Close

Sayfa 1/8 123 ... SonSon
185 Sonuçtan 1 ile 25 Arası
Ağaç Şeklinde Aç549Beğeni

Konu: Arı Bağı

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma

Arı Bağı

Her nesnenin bir ismi var. Bizimkinin adı da Arı Bağı olsun şimdilik…

2009 yılının Nisan ayında başladım arıcılığa. Aldığım 6 kovan iyi arıyı, iyi bir yere (Bereketli Köyü Göl Merası) koyunca. Bana 2,5 teneke bal vermişlerdi. Ben de kendimi arıcı sanmaya başlamıştım. Halbuki, arılara bakmaya ilk gittiğimde, Vedat Abi açmasaydı kovanları, acaba ne macera yaşardım, kim bilir.

Aynı yıl Ağustos ayı sonunda kırmızı püren için Gönen’in Turplu Köyüne götürdüm 7 kovan arımı. Püren balı vesilesi ile arılarım kışa iyi girdiler. Sonra Şirin Çavuş köyünde kışlattım arılarımı. Orada da bol badem var. Badem, çok erken çiçeklenir. Yani arılarınızın erken gelişmesine vesile olabilir.

2010 yılı baharında 4 kovan daha arı aldım Şirin Çavuş’tan. Sonra bölüp çarptım. 20 civarı olmuşlardı. Yaz zamanı kestane balı için Kapıdağ’a gittim. Sığır yatağı idi galiba bölgenin adı…

Aradan 4 yıl geçti. Bir çok tecrübeden (hata, israf ve para kaybı) sonra, taşlar biraz daha yerine oturdu.

En son başladığım yere geri döndüm. Bereketliye..

Bu yılın yazında, köyün Bağlar mevkiinde küçük bir yer aldım, arılar için. Aplikasyondan sonra, ilgisizlikten dolayı dere yatağının tarlaya taşındığını gördüm. Üzüldüm ilk başta. Ancak sazların ve ağaçların altına girip de tetkik edince, toprağının çok kaliteli ve rutubetli olduğunu gördüm.

Bu arada, Ağustos ayının ikinci yarısında Ayhan Abi bağı derin sürdü. Ortadaki “armut x ayva” ağacı da söküldü. Prensip olarak farklı cinsteki bitkilerin aşılanması sonucu üretilen –gelişmiş- meyvelere karşıyım. Esas nedeni, dinen şüpheli olmaları. Ayrıca, bir şeyin kısa vadede zararının görülmemesi, onun zararsız olduğu anlamına gelmez.

Bu sonbaharda, deredeki saz ve 3-4 ağaç temizlenmeli. 1 büyük kavak ile bir şık söğüt kalmalı. Bağ tekrar sürülüp düzlenmeli. Arka sınıra önceden sözünü aldığım meyve fidanları dikilmeli. Sonra arılar yerlerine taşınmalı.

Niyetim:
    - Bal, polen ve propolis başta olmak üzere arı ürünlerini makul miktarda, tercihen sabit arıcılıkla üretmek.
    (Ancak, donmayan çam balı ve yüksek fiyatla talep gören kestane balı, ara sıra aklımı çeliyor. Bunları sabit arıcılıkla elde etmem mümkün değil).
    - Arıcılığımı ilerletmek.
    - Temiz bir yetiştiricilik anlayışı ile arı ürünleri yanında temel tarım ürünlerini de üretmek.
    - Ürettiğim ürünleri, öncelikle ailem ve sevdiklerimle paylaşmak. Fazlasını satmak.
    - Şartlar müsait olursa, tarımsal bilgimi ilerletmek. İleride tarımsal alanda neler yapabilirim sorusunun cevabını bulmak.
    - Ara sıra canım sıkılınca ya da tarihe not düşmek için, Arı Bağında yaptıklarımı ve neticelerini paylaşmak.

Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

(Not: Acemi Ustam, rica etsem konu adı olan Ari Baği 'nı Arı Bağı'na devşirir misiniz)
    Uzaylı, gtatas, adneser ve 9 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye Uzaylı - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir
    Sayın Yakup; Güzel bir anlatımla bahçe sayfanızın açılışını yapmışsınız. Hikayeli anlatımlı bir bahçemiz daha oldu. Yazılarınızı keyifle okuyorum. Çok ta keyifle yeni şeyler öğreniyorum. Bahçe sayfanız hayırlı uğurlu gelsin dilerim.
    Yakup, adneser, acemi_caylak ve 2 kişi daha bunu beğendi

Fahri Üye
    Yer
    İzmir
    Bahçe hayırlı olsun çıtır çıtır petek görüntülerni bahçenin fotolarını da bekliyoruz.
    adneser, Uzaylı, Yakup ve 2 kişi daha bunu beğendi

Fahri Üye adneser - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    ALANYA
    Sn Yakup sayfanız hayırlı olsun.

Yalnız, anlayamadığım
    <<Ortadaki “armut x ayva” ağacı da söküldü. Prensip olarak farklı cinsteki bitkilerin aşılanması sonucu üretilen –gelişmiş- meyvelere karşıyım.>> <<Esas nedeni, dinen şüpheli olmaları.>> dinen şüpheli olan nedir?!!! bizi aydınlatırmısınız.
    Uzaylı, Yakup, mavi yeşil ve 2 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yakup Hocam,

Arı Bağı'nı da açtınız. Zaten bende burada arıcı bir arkadaşla tanıştım, baharda bana arı verecek, bende başlıyorum
    Konu acemi_caylak tarafindan (10.10.2014 Saat 19:39 ) degistirilmistir.
    Yakup, adneser, Uzaylı ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI Uzaylı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sayın Yakup; Güzel bir anlatımla bahçe sayfanızın açılışını yapmışsınız. Hikayeli anlatımlı bir bahçemiz daha oldu. Yazılarınızı keyifle okuyorum. Çok ta keyifle yeni şeyler öğreniyorum. Bahçe sayfanız hayırlı uğurlu gelsin dilerim.
    Teşekkür ederim. Bir nebze faydam olursa birilerine, çok şükür derim ancak.

Özellikle menfaat beklemeden paylaşanlara yardımcı olmayı istiyorum. Ancak evdeki canavarlardan ne kadar vakit bulabilirim, bilmiyorum...
    acemi_caylak, mavi yeşil, Uzaylı ve 2 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI gtatas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bahçe hayırlı olsun çıtır çıtır petek görüntülerni bahçenin fotolarını da bekliyoruz.
    Artık akıllı bir telefon alıp tapatalk yüklemem lazım galiba. O zaman bu işler çok yormaz
    Uzaylı, gülenyüz ve Buhar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI adneser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sn Yakup sayfanız hayırlı olsun.

Yalnız, anlayamadığım
    <<Ortadaki “armut x ayva” ağacı da söküldü. Prensip olarak farklı cinsteki bitkilerin aşılanması sonucu üretilen –gelişmiş- meyvelere karşıyım.>> <<Esas nedeni, dinen şüpheli olmaları.>> dinen şüpheli olan nedir?!!! bizi aydınlatırmısınız.
    Teşekkür ederim.

Okuduğum dini kaynaklara göre, bir şeyin fıtratını, yaratılışını bozmak uygun görülmemiştir. Örneğin, kuvvetli kök yapacak bir armuta lezzetli bir armut aşılayabilirsiniz ama ayvaya armut aşılayamazsınız.

Bunu bazı alimler caiz değil diye nitelendirirken, bazıları da haram kabul etmektedir. Konu akla hemen kabak aşılı karpuzları, nektarinleri getiriyor.

Tabi insanoğlu, normalde Adana ikliminde yetişen bir ürünü, Bandırma ikliminde de yetiştirmek istiyor. Ancak bu bitki, Bandırma'da denendiğinde ekonomik neticeler vermezse eğer, bu sefer de bitkinin aslı ile oynayarak hedefine ulaşmaya çalışabiliyor. Burada, belki bugün ölçemediğimiz ancak uzun zaman sonra ekolojik dengeyi ya da sağlığımızı bozma riski bulunmakta.

Yaratıcının bir şeyi yapılabilir kılması, o şeyin yapılmasını uygun gördüğü anlamına gelmez. Yoksa, haram diye bir tanımlama var olamazdı.
    adneser, mavi yeşil, gülenyüz ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI acemi_caylak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yakup Hocam,

Arı Bağı'nı da açtınız. Zaten bende burada arıcı bir arkadaşla tanıştım, baharda bana arı vverecek, bende başlıyorum
    Çok sevindim. Bahar doğru zaman. Ancak eğer mümkünse, doğal oğul isteyin. Dezenfekte edilmiş bir kovana, sadece temel petek koysun ve arıları bu kovana aktarsın. Ballı yavrulu çıtaları almayın. Hem hastalık-zararlı riskini bertaraf edersiniz, hem de sıfır çıta ile başlayınca gelişimi görürsünüz.

Ayrıca, arıyı kovana koyduktan sonra, hemen bir varoa mücadelesi yapın.

Oğul arısını 48 saat aç bıraktıktan sonra, bal döneminin 2 ay öncesine kadar rahatlıkla şekerle besleyebilirsiniz.

Ben ne kadar gevezeyim böyle...
    acemi_caylak, mavi yeşil, Uzaylı ve 4 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever denizakvaryumu - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    ALINTI Yakup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bu arada, Ağustos ayının ikinci yarısında Ayhan Abi bağı derin sürdü. Ortadaki “armut x ayva” ağacı da söküldü. Prensip olarak farklı cinsteki bitkilerin aşılanması sonucu üretilen –gelişmiş- meyvelere karşıyım. Esas nedeni, dinen şüpheli olmaları. Ayrıca, bir şeyin kısa vadede zararının görülmemesi, onun zararsız olduğu anlamına gelmez.
    Sn.Yakup hoşgeldiniz...

Meyve ağaçlarındaki hassas görüşünüz sanırım arılar konusunda da geçerlidir ...Sanırım arılara en az müdahale ya da hiç müdahale etmiyorsunuz?

Örneğin temel petek kullanıyormusunuz?

Bugünlerde şeker veya kek veriyor musunuz?

Doğal oğul yerine suni oğul alıyor musunuz?

Ananın doğal olarak ölmesini mi bekliyorsunuz ya da siz mi öldürüyorsunuz?

Varraoya karşı doğal bağışıklık mı yoksa organik asitler mi kullanıyorsunuz?

Daha çok sorum var da
    gülenyüz, rise_com, Buhar ve 1 kişi daha bunu beğendi

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI denizakvaryumu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sn.Yakup hoşgeldiniz...
    Hoşbulduk Sn. Denizakvaryumu,

Meyve ağaçlarındaki hassas görüşünüz sanırım arılar konusunda da geçerlidir ...Sanırım arılara en az müdahale ya da hiç müdahale etmiyorsunuz?
    - Buradaki hassaslık nedir? Maddeten ve manen temizliktir. Manen temizliği biliyoruz, ki helal olmaktır. Maddeten temizlik nedir? Ormanın içinden bal avlamak mı, yoksa eldeki imkanlara göre en temizini üretmek mi?

İnsan eli değen her yer öyle veya böyle kirleniyor ama bu kirliliğin dozudur önemli olan.

Bilakis, arılara 5 yıl boyunca çok müdahale ettim. Ama bu müdahale merak ettiğim şeylerin pratiğini yapmak içindi. Artık arıları daha iyi okuyabildiğim için, daha az müdahale edeceğimdir elbet. Lakin hiç müdahale etmemek, bana şu an çok uzak bir nokta.

Örneğin temel petek kullanıyormusunuz?
    - Evet, temel petek kullanıyorum. Ancak, her önüme gelen temel peteği kullanmıyorum. İleride şartlarım müsait olursa, peteğimi kendim basabilir veya bastırabilirim. Hayırlısı..

Bugünlerde şeker veya kek veriyor musunuz?
    - Arıya şeker verebilirim, eğer arının buna ihtiyacı olduğunu düşünürsem. Ancak bulunduğum-bulunacağım bölge bereketli bir bölge. İnşaallah buna asgari düzeyde (veya hiç) ihtiyacım olur.

Bu sene için: Vermedim ve kovanlarımı geçen hafta kontrol ettiğimde kışlık balları var gibi idi. Ancak birisi 9 çıtada ve bu miktarda arı, balını çok çabuk bitirebileceğinden bu durum aynı zamanda bir risk. Ancak dedim ya, bölgenin bereketli oluşu, arıya şeker vermemi gerektirmeyebilir. Zaman gösterecek. Hayırlısı..

Doğal oğul yerine suni oğul alıyor musunuz?
    - Eğer doğal oğul alma şansım olsaydı, bunu tercih edebilirdim. Beğendiğim özellikteki kovanlarımı doğal oğula zorlardım. Yani suni oğula mecburum. Ancak, arıları meme yapmaya yönlendirip de sonrasında suni oğul alabildiğimden, bu sene bu metodu yapmak niyetindeyim. Ayrıca, ileride fikirlerim değişebilir. Larva transferi vs gibi..

Ananın doğal olarak ölmesini mi bekliyorsunuz ya da siz mi öldürüyorsunuz?
    -Ben 5 yıllık bir arıcıyım. Bir çok ıvır zıvırı denedim. Bugün sadece 4 kovanım var. Ancak seneye ne yaparım.. Allah bilir.

Varraoya karşı doğal bağışıklık mı yoksa organik asitler mi kullanıyorsunuz?
    - Bildiğim kladarı ile doğal bağışıklık, çok iyi bir takip ve pudra şekerini kullanmayı gerektiriyor. İmkanım bu kadar geniş değil. Ogzalik başta olmak üzere temiz bilinen çözümleri kullanmak niyetindeyim.

Daha çok sorum var da
    - Yoksa Sn. Acemi Ustam, vekalet mi ettiriyor

Selamlar

Kurucu Üye gülenyüz - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Sn Yakup bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI gülenyüz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sn Yakup bahçe sayfanız hayırlı olsun.
    Teşekkür ederim Sn. Gülenyüz.

Imkan oldukça yazmak istiyorum. İnşaallah hoş ve faydalı bir sayfa oluşturabilirim.
    rise_com, acemi_caylak, gülenyüz ve 1 kişi daha bunu beğendi

Kurucu Üye rise_com - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Gaziantep
    Bu sene benim bademler için arıya ihtiyacım olacak. Arılara vakit ayırabileceğimi sanmıyorum.

Ne önerirsiniz? Arısı olan birini nasıl bahçeme davet edebilirim? Birilerine kovan almayı bile düşünüyorum. Ben arı alayım o baksın.

Tavsiyeniz nedir?
    acemi_caylak, gülenyüz ve Buhar bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    ALINTI rise_com Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bu sene benim bademler için arıya ihtiyacım olacak. Arılara vakit ayırabileceğimi sanmıyorum.

Ne önerirsiniz? Arısı olan birini nasıl bahçeme davet edebilirim? Birilerine kovan almayı bile düşünüyorum. Ben arı alayım o baksın.

Tavsiyeniz nedir?
    Bademler Şubat gibi çiçeklenmekte. Bu nedenle, arılar için çok faydalı. Ancak bu yetmez. Bademler çiçeklerini döktükten sonra meranın durumu nedir?

Daha önemlisi, hiç bir arıcı o dönemde arılarını taşımaz (Akdeniz iklimi bölgeleri hariç). Bu nedenle, arıcının arılarını sizin bademlikte kışlatması gerekir.

Bahçeniz arı kışlatmasına uygun olmalı ya da arıcıya lojistik destek sağlamalısınız.

Arıcılar derneğine ya da birliğine gidin. Arıcıların takıldığı bir kahvehane vs de olabilir. Bahçenizde arıcılık yapmak istediğinizi söyleyip kışlatma ve mera durumunuz hakkında bilgi edinmeye çalışın.

Vakit biraz geç ama hala sizin oraya arı taşınabilir.

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma

Hangi ağaçlar

isim:  624N.jpg
Görüntüleme: 309
Büyüklük:  9,6 KB (Kilobyte)

Arı bağının kuzey sınırının 40-45 metresine fidan dikilecek. Hem rüzgara karşı olmalı hem de meyve ağaçları olması tercih sebebi.

Ancak bağın genişliği sadece 13,5-14 m. Bu yüzden hangi fidanları dikmek gerek? Fidanlar arası en az kaç m olacak (ki fadanın cinsine göre değişiyordur)?

Not: Hakim rüzgarlar kuzeyden esmekte.

Seçenekler: Ahududu, armut, ayva, badem (yerli), ceviz (yerli), defne, dut (beyaz), dut (kara), elma, erik, hünnap, ıhlamur, iğde, incir (siyah), incir (yeşil), kayısı, kestane, kızılcık, kiraz, kumkuat, limon, mandalina, nar, portakal, şeftali, üzüm, vişne,
    gülenyüz bunu beğendi

Yeşil Sever denizakvaryumu - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    En erken çiçeklenenlerle sonbaharda çiçeklenenler diye 2 grup yapın..
    Arının ihtiyacı olan zamanlar bunlar...
    normal zamanda çiçeklenenleri zaten arı çevrede bulur...
    Yabani ve çevreye uygun türler olsun derim...
    Karaçalı
    patlangaç çalısı
    karamuk
    çakal eriği
    püren ?
    kocayemiş?
    goji
    yer elması
    vs.
    Örneğin Ankara kırsalında benim 1 hafta öncesine kadar
    yunan kekiği
    goji
    geçci ahududu
    safran
    aster
    yer elmaları
    açıktı ve arılar son dem nektar ve polenleri alıyorlardı..

Kuzey yönünü ben çok önemsemiyorum çünkü kovanın üstüne çadır geçirilerek halledilebiliyor..

Arıcı Metin: Sonbahar Yağışları

linkteki gibi

.En önemli husus varraodan sonra geç sonbahar çiçekleri diye düşünüyorum....
    Yakup ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Sn. denizakvaryumu,

Fidanları arılar için düşünmüyorum. Demiştim ya, bölge bereketli diye...

Fidanlar benim öğretmenim, çocuklarımın da vitamin depoları olur inşaallah.

Ama yeri gelmişken (ki türkçede cümleler ama ile başlamaz), rüzgarın arılara pek sıkıntı vermediğini çok iyi biliyorum. Laaaakin; arıcının anasını ağlatıyor.

Bu nedenle, kuzey tarafa sık meyveler ekersem rüzgara karşı koruma yapmış olacağım. Olacağım olmasına ama, ne kadar sık dikim yapabilirim? Aşırı sık dikip de seyreltme mi yapsam? Esas sorular bunlar.
    ayşe sayın, acemi_caylak ve gülenyüz bunu beğendiler

Kurucu Üye acemi_caylak - ait Kullanici Resmi (Avatar)
    Hocam meyve alacaksanız çalı tipi meyve türlerinden dikmekte fayda var. Nar, fındık (gerçi orada fındık olur mu bilmiyorum) vb. Yada sık bir şekilde bağ. Üstelik asmaları askıya alarak tam bir duvar gibi ördürebilirsiniz.
    ayşe sayın, gülenyüz ve Yakup bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Peki sınıra 1,5-2 m mesafede dikersem fidanları, sınır teli ile de asmaları askıya alsam nasıl olur? Fidanlar asmaya çok mu gölge yapar?

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Ayrıca bir soru daha: çalı tipi meyve ağaçları hangileridir?

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Yakup bey, arıcılıkla ilgili paylaşımlarınızı okudum, bende arıcılık ile uğraşmaktayım, arılarım şu anda bandırmada pürenlik kırında bu yıl güzel püren vardı,arılar çok güzel bal ve palen taşıdılar ama geçmeye başladı, kısmet olursa hafta sonu arılarımı kışlatmak için köyüme taşıycam, inşallah havalar güzel olur.
    Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Hoşgeldiniz,
    Çektiğim sıkıntıları ve hatalarımı paylaşmaya gayret ediyorum, vakit oldukça.
    Sabri amca, " Püren balı ile beslenen arıların kış ömrü daha uzun olurmuş" demişti.
    Selamlar
    Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    Bursa fuarında şeftali, kayısı, vişne ve zeytin almıştım. Bugün de 3 badem, nar, elma, armut, ıhlamur, fındık (belki yetişir) ve papaz erik aldım. Bundan sonra söz verilenler dışında 1-2 fidan ya alırım ya almam herhalde.. Sanırım toplam 25-30 fidan dikeceğim

Asmalar, güneşi seviyor değil mi? Yarı gölge, asmalar için iyi değil değil mi?
    ayşe sayın, Uzaylı ve gülenyüz bunu beğendiler

Yeşil Sever
    Yer
    Balıkesir Bandırma
    İlk tohumlar biraz önce torf ile buluştu.

Şeftali, vişne, kayısı, badem, tere, fındık turbu, kızıcık, roka, maydanoz, armut çekirdek ve tohumları..

Bakalım neler öğreneceğim
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    Konu Yakup tarafindan (05.11.2014 Saat 12:29 ) degistirilmistir. Sebep: IPAD kelimeleri bozuyor, ben de farkedince düzeltiyorum..
    acemi_caylak, Uzaylı ve kasap.94 bunu beğendiler

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler