Close

4 Sonuçtan 1 ile 4 Arası
Ağaç Şeklinde Aç13Beğeni
 • 7 Post By TezzMertek
 • 3 Post By mavi yeşil
 • 2 Post By gülenyüz
 • 1 Post By acemi_caylak

Konu: Yabani Ot Mücadelesinde Malç Tekniği Hakkında

 1. #1
  Kurucu Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  659

  Yabani Ot Mücadelesinde Malç Tekniği Hakkında

  MALÇ

  Toprak yüzeyini örtmek amacıyla kullanılan doğal veya yapay malzemelere malç denir.
  Malçlar, doğru şekilde uygulandığında topraktan olan su kaybını önlemekte ve yabancı ot kontrolü sağlamaktadır. Temel olarak organik ve inorganik türe ayrılan malçlar, hem açık arazilerde hem de seralarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Açık arazilerde ve seralarda toprak yüzeyinin örten sistemler, uygulama zamanı açısından iki farklı şekilde kullanılmaktadır.
  Bunlardan ilki örtünün tüm yetişme mevsimi boyunca; diğeri ise erkencilik sağlama amacı ile çimlenme ve fide gelişimi döneminde toprak yüzeyinde kaldığı uygulamalardır. Bitkinin yetiştirildiği toprağın yüzeyinin kaplandığı malzemelerin tümüne malç denir. Ürünün kalitesi ve verimini artırma, bitki su tüketimini azaltma, yabancı ot mücadelesi ve erkenciliği sağlama gibi nedenlerle uygulanan malçlar, kullanılan malzeme türü açısından da geniş bir yelpazede yer almaktadırlar.
  Malçlamanın Yararları Malçlama, özellikle bitkilerin ilk tesis edilmesi döneminde kök bölgesindeki nemi tutarak köklerin derine doğru büyümesine yardımcı olduğundan önemli bir uygulamadır. Malçlama ile kök bölgesindeki bitki besin elementleri ve su kaybının olmaması nedeniyle bitki büyüme hızı da yüksek olmaktadır. Malçlar aynı zamanda tarla içi bakım faaliyetleri sonucu bitkilerin zarar görmesini engeller. Malçlar, patika ve çok şeritli yollardaki yeşil alanlardan oyun alanlarına, meyve ve sebze bahçelerinden doğal alanlara ve fide yetiştirme birimlerinden seralara kadar çok geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmuşlardır. Biçilmiş ot, çam kabuğu ve talaş gibi hafif malç malzemeleri, özellikle yavaş gelişen bitkilerin don hasarından korunmasında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

  Malçların Uygulama Zamanı ve Sıklığı Tek parça malçlar dışındaki uygulamalarda malçlamada en uygun zaman bitki dikildikten hemen sonradır. Bitki daha önce dikilmiş ise erken ilkbaharda malç uygulanmalıdır. Bu şekilde yabancı otlar henüz çoğalmadan ve bitki büyümeye başladığı dönemde uygulama tamamlanmış olur. Tek parça uygulamalarda ise malçlama bitki dikiminden önce yapılmaktadır. Ne sıklıkta malç uygulanacağı ise kullanılan malç malzemesinin özelliğine bağlıdır. Yukarıda adı geçen biçilmiş ot, saman ve yaprak gibi malzemeler çok çabuk çürüyüp toprağa karıştıkları için üzerlerine sık sık yeni tabakalar eklenmelidir. Çakıl, kırma taş gibi malzemeler ise bozuşmaya uğramadıklarından bu malçlara yeni tabakaların eklenmesi söz konusu değildir. Ancak malç malzemelerinin hastalık ve zararlılarla bulaşık olmaları durumunda eski katmanların tamamen kaldırılması ve yeni malç uygulanması gerekmektedir.

  Malçlamanın Yapılışı Herhangi bir alana malç uygulanmadan önce bitki yatağının hazırlanması gerekmektedir. Bu hazırlığın başında sürüm ve yabancı otlardan arındırma gelmektedir. Yetiştirme mevsimi boyunca sulamanın ve gübrelemenin nasıl yapılacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

  Gübrenin sulama sistemi aracılığıyla verilmemesi durumunda bitki yatağının gübre gereksiniminin malçlamadan önce karşılanması gerekmektedir.

  Malçlı alanlarda yapılabilecek sulama uygulamalarının en etkilisi yüzey ve yüzey altı damla sulama yöntemleridir. Bununla birlikte, bahçelerde, seralarda ve küçük meyve ve sebze bahçelerinde, malç malzemesinin altından çizi çeklindeki suyollarına bir hortumla düşük debilerle de su uygulaması yapılabilmektedir.

  Bitki yatağı hazırlanarak gübreleme, sulama ve gerekiyorsa yabancı ot ve zararlılarla mücadele gibi gereksinimler karşılandıktan sonra malç uygulamasına geçilebilir. Malç materyali bitki yatak genişliğine uygun genişlikte ve bitki yatağını tamamen kapatacak şekilde yayılmalıdır.

  Tek parçalı malç malzemelerinin uygulanması sırasındanda bitki yatağının etrafına hendek kazılarak malzeme gergince serilir. Daha sonra malzemenin çevresi dikkatlice toprağa sabitlenir. Özellikle rüzgarlı açık alanlarda malç malzemesinin sağlam bir şekilde toprağa sabitlenmesi önem taşımaktadır.

  Parçalı malç malzemeleri ise bitki dikiminden önce veya sonra uygulanabilmektedir.

  Malçlama odunsu bitkilerin gövdesinden 5-10cm uzakta yapıldığında malçların çürümesi ve kışın kemirgenlerin vereceği zarar önlenebilir.

  Ayrıca malçların bina duvarlarından 20-50cm uzakta uygulanması, selüloz içeren maddelerle beslenen karıncaların yuvalanmasına engel olur.

  Yeni tesis edilmiş meyve bahçelerinde ağaç gövdesini 90-120cm çapında kapatacak şekilde ve 3-5 yıl süreyle malç uygulanması gereklidir.

  Malç malzemesinin ağaç gövdesine doğru yığılmaması ve ağaç gövdesinin her 2-3cm kalınlığına karşı yaklaşık 50-60cm çapında malç uygulanması gereklidir. Malç alanını artması ağacın büyüme hızını artırmaktadır. Malç ağaçlarda uygulanırken damla sulama hattından 15-30cm uzakta olmasına dikkat edilmelidir.

  Ağaç kök sistemi kendi taç alanının 2-3 katı bir alanda gelişmekte olduğundan malç alanı oldukça geniş tutulmalıdır

  isim: Kabuklardan Malçlama.jpg
Görüntüleme: 1592
Büyüklük: 17,0 KB (Kilobyte)


  isim: Ağaç Altı Malçlama.jpg
Görüntüleme: 1475
Büyüklük: 52,5 KB (Kilobyte)


  isim: Çam Kabuğu Malçlama.jpg
Görüntüleme: 1832
Büyüklük: 110,4 KB (Kilobyte)


  isim: Fide Çevresi Malçlama.jpg
Görüntüleme: 2216
Büyüklük: 39,2 KB (Kilobyte)


  isim: Malçlama 01.jpg
Görüntüleme: 1564
Büyüklük: 76,7 KB (Kilobyte)


  isim: Malçlama 02.jpg
Görüntüleme: 2197
Büyüklük: 86,8 KB (Kilobyte)


  Yazı Kaynağının Web Adresi;
  agro-tar


  rise_com, gülenmelek, Halil Önen ve 4 kişi daha bunu beğendi

 2. #2
  Yeşil Sever
  Üyelik Tarihi
  Jun 2013
  Yer
  AMASYA
  Mesajlar
  435
  Malç uygulaması mantara sebep olmaz mı acaba?
  acemi_caylak, gülenyüz ve adneser bunu beğendiler

 3. #3
  Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  4.014
  Çok güzel bir konu ama benim anlamadığım otlar o zaman malç ın altında kalacak değil mi? Otlar aşağıdan büyümez mi?
  adneser ve acemi_caylak bunu beğendiler

 4. #4
  Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  3.826
  Sayın Mavi yeşil,

  Malç olayı mantara sebeb olur evet. Ancak dikkat ederseniz hep meyve bahçelerine öneriliyor. Mantarlar yüzeyde kaldığı için köklere ulaşmıyor diye düşünüyorum.

  Sayın Gülenyüz,
  Malçın altında otlar güneş almadığı için büyüyemiyor. Amaç zaten burada otların gelişimini baskılamak.
  Konu acemi_caylak tarafindan (09.04.2014 Saat 09:46 ) degistirilmistir.
  gülenyüz bunu beğendi

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1