Close

Cevap Ver
Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
92 Sonuçtan 76 ile 92 Arası
Ağaç Şeklinde Aç550Beğeni

Konu: Yeşil Dünya Ağaçlandırma Çalışmaları; Kozçeşme Köyü İlköğretim Okulu - Biga Çanakkale

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale

KAYMAKAMIMIZ SAYIN FATİH GENEL CEVİZ FİDANI DİKİMİNE KATILDI

Fidan dikim etkinliğimizin Biga kaymakamlığı websitesindeki görseller

http://www.biga.gov.tr/bizden_haberl...460-g_id-19223
    Konu TezzMertek tarafindan (10.11.2013 Saat 21:21 ) degistirilmistir.
    rise_com, Rinofix, kasap.94 ve 7 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale

kasap.94, Uzaylı, sakaryabotanik ve 4 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    devam

Halil Önen, rise_com, Uzaylı ve 5 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Yeşil Dünya'ya daha fazla fidan dikimi nasıl sağlarız diye düşnüyor kesinlikle Kaymakam bey, ne dersin abi?
    latif, Uzaylı, turkankaragoz ve 2 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İzmir
    ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yeşil Dünya'ya daha fazla fidan dikimi nasıl sağlarız diye düşnüyor kesinlikle Kaymakam bey, ne dersin abi?
    Yok canım.

Kasım 2013'de diktik.

Kasım 2020De ilk cevizler gelir. İlk hasat ile fırıncıya bir Cevizli Baklava yaptırsam nasıl olur acaba.?

Valiyi de çağırıp Kozçeşme Gölete karşı bir sofra kurup Fırından yeni çıkan sıcacık Cevizli Baklavayı yesek ohh demeyin keyfime diye düşünüyor bence.
    ykaya, rise_com, kasap.94 ve 4 kişi daha bunu beğendi

İyi akşamlar
    Ziyaretçi

Yesil Dünya iyi akşamlar

Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum İnşallah bir gün sizlere kavuşurum
    kasap.94, rise_com, Uzaylı ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yer
    Gaziantep
    Neşemize neşe katarsınız
    Miss_Menas ve bahtiyar02 bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Okul bahçesini ağaçlandırdığımız köy halkının monografik yapısı, Kozçeşme Haber'de yazdığım makalede özetlendiği gibidir.

Kozçeşme Haber
    Yazan: Yusuf Kaya 9 Ekim 2013

Dedelerimizin Yurdu Deliorman/Bulgaristan

Çocukluğumdan beri gerek büyüklerimizin söylemlerinden gerekse bilinen bilgilere göre, köyümüz Kozçeşme halkı, 93 muhaciri olarak Deliorman bölgesinin Şumnu/karaveliler köyünden göç ettiğidir.
    Duyumlarıma göre atalarımızın anavatanı Karaman/Konya olduğudur ancak tam olarak neresi olduğuna dair geniş çaplı bir çalışma yoktur, böyle bir çalışmanın yapılabilmesi için Biga'nın diğer köyleri ve köyümüzün monografik ( etnik yapısını ayrıntıları ile inceleme) çalışmaların bulunması gerekir ve böyle bir çalışma olduğunuda sanmıyorum. Ülkemizde mahalli arşivler çok zayıftır, böyle bir çalışma varsa da ulaşılabilmek fevkalada zordur.

93 harbinde Bulgaristan'ın Şumnu bölgesi köylerinden göç edenlerin bir bölümü Biga'nın aşağıdaki köylere yerleşmişlerdir, dolayısıyla bizlerinde bu köylerde yaşayan bazı halklar ile aramızda akrabalık bağları da olması gerekir.
    Bu köyler şunlardır:
    Ağaköy, Aşağı Demirci, Bakacak, Balıklıçeşme, Çeltik, Çınardere, Eğri Dere
    Gündoğdu, Güvemalan, Hacıköy, Harmanlı, Karacaali
    Karahamzalar, Kazmalı, Kocagür ve Otlukdere.

Deliorman, Aşağı Tuna Ovası'nda yer alan; Rusçuk, Razgrad, Silistre, Şumnu ve Dobriç şehirlerini de kapsayan geniş bir bölgedir. Bu bölge hala Türklerin yoğun olarak oturdukları yerlerden biridir. Yerli halk tarafından böyle adlandırılmasının sebebi ağırlıklı olarak Meşe, Gürgen ve Kızılcık ağaçlarından oluşan çok sık ve geçit vermez ormanlarla örtülü olmasından ileri gelmektedir. Osmanlı arşivlerinde ise ismi "Deli orman" olarak geçmektedir. 1942'de Bulgaristan hükümeti Slav kökenli olan "Polesie" (orman tarafındaki yer) ismini koyduysa da bu isim asla yaygın kullanıma geçmemiş ve 1952'de şu anki adına çevirilmiş. Bulgarca isim, Türkçeden mot-a-mot (kelimesi kelimesine) çeviri ile "Deli" (Луд), "Orman" (гора) oluşturulmuştur.

Bölge tarihte pehlivanları ile ün yapmıştır. Deliorman'lı güreşçiler arasında Koca Yusuf, Ahmet Kara, Hergeleci İbrahim, Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Katrancı Mehmet Pehlivan ve Kel Aliço başta gelir.

Deliorman bölgesine ilk göç hareketi, ulaşabildiğim bilgelere göre; Orta Asya'daki türklerin göç esnasında başlar, Selçuk'lular Deliorman bölgesine geldiklerinde türkçe konuşan nufusla karşılaşmışlar. Aslında bunlar Orta Asya'dan göç esnasında önce Horasan'a (İran'nın kuzeyi) yerleşmişler daha sonra Moğallar'ın baskıları sonunda kuzeyden geçip gelerek bu bölgeye yerleşenler olabilir. Bu bölgedeki halk Kuman,Uz,Peçenekler, Avar ve Hun türkleri temel yapıyı oluşturur bu arada Prota Bulgar'larıda katmak gerekir çünkü onlarda bilindiği gibi Türk soyundandır.

Bölgeye ilk gelen Türkler yukarıda bahsettiğim gibi Kıpçaklar ve Peçeneklerdir, daha sonra Osmanlı Devleti kurulmadan önce Moğallar'dan kaçıp Bizans İmparatorluğuna sığınan Selçuklu Prensi İzzeddin Keykavus ve Hacı Bektaş-ı Veli'nin öğrencisi Sarı Saltuk binlerce Türkmenle birlikte buraya yerleşmiş (1200 yıllar), Kıpçak-Peçenek toplulukları ile karışmışlardır ve verimli toprakları olan Baba Saltuk kasabasını kurmuşlardır. Osmanlı Devleti kurulduktan sonra ilk zamanlar bölgeye pek fazla iskan olmamıştır, Osmanlı Devleti daha çok Güney Bulgaristan'daki şehirlere, ele geçirdiği beyliklerin ahalisini yerleştirmekteydi, fakat Kuzeyde bulunan Deliorman ve Dobruca'ya iskan yapmamaktaydı, bu durum Yavuz Selim dönemiyle değişmiş, asıl toplu göç Şah İsmail ile yapılan savaştan sonra Anadolu'daki bazı Türkmenler Osmanlı Devletine karşı gelmiş bunun üzerine Osmanlı yönetimi isyana katılan Türkmen aşiretlerini parçalayıp bir kısmını Balkan dağlarının ardında bulunan ve kuzey ülkelerinden ve Leh Kazakları'ndan gelecek saldırıda ilk zarara uğrayacak olan Deliorman bölgesine sürgün etmeye başlamış. Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat gibi illerdeki Türkmen nüfusun önemli bir kısmı Deliorman'a sürülmüş. Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Tokat, Sivas ve Malatya gibi şehirlerdeki nüfustanda büyük oranlarda Deliorman'a sürgün yaşanmış. Sürgünle birlikte Deliorman'a gelen Türkmen toplulukları 16. yüzyılda Deliorman'da azınlık olan Türk nüfusunu çoğunluğa çevirmişler, yerli Sarı Saltuk Türkleriyle karışarak Deliorman Türk topluluğunu oluşturmuşlar.

16. yüzyılda sürgün ile gelen Türkmenler Deliorman'a çabuk ısındılar çünkü burada 1200'lü yıllarla başlayan bir Horasani kültür vardı (Horasan: İran'ın kuzey bölgesi ve Horasan Türkleri ise Oğuz Türklerinin kollarının harmanlanmasından oluşur ). Bu tarihi ve kültürel özelliklerinden dolayı Deliorman bölgesi Tasavvufi düşüncelerin ve özelliklede Bektaşilik, Babailik, Bedreddinilik gibi tarikatların çok yoğun olduğu bir bölge olarak anıldı, II. Mahmud döneminde özellikle Bektaşi tekkelerinin birçoğunun kapatılması açık kalanların ise birçoğuna Nakşibendi şeyhlerin atanması neticesinde Deliorman'ın Alevi-Bektaşi yönü azalmaya başlamış ve çoğunluğuda sünnileşmiştir. Bulgaristan topraklarının elden çıkmasıyla halk Anadolu'ya göç etmeye başladı, özellikle Trakya ve Ege bölgesine ve Adana-Mersin civarına yerleşen Deliorman'lılar toplu halde köyler kurarak kendi kültürlerini yaşattılar. Fakat 1950 sonrasında Türkiye'ye göç edenler, dağınık halde yerleştiler.

Atalarımız, eğer Osmanlı döneminde sürgün ile bu bölgeye yerleşmişler ise_ki, muhtemelen Karamanoğlu beyliği halkından olmalılar. Karamanoğlu Beyliği, Oğuzların Avşar boyuna ait olan beyliktir. 1228 yılında Moğal'ların baskısından dolayı Anadoluya göç etmiştir. Karamanoğlu Bey'i Hacı Bektaşi Veli'nin muritlerinden Nuri Sufi dir. Büyük Selcuk beyi Alaattin Keykubat Karamanoğlu beyliğini Konya ili bölgesindeki Toros Dağları'nın kuzeyine yerleştirmiştirtir. Karamanoğlu beyliği, Selcuk Devleti'nin en kuvvetli beyliğidir ve Selçuk devleti yıkılınca büyük Anadolu türkleri 10 beyliğe ayrıldı, bunların içinde Osmanlı beyliği Eskişehir/Söğüt'te kuruldu.

Osmanlı beyliği Karamanoğulları hariç diğer beylikleri kendi bünyesine katmış ancak Karamanoğlu beyliği uzun yıllar direnmiştir. Fatih Sultan Mehmet Karamanoğlu beyliği ile yapılan savaşı kazanmış ardından 20 yıl içinde Karamanoğlu halkının çoğunu balkanlara yerleştirmiştir. Yukarıda değindiğim gibi bu göç Yavuz Sultan Selim döneminde hızlanmış. Bu bölgeye yerleştirilen halk aynı zaman kuzeyden gelebilecek saldırılara karşı uzun müddet sınır muhafızlığı için hazır kuvvet ve bölgede lojistik merkezi olarak kullanılmıştır.

Buradan şu sonuca varabiliriz. Deliorman bölgesi çoğunluğu ilk önce Orta Asya'dan göç esnasında kuzeyden gelen Türkler'in daha sonra Selçuk dönemi ve son olarak Osmanlı döneminde buraya gelerek yerleşen Anadolu Türkmenlerin soyundandır.

Muhacir sözcüğü, köyümüzün halkına verilen samimi bir hitap şekli olarak algılamalıyız.

Tüm dost ve yakınlarımın, mübarek kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle beraber sağlıklı ve huzur içinde geçirmenizi dilerim.
    Saygı ve sevgiler.
    Konu ykaya tarafindan (09.12.2013 Saat 19:15 ) degistirilmistir. Sebep: harf hatası
    kasap.94, adneser, kozabeyli ve 2 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Kozçeşme'den manzaralar

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0140_1.jpg
    Köy merkezindeki tarihi çeşme ( koz, Ceviz anlamına geliyor)

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0040_1.jpg
    Çeltik Çeşmesi

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0128_1.jpg
    Pazar Yeri
    kasap.94, gçakar, adneser ve 5 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0127_1.jpg
    Köy Meydanı

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0126_1.jpg
    Taş Ev

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0129_1.jpg
    Taşıma aracı olarak kullanılan tak tak
    kasap.94, acemi_caylak, adneser ve 5 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0143_1.jpg
    Taş Fırın

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0130_1.jpg
    Köy Camisi

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0131_1.jpg
    Cami Kapısı
    kasap.94, gçakar, Halil Önen ve 3 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0112_1.jpg
    Hacı Boylu Kuyusu

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0110_1.jpg
    Kozçeşme Göleti

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0060_1.jpg
    Kozçeşme Göleti

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0115_1.jpg
    Erik Bahçesi
    kasap.94, gçakar, adneser ve 5 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    Kozçeşme Köyü

Bugün yine efkar bastı
    Kozçeşme'yi göresim geldi

Çayboyunu meşeliği dolaşıp

Sülmanın kaynağından
    Su içesim geldi.

Çeltik Canbaz Maltepeleri dolaşıp
    Dedetepeye çıkasım geldi

Soğuksu Kireçkuyuları Kaçkın

Karagürgenlikten dolaşıp
    Tahtatepeden
    denize bakasım geldi.

Çataltepeye doğru bakıp

Güneşin batışını göresim geldi.
    Meşeliklerden odun kesip
    Ocakta yakasım geldi

Böyle yorgun argın eve dönünce

Nerden geleeersin ba kızanım

Diyen Babaannemin
    Sesini duyasım geldi.

Ramis Can
    kasap.94, rise_com, bahtiyar02 ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yer
    Gaziantep
    Nail abi kısmetli adamdır. Kaç balık çekti o kunduz ve tavşan avcısı?
    kasap.94 ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye
    Yer
    İstanbul/Biga/Çanakkale
    ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Nail abi kısmetli adamdır. Kaç balık çekti o kunduz ve tavşan avcısı?

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0110_1.jpg

Nail Abin (kunduz avcısı) kaç balık tutacağının pazarlığını yapıyor.

Yeþil Dünya Aðaçlandýrma Çalýþmalarý; Kozçeþme Köyü Ýlköðretim Okulu - Biga Çanakkale-sam_0171_1.jpg

İki avcı birarada ( kunduz ve tavşan) sohbete dalmışlar )
    kasap.94, rise_com, bahtiyar02 ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Teşekkurler güzel paylaşım
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever
    mehmet bey,ağaçlarınız küçük ama meyveleri maşallah ne kadar çok ve büyük,üstelik hiç çatlama yok.nar ağacını sıcak iklim ağacı olarak biliyordum,muğla soğuk değil mi nar ağacı için.nasıl yetiştirdiniz böyle güzel.bir bahçede hem ceviz hem nar çok ilginç.bizim burda aşağı sahil kısımlarda çok nar yetişir ama ceviz yetişmez,yetişse de verim olmaz.yukarı biraz yaylalık yerde ise ceviz çok güzel olur ama nar yetişmez.çok beğendim çooook
    Mehmet ŞAHİN bunu beğendi

Cevap Ver
Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234