Close

4 Sonuçtan 1 ile 4 Arası
Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni
  • 2 Post By acemi_caylak
  • 3 Post By Uzaylı
  • 3 Post By acemi_caylak
  • 2 Post By Uzaylı

Konu: Serçe Dili (Stellaria media)

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)

Serçe Dili (Stellaria media)

Halk arasında Kuş Otu, Serçe Otu, Kuşulak adıyla bilinen ve Caryophyllaceae (Karanfilgiller) ailesinden bir bitkidir. Anayurdu bilinmemekte, ancak Anadolu’ da yol kenarları, duvar dipleri ve bahçelerde yaygın olarak yetişmektedir. 10-30 cm kadar boylanabilen, bir yıllık otsu bitkidir.
    isim:  serce_dili_www.homeopathyandmore.com-med_images-STELLARIA_MEDIA.jpg
Görüntüleme: 856
Büyüklük:  48,9 KB (Kilobyte)

Fotoğraf için kaynak: http://www.homeopathyandmore.com

Çok dallı, gevrek yapılı, açık kahverengi gövdesinin bir tarafı tüylü olur. Oval biçimli, etli ve sulu yapraklan, sapsız ve karşılıklı olarak gövde üzerinde dizilmiştir, ilkbaharın başlarından kış başına kadar aralıksız açan küçük kırmızımsı beyaz renkli çiçekleri yıldız biçimindedir.

isim:  serce_dili_www.survivalplantsmemorycourse.com-wp-content-uploads-2013-04-plant6.jpg
Görüntüleme: 594
Büyüklük:  37,1 KB (Kilobyte)

Fotoğraf için kaynak: http://www.survivalplantsmemorycours.../04/plant6.jpg

Çiçekleri göze çarpan bir özellikte; şemsiye şeklinde olup çiçek sapları farklı uzunluklarda olabilir. Taç yaprakları beyaz ve derinleştikçe yuvarlaklaşan bir özelliktedir. Meyve; kapsül 6 kapakçığa açılmaktadır. Çiçeklenme periyodu aralık-temmuz ayları arasıdır. Taç yaprak ve çanak yaprak sayısı birbirine çok yakın olan bu türün tüylü olan tek kısmı dalları üzerinde çizgi seklinde uzanan bir kısımdır. Bu tür daha çok bahçeler, boş araziler ve dere kenarlarında bulunur.

Akdeniz Bölgesi'nde yaygın olan bu tür Avrupa'da da bulunmaktadır Yer seçmeyen, nemli olmak koşuluyla her türlü toprakta yetişen kuşotu bitkisi, döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Özellikle yaprakları hayvanlar (kuşlar) tarafından tüketildiği için kuş otu denmiştir.

Mücadelesi: Fiziksel mücadelenin (sürme) yanında kış aylarında yapılacak bir round-up ilaçlaması bu yabancı otun kontrolünde önemlidir.
    Konu acemi_caylak tarafindan (29.01.2014 Saat 15:56 ) degistirilmistir.
    Uzaylı ve dalya35 bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    İlk defa ot cenneti olan bahçemde olmayan bir ot gördüm. Sayenizde ben de bu otları tanımış oluyorum. Bir de bu hafta sonu yenen otlar üzerine bir kaç kitap almayı planlıyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi, hatta yemeklerini paylaşmak dileği ile...
    taşevlibahçe, acemi_caylak ve dalya35 bunu beğendiler

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sevgili Uzaylı,

Hem yabancı ot sayılan hem de aynı zamanda yenen o kdar çok ot var ki. İlk aklıma gelenler:

Arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız dikeni, su teresi, gelincik, labada, sinirotu, helvacık, kuşkonmaz, yarpuz, kocabaş vb.
    Uzaylı, dalya35 ve gtatas bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Aslında bunlar bana yabani ottan ziyade hazine gibi geliyor. Okuduğum şifalarına ve tattığım lezzetlerine o kadar şaşıyorum ki. Yani sebze ekip, dikmesem öylece bırakacağım. Ama kartlayınca da onların mücadelesi çok zor oluyor. Ağaç gibi sirkenleri söktüğümü bilirim.

Bilmediğim ot kalmasın istiyorum. O kadar hevesliyim.
    acemi_caylak ve gtatas bunu beğendiler