Close

3 Sonuçtan 1 ile 3 Arası
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 2 Post By kilmet
  • 1 Post By Uzaylı
  • 1 Post By epsody

Konu: Malç

Yeşil Sever
    Yer
    istanbul

Malç

Kabaca yabani otlarla mücadelede toprağın üstünü ışık geçirmeyen bir tabakayla örtmeye - siyah naylon, karton vs - malç'lamak deniyor. Malç tabakası filizlenen yabani ot tohumlarının güneşe ulaşmasını engelleyerek ölmesine sebep oluyor. Ayrıca nem kaybını azaltarak toprağın dengesini korumakta. Malçla ilgili ayrı bir bölüm oluşturacak kadar çok çeşidi var. Faydalandığım bazı yöntemler:

Siyah Naylon: Özellikle çilek üretiminde yaygın olarak kullanılan inorganik malç yönteminidir. Naylon buharlaşmayı engeller, çileklerin toprağa temasını keser (mantar vs.) ayrıca renginden dolayı süreci hızlandırıyor. Ticari üretimde yaygın olarak kullanılıyor. (Evde çilek üretmek için çilek apartmanı/varili daha verimli oluyor.) Her sulamada naylonu kaldırıp tekrar konulamayacağından sulama naylonun altından yapılıyor. Önce zemin saman tabakasıyla örtülüyor. Damla sulama boruları çekildikten sonra üstü toprakla örtülüyor. Bu sıraların üstü naylonla kaplanır. Tepelerde delikler açıp çilekler ekilir, aralardaki bölgelere -yürüme alanları- samanla örtülür.
    isim:  cilek1.jpg
Görüntüleme: 3329
Büyüklük:  98,0 KB (Kilobyte)

Yaprak veya budama artıkları: Zeminin kuru yaprak veya budama artıklarıyla örtülmesi. Ben zemini sonbaharda yaprak ilkbaharda öğütülmüş budama artıklarıyla örtüyorum. Yaprakları çim biçme makinasıyka topluyorum. Hem toplamayı rahatlatıyor hem de yaprakları parçalıyor (bu sayede rüzgar uçurmuyor yaprakları. Budama artıkları, (budamadan sonra elde kalanlar) öğütücüden geçirdikten sonra zemine seriyorum. Yabani ot çıkmaması için yapraktan 4-5 cm kalınlık veya öğütülen dalları 6-8 cm yeterl olacaktır.
    Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Ben de motorlu tırpanla biçtiği otları uzun dallar haricinde kıymık hale gelmişleri yerinde bırakıyorum. Böylece çapa yapıncaya kadar o alanda ot çıkmasını yavaşlatmış oluyorum. Yüzey ıslandıkça orman toprağı gibi oluyor. Artık kompost çukurunu da eskisi kadar doldurmuyorum. Sadece büyük bitkileri içine atıyorum.
    gülenyüz bunu beğendi

Fahri Üye epsody - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    ALINTI Uzaylı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben de motorlu tırpanla biçtiği otları uzun dallar haricinde kıymık hale gelmişleri yerinde bırakıyorum. Böylece çapa yapıncaya kadar o alanda ot çıkmasını yavaşlatmış oluyorum. Yüzey ıslandıkça orman toprağı gibi oluyor. Artık kompost çukurunu da eskisi kadar doldurmuyorum. Sadece büyük bitkileri içine atıyorum.
    Sayın uzaylı biçilen yabani otların doğrudan Ekim yapılan alanlarda bırakılması topraklar üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı bilinmelidir, organik atıkların bitki yetiştirme ortamlarından uzak bir ortamda olgunlaşmaşı yani kuruyup çürüme sağlanarak bitki yetiştirilen ortamlarda malç olarak kullanılması fayda sağlamaktadır, serilecek malç örtüsü bitki gövdelerine temas etmemesi özen göstermeliyiz.
    gülenyüz bunu beğendi