sonra fakat çimlenmeden önce uygulanırlar;

  Çıkıstan sonra uygulanan herbisitler (post-emergence): Kültür bitkisi çimlendikten sonra uygulanırlar;

  Topragı sterilize eden herbisitler: Ekimden önce uygulanan fakat topraktaki tüm canlıları öldüren herbisitler

  Etki sekillerine göre ise herbisitler 2 gruba ayrılır:

  Selektif (seçici) herbisitler: Kullanıldıkları alanlardaki bazı yabancı otları etkileyen, buna karşın diğer yabancı otlara zarar vermeyen herbisitler (örnegin; sadece daryapraklılara zarar verip, geniş yapraklılara zarar vermemek gibi);

  Total herbisitler: Kullanıldıkları alan içerisinde ayrım yapmadan tüm canlılara zarar veren herbisitler.

  Bunlara ek olarak herbisitler, sistemik (bitki bünyesinde taşınabilen) ve kontakt (sadece temas ettikleri bitki dokularına zarar veren) herbisitler olarak ikiye ayrılır

  Herbisitlerde kullanılan bazı etken maddelerinin özellikleri aşağıdadır.

  Chlorsulfuron: Tek ve çok yıllık yabancı otlara karşı kullanılır. Hem kökler, hem de yapraklar tarafından bitkiye alınır, sistematiktir. Çıkış öncesi veya çıkış sonrası (erken evrede) kullanılabilir.

  Fluazifop-P-butyl: Seçici ve çıkış sonrası bir herbisitdir. Tek ve çok yıllık dar yapraklı yabancı otlara karşı kullanılır. Yapraklar tarafından bitkiye alınır. (2011 Ocak’tan beri yasaklıdır.)

  Glyphosate (Glifosat): Sistematiktir, çıkış sonrası herbisitidir ve seçici değil totaldır. Yapraklar tarafından bitkiye alınır ve tüm bitkiye yayılır. Tek ve çok yıllık, dar ve geniş yapraklı tüm yabancı otlara karsı kullanılır. Toprak tarafından çok çabuk absorbe edilir ve yavas parçalanır.

  Imazethapyr: Seçicidir, kökler tarafından bitkiye alınır. Ekimden önce, çıkıştan önce ve çıkış sonrası kullanılabilir. Hem dar, hem geniş yapraklı yabancı otların kotrolünde kullanılır. (2014 Aralık’tan itibaren kullanımı yasaklanacaktır.)

  Linuron: Çıkıs öncesi ve çıkıs sonrası kullanılabilir. Kökler tarafından bitkiye alınır. Tek ve çok yıllık, dar ve genis yapraklı yabancı otların kontrolünde etkilidir. Toprak tarafından çok çabuk absorbe edilir ve yavaş parçalanır.

  Metribuzin: Seçici herbisittir, dikim öncesi, çıkıs öncesi ve çıkış sonrası kullanılabilir. Hem yapraklar hem de kökler tarafından bitkiye alınır. Hem dar, hem geniş yapraklı yabancı otların kontolünde kullanılır.

  Paraquat: Seçici degildir ve kontakt herbisittir. Yapraklar tarafından bitkiye alınır, bitki içerisinde çok az hareket edebilir. Çıkış sonrası kullanılır. em dar, hem geniş yapraklı yabancı otlara karsı kullanılır. (2014 Aralık’tan itibaren kullanımı yasaklanacaktır.)

  Trifluralin: Seçici bir çıkıs öncesi herbisitidir. Toprak herbisitidir, kökler ve tohumlar tarafından alınır. Hem dar, hem genis yapraklı yabancı otlara karşı kullanılabilir. Uygulandıktan sonra 24 saat içerisinde topraga karıştırılmalıdır. (2013 Haziran’dan beri yasaklıdır.)

  Yukarıdaki yasaklamalardan da görüleceği üzere herbisitler hiçte masum değiller. Bu yüzden kullanımları çok zorunluysa mümkün olduğunca deri ve göz temasından kaçınılmalı ve uygulama sırasında maske tipi koruyucu önlemler mutlaka alınmalıdır. Ama bana sorarsanız mümkün olduğunca kullanmayınız.
  Konu acemi_caylak tarafindan (24.01.2014 Saat 04:29 ) degistirilmistir.
  beceriklican bunu beğendi

 2. #2
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Yıllardır kullanılan Round-Up hakkında ciddi söylentiler var. Ancak 1970'ten beride en yaygın kullanılan herbisit.

  Temel Gıdalardaki Glifosat Tehditi


  Entropy dergisinde yayınlanan Massachusettes Institute of Technology (MIT) kaynaklı bir makale, temel gıda maddelerinde glifosat kalıntılarına rastlandığını ve bu kalıntıların insan sağlığı üzerindeki etkilerinin bugüne kadar küçümsenmiş olduğunu ortaya koydu.


  Glifosat bugün dünya üzerinde en çok kullanılan tarım zehiri olan ve sektörün dev şirketi Monsanto tarafından üretilen Round-Up ürününün ana etken maddesi. Şirketler bugüne kadar glifosatın bitki dışındaki canlıların sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmayacağını, zehirin sadece bitkilerin büyüme mekanizmasını hedef aldığı iddiasını tekrarlıyordu. Ancak yapılan yeni bir araştırma glifosatın uzun dönemde memeli sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olabileceğini ortaya koyuyor.

  Entropy dergisinde yayınlanan araştırma , vücuda alınan glifosat zehiri ile ksenobiyotik olarak adlandırılan, organizmaya yabancı maddelerin etkisiz hale getirilmesinde önemli rol üstlenen P450 enzimlerinin çalışması arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, uzun vadede yaşanacak sağlık problemlerine dikkat çekiyor. Araştırmaya göre P450 enziminin çalışamaması nedeniyle, gıda kaynaklı diğer istenmeyen maddeler zararsız hale getirilemiyor ve sürekli bir iltihap durumu yaratarak uzun vadede hücre yapılarına ciddi zararlar veriyor.

  Glifosat kalıntılarına rastlanan ürünlerin soya, mısır, şeker ve buğday gibi Batı ülkelerinin diyetleri içerisinde önemli yer tutan ürünler olması, ABD’de bağırsak rahatsızlıklarının son 10 yılda gösterdiği tırmanışın sorumlusunun bulunması konusunda önemli bir ipucu. Bu veri, glifosata uzun süre maruz kalan dişi deney farelerinde gelişen tümörlerle bir araya geldiğinde, akıllara “firmaların açıklamalarından başka gerçeklerin de mi var?” sorusunu getiriyor.

  Bu araştırma glifosatla ilgili endişeleri dile getiren ilk araştırma değil. 2005 yılında Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan bir makale glifosatın plasenta hücrelerinde verdiği zararı kanıtlamış ve Roundup’ın sadece bitklere değil memelilere de zarar verdiğini ortaya koymuştu.

  Bahsedilen olumsuz etkilerin tarımda kullanımı önerilen dozların yalnızca yüzde biri olduğunu hatırlamak tehlikenin gerçek boyutlarını ortaya koyuyor. Araştırmalar bu zararlara işaret ederken sadece ABD’de RoundUp kullanımı 2001’den 2007’ye kadar iki katına çıkarak yılda 84 milyon kilograma ulaştı. Bugün ekimi yapılan GDO’lu ürünlerin %80inin “Roundup Ready” olarak adlandırılan Round Up kullanımına dayanıklı ürünler olması zehirin tüketimindeki artışı açıklıyor.

  Araştırmanın yazarları makalenin sonuç bölümünde “Glifosatın bu araştırmada da gösterilen zararlı etkileri bilinirken konuyla ilgili daha fazla bağımsız araştırma yapılması gerekmekte ve sonuçlar zararları kanıtladığında tarımda glifosat kullanımının sınırlandırılması için önlemler alınmalıdır” diyerek hükûmetleri harekete geçmeye çağırıyor.

  Kaynak: gidagundemi.com

 3. #3
  Yeşil Sever beceriklican - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Yer
  Eskişehir
  Mesajlar
  165
  Sn. acemi_caylak cok güzel bir konuya deyinmişsiniz teşekkürler. Malesef özellikle ticari amaçla yapılan tarım uygulamalarında gerek arazi büyüklüğü gerekse uygulama kolaylığı açısından herbisitler devamlı kullanılmaktadır. Mesela dün nohut ekiminden hemen sonra mayeb etken maddeli hektaneb m-22 herbisitini tarlaya uyguladım. Neden mi tarlada nohuttan başka hiçbir bitki çıkmasın (!) diye. Çünkü diğer türlü biyolojik mücadele masraflı diye yada ne bileyim işimize bu geldiği için belkide...
  acemi_caylak ve Fakir bunu beğendiler

 4. #4
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sayın Becerkilican,

  Bu işin alternatifi devletin tarımı desteklemesi. Eğer devlet fiziksel ve biyolojik mücadele araçları için çiftçiyi bilinçlendirip, üstüne birde destek verirse gelecek kuşaklar zehirsiz ürünler yememiş olurlar. Daha yeni yasaklanan bir çok ilacın çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı zararın tam boyutlarını bilmiyoruz bile. Kanser vakaalrındaki artışın temel nedenlerinden birisi budur diye düşünüyorum.
  beceriklican ve Fakir bunu beğendiler

 5. #5
  Yeşil Sever beceriklican - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Yer
  Eskişehir
  Mesajlar
  165
  Herşeyden önce en önemli sorun eğitimsizlik ve bilinçsizlik. Açık konuşmak gerekirse ülkemizde tarımın çok büyük bir bölümü eğitim görmemiş tahsilsiz köylünün elinde. Ülkemizde çiftçilik okumayan/okuyamayan işi olarak görülüyor, eğitim görüp tarım, hayvancılık ile uğraşacaklara da "madem çiftçi olacaktın da neden okudun" deniyor (misal ben). Gelişmiş ülkelerde tarım akademisyenler tarafından öğretilirken bizde baba ve dededen öğreniliyor... Ve bunu çok iyi kullanan kötü niyetli şirketler cahili daha kolay kandırıp ikna edebiliyor...
  Fakir bunu beğendi

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1