Close

13 Sonuçtan 1 ile 13 Arası
Ağaç Şeklinde Aç32Beğeni
  • 2 Post By Salihcan
  • 3 Post By Muallim
  • 1 Post By Salihcan
  • 4 Post By Uzaylı
  • 2 Post By Salihcan
  • 6 Post By gçakar
  • 3 Post By Salihcan
  • 2 Post By harmancık
  • 2 Post By harmancık
  • 1 Post By Salihcan
  • 3 Post By epsody
  • 1 Post By harmancık
  • 2 Post By epsody

Konu: Ayrık Otu

Yeşil Sever Salihcan - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir-Karşıyaka

Ayrık Otu

Ayrık otundan kurtulamnın en kolay yolu nedir başım belada onlarla
    Uzaylı ve gçakar bunu beğendiler

Yeşil Sever Muallim - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    MİLAS VE KONYA
    ALINTI Salihcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ayrık otundan kurtulamnın en kolay yolu nedir başım belada onlarla
    Toprağı çapalayıp te ktek ayrık otlarını temizlemek.Bu alanı da uzun süre sulamamak.Tekrar tekrar çapalayıp elle temizlemek.

Ben başka çaresini bulamadım.
    Salihcan, rise_com ve gçakar bunu beğendiler

Yer
    İzmir-Karşıyaka
    Hep söküp atıyorum çapalıyorum sulamamak elimde degil domates,biber,patlıcan vb dibinden çıkıyor
    gçakar bunu beğendi

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Ayrık otlarını yağmurlardan sonra toprak ıslakken daha rahat sökersiniz. Söktüklerinizi bir yere toplayıp kurutun. Metal bir varile yarıya kadar doldurun ve yakın. Yarıdan fazla olmasın ki etrafa alev sıçramasın. Ayrıktan geriye sadece külü kalır. Bunu da kükürtle karıştırıp sebzelerin üzerine bir elek yada sopa ucunda tülbentle serperek doğal bir böcek ilacı yapmış olursunuz.

Ayrıkları bahçeden uzaklaştırmadan kesinlikle başedemezdiniz. Ya toplayıp yakmalısınız ya da belediye çöp konteynırına atmalısınız.

Sakın yerde yakmayın. Toprak yüzeyindeki bir çok canlıyı öldürmüş olursunuz. Bu da toprağın doğasına aykırı...
    gtatas, acemi_caylak, gçakar ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yer
    İzmir-Karşıyaka
    Bigileriniz için teşekür ederim Birde böyle muhabbet kuşu yemi gibi bitki var ondan nasıl kurtuluruz ayrık otu gibi mi ?
    gçakar ve Uzaylı bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Atakent
    Ayrık otu denilince bir hikaye aklıma geldi.

Adamın biri bahçesindeki Ayrık otlarını yolup, bahçe duvarından dışarı atmış. Bu esnada bir kök duvarın üzerinde kalmış. Aradan yedi yıl geçmiş ve bir rüzgarla Ayrık otu tekrar bahçeye düşmüş ve şöyle demiş;''İyi ki rüzgar çıktı, az daha ölüyordum.''

(Hikaye'nin başka detayı var mıydı hatırlamıyorum. Aklımda bu kadarı kalmış.)
    Mehmet ŞAHİN, gtatas, rise_com ve 3 kişi daha bunu beğendi

Yer
    İzmir-Karşıyaka
    Çok güzel bir hikayeymiş sn gçakar
    Uzaylı, rise_com ve gçakar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    maalesef bir çözümü yok gibi , kaç yıldır uğraşıyorum , nemli toprakta köklerinin saçaklarına kadar sağlamca çıkarttık , yine geldi sürekli maalesef . Geçen hafta ağaçlara bordo bulamacı yapmak için bahçeye uğradım, her yer yine dolmuş . Toprağı belleyerek biraz azalıyor gibi ama yine sonradan çoğalıyor , canım sıkıldıkça sökme kararı aldım artık . Şu aralar bir sürersem çapayla , bir de yağmurlardan sonra sürersem kafam rahat olacak biraz . Sonra da çıktıkça sökülecek artık ekilen yerlerde ve ağaçların çukurlarında çıkanlar ,boş alandakilerle uğraşamıyorum artık . Elden gelen bir şey yok.
    Salihcan ve Mehmet ŞAHİN bunu beğendiler

Yeşil Sever
    bir de komşu geçiş yerlerinizdekilerle baş etmek için eskimiş halı atın dedi toprağa örtsün üstünü , sonra çıkmaz gibi bişeyler dedi ama halının altının neminden daha da beslenir gibime geldi , araştırmadım henüz
    Salihcan ve Mehmet ŞAHİN bunu beğendiler

Yer
    İzmir-Karşıyaka
    Sn Harmancık kökünden veya dalından bir parça kalsa bile yeniden çıkıyor çok arsız
    Mehmet ŞAHİN bunu beğendi

Fahri Üye epsody - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Ayrık otu çok yıllık bir bitki, ona karşı en doğal mücadele yöntemi onunla rekabet edebilecek çok yıllık bir bitkiyi bu otun bulduğu alalara ekerek onun topraklarimizda azginlaşmasini durdurabiliriz.<br>Ben nane bitkisi kullandim başarili sonuclar aldim, arzu edenler deniyerek hem bu ottan kurtulurlar hemde bu baharati topraklkarinda bol miktarda yetiştirebilirler.

Nanenin yapraklari daha buyuk oldugundan ayrik otunun gonesten yararlamasini engelliyor ve gelisiminide durduruyor
    Konu epsody tarafindan (14.11.2015 Saat 18:49 ) degistirilmistir.

Yeşil Sever
    belki biraz safca bir soru olucak ama nane bitkisi dediğiniz bildiğimiz nane değil mi ? nane ektiğiniz yerde ayrık otunda sayıca düşüş mü oldu yoksa büyümesinde yavaşlama mı oldu ?
    Mehmet ŞAHİN bunu beğendi

Fahri Üye epsody - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    ALINTI harmancık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    belki biraz safca bir soru olucak ama nane bitkisi dediğiniz bildiğimiz nane değil mi ? nane ektiğiniz yerde ayrık otunda sayıca düşüş mü oldu yoksa büyümesinde yavaşlama mı oldu ?
    nanenin yapraklari daha buyuk oldugundan ayrik otunun gonesten yararlamasini engelliyor ve gelisinide durduyor
    Mehmet ŞAHİN ve harmancık bunu beğendiler