Close

Sayfa 8/8 İlkİlk ... 678
185 Sonuçtan 176 ile 185 Arası
Ağaç Şeklinde Aç549Beğeni

Konu: Arı Bağı

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Arı bağı hayal oldu. Bir koltukta 3 karpuz taşımaya çalışınca, biri düşüp patladı.
    Bu yıl arılara iyi gelmedi Arıbağı. Şimdi terkedilmiş durumda.

Bu yıl aldığım arıların bir kısmında hastalık çıkınca, çok uğraşmam gerekti. Şimdi durum fena değil. Sadece, arılardan bahar ve kestane ballarını süzemedim . Bu ballar, Ayçiçek balına karışacaklar. Olsun, kestane balını alanlar çok bu sene. İhtiyacımızı temin ederiz inşaallah.

Unutmadan, arıları 11/07/2016 Pazartesi akşamı ayçiçeğine taşıdık. Bu akşam gittim, durum fena değil. 1 haftalık açan çiçekler de var, açmayanlar da, 2-2,5 hafta sonra açacaklar da. Yalnız bu sene, 10 Temmuza kadar Bandırma'da pek çiğ olmamış. Yani, bazı tarlalarda 1,5-2 haftadır açık olan ayçiçeklerinden bal alamamış arılar. Hayırlısı Allah'tan.

İyi geceler herkese.
    gtatas bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    7 Ağustos 2016, bal sağımı yapıldı. Allah bereket versin. Tarihi, tarihe not düşelim.
    atalay ve kasap.94 bunu beğendiler

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Ben de Halil abiden stajdayım merak saldım bir 10 kovan yapayım diyorum tavsiye eder misiniz?
    acemi_caylak bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI gtatas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben de Halil abiden stajdayım merak saldım bir 10 kovan yapayım diyorum tavsiye eder misiniz?
    Altyapınızı bilmiyorum. Ben genellikle1-2 kovanla başlamayı tavsiye ediyorum. Fakat daha oturaklı bir yorum için, ne kadar köylüsünüz, ne kadar zamanınız var, temiz bir deponuz var mı gibi soruların cevaplarını bilmeliyiz.

10 kovanınız olursa, acele etmekten dolayı petek gözlerini inceleyip yorum yapmaya pek vaktiniz kalmayabilir. Fakat 2 kovanınız varsa, petekleri okumayı öğrenmek için daha fazla vaktiniz kalacaktır. Ya da arıcılık yorucu olursa, 10 kovan daha çabuk bıktırabilir. Yanlış kararlar verirseniz, zararınız da büyük olur.

Merak etmeyin, sağlıklı 1-2 kovan, nasibiniz varsa yıllık bal ihtiyacınızı karşılar.
    gtatas ve acemi_caylak bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Ayrıca, Halil Bey'e uğrarsanız tekrar, selam söyleyin lütfen.
    gtatas ve acemi_caylak bunu beğendiler

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Teşekkür ederim selamınızı iletirim kolay gelsin.
    acemi_caylak bunu beğendi

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    ALINTI gtatas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben ortasını bulayım siz 5 kovanla başlayın
    gtatas bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI acemi_caylak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Ben ortasını bulayım siz 5 kovanla başlayın
    �� Olmaz.. En fazla 3, tercihen 2.
    acemi_caylak ve gtatas bunu beğendiler

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Bir olsun bizim olsun teşekkürler.

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Bir olursa yalnız kalır değil mi.
    ...

Nihayet arılarıma dönebildim bu sene.
    Geçen sene arı satın almıştım. İyi de baktım keratalara, fakat sonra farkettim, arılar biraz hastaymışlar. Sonra daha çok ilgilendim, falan filan derken yoruldum. Sonbaharda bakımsız kaldı arılarım. Hasılı kıştan sadece bir kovanım sağlam çıktı. Sebeplerini sorguladım hep? En makul açıklamaları: İlgisizlik, Belediye ilaçlaması ve evelki seneden kalan kanola balının kovanda kalması. Nerden mi biliyorum? Ölen arılardan aldığım ballı çıtaları, bu sene yeni aldığım arıların üst katlarına verdim. Dağ balı sağımında, bazı çıtalarımdan bal akmadı hiç. Ve jeton GÜM diye yerle bir oldu. Ölen arılarımı hatırladım birden. Çoğu saklımda, üşümekten ölmüş gibi bir haldeydi. Balı çözüp tüketememişlerdi. Bal yiyemediklerinden de ısınamamışlardı. Kanola balını...
    Böyle mi öğreniyoruz? Seneye başka neler öğreneceğiz? Hasılı, zor iş çiftçilik, kim ne derse desin.

Neyse, bu sene de arı aldım. Şükür hastalık oranı gayet düşük çıktı. Aldığım 6 kovandan ikisi meme yaptı. Bendeki de bozdu durumu sonradan. Bu 3 kovan, bölüp parçalayıp yöneterek 15-16 tane genç analı kuluçka kovan elde ettim. Bunlar kıştan sağlan çıkarsa bu sene, birinci çinkoyu tutturabilirim belki. Allah hayırlısını versin.

Diğer 4 kovan bala çalıştı. 2,5 teneke dağ balı verdiler. Ayçiçeğine götürmeyecektim başta ama götürdüm işte. Şimdi de orada çalışıyorlar ama sonrasında çok iyi bakım gerekecek bunlara. Allah, hilesiz çalışan tüm ziraatçilerimizin yardımcısı olsun.

Çiftçilik, hayvancılık veya başka bir ziraat dalı. Aslında çok verimli ve bereketli. Fakat bizim bilgi ve uzmanlık seviyemiz çok düşük galiba. Okumak yok, araştırmak yok, deneme yapmak yok. Bu iş kârlı diye işe dalıp, duvara tostluyoruz genelde. Halbuki bir iş bilmek yeter insana, yeter ki sağlan bilsin işini.

Bir dananın 13-15 bin lira olacağı söyleniyor kurbanda. Bu nasıl hayvancılık? Bu ülkede kimse mi matematik bilmiyor? Yavru danayı 7-8 bin liralardan alıyorlarmış doğuda. Bu işe her türlü hile girer arkadaş. Millet, adam bile keser Allah korusun...
    gtatas ve kasap.94 bunu beğendiler

Sayfa 8/8 İlkİlk ... 678

Bu Konudaki Etiketler