Close

3 Sonuçtan 1 ile 3 Arası
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
 • 4 Post By acemi_caylak
 • 1 Post By FERAGNESİM
 • 1 Post By acemi_caylak

Konu: Kanyaş veya Geliç (Sorghum halepense (L.) Pers.)

 1. #1
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826

  Kanyaş veya Geliç (Sorghum halepense (L.) Pers.)

  Dünyadaki en yaygın yabancı otlarından birisi olup, kurak nemli, besin maddesince zengin toprakları sever ve sıcaklık ve ışık istegi fazladır. Gövdesi 2 m'yi bulan, yeraltında yayılıcı köke (kökü çok derinlere gider) sahip, yaprakları uzun sivri uçlu, beyaz damarlı, çok yıllık bir bitki türüdür. 30 cm boyunda, salkım çiçekleri bulunur. Haziran- Kasım ayları arasında çiçeklenir. Nemli yerlerde, ekili ve atıl arazide yoğun bir şekilde yabancı ot olarak yetişir.

  isim: kanyas(gelic)_uga.edu.jpg
Görüntüleme: 3271
Büyüklük: 97,2 KB (Kilobyte)

  Resim için kaynak: http://www.commodities.caes.uga.edu/...ges/SORHA1.jpg


  Bitki çok yıllık olup boyu 2 metreye kadar ulaşabilir, rhizom ve tohumla çoğalır. Tohumları dormant halde uzun yıllar bekleyebilir. Sap dik, tüysüz, boğumlar bazen çok kısa tüylüdür. Bol kardeş ve rhizomlardan yeni bitki oluşturur. Yaprak ayası tüysüz, orta damar açık renkli, yaprak ayası kenarı çok ince dişli bu nedenle kesicidir, üst kısım şeftalide olduğu gibi çok ince tüylümsüdür. Başak bileşik salkım şeklinde, 15-20 cm uzunluğunda, kırmızımsı tüyleri vardır. Başakçıklar kısa saplı ve kısa kılçıklıdır.

  isim: kanyas(gelic)_tohumcu.org.jpg
Görüntüleme: 3291
Büyüklük: 56,7 KB (Kilobyte)

  Resim için kaynak: http://www.tohumcu.org/UserFiles/gal...3147376ce2.jpg

  Normalde zehirli bir yem olmayıp kurak iklimlerde dere kenarlarında yetişen, siyanür zehirlenmesine neden olan durrin adlı glikozidi içeren yem bitkisidir. Kanyaş otunu fazla tüketen hayvanlarda, bitkide bulunan durrin glikozidinin sindirim kanalındaki bakteriler tarafından parçalanması sonucunda açığa çıkan hidrojen siyanür nedeniyle beş dakika içinde solunum güçlüğü, salya akıntısı, kaslarda titreme şeklinde reaksiyonlar göstererek ölürler.

  Kanyaş otu, mücadelesi en güç olan otlardan birisidir. Hem tohumla hem de rhizomla üremesinden dolayı özellikle organik tarımda mücadelesi çok zordur. Bir kaç kere sürmek ve ortaya çıkan kökleri toplayıp yakmak en uygun mücadele yöntemlerinden birisidir. Organik tarım yapmayan çiftçiler dar yapraklı ot ilaçlarından birisini mücadele amaçlı kulanabilirler.
  FERAGNESİM, Neferge, Uzaylı ve 1 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Yeşil Sever FERAGNESİM - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Nov 2013
  Yer
  DENİZLİ
  Mesajlar
  51
  Sayin acemi çaylak selamlar
  benim bu kanyaşi ile başim dertte. Bademler küçük daha 2-3 yillik olacaklar bu sene ama tarlada kanyaşi çok ilaçlasam fidanlara zarari olurmu. Bir kaç yil sonrami ilaçlasam kararsiz kaldim fikirleriniz nedir paylaşirmisiniz.
  acemi_caylak bunu beğendi

 3. #3
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Bence ilaçlamanızda yarar var. Çünkü geliştikçe çok daha fazla kök yapacaklar. Mücadele etmek zorlaşacak. Zirai ilaçlarınızı yazdırdığınız mühendisle görüşün. Size uygun ilacı bildirecektir. İlaçlarken fidanlara gelmemesi için çok özen göstermeniz gerekir.
  FERAGNESİM bunu beğendi

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1