Close

5 Sonuçtan 1 ile 5 Arası
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
  • 3 Post By acemi_caylak
  • 2 Post By Uzaylı
  • 1 Post By acemi_caylak
  • 2 Post By rozkan1964
  • 1 Post By Mehmet ŞAHİN

Konu: Horoz İbiği (Amaranthus retroflexus)

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Horoz İbiği (Amaranthus retroflexus)

Tek yıllık, 1 metreye kadar boylanabilen, çiçekli dalları grimsi-yesil görünen bir bitkidir. Gövdesi tüylü olan bu bitkinin yaprakları yumurta biçimli olup kenarları hafif dalgalı ve tüysüzdür. Çiçekler kümesi resimden de görülebilecegi gibi tilki kuyruguna benzer. Çiçek genellikle yeşil yada kırmızı renkli, uzun ince, yalancı başak görünümünde, çiçek sapı ve yaprakçıkları kaba ve dikenlidir. Bu türün dişi çiçek bölümleri kaşık seklinde ve meyveden uzundur.

isim:  horoz_ibigi_tohumcu.org.jpg
Görüntüleme: 5597
Büyüklük:  90,8 KB (Kilobyte)

Resim için Kaynak: TOHUM, Tohum, Tohumculuk | TAM YERLİ | Tohumculuk, Tohum, TOHUM

isim:  Horoz İbiği- Amaranthus retroflexus1.jpg
Görüntüleme: 1820
Büyüklük:  64,5 KB (Kilobyte)

Resim için kaynak: http://lesmoutonsenrages.fr/wp-conte...5/Amarante.jpg

Çiçeklenme dönemi haziran-ekim aylarıdır. Yaprakları 3-7 cm uzunlugunda ve 2-4 cm genisligindedir. Subtropik iklimleri sever. Doğal olarak yetiştigi Kuzey Amerika'da Kızılderililer, yapraklarını haşlar, tohumlarını ise unu için öğütürler. Kumlu, iyi drenajlı, iyi ışık alan ve azotca zengin toprakları sever. Yem bitkisi veya yabancı ot olarak tüm dünyaya yayılmıstır.

Mücadelesi: Bu türün kontrolündeki temel nokta, tohum vermesini önlemek olmalıdır. Bu amaca ulaşmak içinde çiçeklenme döneminin solarına doğru yapılacak bir toprak işleme faydalı olacaktır.

Ayrıca horoz ibiğinin pembe çiçekli olanı eskiden evlerin bahçelerine bolca ekilirdi. Hala da güneyde evlerin bahçelerinde bolca görmek mümkündür.

isim:  horoz ibigi cicegi.jpg
Görüntüleme: 4318
Büyüklük:  50,6 KB (Kilobyte)

http://www.cicekansiklopedisi.com/wp...ploads/b25.jpg

Not: Yazı için Turunçgil Bahçelerindeki Yabancı Otlar ve Entegre Mücadele Yöntemleri (Şerife Gündüz, Ulrich Kersting ve İbrahim Kahramanoğlu) adlı broşürden yararlanılmıştır.
    Konu acemi_caylak tarafindan (24.01.2014 Saat 09:42 ) degistirilmistir.
    Uzaylı, dalya35 ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Ay inanamıyorum bu yabani ot mu? Ben pembe olanından, komşudan tohum alıp, bahçeye bir güzel serptim. Neyse benim bahçe ot cenneti zaten...
    acemi_caylak ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    O kadar çok tohum yapıyor ki, düzenli mücadele etmezseniz bütün bahçeyi sarıyor. Ancak yukarıda belirtildiği gibi yem bitkisi olarakta kullanılıyor. Çevrede hayvanı olan birisi biçmede size yardımcı olabilir.

Çocukken, nar bahçelerinin içinde çok olurdu. Koyunları otlatmaya götürünce çabuk doysunlar diye, nar bahçelerinin içine salardım koyunları. 10-15 dakika içerisinde, nar bahçesinde otlanmaları karınlarını doyurmak için yeterliydi.
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Afyonkarahisar
    Afyon'da paşaçacığı denmekte. Sulama yapılan pancar ve patates tarlalarında bolca çıkmaktadır. Taze iken kavrulup katmer iç malzemesi olarak ta kullanılmaktadır.
    acemi_caylak ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever Mehmet ŞAHİN - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Muğla
    Ben çocukken köy evimizin bahçesinde annem çeşitli çiçekler ekerdi. Bazıları saksılardaydı. Her birinin rengi ve kokusu farklıydı. Bunların içinde horoz ibibiği de olurdu. Aynen horozun ibiğine benzerdi çiçeği. Kadifemsi ve parlak olurdu. Birazda naylonumsu idi çiçekleri.
    Uzaylı bunu beğendi